×

تماس با ما

چگونه گوگل آنالیتیکس را روی وردپرس نصب کنیم؟

آموزش گوگل آنالیتیکس به شما در رود بهبود و فعالیت سایت کمک می کند و به کمک این آموزش می توانید سایت خود را حرفه ای تر آنالیز کنید.

اگر شما صاحب یک سایت یا وبلاگ باشید حتما می دانید که موفقیتتان در گرو میزان تعامل مخاطبان و حضور آنها در پایگاه اینترنتی شماست. اما چطور می توان در این باره اطلاعاتی بدست آورد؟


یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به پاسخ این سوال و شناخت مخاطبان، بررسی وضعیت ترافیک سایت است و این موضوعی است که گوگل آنالیتیکس به طور رایگان در اختیار مدیران سایت ها قرار می دهد. از این رو اکثر وبمسترها به استفاده از این سرویس علاقمند هستند.

در مقاله آموزش گوگل آنالیتیکس به شما توضیح می دهیم چرا استفاده از گوگل آنالیتیکس اهمیت داشته و شما چطور می توانید به آسانی آن را روی سایت وردپرسی خود نصب کنید.

در قدم اول، شما می آموزید چرا بکارگیری گوگل آنالیتیکس اهمیت دارد و آن چطور می تواند به پیشرفت سایت شما کمک کند.

بعد از آن روش های مختلف ایجاد یک اکانت گوگل آنالیتیکس و نصب آن روی سایت وردپرسی را خواهید آموخت. و در پایان، با نحوه مشاهده گزارش ترافیک سایت در گوگل آنالیتیکس آشنا خواهید شد.

مطلب خواندنی: ۵ پلاگین فرم ساز برتر

عناوین آموزش گوگل آنالیتیکس به این ترتیب است:

چرا گوگل آنالیتیکس مهم است؟
چگونه در سیستم گوگل آنالیتیکس ثبت نام کنیم؟
چگونه با استفاده از Monster Insights گوگل آنالیتیکس را نصب کنیم؟
چگونه با استفاده از پلاگین Insert Headers & Footers گوگل آنالیتیکس را نصب کنیم؟
چگونه گوگل آنالیتیکس را روی تم وردپرس نصب کنیم؟
چگونه گزارش های گوگل آنالیتیکس را مشاهده کنیم؟
استفاده بیشتر از گوگل آنالیتیکس

چرا آموزش گوگل آنالیتیکس مهم است؟

زمانی که شما اقدام به راه اندازی یک سایت می کنید، هدف اولتان دستیابی به ترافیک و اعضای بیشتر است.

گوگل آنالیتیکس با نمایش آمار مربوطه به شما کمک می کند تا بتوانید بر اساس داده های بدست آمده، تصمیم مناسبی اتخاذ کنید. از جمله اطلاعاتی که آمارهای گوگل آنالیتیکس در اختیار شما قرار می دهد، عبارت است از:

1- چه کسانی سایت شما را مشاهده می کنند؟

این بخش از آنالیزها به شما می گوید محدوده جغرافیایی مخاطبان سایتتان کجاست، هر یک از آنها از چه مرورگری برای بازدید سایت شما استفاده کرده و سایر اطلاعاتی از این دست مانند رزولوشن صفحه، پشتیبانی از جاوا اسکریپت، پشتیبانی از فلش، زبان و غیره.

این اطلاعات بسیار مفید بوده و به طرق مختلف می تواند به شما کمک کند. برای مثال داده های کاربران به شما کمک می کند بتوانید یک طراحی سفارشی که موافق میل مخاطبتان باشد، پیاده کنید.

اگر سیستم های مورد استفاده بیشتر کاربران از فلش پشتیبانی نکند، شما ناچارید از قراردادن عناصر فلش در سایتتان خودداری کنید.

اگر غالب کاربران از رزولوشن 1280 استفاده کنند، شما باید مطمئن شوید که طراحی سایتتان با این رزولوشن و مقادیر کمتر از آن سازگار باشد.

