از سئو سایت چه می دانید؟

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

سئو سایت از مهمترین دغدغه مدیران سایت ها می باشد و بهتره این طرز فکر را که گوگل و موتورهای جستجو فقط برای ۳ فاکتور اصلی رتبه‌بندی ارزش قائل هستند را تغییر بدیم.

به همان اندازه که لینک‌ها و محتوای منتشر شده مهم هستند، رشد و پیشرفت موتورهای جستجو به مراتب پیچیده‌تر از آن است که بمنظور رتبه‌بندی شاخص این محتواها برروی متن‌های قدیمی و آنالیز اسناد تکیه کند.

در مقابل باید سئو (SEO) را به عنوان یک اکوسیستم ارگانیک در نظر بگیریم، که در آن هر اسنیپت کوچکی از کد به طور مستقیم و یا غیرمستقیم با عملکرد وبسایت شما مرتبط است.

ساخت لینک (لینک‌دهی) به سایت‌هایی با سرعت کم و همچنین وقفه ایجاد شده در محتوای منتشر شده بخاطر تبلیغات بینابینی ناخوانده بر روی دستگاه‌های موبایل بی‌فایده میشود.

میبینید که بعضی اوقات پیروی از بهترین شیوه‌ها نیز بی‌معنی میشود، مگر اینکه از همه آن روش‌ها پیروی کنید.

ممکنه همه درمورد مهمترین فاکتور‌های سئو به طور کامل با هم موافق نباشند، اما حداقل بعضی از این فاکتورها هستند که همه افراد درباره تاثیر آنها در سئو با هم توافق دارند.

در این مقاله به ۵ مورد از فاکتورهای مهم سئو اشاره خواهیم کرد:

۱- محتوا، از مهمترین عامل در سئو سایت

بدون شک محتوا پادشاه است. اما فقط داشتن محتوا کافی نیست تا سایت‌تان بخاطر کلمات کلیدی که محتوا هدف‌گیری میکند، رتبه‌بندی شود.

بر طبق مطالعات سایت Ahrefs  نود و یک درصد محتواهای آنلاین هیچ ترافیکی ازطریق گوگل تولید نمی‌کنند. با این وجود، گوگل در تولید محتوا به چه چیزهایی پاداش میدهد؟

سئو سایت

مطلب خواندنی: مقایسه سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه

  • ارتباط محتوا با نیت کاربر (User Intent)

درک اهداف و نیت کاربر آینده‌ی تکاملِ موتور جستجو است. در واقع بخش بزرگی از “تغییرات رتبه‌بندی گوگل” در سال گذشته به “تغییرات الگوریتمی تجربی (آزمایشی)” نسبت داده شده است، از جمله قابلیت های تطبیقی عصبی جدید و ظهور تعبیه های عصبی.

بدون اینکه زیاد به جزئیات بپردازیم میتوانیم بگوییم که الگوریتم های گوگل به طور خستگی ناپذیر کار میکنند تا ترکیب، گرامر، و معنای جستجوهای کاربران را بهتر درک کنند.

در حقیقت، “ارتباط محتوا با نیت کاربر” می تواند مهمترین فاکتور سئو در رتبه‌بندی گوگل باشد. زیرا اگر محتوای شما مرتبط با جستجوی کاربران نباشد، از ارزش  محتوا کاسته خواهد شد.

مواردی برای بهینه‌سازی

درک هدف کلمات کلیدی تان (ارائه دهنده اطلاعات، خرید و تراکنش، نویگیشنال).

تجزیه و تحلیل سرپ یا صفحه نتایج موتور جستجوی (SERP) کلمات کلیدی تان برای بررسی اینکه چه نوعی از مطالب رتبه‌بندی شده‌اند.

در مورد کلماتی که با کلمات کلیدی تان شباهت‌های معنایی دارند، تحقیق کنید، و محتوایتان را بر اساس آن کلمات کلیدی مشابه بهینه سازی کنید.

  •  محتوای عمیق و یا بلند (Deep or long-form content)

محتوای عمیق و بلند دیدگاه های تازه در مورد یک موضوع ارائه میدهد و مخاطبان زیادی را جذب میکند.

