شبکه PBN چیست؟

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

PBN چیست؟ آیا استفاده از آن خطرناک است؟ آیا گوگل با این شبکه موافق است؟ چطور می توانیم این شبکه را ایجاد کنیم؟ و …. اینها بخشی از سوالاتی هستند که در وهله اول یا شنیدن PBN برای شما به وجود می آیند.

در این مقاله سعی می کنیم بطور کلی به معرفی این شبکه بپردازیم و شرح دهیم که این شبکه برای چه کسانی کاربرد دارد، چرا باید به وجود بیاید و بطور کلی هدف از راه اندازی این شبکه چیست.

راه اندازی یک شبکه PBN همانطور که می تواند مزایایی به دنبال داشته باشد، می تواند باعث جریمه و افت فعالیت سایت های درون این شبکه شود.

شاید شما با شنیدن اینکه یک شبکه PBN می تواند شما را در لینک سازی خارجی توانمند سازد اما نباید از هزینه راه اندازی، مدیریت سایت های این شبکه و جریمه های گوگل غافل شوید.

یک PBN در اصل یک تار عنکبوتی می باشد که شما خودتان آن را می سازید و کسی به غیر از خودتان اجازه ورود به آن را ندارد.

اجازه دهید قبل از وارد شدن به مبحث راه اندازی این شبکه به کمی قبل تر برگردیم و در مورد جایگزین های این شبکه خصوصی صحبتی بکنیم.

شبکه PBN

مروری بر گذشته و بررسی موارد و مشکلات که منجر به ایجاد  PBN شد.

در زمان های که الگوریتم های گوگل وجود نداشت و یا وجود داشتن و از توانایی امروز برخوردار نبودند در حدود سال های ۱۹۹۹ وبمسترها از مزرعه لینک ها برای لینک دهی استفاده می کردند.

یعنی با استفاده از این سایت ها برای خود بک لینک ایجاد کرده و این نیاز لینک دهی خارجی را مرتفع می کردند، بعد از گذشت زمان کوتاه حجم لینک دهی از این سایت ها بالا رفته و تاثیر و آتوریتی این لینک ها به مراتب کمتر شد.

هم زمان با این رخ داد گوگل به تقویت و هوشمند سازی الگوریتم های خود پرداخت و به عبارتی بک لینک از این سایت ها نه تنها اعتباری نداشت حتی در بیشتر موارد گوگل سایت ها را در صورت داشتن بک لینک از این سایت ها یعنی مزرعه لینک، جریمه می کرد.

خوب به مراتب از طرف دیگر وبمسترها با این رفتار گوگل به فکر چاره ای افتادند و این خلاء را با مراجعه به وبلاگ ها پر کردند.

در این زمان این بک لینک ها که از طرف وبلاگ ها گرفته می شد به واسطه بالا بودن اعتبار آنها می توانست برای سایت ها مفید و موثر باشد، ولی متا سفانه این پایان کار نبود.

گوگل همچنان بیکار نبود و با ادامه قوی سازی الگوریتم های خود این ترفند وبمسترها را شناسایی کرد و همچنان اعتبار این بک لینک ها را از بین برد.

تمام موارد گفته شده بالا منجر به این شد تا وبمسترها به فکر چاره بیفتند و همچنان به مبارزه خود با الگوریتم های گوگل ادامه دهند که این هدف آنها زمینه ایجاد شبکه PBN شد.

البته این راه حل همچنان مورد تعقیب و شناسایی گوگل می باشد منتها تنها مزیت ایجاد و راه اندازی این شبکه ها از جانب وبمسترها شخصی سازی و مدیریت صفر تا صد آن توسط خودشان می باشد.

شبکه PBN چیست؟ و چرا شبکه های PBN ایجاد شدند؟

با توجه به توضیحات بالا مطمینن متوجه شده اید که این شبکه چیست و برای پر کردن چه کمبودی در فضای وب ایجاد شد.

PBN یا Private Backlink Network یعنی شبکه بک لینک خصوصی که مالک این شبکه شما هستید.لطفا به ساده بودن توضیح آن اکتفا نکنید.

ایجاد چنین شبکه ای برای شما پرهزینه و سخت می باشد ولی اگر هدفتان ساخت و راه اندازی این شبکه است ما در این مقاله برای شما بطور کامل توضیح خواهیم داد که چطور و چگونه باید آن را ایجاد کنید.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم یک شبکه PBN مانند یک تار عنکبوت می باشد که توسط سایت های مجزا و جدا از هم تشکیل شده است.

خوب شاید بتوان گفت اولین هدفی که منجر به ایجاد این شبکه شد، ایجاد شبکه قدرتمندی بود که رقبا توانایی نفوذ در آن را نداشته باشند، که مطمینن با ایجاد چنین شبکه ای به این هدف دست خواهید یافت.

دومین هدف هزینه لینک سازی خارجی می باشد که این شبکه با وجود هزینه های موجود در ابتدای تشکیل شدن آن می تواند به مراتب مقرون به صرفه تر باشد.

انواع شبکه PBN کدامند؟

در شکل زیر با ساختار اصلی شبکه های PBN آشنا خواهید شد و با توجه به ردیف های موجود در شکل و با کم و زیاد کردن این ردیف ها (Tiers) می توانید به انواع متفاوتی از این شبکه ها دست یابید.

