×

تماس با ما

چطور بدون رسانه های اجتماعی زندگی کنیم؟

برای داشتن یک زندگی کامل و رضایت بخش به رسانه های اجتماعی نیاز ندارید. اختصاص دادن زمان کمتر به رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند تا وقتی که متوجه داشتن آن نبوده اید را دوباره به دست آورده و صرف کارهایی کنید که واقعا شما را خوشحال می کنند.

چه تصمیم گرفته باشید کاملا رسانه های اجتماعی را از زندگی روزمره تان حذف کنید و چه زمان کار با آن ها را کاهش دهید، به دنبال جایگزین برای کارهایی باشید که به طور معمول در رسانه اجتماعی انجام می دادید.

زمان بیکاری تان را با فعالیتها و تعاملات اجتماعی مثبتی که شما را خوشحال می کنند و بدون رسانه های اجتماعی در ارتباط با دیگران قرار می دهند، جایگزین کنید.

بخش اول: ترک رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی

1- اکانت هایتان در رسانه های اجتماعی را غیر فعال کنید؛

اگر اکانتتان را غیر فعال یا کاملا حذف کنید، راحت تر می توانید رسانه اجتماعی را کنار بگذارید. اکثر وب سایت های رسانه های اجتماعی به شما این امکان را می دهند تا به جای حذف کامل اکانت، آن را غیر فعال کنید، زیرا ممکن است بخواهید در آینده دوباره با آن کار کنید.

پاک کردن اکانت اینستاگرام
پاک کردن اکانت توئیتر
غیر فعال کردن اکانت فیسبوک
پاک کردن کانت یوتیوب
پاک کردن اکانت لیندین

2- اپلیکیشن های رسانه های اجتماعی را از لپتاپ یا تلفن همراه حذف کنید؛

هر بار وارد گوشی تان شوید و اپلیکیشن اینستاگرام را ببینید، امکان وسوسه شدن وجود خواهد داشت. پاک کردن این اپلیکیشن ها کنار گذاشتن رسانه های اجتماعی را برایتان راحت تر می کند و باعث می شود روی آن چیزهایی که اهمیت بیشتری دارند، تمرکز کنید.

3- وب سایت های رسانه های اجتماعی را در مرورگرتان بلاک کنید؛

اگر کلیک روی وبسایت های رسانه های اجتماعی برایتان دشوار است، یک افزونه (Extension) مثل StayFocused را برای بلاک کردن سایتها دانلود کنید.

اگر فکر می کنید زیاده روی است، سایتها را فقط در مرورگر اصلی تان مسدود کنید تا بتوانید در جای دیگری به آنها دسترسی داشته باشید. اگر مایلید، می توانید به جای بلاک کامل، زمان استفاده از وبسایت های مشخصی را محدود کنید.

اگر لازم است، می توانید این وبسایت ها را در مرورگر تلفن همراهتان هم بلاک کنید.

4- برای اجتناب از رسانه های اجتماعی، روال زندگیتان را تغییر دهید؛

برخی از افراد به محض بیدار شدن از خواب، حین استراحت در محل کار یا مدرسه و زمانی که می خواهند بخوابند، اکانت های رسانه اجتماعی شان را چک می کنند. زمانی که می خواهید به رسانه های اجتماعی تان سر بزنید، کمی فکر کرده و فعالیت دیگری را برای پر کردن آن زمان پیدا کنید.

وقتی غذا می خورید، روی غذا تمرکز کنید. به طعم و بافت آن فکر کنید. اگر با دیگران غذا می خورید، به جای نگاه کردن به گوشی تان، با آنها صحبت کنید.

وقتی حس می کنید مایلید با کسی صحبت کنید، این کار را حضوری و رو در رو انجام دهید. اگر کسی اطرافتان نبود، به کافی شاپ یا سایر مکان های شلوغ که ممکن است کسانی برای گفتگو در آنجا حاضر باشند، بروید.

