روش های کاهش نرخ پرش را بدانید تا موفق شوید

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

روش های کاهش نرخ پرش به شما کمک می کند باعث ماندگاری کاربر در سایت خود شوید و در نزد گوگل محبوب شوید.

روش های وجود دارد که رعایت آنها می تواند برای وبلاگ و تجارت شما مفید باشد، ما در این مطلب قصد داریم تا با آشنایی شما با این روش ها کمک کنیم کاربران زمان بیشتری در سایتتان بمانند و باعث کاهش نرخ پرش سایت شویم.

در ابتدا بیایید در مورد معنی کلمه نرخ پرش و معادل انگلیسی آن یعنی bounce rate که در بین سئوکاران رواج دارد صحبت کنیم، به عبارتی شما به عنوان یک سئو کار باید با برخی اصطلاحات آشنا شوید تا درک معنی و مفهوم آنها برایتان راجت باشد.

همانطور که از نام فارسی این کلمه مشهود است نرخی که پرش یا پریدن کاربر را می سنجد با این نام شناخته می شود.

خوب پریدن کاربر یعنی چه؟ به عبارتی اگر کاربری با مراجعه به صفحه اصلی سایت و یا به یک نوشته وارد شود پرش یا خروج کاربر به واسطه زمان حضور خود در آن صفحه و نوشته محاسبه می شود.

اگر این خروج یا پرش در مدت زمان کمی صورت گیرد یعنی نرخ پرش کاربر بالا بوده و در تعریف عامیانه تر کاربر از سرعت بالای برای خارج شدن برخوردار بوده.

بسیاری از وبمستران به اشتباه نرخ پرش بالا را به اشتباه خوب می دانند در صورتی که نرخ پرش برعکس باید پایین باشد تا برای سایت شما خوب و مفید باشد.

در این مطلب ما به روش های کاهش نرخ پرش می پردازیم، همانطور که با توضیحات بالا با نرخ پرش یا bounce rate آشنا شدید این روش ها می تواند به شما کمک کند تا بتوانید کاربر را بیشتر در سایت یا صفحه خود نگه دارید تا این نرخ به نفع شما پایین بیاید.

روش های کاهش نرخ پرش

روش کاهش نرخ پرش برای یک نوشته

همانطور که می دانید سایت ها به واسطه نوشته ها و مطالبی که منتشر می کنند می توانند کاربران خود را به سایت خود دعوت کنند و از این طریق به سئو سایت کمک کنند.

پس در اکثر موارد کاربران با پیدا کردن نوشته های شما و ورود به سایت برای خواندن آن مطلب دعوت می شوند، حال چه کنیم تا کاربری که وارد سایت شده مدت زمان زیادی را در سایت بماند؟

در این مرحله شما با دو نوع کاربر روبرو هستید؛ کاربرانی که به دنبال متن مورد نظر شما نبوده اند و فقط بواسطه عنوان جذاب و کنجکاوی خود وارد شده اند و کاربرانی که دقیقا به دنبال موضوع مورد نظر بوده اند و برای خواندن مطلب وارد می شوند.

اکنون شما به عنوان یک مدیر باید این را خوب بدانید که هر دونوع از کاربران برای سایت شما مفید هستند، پس در نتیجه باید مطلب و محتوای شما آنقدر جذاب و مفید باشد که بتواند حداقل کاربر را برای چند دقیقه در سایت نگه دارد.

برای کاربرانی که از روی کنجکاوی وارد سایت شده اند باید شروع خوبی در متن و نوشته داشته باشید، زیرا این کاربران به محض اینکه حس کنجکاوی آنها مرتفع شد سریعا سایت را ترک خواهند کرد.

این موضوع نه تنها به عنوان یکی از روش های کاهش نرخ پرش به شما کمکی نمی کند بلکه باعث افزایش آن شده و به ضرر شما می باشد.

روش های کاهش نرخ پرش برای کاربران کنجکاو

همانطور که گفتیم این دسته از کاربران برای خواندن مطلب شما وارد سایت نشده اند بلکه بواسطه حس کنجکاوی که داشته اند ورود کرده اند.

سعی کنید بعنوان یکی از روش های کاهش نرخ پرش از ویدیو در مطالب و محتوای خود استفاده کنید این روش نه تنها برای کاربران غیرهدف بلکه کاربران هدف شما هم با دیدن ویدیو و تصویر خسته نمی شوند و در سایت می مانند.

اگر بتوانید در ابتدای مطالب خود از ویدئو برای معرفی محتوای خود استفاده کنید کاربر را به دیدن آن دعوت خواهید کرد و این روش می تواند مسمرثمر باشد.

در هر دو صورت چه محتوای متنی و چه محتوای ویدئویی باید طوری نوشته و ضبط شده باشد که به کاربر کمک کند تا متقاعد به ماندن شود و به ادامه خواندن مطلب ترغیب شود.

اگر کاربر شما، فرقی ندارد از کدام دسته باشد؛ متوجه مفید بودن مطلب شود شک نکنید برای خواندن ادامه مطلب وقت خود را صرف خواهد کرد.

پس حتما به عنوان یک محتوا نویس یا کپی رایتر به شروع محتوای خود توجه کنید و از ویدئو و عکس به عنوان یکی از روش های کاهش نرخ پرش در مطلب و محتوای خد از آن استفاده کنید.

