×

چطور برای افزایش فروش، رسانه اجتماعی را جایگزین بازاریابی کنید

رسانه های اجتماعی در بازاریابی کسب و کارتان تاثیر بسزایی دارند، از وجود آنها غافل نشوید. اگر صاحب کسب و کار کوچکی هستید می توانید با تبدیل فعالیت های بازاریابی آفلاین به آنلاین در هزینه ها صرفه جویی کنید. ایجاد یک اکانت در رسانه های اجتماعی رایگان و آسان است و می تواند به طور موثری به افزایش حضور آنلاین شرکت شما کمک کند.

یادگیری نحوه داد و ستد در کسب و کار از طریق رسانه های اجتماعی می تواند شما را در حفظ ارتباط با مشتریان فعلی و در عین حال هدف قرار دادن مشتریان بالقوه کمک کند.

تاثیر رسانه اجتماعی در کسب و کار

ایجاد پلتفرم رسانه اجتماعیتان قدم اول استفاده از رسانه های اجتماعی در بازاریابی است، پس…

1- مخاطب مورد نظر خود را مشخص کنید؛

به طور کلی، کسب و کار شما دارای دو نوع مخاطب هدف است: مشتریان موجود کسب و کار شما (دارایی های فعلی) و مشتریان بالقوه (مشتریان هدف). یک کمپین بازاریابی موفق در رسانه های اجتماعی در کسب و کار می بایست مشتریان فعلی را راضی نگاه داشته و همچنین به طریقی که باعث ترویج کسب و کار می شود، مشتریان بالقوه را نیز به دست آورد.

با شناخت مشتری فعلیتان شروع کنید. آیا آنها عموما جوانان هستند یا میانسالان؟

درباره نوع رسانه اجتماعی که مشتریان فعلیتان استفاده می کنند، فکر کنید. می توانید با سوال از این مشتریان، یک تحقیق غیر رسمی انجام دهید.

لازم است در مورد مشتریهای بالقوه تان پیش بینی هایی انجام دهید، اما یک تحقیق آنلاین کوچک می تواند کمک کننده باشد. به پلتفرم های رسانه های اجتماعی در بازاریابی رقبای جدیدتان نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که چه قشری از مشتریان آنها را به طور آنلاین دنبال می کنند.

2- برای استفاده از نقش رسانه های اجتماعی در بازاریابی، در پلتفرم مورد نظرتان عضو شوید؛

وقتی مخاطب مورد نظرتان را شناسایی کردید، اکنون زمان آن رسیده تا یک اکانت در یکی از رسانه ها بسازید. این اکانتها معمولا رایگان هستند و عموما مدیریت آسانی دارند، اما لازم است دستورالعمل ها و اصطلاحات مربوط به اکانتهای تجاری را بلد باشید. برخی از متداول ترین اکانت های رسانه های اجتماعی در کسب و کار عبارتند از:

فیسبوک (Facebook):

این سایت عموما محبوب ترین پلتفرم در رسانه های اجتماعی است و یکی از آنهایی است که به احتمال زیاد تمام گروه های سنی از جمله بزرگسالان بالای 65 سال را جذب می کند. اگر در پی به دست آوردن مخاطبان گسترده تری در بین اقشار مختلف جامعه هستید، این بستر رسانه ای بهترین گزینه است.

توئیتر (Twitter):

این پلتفرم هم یکی از پرطرفدارترین هاست، اما عمدتا در بین افراد بالای 30 و سایر نسل های جوان محبوبیت دارد. با اینکه توئیتر به صورت گسترده مورد استفاده همه قرار نمی گیرد، اما موقعیت خوبی در ارتباطات آنلاین به وجود می آورد که در نهایت برای کسب و کار شما مفید باشد.

گوگل پلاس (+Google):

از آنجا که با گوگل مرتبط است، بهترین پلتفرم در رسانه های اجتماعی در کسب و کار برای ارتقا نتایج در موتورهای جستجو (سئو) به شمار می رود. افراد بیشتری از گوگل برای جستجوی کسب و کارها استفاده می کنند، پس در صورتیکه یک حساب در گوگل پلاس داشته باشید، نام شما هم در لیست ظاهر خواهند شد.

به ویژه اگر صاحب یک کسب و کار محلی هستید که سعی در جذب مشتریان محلی دارید، این پلتفرم کمک زیادی به شما خواهد کرد.

اینستاگرام (Instagram):

این پلتفرم تصویری، در میان نوجوانان و جوانان زیر 35 سال محبوبیت خاصی دارد. این بستر می تواند روش فوق العاده برای به اشتراک گذاری تصاویر محصولات، کسب و کار یا نتایج قابل رویت از فعالیت هایتان باشد.