شب، تلفن همراهتان را دور نگه دارید. این کار نه تنها مانع از کار با رسانه اجتماعی خواهد شد بلکه باعث می شود راحت تر خوابتان ببرد.

بخش دوم: یافتن جایگزین برای رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی

1- یک قلم و کاغذ بردارید؛

اگر کمی فکر کنید، نکات مثبت و منفی زیادی درباره رسانه های اجتماعی به ذهنتان می رسد. اگر این رسانه اجتماعی ارزشش را نداشتند، شما انقدر وقت صرف آنها نمی کردید!

اما برای داشتن یک زندگی شاد و رضایت بخش، آن هم بدون رسانه اجتماعی، باید چیزهای مثبت آن را جایگزین گزینه های خوب دیگر کنید. با ایجاد یک لیست شروع کنید.

2- فهرستی از نکات مثبت درباره استفاده از رسانه های اجتماعی بنویسید؛

چه چیزی درباره رسانه اجتماعی هست که شما به آن علاقه دارید؟ از نمونه های عینی و ملموس استفاده کنید، مثلا:

“من می توانم با دوستانم که دور از من زندگی می کنند، در تماس باشم.”
“من می توانم از اتفاقاتی که در منطقه زندگی ام رخ می دهد، مطلع شوم.”
“روز تولد دوستانم را به یاد داشته باشم.”

3- فهرستی از کارهایی که بدون رسانه های اجتماعی انجام می دهید، تهیه کنید؛

حالا که لیستی از نکات مثبت رسانه اجتماعی در اختیار دارید، مشخص کنید چطور می خواهید این کارها را بدون یک کامپیوتر یا تلفن همراه، انجام دهید. مثلا:

“به دوستانی که از من دور هستند نامه می فرستم و برای دیدن آنها برنامه ریزی می کنم.”
“از طریق روزنامه یا پرس و جو از دوستانم رویدادها را پیدا خواهم کرد.”
“فهرستی از تاریخ روزهای تولد تهیه کرده و آن را به دیوار اتاقم می چسبانم.”

4- فهرستی از چیزهایی که در مورد رسانه های اجتماعی نمی پسندید، تهیه کنید؛

این بار شما لیستی از نکات ملموس در مورد رسانه اجتماعی که برایتان آزار دهنده است را ایجاد خواهید کرد. کارهایی را در نظر بگیرید که به خاطر زمانی که صرف رسانه اجتماعی کرده اید، انجام نداده یا ناتمام گذاشته اید. مثلا:

“من به جای انجام فلان کار (آن چیزی که از انجامش لذت می برید) به رسانه اجتماعی پرداختم.”
“من به اندازه کافی نمی خوابم چون مدام در رسانه های اجتماعی پرسه می زنم.”
“وقتی به رسانه اجتماعی سر می زنم، احساس ناامنی می کنم.”

5- فهرستی از راه های اصلاح عادات بد که با ترک رسانه های اجتماعی حاصل می شود، تهیه کنید؛

موارد منفی که به ذهنتان می رسد را تبدیل به یک عادت مثبت کرده و انجامش دهید. مثلا:

“من وقت بیشتری برای انجام فلان کار (کاری که دوست دارید) خواهم داشت.”
“اگر به رسانه اجتماعی سر نزنم، می توانم راحت تر بخوابم.”
“اگر چیزهایی که در رسانه اجتماعی باعث می شوند احساس ناامنی کنم را نبینم، حس بهتری در مورد خودم خواهم داشت.”

6- خودتان را با یک فعالیت جدید سرگرم کنید؛

رسانه های اجتماعی

صرف زمان برای یک سرگرمی جدید علاوه بر اینکه مهارت شما را در آن کار بالا می برد، کمک خواهد کرد زمان بیکاری در نبود رسانه های اجتماعی را پر کنید. داشتن یک سرگرمی خلاقیتتان را تقویت خواهد کرد و مغزتان را فعال و هوشیار نگه می دارد. اگر در انتخاب و ایجاد یک سرگرمی جدید با مشکل روبرو هستید، ایده های زیر را در نظر داشته باشید:

فعالیتهای هنری: نقاشی و تصویرگری، فیلم سازی، ساخت جواهرات و زیورآلات، دوخت لباس، مکرمه بافی، بافتنی، قلاب بافی، دکوپاژ، طراحی داخلی، کارهای آرایشی.

