مقایسه سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

سئوی کلاه سیاه و تفاوت آن با سئوی کلاه سفید، مهم است که تفاوت بین این دو نوع سئو را بدانید تا همه تلاش‌هایتان در فعالیت‌های مربوط به بهینه‌سازی موتور جستجو نتیجه موثرتری داشته باشد.

 

سئوی کلاه سیاه میتواند نتایج سریع‌تری برایتان به ارمغان بیاورد، اما با گذشت زمان به احتمال زیاد اثرات متضادی خواهد داشت و باعث میشود که سایت شما در نتایج جستجو به لیست سیاه بپیوندد.

اگر میخواهید یک قهرمان سئو باشید و بتوانید:

از اعتبار و شهرت نام تجاری خود محافظت کنید

قدرت دامنه (domain authority) خود را افزایش دهید

با مرور زمان ترافیک بیشتری دریافت کنید

بنابراین باید از تکنیک‌های سئوی کلاه سفید استفاده کنید.

در این مقاله ما تفاوت بین متدهای سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه را توضیح خواهیم داد. و برخی از روش‌هایی که به خاطر رتبه‌بندی جستجو و اعتبار برند خود باید از آنها اجتناب کنید را بیان خواهیم کرد.

مقایسه سئو

مطلب خواندنی: مهمترین فاکتورهای سئو در سال ۲۰۱۹

در پایان، با اخلاقی‌ترین و موثرترین روش‌های سئو با هدف افزایش ترافیک وبسایت آشنا خواهیم شد.

بیایید با پاسخ دادن به رایج‌ترین سوالاتی که مردم در مورد سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه دارند، مقاله را شروع کنیم.

سئوی کلاه سفید چیست؟

سئوی کلاه سفید که به عنوان سئو نیز شناخته میشود، استفاده از تکنیک‌های بهینه‌سازی موتور جستجو است که این تکنیک‌ها موردتائید گوگل هستند.

سئوی کلاه سفید:

نویگیشن سایت را آسان میسازد

سرعت سایت (سرعت بارگزاری صفحات وبسایت) را افزایش میدهد

شامل “تحقیق کلمه کلیدی (Keyword research)” و استفاده از کلمات کلیدی برای بهینه‌سازی محتواست

جذب بک‌لینک‌ها (backlinks) از وبسایت‌های معتبر

و همچنین کلاه سفید دارای ویژگی‌های مفید دیگری نیز میباشد.

چه چیزی سئوی کلاه سفید را از سئوی کلاه سیاه متمایز میسازد؟

سئوی کلاه سفید:

در درجه اول بر روی مردم و کاربران تمرکز دارد و در درجه دوم بر روی موتورهای جستجو

در مورد بهینه‌سازی یک رویکرد بلندمدت را دنبال میکند

تکنیک‌های سئوی کلاه سفید هیچ ریسکی برای جریمه توسط گوگل را ندارند.در این مقاله بطور مختصر در مورد جریمه‌های گوگل نیز صحبت خواهیم کرد.

سئوی کلاه سیاه چیست؟

سئوی کلاه سیاه استفاده از میانبرها و هک‌ها برای بازی دادن موتورهای جستجو و بهره‌گیری از هر گونه ضعف در الگوریتم‌های آن است.

تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه، به جای بازدیدکنندگان (خوانندگان محتوای) انسان، در درجه اول معمولا بر ربات‌های جستجو تمرکز دارند.این استراتژی دارای ریسک پنالتی گوگل است.

چه اتفاقی می‌افتد اگر قوانین را بشکنید؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر گوگل رفتارهای سئویی که دوست ندارد را ببیند! معمولا گوگل الگوریتم‌های خود را تغییر خواهد داد تا این تکنیک‌ها دیگر کار نکنند و از کار بیافتند.

برخی از مهمترین به روز رسانی‌های الگوریتم جستجوی گوگل عبارتند از:

فلوریدا (Florida) که کیورد استافینگ (keyword stuffing) را جریمه میکند. کیورد استافینگ به معنای تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در یک نوشته است.