۲۳ روش جذب فالوور در اینستاگرام که باید بدانید

تامبلر (Tumblr):

اگرچه در ابتدا برای بسیاری از کاربران گیج کننده به نظر می رسد، اما روشی مناسب برای دسترسی به مشتریان بالقوه بین 13 تا 25 سال است. بسیاری از کاربران تامبلر تحصیل کرده هستند و مشتاقانه تمایل دارند تا به این رسانه اجتماعی وفادار بمانند.

لینکدین (LinkedIn):

این پلتفرم اغلب برای شبکه ای کردن مشاغل مناسب است. لینکدین همچنین به شما این امکان را می دهد تا از بستر اطلاع رسانی و انتشار آن استفاده کرده و به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید.

از طریق این پلتفرم توانید با مشتریان تحصیل کرده و ثروتمند ارتباط برقرار کنید و با کسب و کارهای دیگر هم در ارتباط باشید.

پینترست (Pinterest):

این پلتفرم که تقریبا تمام آن را مضامین بصری در برگرفته است، بهترین گزینه برای به اشتراک گذاری تصاویر است. پینترست می تواند در هدف قرار دادن مخاطبان زن بین 30 تا 50 سال، به ویژه آنهایی که درآمد بیشتری دارند، بسیار موثر باشد.

یِلپ (Yelp):

این وبسایت به مشتریان این امکان را می دهد تا عکسها، نظرات و تجربیات مربوط به خدمات ارائه شده از کسب و کار شما را در اختیار سایر مشتریان قرار دهند و همچنین سایرین را از امتیازی که به یک محصول یا سرویس می دهند، مطلع کنند.

یلپ همچنین روشی عالی برای تبلیغ است زیرا بسیاری از افرادی که در جستجوی یک کسب و کار ویژه هستند ( مثلا یک نانوایی محلی)، برای اطلاع از ساعات کاری، نظر کاربران و ریز خدمات آن به یلپ مراجعه می کنند.

3- از یک مدیر برای کنترل کسب و کار رسانه ایتان استفاده کنید؛

بسیاری از افراد تصور می کنند که برای مدیریت اکانتهای آنلاین شان لازم است فردی را استخدام کنند. در حالیکه شما می توانید با مدیریت حضور آنلاین تان در رسانه های اجتماعی، بدون نیاز به استخدام کارمندان اضافی، همچنان کنترل کسب و کارتان را در دست بگیرید.

ابزار و نرم افزارهای مدیر رسانه های اجتماعی آنلاین عموما رایگان هستند و ضمن اینکه باعث توسعه آنلاین کسب و کارتان می شوند، می توانند به افزایش حضور اینترنتی شما نیز کمک کنند.

ابزار مدیریتی رسانه های اجتماعی در کسب و کار آنلاین مانند HootSuite و Ping.fm به شما این امکان را می دهند تا تمام اکانتهای رسانه های اجتماعی تان در تمام پلتفرم ها را در یک وبسایت مدیریت کنید.

رسانه های اجتماعی در بازاریابی

می توانید برای پست و پیام هایتان برنامه ریزی کنید، شاهد این باشید که پست هایتان با موفقیت در دسترس مخاطبان قرار گرفته است و تمام مواردی که در آن توسط کاربران به کسب و کار شما اشاره شده است را مشاهده کنید. این مدیران رسانه های اجتماعی در کسب و کار آنلاین رایگان هستند اما مدیرانی هم هستند که حق عضویت دریافت می کنند.

یک سرویس پرداختی مانند SproutSocial به شما این امکان را خواهد داد تا از فالوورهای رسانه های اجتماعیتان مخاطب بسازید و می توانید خود را در جذب آنها محک بزنید. همچنین می توانید با استفاده از اپلیکیشن هایی مانند FourSquate به بررسی و مشاهده تعداد کاربرانی که شما را چک می کنند، بپردازید.

قدم دوم برای استفاده از رسانه های اجتماعی در بازاریابی جلوی چشم مشتریانتان بودن است

1- حضور خود در رسانه های اجتماعی را به دیگران اطلاع دهید؛

ممکن است به خاطر جستجوی اتفاقی دیگران در رسانه های اجتماعی کمی شناخته شوید، اما بهترین و مطمئن ترین راه برای اعلام حضور آنلاین اینست که به دیگران اجازه بدهید نسبت به حضور آنلاین تان مطلع شوند. به مشتریانتان بگویید که الان آنلاین هستید. همچنین می توانید بر روی کارت های ویزیت خود نام کاربری اکانت رسانه های اجتماعی در کسب و کار تان را درج کنید.

بگذارید مشتریان بدانند که حضور آنلاینتان را افزایش داده اید.

حتما مشتریان عادی و وافادارتان را فالو کنید و یا درخواست دوستی برایشان بفرستید.

