×

تماس با ما

چطور در طول زمستان سالم بمانیم و از سلامتی خود لذت ببریم

حفظ سلامت در زمستان؛ زمستان با رویدادهای جالبی مثل تعطیلات به دلیل بارش برف، اسکیت روی یخ و برف بازی همراه است. متاسفانه این فصل می تواند به معنای افزایش بیماری نیز باشد. بسیاری از افراد در طول ماه های زمستان با بیماری هایی مثل سرماخوردگی و گلو درد دست به گریبان هستند.

ممکن است از خودتان بپرسید چطور می توانید در طول این فصل سالم بمانید. شما می توانید گام هایی برای پیشگیری از بیماری بردارید و همینطور در صورت بروز بیماری راه هایی برای بهبود سریع پیدا کنید.

روش اول: پیشگیری از بیماری برای حفظ سلامت در زمستان

1- شستن دستها:

سلامت در زمستان

شستن دستها به طور منظم یکی از بهترین روشها برای جلوگیری از گسترش میکروبهاست. این کار همچنین روش خوبی برای پیشگیری از انتقال میکروبها به دیگران است. اهمیت این مورد به خصوص در زمستان که فصل شیوع سرماخوردگی و آنفلونزاست، بیشتر می شود.

مطمئن شوید که به روش صحیح دستانتان را می شویید. دستانتان را به مدت 20 ثانیه با استفاده از صابون ملایم مخصوص دست زیر آب گرم به یکدیگر بمالید.

حین انجام این کار آهنگ الفبا را در ذهنتان مرور کنید. این آهنگ درباره اینست که چه مدت زمان باید صرف شستن دستهایتان کنید.

2- برای حفظ سلامت در زمستان، خودتان را گرم نگه دارید:

هوای سرد می تواند باعث افزایش بروز بیماری به ویژه مشکلات تنفسی شود. کودکان و افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های ناشی از هوای سرد هستند. در طول زمستان تا آنجا که ممکن است خودتان را بپوشانید.

وقتی بیرون می روید، لباس گرم بپوشید. علاوه بر کت گرم، از شال گردن، کلاه و دستکش هم استفاده کنید. مرتب لباس زمستانیتان را بشویید. میکروبها می توانند از دهان و بینیتان به چیزهایی مثل شال گردن بچسبند. خانه را گرم نگه دارید. از اینکه وسیله گرمازا به درستی کار می کند، مطمئن شوید.

3- واکسن بزنید:

پزشکی مدرن می تواند به سالم ماندن شما در طول زمستان کمک کند. واکسینه شدن به شما در مبارزه با بیماری کمک می کند. با پزشکتان درباره تزریق یک شات واکسن مشورت کنید.

تزریق یک یا چند شات واکسن آنفلونزا می تواند به حفظ سلامت در زمستان و پیشگیری از بیماری کمک کند. شما می توانید بدون تجویز پزشک، یک شات از آن را از اکثر داروخانه ها تهیه کنید.

پزشکتان می تواند با توجه به سن و سبک زندگیتان به شما بگوید کدام واکسن برایتان بهتر است. تنظیم یک وقت ملاقات با پزشک برای بررسی واکسنها ایده خوبی است.

روش دوم: ایجاد عادات غذایی سالم برای حفظ سلامت در زمستان

1- رژیم غذایی سالم داشته باشید:

غذاهایی که می خورید می توانند تاثیر زیادی بر حفظ سلامت در زمستان بگذارند. خوردن بر اساس یک رژیم غذایی متعادل می تواند به تقویت سیستم ایمنی تان کمک کند. درست غذا بخورید تا به دفع بیماری های زمستانی کمک کنید. چندین وعده در روز از سبزیجات استفاده کنید. زردک، هویج و شلغم سبزیجات زمستانی فوق العاده ای هستند.

می توانید آنها را بخارپز کرده یا به سوپ گرم یا خورش مورد علاقه تان اضافه کنید. مصرف لبنیات را بالا ببرید. شیر و لبنیات سرشار از ویتامینهایی مثل A و B12 هستند که به شما در حفظ سلامتی کمک می کنند.

شیر کم چرب مصرف کنید و استفاده از پنیرهای چرب را کاهش دهید. همچنین می توانید از ماست یونانی و پنیر محلی (لور) کم کالری استفاده کنید.

2- فعالیت فیزیکی داشته باشید:

سلامت در زمستان

ورزش راه فوق العاده ای برای حفظ سلامت در زمستان و سالم نگه داشتن بدن است. ممکن است در ماه های سرد سال تمایل برای رفتن به باشگاه ورزشی کم شود، اما داشتن فعالیت به مبارزه با سرماخوردگی و آنفلونزا کمک خواهد کرد.