روش های کاهش نرخ پرش برای کاربران غیرکنجکاو یعنی همان کاربران هدف

کاربرانی که به دنبال متن شما بوده اند هم مانند کاربران غیر هدف از وقت و حوصله زیادی برخوردار نیستند.

آنها هم به دنبال مطالب مفید و موثر هستند هرچند که مطلب شما همان مطلب انتخابی خودشان است ولی باز هم باید توجه داشت که خسته کننده و غیر مفید شروع نشود.

اگر می خواهید این کاربران مجدد به سایت شما مراجعه کند باید مطالب شما آنقدر مفید باشد که کاربر را به خود جذب کند تا مجدد به سایت مراجعه کند.

برای مثال یکی از سایت های که برای خود من خواندن مطالب آن جذاب و قابل پیگیری است، سایت رایتینا می باشد که با مطالب خوب و مفید باعث جذب کاربر می شود.

این دسته از کاربران هم مانند سایر کاربران از محتواهای ویدئویی خوششان می آید، به عبارتی ترجیح می دهند به جای خواندن مطالب به تماشای ویدئو بنشینند.

پس هدف مشترک تمامی کاربران صرف وقت کمتر برای رسیدن به سوالاتشان می باشد که این موضوع باید از طرف شما مهم و قابل پیگیری باشد.

روش های کاهش نرخ پرش

روش کاهش نرخ پرش در صفحه اصلی سایت

همانطور که گفته شد برخی از کاربران بواسطه تبلیغات و یا موارد از این دست به صفحه اصلی شما ورود می کنند، پس باید توجه داشته باشید که این صفحه هم از اهمیت بسزائی برخوردار است.

در طراحی صفحه اصلی خود دقت کنید تا ورود کاربر به این صفحه باعث ماندگاری آن شود، لازم نیست خودتان را نگران کنید و یا استرس بگیرید که صفحه اصلی سایتتان خوب است یا نه.

همین که بتوانید مطالب اصلی سایت و موضوعات مفید را در صفحه اصلی بگنجانید توانسته اید نیمی از راه را بروید وبا کمی ذوق و سلیقه در انتخاب رنگ و طرح می توانید موفق شوید.

مورد مهم دیگر که در روش های کاهش نرخ پرش به شما کمک می کند این است که قالب خود را طوری انتخاب و طراحی کنید که دسته ها و محتواهایتان بطور منظم و شکیل در کنار یکدیگر قرار گیرند.

به عبارتی کاربر به راحتی متوجه شود که در کدام قسمت می تواند به مطالب و محصولات شما دسترسی داشته باشد.

در یک جمع بندی می توان گفت که به کاربر کمک کنید تا با ورود به سایت شما دچار سردرگمی نشود تا در مدت زمان کوتاه از سایت شما خارج شود.

روش کاهش نرخ پرش در یک نوشته که در نگهداری کاربر بسیار اهمیت دارد

با رعایت تمام موارد بالا در نوشته ها به عنوان روش های کاهش نرخ پرش یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد لینک های درون نوشته می باشد که کاربر را می تواند به صفحات دیگر هدایت کند.

در هر نوشته ای شما می توانید کاربرانتان را به صفحات مشابه مطلب در حال خواندن هدایت کنید، نکته هائز اهمیت در لینک سازی این است که سعی کنید این لینک را در ابتدای نوشته خود درج کنید.

اینکه در ابتدای مطالب لینک پیشنهادی را قرار دهید به این خاطر است که شاید با رعایت تمام موارد جذب کاربر، بازهم در این کار موفق نشوید و در این حالت لینک پیشنهادی باعث نگهداری کاربر در سایت شود.

موارد دیگری در جذب و نگهداری کاربر وجود دارد که می توان به آنها توجه کرد از جمله؛ کاهش تبلیغات زیاد، کاربری آسان سایت و موارد دیگر…

نتیجه گیری

فرقی نمی کند که سایت شما در مورد چه موضوع و فعالیتی تاسیس شده باشد، مهم شناخت کاربران هدف از سوی شماست، شما با شناخت کاربران هدف خود و راه های دعوت و نگهداری آنها در سایت می توانید باعث پیشرفت آن شوید.

همیشه خودتان را جای کاربر بگذارید و انتظارات آنها را بررسی کنید، هرانچه را که شما می پسندید و انتظار دارید مطمین باشید کاربرانتان هم همان را می خواهند.

زیاد سخت نگیرید شما برای کاربرانتان اگر مفید باشید حتما توانسته اید به این هدف دست یابید و باعث بازگشت و ماندن کاربرانتان شوید.

اگر کاربران متوجه این شوند که محتوا و مطالب شما باعث پیشرفت و آموزش آنها می شود حتما از کاربران دائمی شما خواهند شد.

همانطور که می دانید در اهمیت محتوا برای بهینه سازی ترتیب متنی، ویدئو و صوتی قرار دارد پس سعی کنید در تولید محتوای متنی که برای گوگل ارزشمند است از تولید محتوای ویدئویی و صوتی غافل نشوید که می تواند به عنوان یکی از روش های کاهش نرخ پرش به شما کمک کند.

309 بازدید