موارد ۱۰ گانه سئو محتوا که باید بدانید

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

سئو محتوا از موارد مهم سئو داخلی سایت شما به شمار می آید، چرا که رعایت اصول سئو محتوا می تواند ۹۰% سئو داخلی سایت شما را انجام دهد.

مواردی وجود دارد که شما باید به عنوان یک مدیر سایت در سئو مطالب خود آنها را رعایت کنید، این موارد می تواند باعث رشد محتوای شما شوند و بالعکس عدم رعایت سئو محتوا باعث شکست محتوای شما می شود.

سئو محتوا باعث رشد نوشته شما در گوگل می شود و شما باید با رعایت این اصول از محتوای خود در گوگل دفاع کنید و حرفی برای گفتن داشته باشید.

سئو محتوا

ما در این مطلب این موارد را برای شما آورده ایم تا بتوانید آنها را بشناسید و از آنها استفاده کنید، البته استفاده این موارد مربوط به یک نوشته شما نمی شود بلکه باید در تمام نوشته هایتان آن را رعایت کنید و بکارگیرید.

سئو محتوا به این معنی است که باید محتوای شما با رعایت اصول سئو نوشته شده باشد تا بتوانید به الگوریتم های گوگل بگویید که محتوای شما از هر نظر بهینه می باشد.

موارد مهم سئو محتوا چه هستند؟

مواردی که در این مقاله برای سئو محتوا آورده ایم تماما مهم و باید رعایت شوند و هیچگونه اهمیت و برتری در ترتیب شمارش آنها وجود ندارد.

۱- عنوان سئو جذاب و گیرا

یادتان باشد عنوان سئو از موارد مهم سئو محتوا می باشد که به راحتی می تواند باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) و در حالت کلی سئو سایت شما شود.

شما با کمی فکر و تامل می توانید یک عنوان گیرا و جذاب برای محتوای خود انتخاب کنید و زمانی که در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شد، کاربر را به خود جذب کند و باعث موفقیت سایتتان شود.

مواردی در انتخاب نام جذاب برای سئو محتوا وجود دارد که می توانید با به کار بردن آنها باعث ترغیب کاربر برای خواندن مطلب شوید از جمله: عنوانی که سوالی باشد یا عناوینی که دقیقا عکس باور عموم باشد می توانند جذاب باشند.

حتما توجه داشته باشید که عنوان سئو با عنوانی که در سایت شما نمایش داده می شود متفاوت است، اگر با برنامه یواست سئو آشنایی داشته باشید در قسمتی از برنامه عنوانی را برای سئو از شما می خواهد که این عنوان با عنوان مطلب در سایت شما فرق دارد.

قابل توجه است که در این کادر که عنوان سئو را از شما می خواهد تاکید دارد که کلمه کلیدی شما باید در ابتدای این عنوان کنجانده شود.

۲- مورد دوم در رابطه با سئو محتوا طول مقاله می باشد.

وبمستران عزیز توجه داشته باشید در رابطه با طول مقاله حتما به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر مطلب شما طولانی تر و غنی تر باشد گوگل سایت شما را به عنوان سایت مرجع شناسایی خواهد کرد.

و حتما این مطلب مورد توجه گوگل می باشد که یک سایت با مطالب کامل می تواند یک سایت خوب از نظر معرفی به کاربر باشد و بطور کلی بیشتر در نتایج جستجو ظاهر خواهد شد، چراکه از نظر گوگل سایت شما از نظر محتوا غنی تر می باشد.

البته حتما به این موضوع توجه داشته باشید که صرفا طولانی بودن یک مطلب از نظر گوگل اهمیت چندانی ندارد بلکه این طولانی بودن باید آنقدر غنی باشد که کاربر را ترغیب به خواندن کند.

به عبارتی گوگل به رفتار کاربر اهمیت زیادی می دهد و این رفتار را از ماندن کاربر بواسطه طولانی بودن محتوا و بازگشت مجدد کاربر بواسطه غنی بودن محتوای شما تشخیص می دهد.

پس در نتیجه وقتی کاربر وقت برای خواندن مطلب شما بگذارد از نظر گوگل مطلب شما یک مطلب جالب و خوب است و تاثیر مثبت دارد.

۳- تاثیر عکس در سئو محتوا

تاثیر عکس را در مطالب خود نادیده نگیرید، گذاشتن عکس های مربوط به مطالب باعث می شود که کاربر در خواندن مطلب شما دچار خستگی نشود، چه بسا وجود عکس در بین مطالب می تواند کاربر را تشویق به ادامه خواندن مطلب کند.

حتما از عکس های مرتبط به مطلب استفاده کنید، عکس های غیر مرتبط کاربر را دچار سردرگمی می کند و کاربر به دانش شما شک خواهد کرد.

