آشنایی با سئو کلاه سفید، خاکستری و سیاه و تفاوت آنها با یکدیگر

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

انواع سئو و آشنایی با آنها امروزه برای بهینه سازی سایت ها بر اساس الگوریتم های موتورهای جستجو (SEO) یکی از دغدغه های اصلی و جدی صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است.

از طرف دیگر آنها با انبوهی از تبلیغات مرتبط با سئو سایت مواجه هستند در حالی که اطلاعات چندانی از روش های به کارگرفته شده توسط تبلیغ کنندگان ندارند و میزان کارایی و اثربخشی این روش ها در میان مدت و طولانی مدت ندارند.

انواع سئو

برخی ارائه دهندگان خدمات سئو موتورهای جستجو را دور می زنند، این امر شاید در مدت زمان کوتاه باعث بهبود رتبه سایت در جستجوهای اینترنتی باشد، اما زمانی که مورتورهای جستجو پی به تقلب صورت گرفته ببرند، تبعات منفی متعددی گریبان گیر سایت و مالک آن خواهد شد.

از همین رو لازم است تا افرادی که دغدغه سئو کردن سایت خود را دارند با انواع سئو یعنی سئو کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه آشنا شوند.

مهمترین فاکتورهای سئو در سال ۲۰۱۹

یکی از انواع سئو، سئو کلاه سیاه، میانبر اما خطرناک و پر ریسک

در سئو کلاه سیاه اصل بر استفاده از روش های سریع تر و آسان تر با هدف دور زدن موتورهای جستجوست.

در این روش فرد سئوکار در زمان کوتاهی خواسته صاحبان سایت ها را برآورده کرده و می تواند افزایش رتبه در جستجوهای اینترنتی را برای آنها به ارمغان بیاورد، بدون اینکه به آنها اطلاع دهد در حال استفاده از روش هایی است که برای مثال ممکن است به پنالتی شدن سایت توسط گوگل منجر شود.

پنالتی شدن زمانی اتفاق می افتد که گوگل متوجه شود سایت از روش های نادرستی برای رسیدن به ترافیک بیشتر استفاده کرده است.

دراین حالت سایت مزبور توسط گوگل جریمه شده و گوگل بازدیدکنندگان هدایت شده به سمت سایت را بسیار کاهش می دهد.

خارج شدن از پنالتی هزینه و زمانی زیادی نیاز دارد که افراد متقلب این موضوع را به دارندگان سایت ها گوشزد نمی کنند.

گرچه الگوریتم های موتورهای جستجو در طول زمان تغییر کرده است، اما افرادی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند نیز روش های دورزدن خود را منطبق با الگوریتم های جدید ارتقاء داده اند.

از قضا یکی از دلایل بهبود الگوریتم ها از سوی موتورهای جستجو شناسایی سایت های متقلب است.

به این ترتیب سایتی که از بدترین انواع سئو یعنی سئو کلاه سیاه در بهبود ترافیک آن استفاده کرده، زمانی که الگوریتم های موتورهای جستجو تغییر کنند، با کاهش محسوس ترافیک روبرو می شود.

انواع سئو

مطلب خواندنی: مقایسه سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه

چرا که سئو کلاه سیاه به کار رفته در آن با شرایط جدید سازگار نیست.  به عبارتی می توان گفت سئو کلاه سیاه یکی از انواع سئو برای افراد و سایت هایی مفید است که می خواهند در مدت زمان کوتاهی به صفحه اول نتایج گوگل برسند و به دنبال فعالیت بلندمدت در فضای مجازی نیستند.

سئو کلاه سیاه از چه روش هایی استفاده می کند؟

یکی از مواردی که به مالکان سایت ها کمک می کند تا در دام سئوکاران کلاه سیاه نیافتند، آشنایی با روش هایی است که در این قالب مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین لازم است صاحبان کسب و کارهای اینترنتی شناخت حداقلی از این روش ها داشته باشند و فریب افزایش بازدید و ترافیک در کوتاه مدت را نخورند.

برای مثال در گذشته افراد برای دور زدن موتورهای جستجو لیست بلندی از کلمات کلیدی گوناگون را به طرق مختلف مانند تغییر رنگ پس زمینه و … در لابلای محتوای اصلی یا بالا و پایین آن پنهان می کردند.

با ارتقای الگوریتم های کاوش موتورهای جستجو، این روش کارایی خود را از دست داده است اما در این میان چه کسانی ضرر کردند؟

مالکان سایت هایی که با این روش رتبه سایتشان بهبود یافته و هزینه این بهینه سازی را پرداخت کرده بودند.

اما پس از تغییر و پیشرفت الگوریتم های جستجو، بار دیگر ناچار به هزینه دوباره برای جبران کاهش ترافیک صورت گرفته می شدند.