سعی کنید اکثر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید. فعالیتی و ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید زیرا احتمالا به آن پایبندتر خواهید ماند.

اگر اهل باشگاه رفتن نیستید، زمستان زمان مناسبی برای آشتی با این مکان است. بسیاری از مراکز تناسب اندام طی ماه های سرد سال تخفیفات ویژه ای را ارائه می دهند.

یک فعالیت متناسب با زمستان را پیش بگیرید. مثلا اسکیت روی یخ یا اسکی را امتحان کنید. شما حتی می توانید با پارو زدن برفها هم کالری بسوزانید.

3- از ایجاد صدمات پیشگیری کنید:

در فصل زمستان علاوه بر افزایش بیماری، میزان تصادفات هم بیشتر می شود. خطرات زیادی از قبیل لغزندگی معابر و پیاده روها و انباشته شدن برفها و برخورد با آنها وجود دارد. در طول زمستان بیشتر احتیاط کنید تا از صدمه دیدن پیشگیری نمایید.

از نمک استفاده کنید. با ریختن نمک یا شن روی پله ها و پیاده رو می توانید از سر خوردن جلوگیری کنید. حواستان به خطرات حاصل از آتش سوزی باشد. درصد بالایی از آتش سوزی های ساختمانهای مسکونی در طول زمستان رخ می دهد.

روشن کردن شمع حال و هوا و بوی خوبی به وجود می آورند، اما با خطراتی هم همراه هستند. کودکان و حیوانات خانگی را از شعله آنها دور نگه دارید.

4- استرس را کاهش دهید:

فشار روحی می تواند مقاومت شما در برابر میکروبها را تضعیف کند. اگر استرس داشته باشید، ممکن است بیشتر هم خسته شوید. سعی کنید در میان احساساتی که ممکن است تعطیلات زمستانی به همراه داشته باشند، زمانی را به استراحت اختصاص دهید.

 

♦ برای حفظ سلامت در زمستان و کاهش استرس:

بازی کنید؛ شبها کنار اعضای خانواده بازی های تخته ای و تفریحات سرگرم کننده انجام دهید. یوگا انجام دهید؛ این کار ضمن داشتن فواید برخی از ورزشها، شما را از استرس دور می کند.دوش آب گرم بگیرید؛ زمستان زمان مناسبی برای دراز کشیدن در یک وان پر از کف و مواد معطر است.

5- مصرف شکر را محدود کنید:

به نظر می رسد کم کردن شکری که مصرف می کنید می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند. پیروی از رژیمی که استفاده از شکر تصفیه شده در آن کمتر است در واقع می تواند به دفع سرماخوردگی و آنفلونزا کمک کند. برای کاهش مصرف شکر اقدام کنید.

به اینکه چه چیزی می نوشید توجه داشته باشید. نوشیدنی های گازدار و میوه ای که می نوشید می توانند حاوی مقادیر زیادی شکر باشند و ای موضوع برای حفظ سلامت در زمستان مضر است.

نوشیدنی تان را به آب یا یخ چای تغییر دهید. این آشامیدنی ها بدون اینکه به رژیم غذایی تان شکر اضافه کنند، باعث فرونشاندن عطش شما خواهند شد.

وقتی در خیابان هستید و تمایل به خوردن چیزی پیدا می کنید، یک تکه میوه بخورید. قند طبیعی بهتر از شکرهای تصفیه شده موجود در غذاهایی مثل کلوچه هاست.

6- محیط اطرافتان را پاکیزه نگه دارید:

میکروبهای آنفلونزا می توانند تا 8 ساعت روی سطوح باقی بمانند. با تمیز کردن مستمر سطوح در خانه یا محل کار می توانید آنها را از بین ببرید. حواستان به چیزهایی که لمس می کنید باشد.

می توانید با آب و صابون سطوح و دستها را بشویید و همچنین می توانید برای این منظور از دستمالهای بهداشتی که حاوی مواد تمیز کننده هستند استفاده کنید.

برای حفظ سلامت در زمستان در محل کار، چندین بار در روز صفحه کلید را تمیز کنید. همچنین باید تلفن همراه و لوازم دیگر که بیشتر با آنها سر و کار دارید را از میکروب پاک کنید.

و همچنین در خانه، سطوح حمام و آشپزخانه مانند کانترها را تمیز کنید. همچنین باید اسباب بازی های کودکانتان را هم عاری از هر گونه میکروب نمایید.

روش سوم: ریکاوری سریع برای بازگشت سلامت در زمستان

1- خوب بخوابید:

با اینکه روشهای موثر زیادی برای پیشگیری از بیمار شدن و حفظ سلامت در زمستان وجود دارد اما اکثر افراد از سرماخوردگی و آنفلونزا در فصل زمستان رنج می برند. اگر بیمار شدید، کاملا استراحت کنید. اکثر بزرگسالان به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. وقتی شما مریض هستید، نگران اینکه چند ساعت بیشتر بخوابید، نباشید.