به نظر میرسد حتی موتورهای جستجو نیز محتوای بلند را برای بسیاری از جستجوهای اطلاعاتی ترجیح میدهند.

بر طبق مطالعات هاب‌اسپات (HubSpot) محتواهایی که دارای تعداد کلماتی بین ۲۲۵۰ تا ۲۵۰۰ باشند، بیشترین ترافیک ارگانیک را دریافت میکنند. این یکی از نقاط مهم در سئو سایت می باشد.

در صورت لزوم ایجاد صفحاتی که دارای بیش از ۲۵۰۰ کلمه هستند نیز می تواند در سئو وبسایت تاثیر بگذارد و سودمند باشد.

تبدیل شدن به یک حرفه‌ای در حوزه تخصص‌تان و یا کسب و کارتان نه تنها برای سئو مفید است، بلکه می تواند به شما در تبدیل شدن به یک رهبر فکری در صنعت و تخصص خودتان و همچنین در ایجاد فرصت‌های کسب و کاری اضافی کمک کند.

مواردی برای بهینه‌سازی سئو سایت

برای یک کلمه کلیدی هدف‌گیری شده صفحات برتر رتبه‌بندی شده گوگل را پیدا کنید و محتوای این صفحات را بررسی کنید.

کلمات کلیدی که با کلمه کلیدی اصلی تشابه معنایی دارند را اضافه کنید تا محتوا با زیرموضوع‌های اضافی پر شود.

به تمام سوالاتی که کاربران در رابطه با موضوع دارند، پاسخ دهید.

  • محتوای سازمان یافته (Organized Content)

Local SEO یا سئو محلی

علیرغم ظهور “تحلیل معنایی”، “تگ‌های سئو” هنوز هم نقش مهمی در تولید محتوا بازی میکنند. بهینه سازی تگ‌های عنوان و تگ‌های هدر (سرصفحه) می تواند به شما کمک کند تا:

نیت و هدف و همچنین نحو (ترکیب) محتوای صفحه وبسایت تان را بهتر به کاربران انتقال دهید.

محتوای موردنظرتان را بهتر سازماندهی کنید تا خوانایی محتوا برای کاربران و موتورهای جستجو آسانتر شود.اسکن کردن و روخوانی کردن متون را ساده‌ و آسان میسازد.

مواردی برای بهینه‌سازی

کلمه کلیدی اصلی تان را در تگ‌های عنوان، آدرس‌های پاک (URL slug)، و عناوین صفحه به کار ببرید.

هر بخش از هدرها (H2, H3, H4) را با استفاه از کلمات کلیدی مرتبط ایجاد کنید.

۲-مشارکت و تعامل مشتری، از عوامل دیگر در سئو سایت

ما وبسایت‌ها را هم برای کاربران اینترنت و هم برای موتورهای جستجو طراحی میکنیم. هنگام طراحی وبسایت برای کاربران بهتر است که همیشه از یک دیدگاه تازه‌تری بر وبسایت و محتوای وبسایت خود نگاه کنید.

محتوای سایت تان چقدر جذاب، سرگرم‌کننده و مفید میباشد؟

مشارکت کاربر یا سیگنال‌های کاربر مدتهاست که به یک عامل رتبه‎بندی برای گوگل تبدیل شده است حتی اگر شده به طور غیرمستقیم.

“سیگنال‌های کاربر” می تواند شاخص خوبی از بهبودها و پیشرفت‌هایی باشد که باید در وبسایت خود شاهدش باشید.

  • تعداد صفحات مشاهده شده درهر بازدید (Pages per Session)

تعداد صفحات مشاهده شده در هر بازدید (Pages per Session) معیاری است که نشان میدهد یک کاربر قبل از خروج از سایت شما از چه تعداد صفحه بازدید میکند.

این معیار همراه با معیار ” زمان متوسط حضور کاربر در سایت (average session duration)” میتوانند در گوگل آنالیتیکس یافت شوند.

این متریک به شما میگوید که سایت تان از نقطه نظر نویگیشنال (ناوبری) چقدر تعاملی، سرگرم‌کننده، و جالب است.