مورد دیگری که در مورد عکس وجود دارد تا از نظر سئو بهینه سازی شود، متن جایگزین می باشد.متن جایگزین به این معنی می باشد که در مواقعی عکس شما بارگذاری نشود متن جایگزین به کاربر نمایش داده خواهد شد.

به این مطلب هم توجه داشته باشید که این متن جایگزین باید کلمه کلیدی و یا متنی شامل کلمه کلیدی باشد.

۴- از لینک سازی در سئو محتوا غافل نشوید!

یکی از مهمترین موارد در سئو یک محتوا لینک های موجود در آن می باشد، ربات های گوگل با مراجعه به مطلب شما از وجود لینک های موجود در آن با خبر می شوند.

سئو محتوا

این لینک ها شامل لینک های داخلی و خارجی می شود، مطلب بدون لینک مانند یک کوچه بن بست است، وقتی کاربر به مطلب شما مراجعه می کند شما می توانید با لینک های موجود در مطلب کاربر را به مطلب دیگری هدایت کنید و این از نظر گوگل اهمیت بالایی دارد.

در رابطه با لینک سازی خارجی حتما به این موضوع توجه داشته باشید که کاربر را با لینک خارجی به یک منبع معتبر و مرجع هدایت کنید و از هدایت کاربر به منابع و سایت های نامعتبر خودداری کنید.

زیرا همانطور که مطلع هستید ارتباط به سایت های نامعتبر نه از لحاظ توجه به فهم و شعور کاربر می تواند خوب و حرفه ای باشد و نه از لحاظ تکنیکی این لینک سازی از اهمیت چندانی برخوردار است.

هرچقدر بتوانید کاربر را توسط لینک به متن های مرتبط با متن در حال خواندن هدایت کنید، حضور کاربر را می توانید در سایت بیشتر کنید و این موضوع باعث می شود نرخ پرش یا Bounce rate سایت کاهش یابد.

همانطور که می دانید در مطلبی جداگانه نرخ پرش را بطور کامل توضیح دادیم و افزایش آن تاثیر منفی برای سایت شما بدنبال خواهد داشت.

۵- کلمه کلیدی در سئو محتوا

بدنه و شالوده یک مطلب کلمه کلیدی آن می باشد، هرچقدر با فکر و حساب شده انتخاب شود می تواند باعث رشد یک مطلب باشد.

کلمه کلیدی یعنی همان کلمه ای که انتظار دارید کاربر با آن کلمه، به محتوای شما دست یابد.اینکه شما بتوانید در بین مطالبی که کلمه کلیدی آنها مشابه کلمه کلیدی شما هستند در سدر نتایج گوگل قرار گیرد، به هوش و ذکاوت شما در انتخاب کلمه کلیدی ربط دارد.

البته ابزارهای در رابطه با انتخاب کلمه کلیدی وجود دارد که می تواند به شما در انتخاب کلمه کلیدی کمک کند.

در رابطه با کلمه کلیدی در سئو محتوا باید حتما به این موارد توجه کنید که جایگذاری کلمه کلیدی در سه مورد ضروری است، جایگذاری کلمه کلیدی در عنوان سئو، در ابتدای مطلب یا همان ۱۵۰ کلمه اول و در آدرس URL مطلب.

۶- اهمیت توزیع کلمه کلید در سئو محتوا

حتما به این موضوع توجه کنید که کلمه کلیدی در تمام متن شما وجود داشته باشد به عبارتی توزیع کلمه کلیدی باید بطور متوازن در کل متن باشد.

سئو محتوا

توزیع صحیح کلمه کلیدی در تمام متن باعث می شود گوگل اهمیت کلمه کلیدی که از طرف شما مشخص شده را متوجه بشود و به کمک کلمه های مترادف به موضوع محتوای شما پی ببرد.

۷- دقت در تعداد بکارگیری از کلمه کلیدی

حواستان باشد برخلاف باور عموم زیاده روی در بکارگیری از کلمه کلیدی که باعث افزایش رتبه نوشته می شود، تاثیر منفی دارد.

استفاده بیش از اندازه کلمه کلیدی به معنی Keyword stuffing می باشد و برای گوگل جالب به نظر نمی رسد و این باعث جریمه و اثر منفی برای نوشته شما می شود.

دقت کنید برای یک مطلب با هر تعدادی نسبت استفاده از کلمه کلیدی در آن اهمیت بسزایی دارد.

بطور متوسط باید تعداد کلمه کلیدی شما در هر ۱۰۰۰ کلمه ۸ الی ۹ عدد باشد و همانطور که در بالا به آن اشاره شد این تعداد باید از توزیع مناسبی برخوردار باشد.