سئو کلاه سفید سیاه خاکستری

Local SEO یا سئو محلی

بنابراین برای جلوگیری از هزینه کردن های اضافی و دوباره، کمترین فایده ای است که آشنایی با انواع سئو و روش های متقلبانه می تواند برای صاحبان سایت ها داشته باشد.

روش های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه

تکرار زیاد کلمات کلیدی یکی دیگر از روش هایی است که در سئو کلاه سیاه کاربرد دارد.

با وجود اینکه چگالی کلمات کلیدی نباید بیش از ۵ درصد کل متن باشد، اما بعضا در سئو کلاه سیاه تکرار کلمات کلیدی از حد تعیین شده گوگل فراتر می رود.

بکارگیری کلمات کلیدی غیرمرتبط در بک لینک ها نیز از جمله شگردهای سئو کلاه سیاه است که می تواند در زمانی کوتاه نتیجه داده و سایتی را به اصطلاح در موتورهای جستجو بالا بیاورد.

در این روش سئوکار با استفاده از کلمات کلیدی غیرمرتبط با محتوا و زمینه فعالیت سایت برای آن بک لینک می گیرد اما به همان میزان که استفاده از این روش زودبازده بوده و به سرعت به نتیجه می رسد، چنانچه موتورهای جستجو متوجه این موضوع شوند، سایت پنالتی شده و هزینه مضاعفی بر مالک آن تحمیل می شود.

خرید بک لینک و استفاده از نرم افزارهای خاص هم در سئو کلاه سیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

به این ترتیب بک لینک ها یا از سایت های دیگر خریداری می شوند یا از طریق نرم افزارهای مخصوص ساخته می شوند.

در حالت اول سایت های فروشنده بک لینک پس از مدتی اقدام به حذف آنها می کنند و در حالت دوم استفاده افراطی و تولید تعداد زیادی بک لینک در زمانی کوتاه می تواند حساسیت موتورهای جستجو را برانگیخته و اسباب جریمه شدن و تنبیه سایت را فراهم آورد.

از دیگر روش های سئو کلاه سیاه عبارتند از:

استفاده از محتوای کپی شده

استفاده زیاد از تگ h1

تبادل لینک زیاد با سایت های دیگر به خصوص با زبان متفاوت

استفاده از لینک مخفی یا بکارگیری لینک در فوتر سایت

استفاده نادرست از درج نظر در دیگر سایت ها و …

سئو کلاه سفید، یکی دیگر از انواع سئو که زمان بر اما ماندگار

کلاه سفید

در سئو کلاه سفید از روش های اصولی و ضابطه مند بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو استفاده می شود.

گرچه ممکن است برخی از این روش ها در سئو کلاه سیاه نیز بکارگرفته شود، اما نکته مهم و تفاوت در این است که در اینجا از هر روش به اندازه و به جا استفاده می شود و قصدی برای فریب موتورهای جستجو وجود ندارد.

پیاده سازی سئو کلاه سفید اگرچه به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد، اما اثرات آن ماندگار بوده و با تغییر الگوریتم های جستجو به سرعت دچار کاهش ترافیک نمی شود و از بهترین مدل سئو در انواع سئو می باشد.

سئو کلاه سفید از هنگام طراحی سایت شروع می شود و در واقع اولین گام آن کدنویسی اصولی و استفاده از تگ های مناسب و بهینه شده در طراحی سایت است

تولید محتوای مفید و با کیفیت کلیدی ترین بخش سئو کلاه سفید است. محتوای خوب مخاطبان را جذب کرده و زمان حضور آنها در سایت را افزایش می دهد که این خود به بهبود رنک سایت کمک خواهد کرد.

محتوای با کیفیت محتوایی است که نیازی از کاربران را پوشش داده، تکراری نباشد و با کلمه کلیدی در نظر گرفته شده برای آن همخوانی داشته باشد.

همچنین بررسی کلمات کلیدی، تعیین استراژی برای کلمات کلیدی، به کاربردن صحیح کلمات کلیدی در تگ ها، عناوین صفحات و لینک ها در کنار بک لینک های قانونی و در حد مناسب از دیگر روش هایی است که سئو کلاه سفید در بهینه سازی سایت مورد استفاده قرار می دهد.

مورد سوم در انواع سئو، سئو کلاه خاکستری، نه سفید و نه سیاه

کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری به اتخاذ توأمان روش های سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه در کنار یکدیگر گفته می شود.

در واقع سئوکار برای اینکه زمان بر بودن سئو کلاه سفید را جبران کند، از روش های سئو کلاه سیاه در اندازه های کم استفاده می کند تا تقلب و دور زدن صورت گرفته برای موتورهای جستجو قابل تشخیص نباشد.

کدام روش از انواع سئو مناسب تر است؟

همان طور که گفته شد هر کدام از روش های فوق معایب و محاسن خود را دارند و این صاحبان کسب و کارها هستند که باید به تشخیص درستی در این زمینه برسند.  

242 بازدید