تجزیه و تحلیل این مورد همراه با جریان رفتاری تان (behavioral flow) میتواند در حذف فاکتورهایی که بر قیف فروش (sales funnel) تاثیر میگذارد و مانع افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate) شما میشوند، کمک‌کننده باشد.

همچنین به شما نشان خواهد داد که وبلاگ و یا مقالات خبری شما چقدر تعاملی، جذاب، و سرگرم‌کننده هستند.

اگر یک بازدید کننده در وبسایت شما هم‌زمان از چندین مقاله در یک بازدید دیدن میکند، این بدین معنی است که شما دارید کارتان را در راستای رساندن کاربران به نیت و هدف‌شان درست انجام میدهید و این در سئو سایت ارزشمند است.

راهنمایی‌هایی برای بهینه‌سازی

صفحاتی که دارای نرخ پرش (bounce rate) بالایی هستند را آنالیز کنید، بدنبال فرصت‌ها و راه‌هایی باشید که باعث افزایش “زمان متوسط حضور کاربر در سایت” یاتعداد صفحات مشاهده شده در هر بازدید” شود.

برای افزایش نرخ تبدیل از ” فراخوان عمل” (calls-to-action) در صفحات وبسایت استفاده کنید.

در داخل محتوا ازگزینه‌های نویگیشنال (ناوبری) بیشتری استفاده کنید، مثل قرار دادن لینک‌های داخلی در محتوا یا پیشنهاد خواندن صفحات مرتبط.

  • نرخ پرش (bounce rate)

نرخ پرش معیار گیج‌کننده دیگری است. نرخ پرش نشاندهنده میزان رضایت کاربران از یک صفحه وبسایت و یا کل وبسایت شما است.

“نرخ پرش بالا” نشان دهنده این است که صفحات شما تعاملی و جذاب نیستند و کاربر را به نیت و هدف ‌اش نمیرسانند، مخصوصاَ در وبسایت‌های تجارت الکترونیک.

“نرخ پرش پایین” نشاندهنده این است که کاربران جوابی را که بدنبالش بوده‌اند را یافته‌اند و به هدف و نیت خود رسیده‌اند، در نتیجه از وبسایت شما راضی هستند.

راهنمایی‌هایی برای بهینه‌سازی

در تولید محتوا از داستان های مفید، جالب، و گیرا استفاده کنید و یا محتوای تولیدی طوری باشد که مثل یک قلاب (hook) عمل کند و کاربران را  سخت تحت تاثیر قرار دهد.

تا حد ممکن از تبلیغات بینابینی و یا تبلیغات پاپ آپ در وبسایتتان استفاده نکنید.

زمان بارگذاری صفحه را بهبود ببخشید.

اطمینان حاصل کنید که صفحه فرود یا لندینگ پیج مرتبط با پرسمان‌های جستجو است.

  • میزان کلیک(CTR)

اولین تعاملی که کاربر با وبسایت شما دارد وبسایت لیستینگ شما است. میزان کلیک” نشان دهنده این است که آیا آن تعامل موفق بوده است یا نه.

به عبارت دیگر “میزان کلیک” به تعداد کاربرانی که از یک صفحه، تبلیغ، و یا ایمیل دیدن کرده‌اند و یا بر روی یک لینک خاصی کلیک کرده‌اند گفته میشود.

“میزان کلیک پایین” نشاندهنده این است که محتوای موردنظر شما با جستجوی کاربر مرتبط نیست. همچنین این نشاندهنده آن است که توضیحات متا یا تگ عنوان شما به اندازه کافی گیرا نیست.

راهنمایی‌هایی برای بهینه‌سازی

کلمات کلیدی که در تگ‌های عنوان و توضیحات متا وارد میکنید باید دقیقاَ همان کلمه کلیدی باشد که انتخاب کرده‌اید و نباید از هم‌معنی کلمه کلیدی اصلی باشد، بنابراین در هنگام جستجو کلمه کلیدی استفاده شده درتگ‌های عنوان و توضیحات متا با فونت پررنگ (bold) ظاهر خواهد شد.

در توضیحات متا از لینک‌دهی استفاده کنید (به عنوان مثال: اگر قصد فروش محصول یا خدماتی را در وبسایتتان دارید از روش “یکی را بخرید و یکی را رایگان ببرید” استفاده کنید و در بخش متا توضیحات با استفاده از این جمله به صفحه موردنظر لینک دهید).

