نشانه های احتمالی آلوده شدن سیستم به ویروس

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

آلوده شدن سیستم به ویروس مشکلی است که امروزه اکثر کاربران اینترنت با آن روبرو هستند.تعداد روزافزون کاربران اینترنت در سراسر جهان ، فرصتی را برای مجرمان اینترنتی فراهم می کند تا از دستگاه های کاربران سواستفاده کنند.

همانطور که ما بیشتر به اینترنت وابسته می شویم ، به وضوح می توانیم افزایش انواع بدافزار را ببینیم.

در این مقاله می خوانیم که چه علامت هایی نشانه های احتمالی آلوده شدن سیستم به ویروس است و مانند زنگ بیدار باش هستند.

نشانه های ویروسی شدن

نشانه های احتمالی آلوده شدن سیستم به ویروس:

کند شدن سیستم:

آیا سیستم عاملتان خیلی کند بالا می آید؟ در این موارد شاید مشکل فنی باشد ، برای مثال برنامه سنگینی روی کامپیوترتان نصب کرده اید یا فضای هارد کم و یا مشکل Ram است و همچنین احتمال آلوده شدن سیستم به ویروس هم وجود دارد.

پنجره های Pop up:

یکی از نشانه های بارز بدافزار باز شدن پنجره های پاپ آپ است.این پنحره معمولا به صورت ناخواسته و خودکار باز می شوند و با تبلیغات سعی می کنند شما را به وب سایتهای دیگری هدایت کنند. برای حذف پنجره های پاپ آپ باید از نرم افزارهای ضد بدافزار استفاده کنید.

کرش کردن سیستم:

اگر سیستم عاملتان به دفعات زیاد از کارافتاده (کرش) است ، مشخص است که سیستم تان درست کار نمی کند .

دراین مورد سه احتمال وجود دارد:

  •  مشکل فنی است
  • دستگاه به بدافزار آلوده شده است
  • پرشدن هارد

آیا تاکنون بصورت عجیبی پیغام پر شدن فضای هاردتان را دریافت کرده اید؟

اگر مطمین هستید که اخیرا فایل حجیم روی هاردتان ذخیره نکرده اید ، احتمالا روی دستگاه تان بدافزار وجود دارد. برخی بدافزارها با استفاده از روش های مختلف فضای هارد شما را پر می کنند و باعث کرش کردن سیستم تان می شوند.

صفحه اصلی جدید در مرورگر ، مشاهده نوار ابزار های جدید مرورگر و هدایت به وب سایت های ناخواسته از نشانه های دیگر آلوده شدن سیستم به ویروس است:

آیا تاکنون متوجه شده اید که صفحه اصلی یا خانه مرورگرتان به صورت ناخواسته عوض شده؟

یا نوار ابزارهای جدید و غریبی روی مرورگرتان مشاهده میکنید؟

آیا هنگام بازدید از وبلاگ محبوبتان به وب سایت دیگری هدایت شده اید؟

این موارد لیست شده هنگامی رخ می دهند که از وب سایتی  بازدید کرده اید و روی لینکی در متن یا در پنجره پاپ آپ کلیک کرده اید. همین باعث نصب شدن برنامه های ناخواسته روی دستگاهتان شده است.

آلوده شدن سیستم به ویروس

پیشنهاد خواندنی : راه اندازی ۲۰ ایده تجاری بدون سرمایه

شروع به کار نرم افزارهای ناخواسته:

اگر برخی نرم افزارها روی کامپیوترتان به صورت خودکار شروع به کار کنند و به صورت خودکار بسته شوند ، سیستم عامل به صورت خودکار Shut down شود ، هنگام بوت شدن سیستم پنجره های ناآشنا و عجیب ببینید ویا سیستم عامل به شما پیغام دهد که قسمت هایی از حافظه دسترسی ندارید باید شک کنید که دستگاهتان به بدافزار آلوده شده است.

غیرفعال شدن راهکارهای امنیتی:

اگر نرم افزار آنتی ویروس ما کار نمی کند و گزینه به روزرسانی خودکار نرم افزارها غیرفعال شده اند ، به سادگی از آن نگذرید ، آن را جدی بگیرید و پیگیری کنید.

