تمام مواردی را که باید در انتخاب نام دامنه بدانید

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

انتخاب نام دامنه درست، یکی از موارد قطعی در موفقیت شما برای وب سایتتان است. اگر یک نام دامنه نادرست انتخاب کنید، جایگزین کردن آن در آینده، فارغ از آسیبی که به برندتان و رتبه بندیهای حاصل  از جستجو میزند، خود یک دردسر است.

به همین علت بسیار اهمیت دارد که شما از ابتدا بهترین نام دامنه را مورد انتخاب قرار دهید.

هنگامی که برای اولین بار شروع میکنید، یافتن ایده هایی جذاب برای نام تجاری و یک نام دامنه عالی بسیار سخت خواهد بود.

ما در این مطلب به طور رایگان همه چیز درباره ابزارها و نکاتی که برای بدست آوردن ایده های نام دامنه، انتخاب بهترین نام دامنه و ثبت دامنه جدید خود نیاز دارید را در اختیار شما قرار میدهیم.

انتخاب نام دامنه

مطلب خواندنی: چگونه گوگل آنالیتیکس را روی وردپرس نصب کنیم؟

۱۱ نکته برای انتخاب نام دامنه عالی

وقتی شما یک بلاگ راه اندازی میکنید، انتخاب نام دامنه میتواند استرس زا باشد چرا که هیچ کس دوست ندارد اشتباه کند.

برای تسهیل این روند، ما یک چارچوب ۱۱ قدمی ساده داریم که میتوانید از آن برای اتخاذ بهترین نام دامنه برای وب سایت خود استفاده کنید.

۱- تمرکز کنید روی دات کام (.com)

۲- از کلمات کلید در انتخاب نام دامنه استفاده کنید

۳- نام دامنه خود را کوتاه انتخاب کنید

۴- دامنه رااز لحاظ تلفظ و املاء آسان کنید

۵- یکتایی و قابلیت برندشدن آن (brandable) را حفظ نمایید

۶- از خط فاصله در نام دامنه اجتناب کنید

۷- از تکرار حروف پرهیز داشته باشید

۸- خود را محدود نکنید

۹- درباره نام دامنه خود تحقیق کنید

۱۰- برای ایده های هوشمندانه از مولدهای دامنه استفاده کنید

۱۱- سریع عمل کنید پیش از آنکه فرد دیگری آن را بگیرد

 بررسی جزیی تر موارد ۱۱ گانه انتخاب نام دامنه

بر روی پسوند com. تمرکز کنید

امروزه پسوندهای نام دامنه جدید فراوانی وجود دارد، از پسوندهای اصلی چون  .com،  .net و .org گرفته تا پسوندهای خاصی مانند .pizza ، .photography و حتی blog

ما همواره توصیه میکنیم که از یک نام دامنه .com استفاده کنید.

گرچه یافتن نام بلاگ با استفاده از پسوندهای جدید وسوسه انگیز است، اما .com هنوز معتبرترین پسوند نام دامنه است که بیشترین بکارگیری را به خود اختصاص داده است.

پسوندهای دامنه جدیدتر مانند .ninja یا .photography غیرقابل اعتماد هستند.

همچنین دامنه های دات کام  به یادمانی تر هستند. اغلب کاربران به خصوص آنهایی که از فناوری سررشته ای ندارند، به طور خودکار در انتهای هر دامنه “.com” تایپ میکنند بدون اینکه درباره آن فکر کرده باشند.

اگر سایت شما چیزی شبیه photography.ir باشد و کاربران شما به طور اتفاقی photography.com  را تایپ کنند، آنگاه از یک صفحه خطا در سایت photography.com  سر در میاورند.

برای جلوگیری از این ریسک، هوشمندانه تر است که به  .com وفادار باشید. زیرا هم شناخته شده تر و عمومی تر می باشد.

نیاز به یادآوری نیست که کیبورد بیشتر اسمارت فونها یک دکمه .com بر روی خود دارند.

از کلمات کلید در انتخاب نام دامنه استفاده کنید

کلمات کلیدی نقشی مهم در یک دامنه ایفاء میکنند. از طریق بکارگیری کلمات کلیدی در نام دامنه برای موتورهای جستجو مشخص میسازید که موضوع وب سایتتان چیست.

در کنار کیفیت محتوا و تجربه کاربری خوب، استفاده از کلمات کلیدی در دامنه به شما کمک میکند که رنک سایتتان در گوگل بالاتر رود.

البته پیدا کردن یک دامنه خوب با کلمات کلیدی مورد نظر شما که پیشتر خریداری نشده باشد، بسیار دشوار است.

شما ناچارید که خلاقیت داشته و برای ایجاد دامنه مطلوب خود، کلمات کلیدی تان را با دیگر عبارات ترکیب کنید.