تکنیک BOGOF “یکی را بخرید و یکی را رایگان ببرید” (Buy one, get one free) یکی از روش‌های رایج در پروموشن فروش است.

اطمینان حاصل کنید که تگ های تان دارای طول مناسبی هستند تا بعداَ کوتاه و بریده نشوند.

۳-ساختار تکنیکی، عامل سوم در سئو

ساختار فنی وبسایت چگونه بر”مشارکت و تعامل مشتری” و همچنین رتبه‌بندی کلمات کلیدی” تاثیر می‌گذارد؟

سئوی فنی که همه چیز بر روی آن ساخته میشود، پایه و اساس سئو سایت است.

بدون یک فونداسیون (شالوده) فنیِ محکم و قوی، خانه محتوای شما فرو خواهد ریخت.

  • قابلیت خزش یا پایش (Crawlability)

برای اینکه صفحات ایندکس شوند وبسایتتان باید پایش شده باشد. خزنده‌های (crawlers) موتور جستجو فقط به لینک‌هایی دسترسی دارند که در نقشه سایت و صفحه اصلی سایت وجود دارند.

بودجه خزش (crawl budget) تعیین کننده این است که چه تعداد صفحه در طول یک دوره خزش موتورهای جستجو خزش خواهند کرد.

این نیز توسط نرخ خزش (crawl rate) و تقاضای خزش (crawl demand) تعیین میشود.

نرخ خزش (crawl rate) یک سیستم اندازه‌گیری است از این که چه تعداد درخواست در ثانیه یک عنکبوت موتور جستجو (search engine spider) در سایت شما ایجاد می کند.

در حالی که تقاضای خزش (crawl demand) تعیین می کند که چند وقت یکبار عنکبوت‌های موتور جستجو (search engine spiders) سایت شما را خزش خواهند کرد (بستگی به محبوبیت سایت شما دارد).

در حالی که اکثر مدیران وب در مورد بودجه خزش نگران نیستند، این یک نگرانی بزرگ برای سایت های بزرگ است.

بودجه‌های خزش وبمسترها را قادر میسازد تا اولویت بندی کنند که در درجه اول کدام صفحات باید پایش و ایندکس شوند، در صورتی که خزنده‌ها بتوانند ازطریق هر مسیری داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند.

راهنمایی‌هایی برای بهینه‌سازی

با استفاده از ابزارهای سامانه مدیریت محتوا (CMS) یا اسکرمینگ فراگ (Screaming Frog) نقشه سایت خود را ایجاد کنید.

سپس آن را به صورت دستی از طریق کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) و ابزارهای موتور جستجوگر بینگ (Bing Webmaster Tools) ارائه دهید.

همه صفحاتی را که نمی‌خواهید پایش و یا ایندکس شود را مسدود کنید (با قرار دادن آنها در فایل txt با دستور disallow)

پاک کردن زنجیره‌های ریدایرکت (redirect chains) و تنظیم پارامترها برای بدست آوردن نشانی وب پویا (URL های پویا).

  • امنیت

داشتن یک وب سایت امن دارای HTTPS برای تأمین امنیت معاملات و تراکنش‌ها درسایت شما بسیار در سئو سایت مهم است. همچنین امنیت یک عامل رتبه‌بندی نرم برای گوگل است.

اولین خطای فنی که ما متخصصان سئو در سایت‌های مشتریان پیدا میکنیم، مربوط به صفحات محتوای مخلوط (mixed content) یا HTTP است.این می تواند در طول مهاجرت SSL اتفاق بیفتد که از چندین علت ناشی میشود.

در حالی که صفحات باید از لحاظ تئوری به همتای HTTPS خود ریدایرکت شوند اما هنوزهم “لینک دهی به محتوای مخلوط” مفید نیست. مهمتر از همه اینکه این لینک ها همیشه ریدایرکت نمی‌شوند.

راهنمایی‌هایی برای بهینه‌سازی

به خاطر مسائلی که با صدور گواهینامه SSL و پیاده سازی آن وجود دارد با ارائه دهنده خدمات هاستینگ خود تماس بگیرید.

