شیوه بلاک کردن آدرس IP در وردپرس

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

بلاک کردن آدرس IP یکی از روش های جلوگیری از هک سایت و امنیت وب سایت که باید اولین اولویت برای همه کاربران وردپرس باشد. شما باید راه هایی را پیدا کنید تا بات های مشکل ساز و کاربران مخرب را دور نگه دارید.

بنابراین آن ها نمیتوانند سایت شما را به کمک اسپم ها مورد هدف قرار دهند و یا اطلاعات حساس شما را بدزدند.

گاهی اوقات، این کار نیازمند یادگیری چگونگی بلاک کردن آدرس های IP در وردپرس است.

این کار با استفاده از لیست سیاه انجام پذیر است، تکنیکی که IP ها را برای استفاده از سایت شما محدود میکند و یا آن ها را از دسترسی کامل به سایت شما منع میکند.

برای مثال، شما میتوانید برای بستن بعضی از آدرس ها و دور نگه داشتن اسپم ها از بخش نظرات خود استفاده کنید.

در این پست، ما مفهوم لیست سیاه را معرفی خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت در چه شرایطی میتوانید از این تکنیک موثر استفاده کنید. سپس به شما نشان خواهیم داد چطور آدرس ها IP را به کمک دو روش متفاوت بلاک کنید.

مقدمه ای بر لیست سیاه و بلاک کردن آدرس IP

هر کاربری که از سایت وردپرس شما بازدید میکند، یک آدرس IP دارد. این شماره، اتصال خاصی از اینترنت ( Network ) را شناسایی میکند و حتی اگر همان کاربر چندین حساب مختلف ایجاد کند، ثابت باقی میماند.

این، بدان معنی است که شما میتوانید از آدرس های IP استفاده کنید تا حواستان به بازدیدکنندگان باشد و هر کاربر خطرناک را شناسایی کنید.

در قسمت پایین، مثال هایی از پرچم های قرمز است که نشان میدهند که کاربر یک آدرس IP خاص خطرناک است :

♦ تلاش های پی در پی و زیاد برای ورود ( که نشان دهنده تلاش ها برای هک سایت شما است. )
♦ نظرات اسپم که توسط کاربرانی با آدرس IP یکسان ایجاد شده اند.

اگر شما فعالیت های مشکوکی مانند این ها را دیدید، میتوانید آدرس IP کاربر را در  لیست سیاه قرار دهید. به عبارت دیگر، شما میتوانید هر کاربری را که از آن آدرس منشأ میگیرد را ممنوع کنید.

این کار یک ممنوع سازی کلی است، بنابراین آن ها اصلاً نمیتوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند و یا فقط به بخش خاصی از سایت شما دسترسی داشته باشند.

به عنوان رویکردی جایگزین، شما همچنین میتوانید از لیست سفید هم استفاده کنید، رویکردی که کاملاً برعکس است، همه آدرس های IP به جز آدرس های IP که شما اجازه داده اید، بلاک میشوند.

دو روش بلاک کردن آدرس های IP در وردپرس

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، یکی از مؤثرترین جنبه های لیست سیاه این است که، شما میتوانید دقیقاً کابران مشکوک را انتخاب و اقدام به بلاک کردن آدرس های IP در وردپرس کنید.

اکنون، اجازه دهید راجع به چگونگی بلاک کردن آدرس های IP در وردپرس به کمک دو روش متفاوت بحث کنیم.

اولین روش، هدفمندتر است.در حالی که دومین روش، کاربران مشکل ساز را از کل سایت شما دور نگه میدارد.

١) آدرس های IP مورد نظر را بلاک کنید تا نتوانند از بخش نظرات استفاده کنند.

یکی از استفاده های رایج از لیست سیاه این است که، از پست کردن پیام های ناخواسته در بخش نظرات شما توسط بات ها و اسپم ها جلوگیری میکند.

هنگامی که بخش نظرات خود را از کنترل پنل وردپرس بررسی میکنید، شما میتوانید آدرس IP هر پیام پست شده را ببینید. هنگامی که متوجه میشوید چندین نظر اسپم از یک IP یکسان ایجاد شده است.

نظرات

حتی اگر توسط کاربران مختلفی پست شده باشند، شما به راحتی میتوانید آن آدرس را بلاک کنید، برای اینکار به تنظیمات > گفتگو بروید و به دنبال فیلد لیست سیاه نظرات بگردید.

فیلد لیست سیاه
در اینجا، میتوانید هر آدرس IP مشکل ساز را وارد کنید. تغییرات خود را ذخیره کنید و کاربرانی که از این IP ها استفاده میکنند پس از این قادر نخواهند بود در سایت شما نظر بگذارند.

اگر اشتباهی کاربران درست را در لیست سیاه قرار دادید، میتوانید در قسمت گفته شده در بالا IP های مشکوک را جایگزین کنید و البته  سعی کنید حواستان به آن ها باشد.