در انتخاب نام دامنه سعی کنید نام دامنه کوتاه باشد

اگرچه کلمات کلیدی اهمیت دارند اما نباید از طول دامنه غافل شوید. بهتر است نام دامنهای کوتاه و به یاد ماندنی باشد.

ما توصیه میکنیم که نام دامنه خود را کمتر از ۱۵ کاراکتر در نظر بگیرید چرا که یادآوری دامنه های طولانی تر برای کاربرانتان سخت تر خواهد بود.

لازم به اشاره نیست که کاربران برای وارد کردن نام دامنه های طولانی مرتکب اشتباهات تایپی بیشتری میشوند که این خود میتواند سبب کاهش و از دست دادن ترافیک باشد.

به همین علت است که کوتاه نگهداشتن دامنه ایده خوبی است.

نام دامنه خود را از لحاظ تلفظ و املاء آسان کنید

باید بتوانید نام دامنه خود را به آسانی در هنگام صحبت کردن یا نوشتن در اختیار دیگران قرار دهید چرا که نمی دانید کجا و کِی قرار است فردی آن را از شما درخواست کند.

اگر قصد دارید از نام دامنه خود برای ایجاد یک آدرس ایمیل تجاری حرفه ای استفاده کنید، پس قطعا باید به آسانی توسط هر شنوندهای قابل فهم و نوشتن باشد.

یکتایی و قابلیت برند شدن آن (brandable) را حفظ نمایید

نام دامنه بلاگ شما باید منحصر به فرد باشد تا بتوانید در ذهن خوانندگانتان باقی بمانید. کار عاقلانه ای است اگر به جستجوی بلاگ های دیگر در حوزه تخصصی خود بپردازید تا ببینید آنها از چه نام دامنه هایی استفاده کرده اند.

قطعا شما دوست ندارید به طور اتفاقی از یک علامت تجاری ثبت شده استفاده کنید یا از سوی یک بلاگنویس دیگر متهم به کپی کردن شوید.

همچنین میتوانید نام دامنه ای را اتخاذ کنید که قابلیت برندشدنش بیشتر باشد.

نام دامنه های قابل بردندشدن منحصر به فرد، جذاب و به یادماندنی هستند.

انتخاب نام دامنه

مطلب خواندنی: آموزش نحوه خرید دامنه و هاست برای تولید سایت(تصویری)

برای نمونه “Amazon.com” از “BuyBooksOnline.com.” به مراتب قابلیت برندشدن بیشتری دارد.

در انتخاب نام دامنه از بکارگیری خط فاصله اجتناب کنید

هیچگاه با استفاده از خط فاصله نام دامنه ایجاد نکنید. خط فاصله ها ممکن است نشانهای از اسپم بودن دامنه باشد که به شما ربط پیدا نکرده و حوزه فعالیت شما نباشد.

موتورهای جستجو درباره دامنه های این دستی احتیاط کرده و آن را کاندیدای اسپم بودن در نظر میگیرند.

همچنین احتمال بروز اشتباهات تایپی در زمان وارد کردن دامنه های دارای خط فاصله وجود دارد. اگر شما به علت اینکه نام دامنه ای که مدنظر دارید، گرفته شده است با استفاده از خط فاصله یک نام دامنه جدید ایجاد کنید، آن وقت ممکن است کاربران شما به علت فراموش کردن تایپ خط فاصله سر از سایت رقبایتان در بیاورند.

از تکرار حروف در انتخاب نام دامنه پرهیز کنید!

عدم استفاده از حروف تکراری فکر خوبی است، چرا که تکرار حروف احتمال از دست رفتن ترافیک سایت در پی اشتباهات تایپی را افزایش میدهد.

برای مثال اشتباهات تایپی برای دامنه ای همچون Presssetup.com بیشتر رخ میدهد که نتیجه آن از دست دادن ترافیک است.

از طرف دیگر اجتناب از بکارگیری حروف تکراری باعث آسان شدن تایپ نام دامنه و نیز افزایش قابلیت برندشدن آن میشود.

خود را محدود نکنید

اینکه نام دامنه را مرتبط با صنعت / تخصص خود انتخاب کنید عقلانی است چرا که برای کاربران ذهنیتی درباره موضوع فعالیت سایت ایجاد میکند اما شما نباید انتخاب های خود در بلندمدت را خیلی محدود کنید.

برای مثال در نظر بگیرید فردی که با گل و گیاه سروکار دارد، نام دامنه ای مانند orchidblog.com انتخاب میکند، اما پس از مدتی ممکن است بخواهد درباره سایر گلها نیز در کنار ارکیده مطلب بنویسد.

اما نام دامنه مانع جذب خوانندگانی میشود که  به سایر گلها  علاقه دارند.

احتمالا انتقال سایتتان به یک دامنه تازه فرایندی ناامیدکننده خواهد بود و اگر آن را به درستی انجام ندهید، میتواند سبب از دست رفتن رنکینگ جستجوی سایت شود.

