هنر خطاطی با خط نستعلیق و خطوط شکسته نستعلیق

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

خط نستعلیق و خطوط الهام گرفته از آن را می شناسید؟ چقدر به خوشنویسی علاقه دارید؟ آیا می‌دانستید که اجداد شما به خوشنویسی بسیار علاقه داشته‌اند؟

یقینا وقتی با مزایای هنر خطاطی آشنا شوید، برای یادگیری این هنر ارزشمند، برنامه‌ریزی می‌کنید و خوشنویسی کردن را تمرین خواهید کرد.

خوشنویسی، یکی از هنرهای اصیل ایرانی است. از گذشته تاکنون، هنرمندان ایرانی به هنر خطاطی بسیار علاقه مند بوده اند و توانسته‌اند گونه‌های مختلف خوشنویسی را به وجود بیاورند.

آموزش خط نستعلیق و شگفتی رقص حروف بر روی لوح (ویدیو)

خط نستعلیق و اهمیت آن بعد از گسترش اسلام

البته بعد از گسترش اسلام در مشرق زمین، خوشنویسی در ایران، اهمیت و جایگاه بالاتری پیدا کرد. تا پیش از اسلام، خطوطی چون خط میخی، پهلوی و اوستایی در ایران برای نگارش استفاده می‌شد؛ اما بعد از ترویج اسلام، شکل نوشتن حروف نیز تغییر کرد.

هنر خطاطی در کشورهای اسلامی، به عنوان یکی از والاترین و ارزشمندترین هنرها شناخته شده بود و مسلمانان به هنر خطاطی توجه ویژه‌ای می‌کردند.

خطاطی با سبک تعلیق، نستعلیق و خط شکسته نستعلیق، از جمله سبک‌هایی است که هنرمندان ایرانی ابداع کرده اند.

خوشنویسی، یعنی اینکه شما میان اجزای خط، نوعی هماهنگی ایجاد کنید و بتوانید حروف را به زیبایی روی کاغذ بنویسید.

با کمک هنر خوش نویسی، میزان اثرگذاری پیام شما بیشتر می‌شود و می‌توانید مطالب مختلف را به زیبایی ماندگار کنید.

در گذشته و به کمک هنر خطاطی، ایرانیان می‌توانستند قطعات ادبی، اشعار و جملات ارزشمند را روی کاغذ بنویسند و ارزشمندی جملات را چند برابر کنند.

هم چنین برای نوشتن آیات قرآن و احادیث نیز از اصول خوشنویسی استفاده می‌کردند. یکی از دلایل اصلی اهمیت دادن به هنر خطاطی به این دلیل بوده است که مسلمانان، آن را هنر تجسم کلام وحی می‌دانستند.

خط شکسته نستعلیق را می‌توان یکی از زیباترین گونه‌های خطاطی ایران دانست که در این نوشته با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

از شما می‌خواهیم تا پایان این نوشته همراه ما باشید. در ابتدا لازم است با خط تعلیق و نستعلیق بیشتر آشنا شوید.

 

خط تعلیق چیست؟

خط تعلیق، اولین خط در خوشنویسی فارسی است. خط تعلیق، از زبان عربی گرفته شده است. در این شیوه، حروف به صورت تودرتو و متصل به هم نوشته می‌شود و به همین دلیل، نوشتن آن کار سختی است.

خط تعلیق، در بین افرادی رواج داشت که باسواد بودند و میزان آشنایی آنها با خط، در سطح بالایی قرار داشت. از خط تعلیق، برای نوشتن نامه‌ها و فرمان‌های حکومتی استفاده می‌شد.

بعد از پیدایش خط نستعلیق و خط شکسته نستعلیق، کاربرد این خط کمتر شد.

آموزش خط شکسته و چگونگی خلق آرامش توسط قلم (ویدیو)

خط نستعلیق چیست؟

خط «نستعلیق»، یکی از روش‌های خوشنویسی فارسی است. خط نستعلیق در ایران شکل گرفته است و غالبا توسط هنرمندان ایرانی استفاده می‌شود.

زیبایی و ظرافت خط نستعلیق بسیار زیاد است و یکی از ماندگارترین خطوط اسلامی به شمار می‌آید. روح و فرهنگ ایرانی‌ها را می توان در خط نستعلیق مشاهده کرد.

شما نیز به احتمال زیاد، تابلوهای خوشنویسی شده با خط نستعلیق را در گالری‌ها و مکان‌های مهم مشاهده کرده‌اید. با کمک خط نستعلیق می‌توان انواع متن‌های ادبی، مذهبی، غیر مذهبی و… را خوشنویسی کرد.