2- افراد زمانی که در سایت شما هستند چه کارهایی انجام می دهند؟

شما از طریق گزارش های گوگل آنالیتیکس می توانید بفهمید کاربران به کدام قسمت های سایت می روند، چه مدت زمانی را صرف ماندن در سایت می کنند و نرخ پرش سایت (Bounce Rate درصد کاربرانی که در همان بازدید اول سایت را ترک می کنند) چقدر است؟

با استفاده از این اطلاعات شما می توانید نرخ پرش سایت را کاهش داده و بازدید از صفحات آن را افزایش دهید.

همچنین شما می توانید مقالاتی دارای بیشترین محبوبیت و برعکس مقالات کم بازدید سایتتان را شناخته و متوجه شوید کاربران به دنبال چه نوع محتوایی به سایت شما آمده اند.

3- کاربران چه زمانی از سایت شما بازدید می کنند؟

با بررسی ساعات داغ سایتتان، می توانید پیک زمانی مورد نظر برای انتشار محتوا روی سایت را بدست آورید.

چنانچه زمان منطقه ای که زندگی می کنید با آن ساعت ها سازگار نیست(برای مثال در آن ساعات خواب هستید)، می توانید پست ها را به صورت زمانبندی شده استفاده کنید.

4- افراد چطور سایت شما را پیدا کرده اند؟

این بخش از آنالیزها به شما می گوید که مخاطبان سایت از کجا وارد آن شده اند (برای مثال: موتورهای جستجو، لینک های مستقیم و لینک های ارجاعی از سایت های دیگر).

همچنین نشان می دهد که هر یک از این موارد چند درصد از کاربران را به خود اختصاص داده اند.

با آموزش گوگل آنالیتیکس آمار تفکیک شده هر یک از این دسته بندی ها را نیز به دست خواهید آورد، برای نمونه در دسته بندی موتورهای جستجو، آمار تفکیک شده موتورهای جستجوی مختلف که بیشترین ترافیک را به خود اختصاص داده اند، مثل گوگل، یاهو، بینگ و غیره را ارائه می دهد.

اگر منبع بیشترین لینک ارجاعی به سایت شما، یک سایت مشخص باشد، می توانید یک طرح همکاری با آن سایت را مورد توجه قرار دهید (تبادل پست مهمان یا هر چیز دیگری).

5- افراد با محتوای سایت شما چطور برخورد می کنند؟

با آموزش گوگل آنالیتیکس می توانید به دست آورید که افراد چه واکنشی به محتویات سایتتان دارند. از جمله اینکه چند درصد از کاربران بر روی لینک های موجود در سایت کلیک کرده اند و اطلاعاتی از این قبیل.

شما می توانید با اجرای تست های A/B split بوسیله ایجاد آزمایشهای محتوا در گوگل آنالیتیکس متوجه شوید چه کارهایی بهترین نتیجه را در مسیر دستیابی به اهدافتان برای شما به دنبال دارد.

با بررسی و مشاهده تعامل و کنش کاربر، شما می توانید محتوایتان را حول کاربرانتان بچینید.

با پاسخ به سوالات آزمایش های فوق، شما فرصت می یابید که بر استراتژی هایی که برای سایتتان مفید است تمرکز کرده و از اتخاذ استراتژی های نامناسب خودداری کنید.

به بیان ساده، با تغییر دادن یا کنارگذاشتن انجام کارها بر اساس حدس و گمان، بر آمارهایی که اهمیت دارند تمرکز کرده و تصمیمات داده محور (Data driven-decisions) بگیرید.

مطلب خواندنی: انتخاب کلمه کلیدی در سال ۲۰۱۹ برای افزایش ترافیک

چگونگی ثبت نام در آموزش گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس رایگان است و تمام چیزی که شما به آن نیاز دارید یک حساب کاربری گوگل یا جی میل برای وارد شدن به آن است.