به همین دلیل این بسیار اهمیت دارد که از ابتدای کار یک نام دامنه منعطف را مورد انتخاب قرار دهید.

درباره انتخاب نام دامنه خود تحقیق کنید

قبل از اینکه نام دامنه خود را ثبت نمایید، سعی کنید بفهمید آیا نام تجاری ثبت شده ای که از همین نام استفاده کند، وجود دارد یا خیر.

با جستجو در منابع مرتبط میتوانید دریابید که آیا نامی شبیه و یا دقیقا همانند نام انتخابی شما ثبت گردیده است یا نه.

همچنین میتوانید از جستجوی گوگل برای فهمیدن اینکه آیا نام مدنظرتان در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و … موجود هست یا خیر استفاده کنید.

یک نام شبیه یا همسان نه تنها باعث سردرگمی مخاطبان میشود، بلکه میتواند تبعات قانونی سختی به دنبال داشته و موجب صرف هزینه زیادی از طرف شما شود.

زمانی که سایت شخصی خود را بالا آورده و راه اندازی کردید، میتوانید بیاموزید چطور نام و لوگوی سایتتان را ثبت کرده و از کپی رایت آن محافظت نمایید.

برای ایده های هوشمندانه از مولدهای دامنه استفاده کنید

در حال حاضر، بالغ بر ۳۵۰ میلیون نام دامنه ثبت شده وجود دارد و به همین خاطر بیشتر افراد معتقدند که تمام دامنهای خوب قبلا گرفته شده است.

همچنین جستجوی دستی نام دامنه به صورت فردی زمان زیادی را میطلبد.

اینجاست که مولدهای نام دامنه از راه میرسند. این ابزارهای رایگان بر اساس کلیدواژه های تعریفی شما به طور خودکار جستجو کرده و صدها ایده هوشمند نام دامنه مییابند.

ما توصیه میکنیم از دامنه سازهایی چون Namemesh.com و IsItWP’s domain generator و Namechk.com ( با دریافت نام دامنه انتخابی شما ، نه تنها پسوند های قابل دسترس را به شما نشان می دهد بلکه تمام سوشال های که می توانید با این نام را بگیرید برای شما سبز می کند) برای یافتن ایده های بیشتر نام دامنه استفاده کنید.

سریع عمل کنید پیش از آنکه فرد دیگری آن را بگیرد

هر روز هزاران نام دامنه از سراسر جهان ثبت میشوند. اگر نام دامنهای که دوست دارید را پیدا کرده اید، زیاد معطل نکنید.

نامهای دامنه همچون دارایی های واقعی هستند. هزاران نفر به دنبال نامهای دامنه خوب و قابل برندشدن هستند تا آنها را برای استفاده در آینده ثبت کنند.

اگر شما سریع وارد عمل نشوید، آنگاه یک نفر دیگر ایده نام دامنه شما را به ثبت میرساند.

از آنجایی که نامهای دامنه به طور نسبی ارزان هستند، ما به خوانندگانمان توصیه میکنیم که سریع عمل کنند. اگر بعدا ذهنیتتان تغییر کرد، میتوانید به راحتی بگذارید دامنه ثبت شده منقضی شود.

بهترین جا برای خرید یک نام دامنه

صدها ثبت کننده نام دامنه اینترنتی بر روی وب وجود دارد. این نکته بسیار مهم است که در انتخاب خود دقت کافی را به خرج دهید چرا که ممکن است در آینده برای انتقال دامنه با مشکلاتی مواجه شوید.

نام دامنه را میتوان جداگانه و یا به همراه میزبانی وب تهیه کنید. قیمت ثبت دامنه ممکن است از جایی به جای دیگر متفاوت باشد. البته گاهی میتوانید آن را به طور رایگان نیز دریافت کنید.

ثبت رایگان دامنه در ازای میزبانی وب

برخی از ارائه دهندگان میزبانی وب، ثبت دامنه را به عنوان یک سرویس پیشنهاد میدهند. برخی از این شرکتها ثبت رایگان دامنه را برای اکانتهای جدید میزبانی ارائه میدهند.

اگر در حال راه اندازی یک سایت جدید هستید، بد نیست از مزیت این پیشنهاد استفاده کرده و نام دامنه خود را بطور رایگان به ثبت برسانید.

البته لازم است این نکته را حتما به خاطر داشته باشید که پیشنهاد ثبت دامنه رایگان تنها برای یکسال بوده و پس از یکسال، برای تمدید دامنه خود باید وجه مربوطه آن را بپردازید.

کاربران زیادی از مزیت دامنه رایگان برای سال اول استفاده میکنند تا به جای پرداخت هزینه، آن را بدون پرداخت وجه در اختیار بگیرند.

امیدواریم این مقاله آموزشی نیز به شما آموخته باشد چطور یک نام دامنه عالی برای وبلاگ یا کسب و کار خود انتخاب کنید.

518 بازدید