شبکه PBN

همانطور که می دانید هدف اصلی از ایجاد شبکه PBN ارتفاء و بالابردن سایت اصلی یا همان سایت هدف می باشد و با توجه به این شکل و تعاریف بالا تمامی سطوح ایجاد شده باید به سمت هدف لینک سازی کنند.

شما می توانید این ردیف ها را براساس توانایی اداره کردن آنها و هزینه های راه اندازی آن حذف یا اضافه کنید، یعنی می توانید فقط ردیف یک را داشته باشید و به کمک سایت های موجود اقدام به لینک سازی کنید.

مزایای ایجاد PBN چیست؟

همانطور که از تعریف آن پیداست اختصاصی بودن این شبکه می تواند بالاترین مزیت آن باشد به عبارتی دسترسی این شبکه فقط در اختیار شما قرار دارد.

مورد مهم دیگری که ایجاد این شبکه را برای وبمسترها ضروری می کند غیر قابل رقابت بودن آن می باشد، یعنی همانطور که در مورد مزرعه لینک و وبلاگ ها گفته شد تمامی آنها توسط رقبا قابل رصد می باشد و دقیقا در کنار شما می توانند لینک سازی کنند.

و در نهایت اینکه در صورت گرفتن پروژه توانایی بهینه سازی سایت برای شما راحت تر می باشد و تحویل پروژه در زمان کوتاه برای شما ممکن می شود.

ساخت شبکه PBN برای همه ضروری است؟

همانطور که گفته شد استفاده از این شبکه باعث می شود شما برای سایت اصلی و مبدا لینک سازی خصوصی ایجاد کنید یعنی فقط این شبکه به سایتی که از طرف شما تعیین شده لینک می دهد.

اما نباید از موارد و مشکلاتی که در ساخت و مدیریت این شبکه وجود دارد و شناسایی آن توسط گوگل غافل شد.

پس در نتیجه در ابتدای تشکیل چنین شبکه خصوصی ای تمامی موارد را بررسی و در صورت توانایی آن اقدام به راه اندازی آن کرد.

یک از مواردی که باید در اداره چنین شبکه ای بر روی آن محتاط باشید عدم شناسایی آن از سوی گوگل می باشد.

با موارد گفته شده در مورد بروزرسانی الگوریتم های گوگل باید این مطلب را مدنظر داشته باشید که گوگل الگوریتم پنگوئن را مسئول مبارزه با لینک سازی قرار داده، پس مراقب ضربه های (جریمه) پنگوئن باشید.

در انتها می توان گفت که ساخت یک شبکه PBN برای مقاصد تجاری کاربرد دارد و وبمستران و مدیران سایت که هدف آنها درآمدزایی می باشد بیشتر بدنبال ایجاد و راه اندازی آن می باشند.

شبکه PBN

چرا بهتر است شبکه PBN نداشته باشیم؟

همانطور که می دانید برای ساخت شبکه PBN باید برای هریک از سایت های موجود در آن مانند یک سایت مجزا باد هزینه کنید، اعم از خرید دامین، هاست و موارد دیگر یک سایت در نتیجه یک عامل هزینه می باشد.

عامل بعدی مدیریت و به روز نگه داشتن مطالب و محتوای سایت ها می باشد که خود نیرو و زمان جداگانه نیاز دارد، پس عامل کمبود زمان مورد بعدی می باشد.

عامل دیگر برای نگهداری PBN عدم رسیدگی و مدیریت سایت اصلی شما می باشد، اگر از این موضوع غافل شوید در واقع بدنه اصلی فعالیتتان را نادیده گرفته اید و به شاخه های هدفتان پروبال داده اید.

عامل مهم و نهایی برای نداشتن یک PBN ریسک جریمه از سوی گوگل می باشد که می تواند تمام تلاش و هزینه های شما را نقش برآب کند، چراکه اگر از سوی گوگل سایت های شبکه شما شناسایی شود دیگر نمی توانید با آنها فعالیتتان را ادامه دهید و محکوم به شکست هستید.

شبکه PBN

نتیجه نهایی

در نهایت ما به شما توصیه می کنیم به جای صرف وقت و هزینه برای راه اندازی شبکه PBN، نیروی خود را بر روی سایت اصلی خود متمرکز کنید و به ارتقاء آن فکر کنید.

شبکه PBN یکی از مصادیق سئوی کلاه سیاه می باشد و شما با فریب گوگل قصد دارید به ارتقاء سایت خودتان بپردازید، پس چه بهتر با گوگل دوست شوید و با تولید محتوای حرفه ای و مفید بودن برای جامعه کاربران مجازی به رشد و ارتقای هدفتان بپردازید.

چه بسا بسیاری از سایت های مطرح و شناخته شده با رشد و ارتقای یک سایت توانسته اند با مدیریت زمان و هزینه های حساب شده اقدام به راه اندازی سایت های دیگر کنند که به نظر ما این شیوه بهتر و منطقی تر می باشد.

امیدواریم با شناخت شبکه PBN تصمیم بهتری بگیرید و هدفتان ارتقای یک شبه سایتتان نباشد.پیروز و موفق باشید.

719 بازدید