×

تماس با ما

افزونه ها ابزار مهندسی وبمستران هوشمند

افزونه ها یا همان Plugins از مهمترین ابزارهای راه اندازی سایت برای وبمستران به شمار می آیند.شاید برای آندسته از کاربران و مدیران سایت که به خوبی از مزایای این ابزارها آگاهی ندارند، این مطلب زیاد قابل لمس نباشد.ولی هدف ما این است بتوانیم با انتشار این مقاله شما را با این موضوع آشنا کنیم.

قابل ذکر است وبمسترانی که در کار خود به موفقیت رسیده اند خوب می دانند این ابزار نقش زیادی در این موفقیت داشته و به خوبی از آن استفاده می کنند.

در نوشتار قبلی که در مورد وردپرس برای شما آوردیم، در قسمتی از آن مطلب به مزیت استفاده از ابزار اشاره کردیم و از آن بعنوان ابزار مهندسی یک وبمستر نام بردیم.

در این مقاله قصد داریم شما را با افزونه ها، طریقه نصب و پاک کردن،فعال و غیر فعال کردن و موارد کلی و جزیی مربوط به افزونه ها آشنا کنیم.

افزونه ها

افزونه ها یا Plugins چیست؟

افزونه ها ابزار مکملی می باشند که در مواقع خاص برای ارائه خدمت یا پیشنهادی در سایت از آنها استفاده می کنیم که به دو صورت رایگان و پولی قابل استفاده است.

بعنوان مثال شما قصد دارید در سایت خود خدمتی را جهت اطلاع رسانی به کاربران خود ارائه دهید، در قدم اول شما نیازمند گرفتن آدرسی از کاربران جهت ارسال خبرنامه می باشید، خوب همانطور که در تعریف افزونه آوردیم در این مورد خاص شما به ابزاری جهت انجام این کار نیازمندید.

افزونه های زیادی در دیای مجازی جهت ارائه هرگونه خدمت از سوی شما برای کاربران وجود دارد و شما با توجه به نوع سرویس مورد نظر خود می توانید از آنها استفاده کنید.

در مخزن وردپرس شما می توانید تمامی افزونه های رایگان را دریافت کنید و تعداد زیادی از این افزونه ها بصورت فارسی و ترجمه شده برای شما وجود دارد.

در بین این افزونه ها تعدادی وجود دارند که خدمات رایگان به شما ارائه می دهند و تا 80 الی 90 درصد کار شما با خدمات رایگان آنها انجام می شود.

اما برای استفاده بیشتر و حرفه ای تر نیازمند تهیه نسخه پرمیوم آن هستید که با پرداخت هزینه بصورت ماهانه و یا سالانه قابل استفاده می باشد.افزونه یواست سئو از این دست ابزارها می باشد.

چگونه یک افزونه را نصب و فعال کنیم؟

ابتدا قبل از پاسخ به این پرسش لازم می دانم در مورد ضرورت نصب و فعال سازی یک افزونه مورد مهمی را به شما بگویم، نصب هر افزونه همانطور که می دانید هم از لحاظ فضای اشغالی و کدهای مخرب احتمالی همراه خود نیاز به دقت دارد تا بررسی شود ضرورتی دارد افزونه مورد نظر نصب شود یا خیر.

به عبارت ساده تر تا مطمین نشدید که نیاز به نصب یک افزونه می باشد یا خیر، اقدام به نصب افزونه نکنید.

مورد مهم دیگری که در مورد نصب هر افزونه لازم به توجه است، منبع دانلود افزونه می باشد که حتما برای حفظ امنیت سایتتان افزونه مورد نظر را ز منبع مطمین دانلود و بارگذاری کنید.

تجربه نشان داده بسیاری از سایت ها از طریق کدهای مخرب درون افزونه ها هک و تخریب شده اند و متاسفانه در بعضی موارد هیچ گونه راه برگشتی برای سایت وجود ندارد.

برای نصب افزونه ها دو راه پیش رو دارید:

1-دانلود فایل نصبی از سایت مخزن وردپرس

2-جستجو در پنل وردپرس بخش افزودن افزونه ها

در مورد روش اول نصب افزونه، شما ابتدا در سایت WordPress.org افزونه مورد نظر را جستجو و دانلود می کنید، بعد از آن با مراجعه به بخش افزونه ها و بخش افزودن اقدام به بارگذاری فایل افزونه کرده و بعد از مدت زمان کمی افزونه نصب شده را فعال می کنید.