جالب است بدانید که برخی از بدافزارها به گونه ای طراحی شده اند که گزینه ها و راه حل های امنیتی روی دستگاه شما را غیرفعال کنند.

دراین شرایط کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی کنید ، اگر شرایط به حالت طبیعی و نرمال برنگشت ، احتمالا روی دستگاهتان بدافزار نصب شده است.

دوستانتان می گویند که از طرف شما اطلاعات عجیب دریافت کرده اند ، این نشانه دیگر از آلوده شدن سیستم به ویروس است:

اول از همه باید مشخص کنید آیا آنها واقعا از حساب های شما ارسال می شوند! اگر مطمئن شدید از حساب های شما نیستند ، حتما از منابعی هستند که از کنترل شما خارجند.

اما اگر آن پیغام ها از حساب های شما ارسال شده اند:

  • مطمئن شوید که از تمام حساب هایتان Log out کرده اید.
  • رمز عبورهایتان را تغییر دهید ، رمز عبور قدرتمند و غیر قابل حدس و شکسته شدنی انتخاب کنید.
  • از احراز هویت دو عامله استفاده کنید.

آیکون های ناآشنای جدید در دسکتاپ:

اگر روی دسکتاپ دستگاهتان آیکون های جدید و ناآشنا می بینید ، احتمالا نرم افزارهای شامل PUP (برنامه های ناخواسته) دانلود کرده اید .

اینها شامل برنامه هایی هستند که شما نه می خواستید آنها را دانلود و نصب کنید و نه حتی از دانلود و نصب شدن آنها اطلاع دارید.

این برنامه ها به عنوان بدافزار شناخته می شوند و می توانند آسیب های جدی ای به دستگاه و اطلاعات شما وارد کنند.

این برنامه های ناخواسته را در قالب نوارابزار جدید در مرورگر ، آیکن های جدید در دسکتاپ ، تبلیغات و پنجره های POP UP جدید و ناآشنا می توانید پیدا کنید.

آلوده شدن سیستم به ویروس

پیغام های خطای ناآشنا و عجیب:

پیغام های خطای غیر معمول ، مبنی بر از دست دادن پوشه یا فایلی در دستگاه ، می تواند یکی از نشانه های آلوده شدن سیستم به بدافزار باشد.

در نتیجه کارایی سیستم تان را کاهش می دهد.این خطاها را جدی بگیرید ، نرم افزار بروز شده و مطمئنی را اجرا کنید تا دستگاهتان را اسکن کنید. از بروز بودن تمام نرم افزارها مطمئن شوید.

عدم دسترسی به کنترل پنل ، مدیریت تسکها، کامند پرامپت و غیره:

آیا تا کنون در شرایطی بوده اید که نتوانید به کنترل پنل ، مدیریت تسک ها ، کامند پرامپت و Regedit دسترسی داشته باشید؟

این یکی دیگر از نشانه های احتمالی آلوده شدن دستگاه به بدافزاراست. در این صورت به برخی از نرم افزارها و برنامه ها دسترسی نخواهید داشت و برنامه ها به کندی اجرا می شوند.

نرم افزار آنتی ویروس به روز و مطمئنی نصب کنید و دستگاهتان را اسکن کنید.

همه چیز به ظاهر به خوبی کار می کند:

هنگامی که به موضوع امنیت اطلاعات ، امنیت داده ها ، امنیت آنلاین و دیجیتال می پردازیم باید خیلی مراقب باشیم ، حتی اگر همه چیز طبیعی به نظر می رسد.

متاسفانه برخی بدافزارها و نرم افزارهای مخرب وجود دارند که فعالیت های خودشان را مخفی نگه می دارند و ما کاربران به سادگی نمی توانیم تشخیص دهیم که دستگاهمان آلوده به بدافزار شده است.

آگاهی بهترین سلاح ما است

با افزایش آگاهی از انواع بدافزارها ، نحوه آلوده شدن دستگاه به آنها ، رفتارهای انواع بدافزارها روی دستگاه ها و همچنین چگونگی حذف آنها از روی دستگاه می توانیم تا حدودی امنیت دیجیتال و اطلاعات خود را حفظ کنیم.

357 بازدید