۸- اهمیت طول کلمه کلیدی در سئو محتوا

شما می توانید برای محتوای خود از کلمات کلیدی بلند و کوتاه استفاده کنید، مطلب مهم در این مورد مربوط به سختی سئو کردن کلمه می باشد.

برای مثال شاید کلمه انتخابی شما یک سیلابی باشد مانند “سئو” این کلمه را اگر در ابزار و سایت های انتخاب کلمه کلیدی جستجو کنید با آمار سختی بالا روبرو خواهید شد.

نه تنها سختی این کلمات تک سیلابی بالا است بلکه از عمومی بودن کمی هم برخوردار است، یعنی کاربران کمی برای پیدا کردن مطلبی تنها به یک کلمه یعنی سئو اکتفا می کنند.

پس شما به عنوان یک تولیدکننده محتوا سعی کنید نه از کلمه تک سیلابی استفاده کنید و نه از کلمه خیلی طولانی.

با مراجعه به سایت Keywordgen.com می توانید کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید و از پیشنهادات کلمات کلیدی دم دراز این سایت براساس کلمه کلیدی داده شده استفاده کنید.

۹- توضیح متا برای عنوان سئو

اگر برنامه یواست سئو را در وردپرس نصب کرده باشید، قسمتی در تنظیمات سئو وجود دارد که مربوط به توضیح متا می باشد.

برای این توضیحات باید توجه داشته باشید که طول این مطلب در حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ کلمه باشد و از کلمه کلیدی در این توضیح استفاده کنید.

سئو محتوا

این توضیحات در قسمت زیر عنوان سئو در نتایج گوگل ظاهر می شود و به کاربر کمک می کند تا موضوع مطلب شما را بهتر درک کند.

۱۰- در استفاده از هدینگ ها در سئو محتوا دقت کنید.

معمولا برای تیترهای استفاده شده در محتوا برای خوانایی و بهتر دیده شدن تیتر و برای اینکه به گوگل نشان دهید جمله مشخص شده تیتر می باشند از تگ های هدینگ استفاده می کنند.

تگ های هدینگ معمولا با حروف بزرگ H1 تا H6 نشان می دهند و نکته مهم در استفاده از این تگ ها این است که در هر مطلب فقط و فقط یک بار از تگ H1 استفاده کنید و برای استفاده از تگ های دیگر محدودیتی ندارید.

به خوانایی یا Readability در سئو محتوا توجه کنید

مواردی برای بهتر شدن خوانایی مطلب شما وجود دارد که توجه به آنها به بهینه شدن محتوای شما کمک می کند، این موارد شاید خیلی ساده باشند ولی رعایت آنها به خوانایی هر چه بیشتر محتوای شما می کند.

readability

این موارد عبارتند از :طول پاراگراف ها، توزیع زیر عنوان ها و جمله های کوتاه در پاراگراف ها که معمولا در برنامه یواست سئو کمتر از ۲۰ کلمه تعیین شده.

نتیجه گیری و چک لیست

در انتهای این مطلب باید به این موضوع پرداخت که دانستن برخی از موارد سئو و بهینه سازی باعث می شود که نوشته های شما مورد تایید گوگل قرارگیرد و این باعث می شود که سایت شما به کمک این مطالب به رتبه خوبی برسد.

شاید برای شما که تازه وارد دنیای مجازی شده اید این مطلب یعنی یادگیری برخی از موارد ضروری و مهم سئو محتوا سخت باشد ولی باید این نکته را بدانید که حتما باید مطالب و نوشته های انتشار داده شده از سایت شما قوانین گوگل را رعایت کرده باشد.

مطالب منتشر شده از سوی سایت شما بدون رعایت اصول سئو جای برای دیده شدن در گوگل ندارد و همانطور که در نوشتن محتوا باید نکته سنج و دقیق باشید در مورد سئو محتوا نیز باید همین طور باشید.

پس بطور کلی با رعایت موارد سئو حتما به بهینه سازی سایت خود کمک کنید.

ما در انتهای این مطلب این موارد را بصورت کوتاه و موردی برای شما چک لیست کرده ایم.

  • حتما در انتخاب کلمه کلیدی، تعداد استفاده، توزیع خوب در کل متن و استفاده آن در عنوان سئو و متا توضیحات دقت کنید.
  • به طول محتوا، یک عنوان جذاب، رعایت تگ های هدینگ و بکارگیری عکس در آن توجه کنید.
  • و در انتها به خوانایی محتوا و موارد مربوط به لینک سازی داخلی و خارجی در سئو محتوا دقت نظر داشته باشید.
638 بازدید