پاندا (Panda) که مزرعه محتوا یا آسیاب محتوا (content farm) را جریمه میکند. مزرعه محتوا یکی از روش‌های اسپم تولید محتوای زیاد و بی‌کیفیت است.

پنگوئن (Penguin) که روش‌های لینک‌دهی خاصی را جریمه میکند.

شناخت جریمه‌های سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه

Local SEO یا سئو محلی

راه دیگری که گوگل از طریق آن قانون شکنان را جریمه میکند این است که هرسایت متخلف را به طور جداگانه جریمه کند.

اگر متوجه کاهش ناگهانی میزان ترافیک شدید و یا متوجه شدید که تعداد کمتری از صفحات‌تان در نتایج جستجو ظاهر میشوند، اینها نشانه‌هایی از جریمه‌های احتمالی هستند.

میتوانید از طریق کنسول جستجوی گوگل یا همان گوگل وبمستر (Google Search Console) قوانین و پنالتی‌های گوگل را بررسی کنید.

 در این کنسول جستجو، گوگل به شما اجازه میدهد تا بدانید که یک اقدام قانونی علیه سایت شما وجود دارد. این روش آنها برای گفتن این است که یک مشکلی وجود دارد و به شما فرصتی میدهند که آن مشکلات را حل کنید.

زمانی که “رتبه‌بندی جستجوی” شما ممکن است به طور موقتی کاهش یابد اما اعمال یک اصلاح در تکنیک‌های بهینه‌سازی معمولاَ به حل مشکل و بالا بردن رتبه‌بندی وبسایت کمک خواهد کرد.

پس از آن میتوانید یک درخواست تجدیدنظر برای گوگل ارسال کنید تا سایت‌تان را دوباره چک کند و رتبه‌بندی‌تان را بازگرداند. به طور جدی استفاده از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه منجر به کاهش رتبه‌بندی سایت میشود.

دربسیاری از موارد وقتی گوگل الگوریتم‌هایش را تغییر میدهد تا رفتارهای سئوی مشکوک را بزداید، سایت‌هایی که موقعیت‌های صفحه اول داشتند را به صفحات پایین‌تر در نتایج جستجو نزول خواهند یافت.

از آنجایی که این امر بر آتوریتی (قدرت و اعتبار)، دیده شدن (visibility)، و ترافیک تاثیر دارد، شما از آن اجتناب خواهید کرد. مشکلات به وجود آمده را حل کنید و پس از آن یک درخواست تجدیدنظر برای گوگل ارسال کنید.

مورد سوم اینکه سایت شما میتواند از نتایج جستجو ممنوع و یا حذف شود.

سئوی کلاه سیاه

این امر مثل بوسه مرگ میماند زیرا هیچکس قادر به پیدا کردن کسب‌وکار آنلاین شما نخواهد بود که این ترافیک ارگانیک را کاهش میدهد و در نتیجه میزان سرنخ‌ها (leads) و فروش نیز به مراتب کاهش خواهد یافت.

ممنوعیت‌ها به طور نادر اتفاق می‌افتند، اما اگر ممنوعیت از روش‌های سئوی مشکوک نشات میگیرد، باید استفاده از این روش‌ها را متوقف سازید و تکنیک‌ها و روش‌های سئوی کلاه سفید به کار ببرید، و یک درخواست تجدید نظر برای گوگل ارسال کنید.

در اینجا به چند مورد از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه خواهیم پرداخت که باید از آنها اجتناب کنید.

۱۰ تکنیک سئوی کلاه سیاه که باید از آنها اجتناب کنید

اگر میخواهید ترافیک بیشتری از گوگل دریافت کنید باید از تکنیک‌هایی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، استفاده نکنید.

کیورد استافینگ (Keyword Stuffing)

در ابتدا کیورد استافینگ با درج تمام کلمات کلیدی انتخاب شده در محتوا روشی برای بالا بردن رتبه‌بندی محتوایتان در موتورهای جستجو بود.