موسیقی: کار با سینتی سایزرهای آنالوگ، نوازندگی، ساخت پدال گیتار، دی جی شدن.

نویسندگی: سرودن شعر برای موسیقی (لیریک)، روزنامه نگاری آماتوری، نوشتن داستانهای کوتاه، خاطره نویسی.

ورزش: هنرهای رزمی، شنا، رقص، یوگای هوازی.

کمک به دیگران: جمع آوری پول برای کمک به خیریه، کمک به افراد غیر بومی که زبان شما را یاد می گیرند، آموزش حیوانات، به اشتراک گذاشتن غذا با بینوایان.

7- یک دوست مکاتبه ای پیدا کنید؛

یکی از بخشهای جالب رسانه های اجتماعی دوستیابی آسان است، اگر دوست داشتید می توانید به جای آن، یک دوست مکاتبه ای پیدا کنید. وقتی به دنبال دوست مکاتبه ای هستید، درباره چیزهایی که دوست دارید به یک فرد جدید بنویسید، فکر کنید.

احتمالا چیزهایی که در صندوق نامه هایتان دریافت خواهید کرد به مراتب جالب تر از نوتیفیکیشن های رسانه اجتماعی خواهد بود.

یافتن چنین دوستی آن هم در یک کشور دیگر، روش جالبی برای آشنایی با سایر مکان هاست.

علاوه بر نوشتن نامه، می توانید کتاب، عکس، استیکر، هنرهای دستی و سی دی های موسیقی مورد علاقه تان را بفرستید یا دریافت کنید.

8- از برنامه ها و رویدادها عقب نمانید؛

اکثر مردم اخبار را از رسانه های اجتماعی دنبال می کنند، ممکن است اما هنوز هم روش های دیگری برای با خبر شدن از رویدادهای مختلف وجود دارد. در اکثر مناطق هنوز روزنامه چاپ می شود و همان اخباری در آن قرار داده می شود که در وب سایتها می بینید.

حتی ممکن است اخبار رادیویی، پادکست ها و شبکه های خبری تلویزیونی اطلاعات گسترده تری را نسبت به شبکه های اجتماعی در اختیارتان بگذارند.

بخش سوم: تقویت زندگی اجتماعی آفلاین

1- از دوستانتان شماره تماس بگیرید؛

مطالعات نشان می دهند با اینکه رسانه های اجتماعی ما را به صورت آنلاین به یکدیگر متصل می کنند، اما این شبکه ها از کیفیت ارتباطات آفلاین مان می کاهند. شما می توانید این ارتباطات را با جمع آوری شماره تلفن و گرفتن آدرس از کسانی که برایتان اهمیت دارند، تقویت کرده و حفظ نمایید. این اطلاعات را در یک دفترچه تلفن یادداشت کنید و در دسترس قرار دهید.

همینطور ایده خوبیست اگر از آنها بپرسید چطور مایلند با شما در ارتباط باشند. ممکن است ارتباط تلفنی برای برخی افراد راحت تر باشد.

کسانی که خیلی به ارتباط تلفنی یا حضوری راغب نیستند، ممکن است برقراری ارتباط از طریق ایمیل را ترجیح دهند.

2- به دوستان و اعضای خانواده تان بگویید که تلفن همراهشان را کنار بگذارند؛

اگر با دیگران وقت می گذرانید، از آنها بخواهید که کار با رسانه های اجتماعی و پیام دادن را به زمان دیگری موکول کنند. احتمالا رقابت با شبکه های اجتماعی برای جلب توجه دوستانتان کار سختی خواهد بود. همچنین شنیدن اینکه مثلا در اینستاگرام چه رخ داده، ممکن است شما را اغوا کند، اما به تلاشتان ادامه دهید!