٢) بستن کلی آدرس های IP از سایت خود

مسلماً ممکن است که شما بخواهید کاربرانی که فعالیت مشکوک دارند، از دسترسی به سایت خود منع کنید. برای این کار، به کنترل پنل هاست خود مراجعه کنید البته قبل این کار اطمینان حاصل کنید که از فایل ها backup گرفته باشید.

درکنترل پنل هاست خود به دنبال فولدر اصلی وب سایت بگردید،که معمولا به روت یا پوشه Public_html معروف است، در این بخش فایل به نام Htaccess را پیدا کنید:

htaccess
روی این فایل راست کلیک کنید و گزینه نظر/ ویرایش را انتخاب کنید. این قسمت در ویرایشگر شما باز خواهد شد و به شما این امکان را میدهد تا تغییرات ایجاد کنید.

روی لاین جدید در پایین فایل، این متن را وارد کنید:(دوستان باز هم تاکید می کنیم حتما قبل از این تغییرات از بکاپ سایتتان که موضوع آموزش ما در سایت بوده مطمین شوید)

 

Order Allow,Deny
Allow from all
Deny from 111.222.333.444

 

شما میتوانید شماره ها را در لاین آخر با آدرس IP که میخواهید بلاک کنید، جایگزین کنید. سپس، میتوانید لاین های جدیدی برای رد کردن اضافه کنید و IP جدیدی را وارد کنید.

این فایل را ذخیره کنید و کاربران دارای آن آدرس های IP پس از این قادر نخواهند بود به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

اگر نمی خواهید فایل دسترسی Htaccess خود را مستقیماً ویرایش کنید، میتوانید از پلاگین رایگان بستن IP با نام IP BAN که رایگان در مخزن وردپرس وجود دارد استفاده کنید:

بلاک کردن آدرس IP

موقعیت یابی IP ها برای لیست سیاه شما

همان طور که میبینید، یادگیری چگونگی بلاک کردن آدرس های IP در وردپرس بسیار آسان است. اما هنوز مرحله ای است که توضیح نداده ایم.

چگونه IP هایی را که میخواهید مسدود کنید، پیدا کنید.

همان طور که قبلاً بحث کردیم، این که با نظرات دست و پنجه نرم کنید ساده است، اما باید بتوانید IP های مشکوک را پیدا و به طور کامل از سایت خود دور کنید.

چندین راه وجود دارد که شما میتوانید IP های مشکوک را دقیقاً شناسایی کنید. شما میتوانید از پلاگین ورود استفاده کنید، پلاگینی که هر اتفاق قابل توجهی را که برای شما می افتد، ضبط میکند.

با انداختن نگاهی به نتایج ورودها، شما میتوانید آدرس های IP را که تلاش های زیادی برای ورود کرده اند و یا سعی داشتند به اطلاعات حساس دسترسی پیدا کنند شناسایی میکند.

اگر پلاگین ورود از قبل بر روی سایت شما نصب نشده است، WP Security Audit Log انتخاب خوبی است.

به علاوه، شما میتوانید اطلاعات مشابهی را در صفحه ورود سایت خود پیدا کنید.به کنترل پنل هاست خود بروید و به دنبال گزینه Raw Access یا Raw Access Logs بگردید.

بلاک کردن آدرس IP
در این جا، فایلی را حاوی اطلاعات تلاش ها برای ورود به سایت دانلود کنید. بار دیگر میتوانید به دنبال IP هایی بگردید که تلاش کردند به صفحه های مهم شما دسترسی پیدا کنند و یا تعداد غیر معمولی تلاش برای ورود به سایت داشتند.

اگر نتوانستید این گزینه را در کنترل پنل خود پیدا کنید، میتوانید از مستندات ارائه دهنده در بخش Hosting کمک بگیرید.

متوجه شدن ورودها و شناسایی IP ها برای بلاک کردن به کمی تمرین نیاز دارد. اما صرف زمان برای برقراری امنیت در سایت همیشه ضروری است.

نتیجه گیری

ممکن است لیست سیاه در ابتدا چیز بدی به نظر برسد، اما در واقع روش بسیار مؤثری برای محافظت کردن از سایت شما است.

با یاد گرفتن چگونگی بلاک کردن آدرس های IP در وردپرس، میتوانید هکرها و اسپم ها را عاجز کنید، بدون این که باعث ناراحتی دیگر کاربران شوید.

زمانی که تصمیم گرفتید روش لیست سیاه را بر روی سایت خود اجرا کنید، در این جا، دو راه برای انجام این کار وجود دارد:

بلاک کردن آدرس های IP در وردپرس از بخش نظرات خود، با استفاده از عملکردهای پیش فرض وردپرس.

مسدود سازی آدرس های IP از سایت خود به طور کامل، با تغییر دادن فایل دسترسی Hatccess.

324 بازدید