این روش باعث شد که محتوا عملا غیر قابل خوانش شود، بنابراین جای تعجبی نیست که گوگل آن را از میان برداشت و بر آن جریمه گذاشت.

گوگل بر ارتباط معنایی تمرکز دارد، و استفاده از کلمات کلیدی نامربوط و یا بیش از حد به احتمال زیاد باعث کاهش رتبه بندی محتوای شما خواهد شد.

در اینجا به عنوان مثال متنی از گوگل برای شما آورده‌ایم که در آن کیورد استافینگ اتفاق افتاده است:

We sell custom cigar humidors. Our custom cigar humidors are handmade. If you’re thinking of buying a custom cigar humidor, please contact our custom cigar humidor specialists at custom.cigar.humidors@example.com

در این متن از کلمه  کلیدی cigar humidor بیش از حد استفاده شده است.

اگر هنوز هم در تولید محتوا از درصد بالایی از کلمات کلیدی یا از لیستی از کلمات کلیدی در متا توضیحات استفاده میکنید، وقت آن رسیده که روش کاری‌تان را تغییر دهید و تحقیق کلمه کلیدی و بهینه‌سازی محتوا را به بهترین نحو انجام دهید.

کامنت‌ اسپم اتوماتیک

اگر شما یک وبسایت را اداره میکنید، احتمالا کامنت‌های اسپم را مشاهده کرده‌اید.این کامنت‌های خودکار که اغلب شامل کلمات کلیدی و لینک‌های اسپم هستند.

نیازی به گفتن نیست که دریافت بک‌لینک یا لینک ورودی (inbound link) از طریق کامنت‌های اسپم گوگل را فریب نخواهد داد و به رتبه‌بندی جستجو کمک نخواهد کرد، بنابراین امروزه انجام این روش دیگر موثر نخواهد بود و بی‌فایده است.

گوگل میگوید: کامنت‌های اسپم در فروم‌ها و وبسایت‌های میزبانی وب رایگان نیزغیرقابل قبول میباشد.

حرف آخر: اگر برای بدست آوردن بک‌لینک‌ها کامنت میگذارد باید اطمینان حاصل کند که کامنت‌ها و نظراتش مفید، کاربردی، و ارزشمند میباشد.

در سایت خودتان شما نمیخواهید که به سایت‌های اسپم لینک بدهید زیرا این امر رتبه‌بندی جستجوی شما را کاهش خواهد داد.

اطمینان حاصل کنید که کامنت دارای تگ نوفالو (nofollow) است. این تگ به گوگل میگوید شما سایتی را لینک کرده‌اید ولی آن را تائید نمیکنید.

به عبارت دیگر، تائید اعتبار و رتبه‌بندی جستجوی آن سایت را به موتورهای جستجو واگذار میکنید که این باعث میشود اسپمرها از آن سود نبرند.

سئوی کلاه سیاه

مطلب خواندنی: آشنایی با سئو کلاه سفید، خاکستری و سیاه و تفاوت آنها با یکدیگر

دزدیدن محتوا یا کانتنت اسکرپینگ (Content Scraping)

کانتنت اسکرپینگ به این معنی است که کسی خوراک آراس‌اس (RSS feed) شما را کپی میکند (به ویژه اگر آن یک خوراک RSS با متنی کامل باشد) و محتوا را مجددا در سایت خود منتشر میکند.

به طور کلی، اسبلاگ‌ها (splogs) یا همان بلاگ‌های اسپم (spam blogs) که این تاکتیک را بوجود آورده‌اند، برای پوشش یک موضوع خاص و یا کلمه کلیدی بهینه‌سازی خواهند شد.

چون گوگل چنین محتواهایی را جریمه میکند بنابراین بهتر است از این تاکتیک سئوی کلاه سیاه استفاده نکنیم.

و اگر قصد دارید در جای دیگری محتوای خود را برای ایجاد لینک‌ها جمع کنید، به یاد داشته باشید که از لینک‌های استاندارد (canonical links)  استفاده کنید تا گوگل جای محتوای اصلی را بداند.