2- استفاده از رسانه های اجتماعی در بازاریابی یعنی دوستان و فالوورهای آنلاین پیدا کنید؛

وقتی یک حساب کاربری آنلاین راه اندازی کردید، لازم است فالوورها و دوستانی را جذب کنید تا پست های شما را مشاهده کنند. با مشتریان فعلیتان شروع کنید و سپس روی به دست آوردن گستره وسیع تری از مخاطبین که در آینده مشتریتان خواهند شد، کار کنید.

سعی کنید با مشتریانی که فعلا دارید ارتباط برقرار کنید. قصد شما اینست که آنها بدانند وفاداریشان برایتان با ارزش است.

همچنین باید با سایر عوامل فروش مانند مشاغلی که محصولات شما را می خرند یا می فروشند هم در ارتباط باشید. مثلا اگر شما یک نانوا هستید و محصولاتتان را به صورت عمده به یک رستوران می فروشید، با رستوران تعامل آنلاین داشته باشید و به مخاطبانشان دسترسی پیدا کنید.

شما می توانید مخاطبان آنلاینتان را با جستجو از طریق کلمات کلیدی یا اصطلاحات مد روز گسترش دهید. به این صورت که آن دسته از پست هایی را لایک کنید و یا پست هایی را به اشتراک بگذارید که اکثریت مخاطبان به آنها گرایش دارند. همینطور افراد یا مشاغلی که این نوع پست ها را می گذارند را فالو کنید.

3- شروع به پست گذاشتن در رسانه های اجتماعی کنید تا از وجود رسانه های اجتماعی در بازاریابی بهره گیرید؛

پست های شما در رسانه ها باید چیزی بیشتر از یک تبلیغ شخصی باشد. شما می توانید اطلاعاتی درباره کسب و کار و صنعتی که در آن مشغول به فعالیت هستید را پست کرده و عکس های مربوط به رفت و آمد مشتریان و لذت از کسب و کارتان را به اشتراک بگذارید.

رسانه های اجتماعی در بازاریابی

عکس محصولاتتان را پست کنید تا آنها را به نمایش بگذارید. اگر کسب و کارتان مربوط به خدمات است و نه یک محصول، از کارمندانتان در حال کار عکس بگیرید یا رضایت مشتری از کاری که برایش انجام داده اید را به تصویر بکشید.

شما می توانید هر از گاهی فروش ویژه ای را ارائه دهید و تنها فالوورهایتان از آن اطلاع داشته باشند. به صورت هفتگی یا ماهانه قرعه کشی برگزار کنید، به این صورت که کاربران در ازای به اشتراک گذاری یک پست یا عکس از محصولاتتان در قرعه کشی شرکت داده شوند.

لیست کالاهای ویژه روز را پست کنید و مشتریان را نسبت به کسب و کارتان به روز نگه دارید. مثلا اگر یک نانوایی را می چرخانید، از رسانه های اجتماعی در کسب و کار برای تبلیغ کالاهای ویژه روز استفاده کنید. بررسی کنید ببینید قصد دارید برای چه نوع نان هایی در روز آفر بگذارید و ساعات کاریتان در آن روز چگونه باشد.

حواستان به مخاطب هدف باشد. یعنی اگر مخاطبتان جوانان هستند مناسب با سلیقه آنها پیش بروید و از ترندهای روز مثل هشتگ، تکه کلام ها و اصطلاحات اینترنتی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که پلتفرم رسانه اجتماعی که در آن فعال هستید، نماینده کسب و کار شماست. می توانید کمی مطالب سرگرم کننده و جالب به پست هایتان اضافه کنید اما آنها را حرفه ای نگه داشته و هرگز چیز تحریک آمیزی در مورد سیاست، مذهب و یا عقاید شخصیتان به اشتراک نگذارید.

بخش سوم: از رسانه های اجتماعی در بازاریابی به نفع کسب و کارتان بهره ببرید

1- به صدای مشتریانتان گوش دهید؛

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد یک شبکه پشتیبانی از مشتری به صورت آنلاین، گوش دادن به نظرات اوست. بازخوردهایی که مشتریانتان به شما می دهند را بخوانید و به آنها اهمیت دهید. این کار می تواند مرز بین مشتری سابق یا مشتری که مجددا به سمت شما بازخواهد گشت، باشد.

به تمام بازخوردها، حتی نظرات منفی، پاسخ مثبت دهید. به نظرات منفی محترمانه پاسخ دهید، مثلا بگویید: “متاسفیم که تجربه بدی از محصول ما داشتید. لطفا دوباره محصول ما را امتحان کنید، من شخصا اطمینان خواهم داد که دفعه بعد تجربه بهتری با ما خواهید داشت.”