برای شناسایی خطاهای مربوط به “محتوای مخلوط” با استفاده از اسکریمینگ فراگ (Screaming Frog) بر روی وبستایت تان یک عمل پایش (خزش) اجرا کنید.

فایل‌های نقشه سایت را در فایل txt تان که مستقل از هر فرمان عاملِ کاربری است، قرار بدهید.

فایل htaccess را بازنویسی کنید تا بتواند همه ترافیک وبسایت را به یک دامنه خاص با استفاده از یوآرال اچ‌ تی‌ تی‌ پی‌  اس (HTTPS URL) ریدایرکت کند.

  • url های تمیز و خوانا و قابل درک

این فاکتور نیز به همان اندازه امنیت در سئو مهم است. بدون شک نمی‌خواهید که محتواهایتان به صفحات و لینک‌های شکسته و معیوب و یا ریدایرکت شده پیوند داده شده باشد.

این نه فقط بر سرعت وبسایت تاثیر می‌گذارد بلکه بر ایندکسیشن (شاخص گذاری) و بودجه خزش (crawl budgets) نیز اثر دارد.

مشکلات مربوط به “کدهای وضعیت (Status code)” ممکن است به طور طبیعی در طول زمان و یا به دلیل مهاجرت سایت ظاهر شوند.

راهنمایی‌هایی برای بهینه‌سازی

برای کشف کدهای وضعیت ۴xx و ۵xx با استفاده از اسکریمینگ فراگ (Screaming Frog) بر روی وبسایتتان کراول (خزش) را اجرا کنید.

برای ارسال کاربران به یک صفحه مرتبط تر، در صفحات با لینک‌های شکسته و معیوب از کدهای وضعیت ریدایرکت کننده ۳۰۱ استفاده کنید (کد ۳۰۱ نشاندهنده تغییر مسیر است).

برای هدایت ترافیک به صفحات مرتبط، صفحاتی که دارای کد ۴۰۴ هستند را به URL های موجود و مرتبط تغییر مسیر دهید.

برای مثال، اگر محصولی در وبسایت های تجارت الکترونیک موجود نباشد، کد ۴۰۴ ظاهر میشود. این نوع وبسایت‌ها گزینه‌های مناسبی برای ایجاد یک صفحه سفارشی تجارت الکترونیکی با کد وضعیت ۴۰۴ هستند.

اگر با خطاهای دارای کدهای وضعیت ۵xx مواجه شدید با ارائه دهنده میزبانی وب خود تماس بگیرید.

۴-اینترلینکینگ یا لینک سازی داخلی (Interlinking)

اینترلینکینگ ازچندین لحاظ درسئو سایت دارای اهمیت است:

قابلیت پایش (Crawlability)

تجربه کاربری (UX) و معماری اطلاعات (IA)

محتوا

ساخت لینک

سئو سایت

اگر سئو فنی (technical SEO) بنیاد و اساس یک وبسایت باشد، لینک‌های داخلی دروازه‌هایی هستند که شما را قادر میسازند ازیک اتاق به اتاق دیگری بروید.

اما با توجه به اینکه وبسایت‌ها رشد میکنند و کسب‌وکارها تغییر می‌یابند، حفظ هماهنگی درسایت‌تان و حفظ یک ساختار اینترلینکینگِ قوی میتواند دشوار شود.

لینک‌سازی عمیق (Deep Links)

از زمان ظهور اینترنت لینک‌سازی عمیق به عنوان یکی از بهترین روش‌های سئو سایت شناخته شده است.

اساساَ، “لینک‌سازی عمیق” لینک‌دهی به صفحات یتیم (orphaned pages) سایت‌تان از یک صفحه سطح بالاتر است که با هدف اعتباردهی از یک صفحه به صفحه‌ای دیگر و همچنین تضمین ایندکس شدن صفحه و مطلب موردنظر انجام میشود.

ایجاد ساختار اینترلینکینگ سازماندهی شده قوی در موضوعات مشابه، صفحات ضعیف وبسایتتان را قادر میسازد تا از صفحات قدرتمندتر سایتتان اعتبار بگیرند.