مخفی‌سازی یا کلوکینگ (Cloaking)

یکی از روش‌های سئوی کلاه سیاه که با آن میخواهند بر سر موتورهای جستجو کلاه بگذارند، کلوکینگ یا مخفی‌سازی است. هدف از این روش مثل روش‌های دیگر سئوی کلاه سیاه افزایش رتبه‌بندی سایت است.

کلوکینگ تکنیکی است که در آن یک چیز برای بازدیدکنندگان و چیز دیگری برای موتورهای جستجو نمایش داده میشود. به عبارت دیگر، داده‌هایی که برای کاربر یا بازدیدکننده ارائه میشود متفاوت از آن چیزی است که به  موتورهای جستجو ارائه میشود.

به عنوان مثال، ممکن است لینک‌‌ها و تکست‌های پنهان بسیاری در اچ‌تی‌ام‌ال (HTML) تصویری که یک بازدیدکننده بر آن نگاه میکند، وجود داشته باشد که فقط اسپایدرهای موتورهای جستجو آنها را مشاهده میکنند.

کسی که از سئوی کلاه سیاه استفاده میکند میتواند با استفاده از این تکنیک برای وارد کردن کلمات کلیدی بدون اطلاع بازدیدکنندگان بهره گیرد.

این تکنیک دیگر امروزه موثر نیست و گوگل توصیه میکند که از این روش استفاده نکنید.

متن پنهان

این تکنیک شبیه تکنیک کلوکینگ است. در این تکنیکِ سئوی کلاه سیاه متن‌ها‌ و لینک‌ها را مخفی میکنیم. در این روش کار پنهان‌سازی را از طرق مختلفی انجام میدهیم، برای مثال، با تغییر رنگ متن‌ها و لینک‌ها به طوری که آنها با پس‌زمینه صفحه مطابقت داشته باشند، یا اندازه فونت متن‌ها و لینک‌ها را فوق العاده کوچک میسازیم به طوری که قابل مشاهده نباشند، و یا از طریق  لینک‌دهی با استفاده از قطعه نامحسوسی از پانکچوایشن (نشانه‌گذاری).

البته که متن پنهان (Hidden text) همیشه هم یک تکنیک سئوی کلاه سیاه محسوب نمیشود.

این روش گاهی اوقات با هدف دسترس‌پذیری بهتر در وب و فراهم ساختن متون برای خوانندگان  مورد استفاده قرار میگیرد.

صفحات دروازه(Doorway Pages)

صفحات دروازه صفحاتی هستند که بازدیدکنندگان را به صفحات دیگر هدایت میکنند. در این تکنیک سئوی کلاه سیاه اغلب چندین صفحه‌ی دروازه اکثرا با محتواهای مشابه با هدف ساخت لینک به یک صفحه مقصد ایجاد میشود.

اگر این نوع صفحات به تنهایی ارزشی برای کاربران ارائه ندهند، هر کسی که از این تکنیک استفاده میکند، از گوگل پنالتی خواهد گرفت.

تغییر مسیرهای موذیانه (Sneaky Redirects)

زمانی که یک منبع در سایت شما تغییرمکان داده و یا تغییر یافته یا به طور کلی سایت روی یک دامنه جدید راه‌اندازی شده است، ریدایرکشن روشی مفید برای هدایت بازدیدکنندگان به صفحه صحیح است.

گوگل برای این تکنیک سئوی کلاه سیاه نیز شما را جریمه خواهد کرد.

تغییر مسیر

مطلب خواندنی :از سئو سایت چه می دانید؟

در شرایطی که موتورهای جستجو یک چیز را مشاهد کنند و بازدیدکنندگان چیز دیگری را (یا شرایطی که برخی از کاربران محتوای نرمال را مشاهده میکنند و بقیه کاربران یک سایت اسپم را)، گوگل چنین شرایط را “تغییر مسیرهای موذیانه” مینامد.

گوگل توصیه میکند که از این تکنیک سئوی کلاه سیاه استفاده نکنید.