در این روش حتما توجه داشته باشید که فایل افزونه در حالت زیپ شده بارگذاری شود و به هیچ عنوان قبل از نصب و بارگذاری فایل را اکسترکت نکنید.

در مرحله دوم نصب افزونه کمی راحت تر است، شما در قسمت افزودن با پیشنهادات پیش فرض روبرو می شوید، در نسخه جدید وردپرس در انتهای لیست افزونه ها برچسب های محبوب برای شما وجود که با انتخاب هرکدام تمامی افزونه های آن برچسب قابل مشاهده است.

یک ترتیب و دسته بندی در بالای افزونه ها وجود دارد که براساس نوع ویژه، محبوب و توصیه شده تقسیم بندی شده است.

افزونه ها

در صورتی که هیچکدام از این تقسیم بندی ها و منوی بالای افزونه برای شما مفید نبود می توانید با جستجوی نام افزونه در کادر جستجوی افزونه آن را پیدا کرده و اقدام به نصب کنید.

افزونه ها

اطلاعات موجود در کادر پایین افزونه ها چیست؟

اگر در کادر زیرین هر افزونه نگاه کنید مشاهده خواهید کرد که اطلاعاتی از آخرین به روزرسانی، سازگار بودن افزونه با نسخه وردپرس، محبوبیت و تعداد نصب آن وجود دارد که می تواند در تصمیم گیری شما برای انتخاب بین چندین افزونه مشابه مفید باشد.

اگر در کادر افزونه مورد نظر دکمه “هم اکنون نصب کن” وجود داشت نشان دهنده این است که این افزونه از قبل نصب نشده و شما می توانید با استفاده از این دکمه آن را نصب کنید.

افزونه ای که از قبل در سیستم مدیریت محتوای وردپرس شما نصب شده باشد این دکمه را ندارد و دکمه “فعال” برای شما فعال است و این نشان دهنده نصب بودن افزونه از قبل می باشد.

افزونه ها

چگونه افزونه ای را فعال و غیر فعال کنیم؟

به بخش افزونه های نصب شده از زیر منوی افزونه ها در پنل وردپرس وارد شوید و تمامی افزونه های نصب شده را می توانید ببینید و تمامی تنظیمات و فعال و غیر فعال کردن افزونه قابل دسترس می باشد.

با زدن دکمه تنظیمات زیر هر افزونه می توانید وارد صفحه خانگی افزونه شده و تنظیمات شخصی سازی هر افزونه را انجام دهید.

چرا باید از افزونه ها استفاده کنیم؟

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم افزونه ها ابزار کمکی سایت شما به حساب می آیند و شما می توانید به کمک این ابزارها کم و کاستی سایت خود را برطرف کنید، به عبارت دیگر افزونه ها کارایی و قابلیت وردپرس را بالا برده و موجب حرفه ای تر شدن سایت شما می شوند.

تعدادی از افزونه ها به جز تنظیمات مربوط به خود مواردی از تنظیمات یا خدمات مربوط به آنها را می توانید در بخش نمایش و زیر منوی ابزارک ها مشاهده کنید.

چک لیست نهایی استفاده از افزونه ها:

1-افزونه ها کارایی وردپرس را افزایش می دهند، پس با نصب صحیح از آنها بهره کافی را ببرید.

2-از نصب بیهوده نصب افزونه خودداری کنید و سیستم را دچار کدهای مخرب نکنید.

3-حتما از منابع معتبر افزونه را دانلود و بارگذاری کنید.

4-دو روش نصب افزونه را به درستی انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

5-حتما برای نصب افزونه از فایل های زیپ استفاده کنید و از اکسترکت کردن آن خودداری کنید.

6-اگر در مواقعی برای کوتاه مدت احتیاجی به افزونه نصب شده ندارید آن را غیر فعال کنید.

7-حتما به پیام های بروزرسانی افزونه ها توجه کنید و آنها را همیشه آپدیت کنید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*