این فرایند ساده است و شما در هر سطحی از اطلاعات که باشید، با دنبال کردن قدم به قدم توضیحات زیر می توانید یک حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس ایجاد کنید.

♦ قدم اول:

باید وارد صفحه ثبت نام گوگل آنالیتیکس شوید. گوگل جهت وارد شدن به سیستم (لاگین) از شما یک حساب کاربری گوگل درخواست می کند.

اگر یک حساب کاربری گوگل یا جی میل دارید می توانید از آن برای ورود به سیستم استفاده کنید. در غیر اینصورت ابتدا برای خود یک حساب کاربری گوگل ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری

♦ قدم دوم:

زمانی که وارد حساب کاربری گوگل خود می شوید، با صفحه ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد. این قسمت جایی است که می توانید از طریق حساب گوگل وارد گوگل آنالیتیکس شوید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

♦ قدم سوم:

در صفحه بعد شما باید بین سایت یا اپلیکیشن موبایل انتخاب کنید که در اینجا سایت را مورد انتخاب قرار دهید.

پس از آن باید نام حساب کاربری (عنوان مدنظر برای پروفایل گوگل آنالیتیکس برای این سایت)، نام سایت، آدرس سایت، کشور، منطقه زمانی را وارد نمایید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

زمانی که این اطلاعات را وارد کردید، بر روی دکمه Get Tracking ID کلیک کنید. پنجربه “شرایط و خدمات” گوگل به شما نشان داده می شود تا با آن موافقت کنید، پس بر روی I Agree کلیک نمایید.

♦ قدم چهارم:

حال صفحه ای باز می شود که کد پیگرد گوگل آنالیتیکس (Tracking ID) برای شما به نمایش در می آید. این کد را کپی کنید، چرا که باید آن را بر اساس روشی که جلوتر توضیح می دهیم، وارد سایت وردپرسی خود کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

پیشنهاد می کنیم که تب گوگل آنالیتیکس را باز بگذارید شاید هنگام وارد کردن کد داخل سایتتان به آن نیاز داشته باشد.

حال که شما یک حساب کاربری گوگل آنالیتیکس ایجاد کرده اید، بهتر است ببینیم چگونه باید گوگل آنالیتیکس را در وردپرس به کار بگیریم.

آموزش گوگل آنالیتیکس برای نصب در وردپرس

راه های کمی برای راه اندازی گوگل آنالیتیکس بر روی وردپرس وجود دارد که ما در اینجا 3 مورد از این روش ها را از آسان به سخت توضیح می دهیم و شما هرکدام را که برایتان مناسب تر است، انتخاب کنید.

چگونه با استفاده از Monster Insights گوگل آنالیتیکس را نصب کنیم؟

Monster Insights محبوبترین پلاگین گوگل آنالیتیکس برای وردپرس است. بالغ بر 1 میلیون سایت از جمله Bloomberg، PlayStation، Zillow و … از آن استفاده می کنند.

این آسان ترین و بهترین راه افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس (برای تمام کاربران اعم از تازه کارها و متخصصان) است.

Monster Insights در دو نسخه پولی و رایگان قابل دسترسی است که ما در این آموزش از نسخه رایگان آن استفاده می کنیم.

چنانچه به قابلیت های حرفه ای تری چون ردیابی تجارت الکترونیک، ردیابی تبلیغات، ردیابی نویسنده و … نیاز دارید، نسخه حرفه ای Monster Insights را مورد استفاده قرار دهید. فرایند راه اندازی هر دو نسخه یکسان است.

پس شروع می کنیم!

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و فعال سازی پلاگین Monster Insights است. البته باید نحوه نصب پلاگین بر روی وردپرس آشنا باشید.