طرح لینک (Link Scheme)

هر تلاشی که برای افزایش رتبه‌بندی موتورهای جستجو به طور مصنوعی انجام شود از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه است.

یکی از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه که گوگل واقعا از آن نفرت دارد، تکنیک “طرح لینک” میباشد.

از نظر گوگل طرح لینک شامل فعالیت‌های زیر میباشد:

خرید و فروش لینک‌ها، از جمله پست‌هایی که شامل لینک‌های پولی هستند

کراس‌لینکینگ (ردوبدل لینک) بیش ازحد با دیگران به عنوان بخشی از تبادل لینک

پست مهمان (Guest posting) و بازاریابی مقاله با استفاده از انکر تکست (متن لنگر) غنی از کلمه کلیدی

لینک‌سازی خودکار با استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها

برای جلوگیری از پنالتی گوگل به هر قیمتی که شده از طرح‌های لینک اجتناب کنید.

محتوای ضعیف وابسته (Thin Affiliate Content)

کسانی که از برنامه‌های وابسته (affiliate programs) در وبسایت‌شان استفاده میکنند، اغلب از محتوای پروموشنال یا تبلیغی استفاده میکنند.

اگر شما همان محتوا را در سایت خودتان منتشر کنید به احتمال زیاد محتوای ضعیفی خواهد بود و محتوایی که در سایت‌های دیگر هست را کپی خواهید کرد.

برای حل این مشکل اطمینان حاصل کنید که سایت افیلیت (affiliate) محصولاتتان دارای محتوای اصلی از جمله ریوو (بررسی)، ریتینگ (رتبه‌بندی) و مقایسه‌ها محصولات است.

سایت با رفتار مخرب (malicious behavior)

سایت‌هایی که در رفتارهای مخرب دخیل هستند نیز بخاطر سئوی کلاه سیاه توسط گوگل مورد جریمه قرارگرفت. این فعالیت‌های شامل جریمه گوگل عبارتند از:

دستکاری نتایج جستجوی کاربران با تغییر رفتار آیتم‌ها در صفحه (به طوری که آنها به جایی متفاوت از جایی که انتظارش را داشتند، هدایت خواهند شد)

تبلیغ یا نصب نرم‌افزارهایی که رفتار اَدها (تبلیغات) را تغییر میدهند

وارد کردن نرم‎‎‌افزارهای ناخواسته، بدافزار یا تروجان‌ها در دانلود یک نرم‌افزار

تغییر تنظیمات جستجو و صفحه اصلی بدون اجازه کاربران

ازسایر تاکتیک‌های سئوی کلاه سیاه که در دستورالعمل‌های عمومی وبمستر گوگل لیست نشده‌اند، اما سابقه جریمه توسط گوگل را دارند عبارتند از:

شبکه‌های وبلاگ خصوصی Private blog networks یا (PBN) که در آن صاحبان وبسایت‌ها ازشبکه‌هایی از سایت‌ها برای افزایش رتبه‌بندی جستجوی سایت خاصی استفاده میکنند

سئوی منفی (به این معنی است که شما با قرار دادن لینک‌های اسپمی در وبسایت‌های رقبا باعث جریمه رقیبان توسط گوگل شوید- در اینصورت شما نیز بخاطر کار منفورتان جریمه خواهید شد)

ایجاد مارک‌آپ قطعه‌های غنی یا ریچ اسنیپت‌های (rich snippets) گمراه ‌کننده

با این اوصاف ازچه تکنیک‌هایی باید در سئو بیشتر استفاده کنید؟

 

تاکید میکنیم که استفاده از تکنیک‎‌های سئوی کلاه سیاه ریسک‌دار است. کسانی که نمی‌خواهند از تکنیک‌های ریسک‌دار استفاده کنند میتوانند از تکنیک‌های سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه خاکستری استفاده کنند.

البته انتخاب شما براساس موضوع وحوزه وبسایت‌تان نیز میتواند متفاوت باشد.