طبع و سلیقه ایرانیان همیشه عالی بوده است و استاد زیبایی شناختی بوده‌اند؛ به همین دلیل بود که آنها روش نگارش حروف را تغییر می‌دادند و سبکی جدید و منحصر به فرد را ابداع و اقدام به آموزش خط نستعلیق می‌کردند.

به همین صورت بود که ایرانیان، خط نستعلیق را عوض کردند و خطی مستقل به نام «شکسته نستعلیق» را به وجود آوردند.

خط شکسته نستعلیق چیست؟

شکسته نستعلیق، از زیباترین گونه‌های خط در خوشنویسی است. پیدایش خط شکسته نستعلیق به قرن یازدهم هجری قمری برمی‌گردد.

اشکال مختلف خط شکسته نستعلیق از شکستن و رها کردن خط نستعلیق به وجود آمده است و به همین دلیل است که به خط شکسته نستعلیق مشهور شده است.

خط شکسته نستعلیق، به طبع و سلیقه ایرانی‌ها بسیار نزدیک است و جایگاه ویژه‌ای در خوشنویسی اسلامی دارد.

خط شکسته نستعلیق، ویژگی‌های مثبت زیادی دارد؛ مثلا ظرافت و زیبایی آن بسیار بالا است و تحریر آن به صورت سریع و روان انجام می‌شود.

افرادی که می‌خواهند به صورت روان و تند خوشنویسی کنند، باید به سراغ آموزش خط شکسته نستعلیق بروند.

ویژگی های خط شکسته نستعلیق چیست؟

خط شکسته نستعلیق، خطی زیبا و لطیف است. سرعت یادگیری و خوشنویسی با خط شکسته نستعلیق بالا است و شما می توانید جملات را خیلی سریع و روان بنویسید.

در خط شکسته نستعلیق، کش و قوس های بسیار زیبایی وجود دارد که جذابیت این شیوه خوشنویسی را چند برابر کرده است.

خط شکسته نستعلیق با اعمال تغییراتی در خط نستعلیق به وجود آمده است؛ مثلا در این سبک از خوشنویسی، نیازی به سایش دندانه‌ها و اتصالات حروف و کلمات نیست و به همین دلیل، یادگیری آن راحت‌تر از دیگر گونه های خط فارسی است.

در خط شکسته نستعلیق، شما شاهد پیوستگی‌های بی‌شمار و پیچیدگی در حروف نیستید و می توانید به راحتی کلمات و جملات را بخوانید.

یکی از موضوعات مهم در خوشنویسی با خط شکسته نستعلیق، ترکیب‌بندی و طراحی صفحه است؛ زیرا باید فرم کلمات و پیچش های کلمات جمله را به خوبی رعایت کرد و تناسبی میان اجزای صفحه و جملات به وجود آورد.

یادگیری خوشنویسی با خط شکسته نستعلیق کار سختی نیست و علاقه‌مندان به این کار، می توانند خیلی سریع هنر خطاطی با خط شکسته نستعلیق را یاد بگیرند.

وقتی یاد بگیرید که با خط شکسته نستعلیق خوشنویسی کنید، می‌توانید خلاقیت خود را چاشنی این کار کنید و خوشنویسی‌های جذاب و متنوعی به وجود بیاورید.

در اینجا باید نکته مهمی را به خاطر داشته باشید: اگر می‌خواهید در هنر خوشنویسی موفق شوید و بتوانید آثار زیبایی را خلق کنید، باید به تکرار و تمرین کردن متعهد باشید.

تمرین، رمز اصلی تمام موفقیت‌های بزرگ است؛ پس اگر هر روز این هنر را تمرین کنید، خیلی زود شاهد پیشرفت خود خواهید بود و می توانید بسیار زیبا خوشنویسی‌ کنید.

یادگیری هنر خطاطی چه مزایایی دارد؟

وقتی هنر خطاطی را یاد بگیرید، می‌بینید که این کار چقدر برای شما پرفایده خواهد بود و از نظر روحی چه قدر به شما آرامش می‌دهد. علاوه بر این، یادگیری هنر خطاطی، مزایای دیگری نیز دارد؛ مثلا:

با یادگیری هنر خوشنویسی، شما می‌توانید بیشتر روی دیگران تاثیر بگذارید و پیام خود را به شیوه‌ای موثرتر به دیگران منتقل کنید.

شما می‌توانید برای نوشتن نامه‌ها و درخواست‌های خود، از هنر خطاطی خود استفاده کنید و ببینید که چه اندازه ارزش نوشته خود را بالاتر می‌برید.

معمولا افراد از نوشته‌های خوش نویسی استقبال می‌کنند و به آنها اهمیت می‌دهند و با این کار، به درخواست شما سریع‌تر رسیدگی می‌شود.