3- برای انجام کارها با دیگران برنامه ریزی کنید؛

داشتن تجربیات و تعاملات مثبت با دوستان به شما کمک خواهد کرد تا سالم و شاد بمانید. وقتی در رویدادهای اجتماعی سرگرم کننده شرکت می کنید، کمتر منزوی خواهید شد.

بررسی کنید ببینید کدام گروه موسیقی یا هنرمند به شهر شما می آید و برای شرکت در کنسرت یا اجرایش با دوستانتان برنامه ریزی کنید.

در مورد کافی شاپ و رستورانهای خوب نزدیک محل زندگیتان تحقیق کنید و از دوستانتان بخواهید برای صرف یک وعده با شما همراه شوند.

برای سفرهای کوتاه و کمپینگ با گروهی از افراد برنامه بچینید. سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که اینترنت در آنجا غیر قابل دسترس است!

در فعالیتی که لازم است کاری را به همراه یکی از دوستانتان به صورت منظم و طبق برنامه انجام دهید، عضو شوید. مثلا کلاسهای یوگای هفتگی، کلاس زبان یا موسیقی.

پروژه ای را به همراه گروهی از افراد انجام دهید، مثلا یک تیم ورزشی یا گروه موسیقی تشکیل دهید.

4- خودتان را مشغول کنید؛

اگر وقت زیادی را صرف سر زدن به شبکه های اجتماعی می کنید، لازم است وقتتان را با چیزهایی پر کنید که ذهنتان را درگیر و متمرکز نگه می دارد. می توانید به تمیز کردن منزل بپردازید یا تکالیف درسی تان را انجام دهید و یا از خانه بیرون بروید.

این کارها نه تنها باعث می شود به کارهای عقب افتاده ای مثل نظافت برسید و تکالیف درسی تان را درست و به موقع انجام دهید، بلکه از وسوسه چک کردن رسانه های اجتماعی هم می کاهد.

5-به طور منظم به یک کافی شاپ یا رویداد سر بزنید؛

وقت گذرانی در چنین مکانهایی باعث می شود با افرادی که علایق مشابهی دارند، آشنا شوید. وقتی در این رویدادها شرکت می کنید، آرام، خوش برخورد و صمیمانه رفتار کنید تا دیگران به هم صحبتی با شما تشویق شوند.

به رویدادهای تریبون آزاد بروید و حتی در آنها شرکت کنید!
گالری هنری که دوست دارید را پیدا کنید و از آنها بازدید کنید.

6- به گروه هایی ملحق شوید که علایقی مشابه با شما دارند؛

می توانید با استفاده از سایتهای دوستیابی، دوستان جدیدی که مایلند با شما آشنا شوند را بیابید. ممکن است گروهی از افراد را پیدا کنید که هویت مشخصی (مثلا اصالت، شغل، گرایش) یا علایق مشترک (مانند نقاشی با رنگ روغن، فوتبال زنان، بیت باکسینگ) دارند و باعث شوند رسانه های اجتماعی را کاملا فراموش کنید.

7- درخواست حمایت کنید؛

اگر قادر نیستید رسانه های اجتماعی را ترک کنید، از دوستان یا اعضای خانواده تان کمک بگیرید. اجازه دهید آنها بدانند چرا می خواهید رسانه اجتماعی را رها کنید و از آنها بخواهید در پر کردن وقتتان به شما کمک کنند.

اعتیاد به اینترنت می تواند به یک معضل جدی در زندگی تبدیل شود. اگر احساس شرمندگی می کنید و در ترک کامل رسانه اجتماعی با مشکل رو برو هستید، تراپیست های متخصص می توانند بدون قضاوت به شما در حل این مشکل کمک کنند.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*