بیایید نگاهی به تاکتیک‌های سئوی کلاه سفید بندازیم:

مثال‌هایی از سئوی کلاه سفید

تاکتیک‌های معمولی سئوی کلاه سفید تولید و بهینه‌سازی محتوا را به جای ربات‌های جستجو با تمرکز بر روی کاربران (انسان‌ها) انجام میدهد.

اگر کاربران محتوای شما را دوست داشته باشند، رتبه‌بندی شما در نتایج جستجو بالا خواهد رفت.

در اینجا به چند مورد از تاکتیک‌های اثبات شده سئوی کلاه سفید اشاره کرده‌ایم.

ابتدا انتخاب کلمه کلیدی خود را انجام دهید و محتوایی‌هایی را ایجاد کنید که مردم به آنها علاقه‌مندند.

از کلمات کلیدی (Latent Semantic Indexing) که در لغت به معنای فهرست‌بندی معنایی نهفته کلمات و بصورت مفهومی به معنی تشخیص درست کلمات و موضوع یک صفحه  است تا از کلمات کلیدی مرتبط و مترادف استفاده کنید.

سئوی کلاه سیاه

سعی کنید بیشترین اهمیت را برای تولید محتوا قائل شوید.

از کیورد استافینگ اجتناب کنید و مطمئن شوید که محتوا با استفاده از تعداد زیادی از ساب‌هدینگ‌ها (زیرعنوان‌ها) و تصاویر مرتبط در بین متن برای وب قالب بندی شده است.

این مورد به ویژه برای محتوای طولانی اهمیت دارد که این نوع محتواها به طور گسترده‌ به اشتراک گذاشته میشوند. اشتراک‌گذاری و سیگنال‌های اجتماعی باعث افزایش رنکینگ وبسایت‌تان در گوگل خواهد شد.

در صورت امکان محتواهایی ایجاد کنید که دارای ریچ اسنیپت‌ها و باکس‌های پاسخ هستند در نتیجه به موقعیت‌های بالایی در صفحات نتایج جستجو دست خواهید یافت.

اطمینان حاصل کنید که لینک‌دهی داخلی و خارجی‌تان به منابع مرتبط و معتبر  است.لینک‌دهی یکی از  سه عامل مهم در سئو میباشد.

همچنین میتوانید از طریق وبلاگ نویسی مهمان، ریووها، مصاحبه‌ها، و جلسه‌ها و فراخوانی دریافت لینک ازسایت‌های دیگر را افزایش دهید که لینک‌های ورودی یا بک‌لینک‌ها نیز اعتبار و  قدرت سایت شما را بالا خواهند برد.

از ابزاری مثل یوست سئو (Yoast SEO) در راستای ایجاد عناوین و متا توضیحات جذاب برای محتواها و به روز رسانی رسانه های اجتماعی تان استفاده کنید.

سعی کنید بر تجربه کاربری (UX ) نیز اهمیت زیادی بدهید.

سایت‌تان را برای دستگاه‌های موبایل نیز بهینه‌سازی کنید که این بر نمایش محتوایتان در ایندکس اول موبایل  (mobile-first index) تاثیر خواهد گذاشت.

به طور کلی در سئوی کلاه سفید:

با قوانین سئو سروکار دارید و از آن قوانین پیروی میکنید (باید دستورالعمل‌های عمومی وبمستر گوگل را رعایت کنید)

در سئوی کلاه سفید به جای موتورهای جستجو برای انسان‌ها بهینه‌سازی میکنید

در سئوی کلاه سفید هدف‌ ایجاد محتوای باکیفیت است که کاربران بخواهند فعالانه محتواها را بخوانند و به اشتراک بگذارند.

در سئوی کلاه سفید هدف ایجاد وبسایتی است که نسبت به وبسایت‌های حوزه خود برجسته و متمایز میباشد

نتیجه گیری

حالا که تفاوت بین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه را میدانید و همچنین میدانید که باید از بکارگیری کدام یک از استراتژی‌های سئوی کلاه سیاه اجتناب کنید، شما میتوانید قهرمان داستان سئوی خود باشید.

668 بازدید