پس از فعالسازی، پلاگین یک منو جدید با عنوان ‘Insights’ به منوی ادمین وردپرس شما اضافه می کند. با کلیک بر روی آن مراحل راه اندازی Monster Insights آغاز می شود.

monster insight

ابتدا از شما درخواست می شود تا دسته بندی سایتتان را مشخص کنید (سایت تجاری، وبلاگ شخصی یا فروشگاه اینترنتی). موردی که مناسب تر است را انتخاب کرده و بر روی دکمه ‘Save and Continue’ کلیک کنید.

monster insight

در پنجره بعدی بر روی ‘Connect Monster Insights’ کلیک نمایید. با این کلیک، پنجره ای باز می شود که از شما می خواهد اطلاعات حساب کاربری گوگل خود را جهت ورود وارد کرده، یا اگر از سیستم گوگل خارج نشده اید، حسابتان را انتخاب کنید.

choose

در ادامه Monster Insights اجازه می خواهد تا به اطلاعات حساب گوگل آنالیتیکس شما دسترسی داشته باشد. برای ادامه بر روی دکمه ‘Allow’ کلیک کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گام نهایی

انتخاب کنید که می خواهید کدام پروفایل را دنبال کنید. اگر چند پروفایل در گوگل آنالیتیکس ایجاد کرده اید، باید پروفایل مربوط به سایتی که در حال کار بر روی آن هستید را انتخاب کرده و بر روی دکمه ‘Complete authentication’ بزنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

حال Monster Insights گوگل آنالیتیکس را بر روی سایت شما نصب خواهد کرد. بعد از آن از شما خواسته می شود تا تنظیمات توصیه شده را برای سایت خود انتخاب کنید.

monster

تنظیمات پیش فرض برای بیشتر سایت ها کار می کند. اگر شما از یک پلاگین لینک افیلیت (affiliate) استفاده می کنید، پس باید مسیر استفاده را به جهت پنهان کردن (cloak) لینک های افیلیت وارد کنید.

این کار به شما اجازه می دهد تا این لینک ها را از طریق گوگل آنالیتیکس ردیابی کنید. برای ذخیره شدن تنظیماتتان بر روی دکمه Save and Continue کلیک نمایید.

در مرحله بعد Monster Insights به شما افزونه پرداخت را نشان می دهد که از طریق آن بتوانید پلاگین خود را به نسخه حرفه ای ارتقاء دهید.

برای استفاده از نسخه رایگان با کلیک بر روی ‘Save and Continue’ می توانید این مرحله را نادیده گرفته و آن را رد کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

در ادامه:

سپس از شما خواسته می شود تا پلاگین WPForms که از جمله بهترین پلاگین های فرم تماس وردپرس است را نصب کنید، می توانید آن را نصب کرده و یا اگر تمایل ندارید بر روی ‘Skip this Step’ کلیک نمایید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

کار شما به پایان رسیده و شما در راه اندازی گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت وردپرسی خود موفق شده اید. به یاد داشته باشید که مدتی زمان می برد تا گوگل آنالیتیکس آمار سایت شما را نشان دهد.

awesome

بهترین نکته درباره Monster Insights این است که شما می توانید گزارش های گوگل آنالیتیکس را درون داشبورد وردپرس خود مشاهده کنید.

به سادگی با کلیک بر روی Insights و انتخاب Reports صفحه ای جهت مشاهده سریع نمای کلی داده آنالیزها برای شما باز می شود.

آموزش گوگل آنالیتیکس

نکته: Monster Insights پیشتر به عنوان Google Analytics for WordPress by Yoast شناخته می شد. یکی از آغازکنندگان وردپرس، سید بلخی (Syed Balkhi) حق مالکیت آن را خرید و آن را تحت عنوان Monster Insights عرضه کرد. اکنون این پلاگین جزئی از خانواده پلاگین های حرفه ای وردپرس است.