با یادگیری اصول خطاطی، شما می‌توانید نوشته‌ها، اندیشه‌ها و علوم مختلف را روی کاغذ مکتوب کرده و از آنها حفاظت کنید.

خوشنویسی کردن مطالب، به آنها مهر ماندگاری می‌زند و باعث حفظ و نگهداری آنها خواهد شد.

با کمک هنر خوشنویسی، شما شخصیت بالاتری در جامعه پیدا می‌کنید و منزلت شما در اجتماع بیشتر می‌شود. وقتی این هنر ارزشمند را داشته باشید، می‌توانید به مهارتها و کمالات خود اضافه کنید.

وقتی اصول و نکات خطاطی را بلد باشید، می‌توانید برای دوستان و عزیزانتان خوشنویسی کنید و هدیه‌ای ارزشمند را به آنها تقدیم کنید.

هنر خوشنویسی و جنبه اقتصادی این هنر

از گذشته تاکنون، خوش نویسی برای مردم فواید اقتصادی داشته است. نوشتن با خط خوش و زیبا، باعث ورود روزی فراوان به زندگی می‌شود. شما می توانید با فروش آثار خوشنویسی خود، از این راه کسب درآمد کنید.

خوشنویسی، یکی از راه‌های رسیدن به آرامش و تمدد اعصاب است. شما می‌توانید با خوشنویسی کردن، خستگی‌های جسم و روحتان را از بین ببرید و آرامش را به خود هدیه دهید.

به همین دلیل است که امروزه، افراد به اهمیت و ارزش هنر خطاطی پی برده‌اند و در تلاش هستند تا این هنر اصیل ایرانی را یاد بگیرند و در زندگی و کارهای خود از هنر خوشنویسی استفاده کنند.

چگونه می‌توانید هنر خطاطی و خوشنویسی با خط شکسته نستعلیق را یاد بگیرید؟

برای اینکه هنر خطاطی را یاد بگیرید، می‌توانید در کلاس ها و دوره های آموزش هنر خوشنویسی شرکت کنید تا اصول و نکات خوشنویسی را از استادی باتجربه و ماهر یاد بگیرید. در این کلاسها و دوره‌ها، اصول خوشنویسی به شما آموزش داده می‌شود و شروع به خطاطی کنید.

شما می‌توانید خطاطی کردن را در خانه خود تمرین کنید؛ استاد باتجربه و ماهر را به خانه تان بیاورید ، اما باید زمانی را به این کار اختصاص دهید.

مزیت آموزش در منزل این است که در وقت و انرژی شما صرفه جویی می‌شود و توسط آموزش تصویری هنرمندی باتجربه، نکات اصلی خوشنویسی را سریع آموزش می‌بینید.

خط شکسته خط نستعلیق
آموزش خط شکسته نستعلیق آموزش خط نستعلیق

رویدادها و موزه‌های خوشنویسی ایران

اگر به خوشنویسی علاقه دارید، می‌توانید از موزه‌ها و گالری‌های آثار خوشنویسی بازدید کنید. شهر قزوین، پایتخت خوشنویسی در ایران است و هر ساله رویدادهای بزرگ خوشنویسی در این شهر برگزار می‌شود.

به علاوه، موزه خوشنویسی ایران در شهر قزوین قرار دارد. در گذشته، تعداد زیادی از خوشنویسان بزرگ و مشهور ایران، در شهر قزوین زندگی می‌کرده‌اند.

در این شهر، می‌توانید از دوسالانه خوشنویسی ایران، جشنواره خوشنویسی آیات قرآنی، جشنواره خوشنویسی غدیر دیدن کنید و آثار دست خوشنویسان و هنرمندان ایرانی را مشاهده کنید.

برای خوشنویسی با خط شکسته نستعلیق به چه وسایلی نیاز دارید؟

 

 

اگر می‌خواهید خطاطی کنید، باید وسایلی چون قلم، قلمدان، قلمتراش، قط زن، کاغذ و دوات (شامل لیقه و مرکب) را تهیه کنید. البته استاد خوشنویسی، وسایل لازم برای خطاطی را به شما بیان می کند و می‎توانید با توجه به نیاز خود، وسایل اصلی خوشنویسی را تهیه کنید.

نتیجه گیری

در این نوشته با هنر خطاطی، انواع خطوط ایرانی و سبک خوشنویسی با خط شکسته نستعلیق آشنا شدید. همچنین دانستید که یادگیری خوشنویسی با خط شکسته نستعلیق چه مزایایی دارد و چگونه می‌توانید در این مسیر موفق شوید.

4165 بازدید