استراحت می تواند به بهبودی بدن کمک کند. اگر بیمار هستید، سعی کنید زودتر از همیشه به رختخواب بروید. اگر سرماخورده اید، خوابیدن ممکن است برایتان سخت باشد. سعی کنید دو بالشت زیر سرتان بگذارید. وجود یک دستگاه مرطوب کننده هوا می تواند به تنفس راحت تر شما کمک کند.

2-درمان های خانگی برای بازگشت سلامت در زمستان:

با اینکه متخصصان هنوز هم در این باره اختلاف نظر دارند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روی می تواند به تسریع ریکاوری کمک کند. اگر سرما خورده اید، استفاده از مکمل های روی می تواند شما را یک یا دو روز زودتر به حالت عادی برگرداند. قبل از استفاده از این مکمل با پزشکتان مشورت کنید.

می توانید روی را از اکثر داروخانه ها تهیه کنید. حتما از توضیحات روی بسته پیروی کرده و دوز صحیح را مصرف نمایید. سوپ مرغ را امتحان کنید. تحقیقات اولیه نشان می دهند که سوپ مرغ خواصی دارد که به شما کمک می کند تا زودتر از سرماخوردگی خلاص شوید. سوپ مرغ به عنوان یک ضد التهاب عمل می کند. همچنین به تسریع حرکت خلط کمک می کند.

3- از روغنهای گیاهی برای بازگشت سلامت در زمستان استفاده کنید:

بسیاری از افراد باور دارند که روغنهای گیاهی (اسنشیال اویل) دارای خواص درمانی هستند. اگر سرماخورده اید یا آنفلونزا دارید، می توانید از روغنهای خاصی برای تسریع بازگشت سلامت در زمستان بهره ببرید. فقط دقت کنید که به درستی از این روغن ها استفاده کنید.

ترکیبی از روغنهای نعنا فلفلی، رزماری، اکلیپتوس و لیمو درست کنید. چند قطره از آن را با آب مخلوط کنید تا رقیق شود. می توانید این رایحه التیام بخش را مستقیما از بطری استنشاق کنید.

همچنین می توانید این مخلوط را در بطری اسپری بریزید و در خانه اسپری کنید. در ضمن می توانید این ترکیب را در دستگاه رطوبت ساز منزلتان بریزید.

به طور جایگزین، می توانید قبل از خواب این روغن ها را مستقیما روی قفسه سینه تان بمالید. فقط حتما آن را با یک روغن حامل مثل زیتون یا روغن هسته انگور ترکیب کنید. 12 قطره از روغن گیاهی را به یک 29 میلی لیتر روغن حامل اضافه کنید.

سلامت در زمستان

4- بدن را هیدراته نگه دارید:

مایعات می توانند از کمبود آب بدن جلوگیری کنند. هیدراته بودن بدن فرآیند بهبودی را تسریع می بخشد. مایعات می توانند به بیرون راندن اخلاط از بدن هم کمک کنند. هیدراته بودن بیشتر بدن همچنین می تواند به جلوگیری از سر درد و گلو درد کمک کند. آب همیشه بهترین گزینه است، اما مایعات مفید دیگری هم وجود دارند.

هنگام بیماری بیشتر آب بنوشید تا بازگشت سلامت در زمستان سریع تر شود. آبمیوه و سوپ های آبکی می توانند به تامین آب بدن کمک کنند.از مصرف نوشیدنی های الکلی و گازدار بپرهیزید زیرا منجر به از دست دادن آب بدن می شوند.اگر گلو درد دارید، کمی لیمو و عسل به آب آشامیدنی تان بیفزایید. می توانید آنها را به چای گرم هم اضافه کنید.

5- از مُسکن برای بازگشت سلامت در زمستان استفاده کنید:

محصولات دارویی بدون نسخه می توانند به شما در داشتن حس بهتر هنگام سرماخوردگی یا بیماری های دیگر کمک کنند. مسکن ها می توانند تبتان را پایین بیاورند و به تسکین درد گلو یا سر کمک کنند. بزرگسالان می توانند از داروهایی مانند ایبوپروفن، ادویل یا تیلنول استفاده کنند.

حتما دارو را طبق دوز مصرفی روی بسته بندی مصرف نمایید. اگر سوالی دارید از دکتر داروساز بپرسید.به خاطر داشته باشید که کودکان زیر 3 سال هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. درباره دوز مناسب دارو برای کودکان بالای 3 سال با پزشکتان مشورت کنید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*