چگونه با استفاده از پلاگین Insert Headers & Footers گوگل آنالیتیکس را نصب کنیم؟

این روش به خوبی استفاده از Monster Insights نیست چرا که شما امکان ایجاد یک پیکربندی ردیابی حرفه ای را ندارید و همچنین نمی توانید داده های گوگل آنالیتیکس را در داشبورد وردپرس خود مشاهده کنید.

در گام اول باید پلاگین Insert Headers & Footers را نصب و فعال کنید. پس از فعالسازی به صفحه Settings » Insert Headers and Footers بروید.

در اینجا لازم است تا کد گوگل آنالیتیکس (Tracking ID) را که در گام چهارم ثبت نام در گوگل آنالیتیکس کپی کرده بودید را در بخش هدر (headers) وارد کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

فراموش نکنید که برای ذخیره شدن تنظیماتتان بر روی دکمه ذخیره تغییرات (save changes) کلیک نمایید. همین! حال شما گوگل آنالیتیکس را با موفقیت روی سایتتان راه اندازی کرده اید.

آموزش گوگل آنالیتیکس جهت نصب بر روی تم وردپرس

این روش مناسب کاربران حرفه ای که با کدنویسی آشنا هستند، می باشد. همچنین تا حدی غیرمطمئن است چرا که کد شما در صورت تعویض یا بروزرسانی تم (theme) ناپدید می شود. ما استفاده از این روش را توصیه نمی کنیم.

اضافه کردن کد به فایل header.php

بسادگی فایل header.php موجود در تم وردپرس خود را ویرایش کرد و کد گوگل آنالیتیکس (Tracking ID) را که در گام چهارم ثبت نام در گوگل آنالیتیکس کپی کرده بودید، درست بعد از تگ <body> بچسبانید.

فراموش نکنید که تغییرات خود را ذخیره کرده و فایل را روی سرور بارگذاری کنید.

اضافه کردن از طریق فایل Functions

شما همچنین می توانید کد ردیابی گوگل آنالیتیکس را به فایل Functions وردپرس اضافه کنید. این کار به طور خودکار کد ردیابی را به هر صفحه از سایتتان می افزاید. شما باید این کد را در فایل functions.php وارد کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

آموزش گوگل آنالیتیکس برای مشاهده گزارش ها

گوگل آنالیتیکس قادر است تا گنجینه ای از داده های جمع آوری شده از آمار سایتتان را به نمایش بگذارد. شما می توانید این داده ها را به وسیله داشبود گوگل آنالیتیکس خود مشاهده کنید.

شما گزارش های داخلی گوگل آنالیتیکس را در ستون سمت چپ می بینید. هر بخش به تب های مختلفی تقسیم شده است و با کلیک بر روی هر تب، گزینه های بیشتری به نمایش در می آید.

Real-time ⇐ این گزارش یک نمای آنی از ترافیک شما نشان می دهد.

Audience ⇐ این تب گزارش هایی به شما می دهد که در درک کاربرانتان مفید است.

Acquisition ⇐ گزارش می دهد که کاربران شما از کجا آمده اند.

Behavior ⇐ گزارش های این تب به طور خلاصه بیان می کند که کاربران پس از ورود به سایت شما چه کارهایی انجام داده اند.

Conversion ⇐ گزارش های این قسمت نشان می دهد شما چگونه بر خلاف اهدافتان عمل کرده اید.

استفاده بیشتر از گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند با ده ها ویژگی عالی است. استفاده از برخی از آن‌ها کاملا واضح و آسان است، برخی دیگر به برخی راه اندازی های اضافی نیاز دارند. در این زمینه منابعی وجود دارد که می تواند برای شما سودمند باشد.

همچنین گوگل آنالیتیکس با Google Search Console Google Webmaster Tools پیشین بهترین نتیجه را دارد. این امر به شما مجال می دهد تا ببیند سایتتان در نتایج جستجو چطور عمل کند.


امیدواریم این مقاله به شما راه اندازی گوگل آنالیتیکس در وردپرس کمک کرده باشد.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*