از مشتریان به خاطر نظردهی و بررسی هایشان تشکر کنید.این یکی از مفیدترین استفاده از رسانه های اجتماعی در بازاریابی برای ارتقاء کسب و کارتان است، اگر چندین مشتری به یک مسئله اشاره می کنند در صورت امکان باید تغییراتی را در آن رابطه اعمال کنید.

حتما پست های هر مشتری را لایک کرده و نظر دهید. همچنین می توانید به جستجوی افرادی که به اکانت کسب و کارتان سر می زنند، بپردازید. تصاویر یا آپدیتهایی که آنها در مورد کسب و کار و محصولاتتان به اشتراک گذاشته اند را لایک کنید.

2- حضورتان در رسانه های اجتماعی را اختصاصی کنید؛

ممکن است دوست داشته باشید تک تک افراد صفحه رسانه اجتماعیتان را ببینند، اما به سادگی امکان پذیر نیست. اگر مشکل اینست، باید تکلیف را با خودتان روشن کنید و تصمیم بگیرید که آیا می خواهید حضوری عمومی مانند سایرین داشته باشید و یا به صورت خاص مورد توجه مخاطب هدف قرار بگیرید.

هر چند یک فرد به تنهایی نمی تواند به کسب و کارتان ضرری برساند، اما هرگز تعمدا کسی را با سرد رفتار کردن فراری ندهید.

به خاطر داشته باشید که اگر یک کسب و کار اختصاصی را اداره می کنید (مثلا نانوایی رژیمی)، ممکن است به سادگی نتوانید برخی از مشترین بالقوه که خیلی تمایلی به خرید نان های رژیمی ندارند را جذب کنید.

اگر مایلید مخاطبان خاص خودتان را داشته باشید، می توانید پست هایی که برایشان جذابیت دارد را به اشتراک بگذارید. مثلا پیرو مثال قبلی، ممکن است پست کردن مطالبی درباره سبک زندگی سالم مزیت های غذاهای رژیمی جالب باشد.

3- حضور پیوسته در وب داشته باشید تا از راز تاثیر رسانه های اجتماعی در بازاریابی کسب و کارتان شگفت زده شوید؛

ممکن است جز آن دسته از افرادی باشید که امیدوارند حضورشان در رسانه های اجتماعی در بازاریابی، یک شبه به کسب و کارشان رونق بخشد، البته در موارد نادری اتفاق می افتد ولی یک استثناست. شما باید در کنار حضور آنلاین که دارید، صبر و پشتکار هم داشته باشید.

به این نکته توجه کنید که اعلام حضور و جلب توجه دیگران به صورت آنلاین زمان می برد. بسته به مشتریان، مخاطب هدف و اینکه در چه مدت زمان و چه مقدار فعالیت آنلاین داشته اید، این زمان متغیر است.

مقاوم باشید؛ سعی کنید هر روز پست بگذارید و روزانه زمانی را به لایک کردن پست ها و پاسخ دادن به نظرات مشتریان اختصاص دهید.

صبور باشید؛ حضور آنلاین به کسب و کارتان صدمه ای وارد نمی کند، فقط به شما کمک می کند. هر چه بکارید برداشت خواهید کرد!

4- از روش های بهینه سازی موتو ورهای جستجو یا سئو بهره ببرید؛

سئو کردن سایت یا پلتفرم های رسانه های اجتماعی در کسب و کار به منظور ارتقا هر چه بهتر تجارت شماست. با انجام این کار، اگر مشتری از گوگل یا هر موتوری برای جستجوی اصطلاحات مرتبط با کسب و کارتان استفاده کند، وبسایت یا پلتفرم رسانه ای شما در نتایج بالاتری قرار خواهد گرفت.

با شناسایی کلمات و اصطلاحات کلیدی شروع کنید. شما می توانید از کلمات جمع استفاده کنید اما سعی کنید از تکرار بیش از حد آنها خودداری نمایید (هر چه کلمه کلیدی کمتری استفاده شود، بهتر است. پس در متن بیشتر از 1000 کاراکتر به کار نبرید).

هر گونه غلط املایی را در نام کسب و کارتان بگنجانید تا شخصی که به دنبال شماست، در صورت اشتباه همچنان بتواند شما را پیدا کند.

از متا تگ ها در هر صفحه از وبسایتی که شامل آن کلمات کلیدی است استفاده کنید؛ برای این کار باید بدانید چطور از کدهای HTML استفاده کنید، بنابراین نحوه کد زنی را یاد بگیرید یا از کسی که در این کار سر رشته دارد کمک بگیرید.

میزان اثربخشی سئو کردن سایت یا پلتفرمتان را دقیقا بررسی کنید؛ شما می توانید از ابزارهای بررسی مانند DeepCrawl یا Search Console بهره ببرید. به وسیله آنها متوجه خواهید شد که تلاش های سئو شما در مسیر جذب مشتری چقدر موثر بوده است.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*