همچنین لینک‌سازی کاربران را قادر میسازد تا در سایتتان اقدامات اضافی انجام دهند مثل خواندن مقالات مشابه مقاله خوانده شده و یا رفتن به بخش دیگری از سایت.

راهنمایی‌هایی برای بهینه‌سازی

با استفاده از خزنده های گوگل (web crawler) صفحات یتیم ایندکس نشده وبسایت تان را شناسایی کنید.

برای اعتباردهی به صفحات سطح پایین سایت و همچنین برای فراهم ساختن محتواهای مشابه و مرتبط دیگر در یک صفحه به صورت استراتژیک از لینکها در داخل محتوا استفاده کنید (حداقل ۲ لینک درهر پست)

  • سلسله مراتب سازمان یافته (Organized Hierarchy)

تمام وبسایت ها از یک سلسله مراتب موضوعی تشکیل شده‌اند. این سلسله مراتب موضوعی برای این طراحی شده است که هدف هر بخش ازسایت را به کاربران و موتورهای جستجو بگوید.

در سایت‌های دارای سلسله مراتب موضوعی، نویگیشن (ناوبری) در قسمت بالا برای ایجاد یک درخت موضوعی طراحی شده است.

همچنین تگ‌ها برای سازماندهی محتوا و درک زمینه کلی یک موضوع خاص توسط خواننده میتوانند مورداستفاده قرار گیرند.

به طور کلی بهتر است سلسله مراتب سایت خود را از بالا به پایین طراحی کنید، این رویکرد باعث میشود که موتورهای جستجو عمل کراول یا خزش (crawl) و ایندکس کردن صفحات خاص را بر اساس کلاسترها (clusters) و باکت‌ها (buckets) انجام دهند.

 ۵-ریسپانسیو بودن وبسایت بر روی دستگاه‌های موبایل، مهمترین عامل سئو سایت در سال ۲۰۱۹

 درعصر الگوریتمِ “ایندکس اول موبایل گوگل (mobile-first index)” بسیار مهم است که سایت‌تان سازگار با موبایل یا موبایل فرندی (mobile friendly) باشد.

سئو سایت

شاخص اول موبایل (mobile first index) به شاخص اصلی رتبه‌بندی گوگل تبدیل شده است، به این معنی که این شاخص قبل از شاخص دسکتاپ گوگل به روزرسانی میشود.

هنگام طراحی وبسایت برای یک کاربر تلفن همراه، مهم است که ابعاد دستگاه‌ها را بخودی خود در نظر بگیریم و همچنین در مورد  گشت و گذار اینترنتی از طریق دستگاه تلفن همراه ملاحظات متفاوتی داشته باشیم.

برای مثال، استفاده از اسکرول‌های بلند (long-scrolls) برای لینک‌هایی که کاربران را مجبور میکنند صفحه دیگری را بارگذاری کنند و یا مانع سرفینگ (گشت وگذار) آنها در اینترنت میشوند، میتواند مفید باشد که این نیز به مراتب باعث افزایش سرعت وبسایت و تجربه کاربری میشود.

اما به طور کلی، دو عامل مهم موبایلی سئو عبارتند از: طراحی سازگار با موبایل (موبایل فرندلی) و سرعت وبسایت (سرعت بارگذاری صفحات وبسایت).

راهنمایی هایی برای بهینه‌سازی

استفاده از طراحی وب پاسخگو (واکنشگرا)

تگ صفحات با کد ای‌ام‌پی (AMP code) توسط سامانه مدیریت محتوا (CMS)

افزایش سرعت صفحه با کاهش منابع داخل سایت (onsite resources)

نتیجه‌گیری

ممکن است که ما قادر به پوشش همه عنصر سئو سایت در این مقاله نبوده باشیم، اما این میتواند به عنوان نکات پایه‌ای و اساسی در بررسی دقیق بهینه سازی موتور های جست و جو ( SEO Audit )و یا ساخت وبسایت بدردتان بخورد.

سئو یک صنعت پویا و ارگانیک است و اگر از یک نقطه نظر جامع‌تری به آن نگاه کنیم، بهتر می‌توانیم به کاربران و مشتریان خود خدمات برسانیم و بر الگوریتم‌های در حال تغییر پیروز شویم.

269 بازدید