×

تماس با ما

Call to Action یا فراخوان به عمل چیست؟

فراخوان به عمل به زبان ساده یعنی از افراد برای انجام کاری دعوت کنیم! هدف فروش کالا و خدمات است. به طور کلی در طراحی وب از دکمه فراخوان برای دو هدف استفاده می‌شود:  1- برای خرید کالا 2- جهت انجام یک کار مانند عضویت در خبرنامه یا موارد دیگر.
دعوت به خرید یک تکنیکی ست که برای خرید محصولات استفاده می‌شود. سیاست قرار دادن یک دکمه برای خرید کالا یا ثبت نام در خبرنامه سایت شما در واقع یک تکنیک بازاریابی و جذب مشتری ست.
به طور کلی دکمه فراخوان یا CTA در سایت شما با گرافیکی تاثیر گذار و جذاب برای جذب کاربران جهت دعوت به انجام کاری استفاده می‌شود.
فراخوان به عمل

چرا استفاده از CTA اهمیت دارد؟

افزایش مشتری، خرید بیشتر کالای شما، درآمد و سود شما به Call to Action وابسته هستند. توجه داشته باشید که استفاده نادرست از آن نتایج منفی درپی خواهد داشت.
پایه و بنیان گذار تمام فرایند بازاریابی، فراخوان به عمل است.تقریبا 75 درصد از خوانندگان سایت‌ها به خصوص کسانی که از موتور جستجو استفاده کرده اند و وارد سایت شما شده‌اند، به دنبال هدف خاصی هستند و برای رفع یک نیاز یا حل یک مشکل وارد سایت شما می‌شوند.
بنابراین شما با استفاده درست از Call to Action رفع کننده نیاز یا برطرف کننده مشکل کاربران هستید!
مهمترین بخش سایت شما دکمه Call to Action است. یکی از راه های جذب کاربر استفاده درست از فراخوان‌هاست.با این کار نرخ تبدیل سایت خود را بهبود میبخشید.
همانطور که قبلا هم گفتیم شما می‌توانید از این دکمه فراخوان برای فروش کالای خود و افزایش فروش، افزایش اعضای خبرنامه، تشویق کاربر به شرکت در مسابقه یا نظر سنجی، بالابردن ترافیک سایت خود و موارد دیگر استفاده کنید. 

چگونه باید یک Call to Action تاثیر گذار طراحی کنیم؟

قبل از اینکه بخواهید دکمه فراخوان به عمل را طراحی کنید باید هدف از طراحی آن را مشخص کنید. یعنی باید بدانید برای چه کاربردی میخواهید کاربر سایت را دعوت  به عمل بکنید.
هدف خرید کالا از سایت شماست؟ هدف مشاهده یک فیلم یا محتواست؟ یا ثبت نام در سایت شما و دریافت ایمیل‌های تبلیغاتی ست؟و یا هر هدفی که شما به دنبال آن هستید.
بعد از مشخص کردن هدف مورد نظر خود نوبت به طراحی دکمه فراخوان می‌رسد. توجه داشته باشید که استفاده از Call to Action تنها طراحی آن نیست بلکه باید از استراژی خلاق و خاص استفاده کنید. CTA باید شما را به اهدافتان برساند.

برای فروش کالا چگونه فراخوان به عمل تاثیر گذار را طراحی کنیم؟

برای فروش محصولات خود باید ترفند‌هایی را به کار ببرید که کاربر تشویق به خرید کالای شما شود.
برای مثال اگر کالای شما نسخه رایگان و پولی دارد باید برای مشتری خود توضیح دهید که خرید نسخه پولی کالای شما چه مزیت‌هایی برای آنها دارد. ارائه دادن نسخه رایگان با کیفیت نیز یکی از سیاست‌هایی ست که برای جذب مشتری و تشویق آن‌ها به خرید نسخه پولی استفاده می‌شود.
فراخوان به عمل
اگر محصول شما قرار است در آینده در برنامه موفق تجاری استفاده شود، حتما این موضوع را به مخاطب خود اعلام کنید. هر برنامه ای یک لایسنس دارد، به مخاطب خود اعلام کنید که شرایط استفاده از برنامه چیست.
نیازی نیست کاربر به لایسنس کامل دسترسی داشته باشد اما باید امکان دسترسی به ان برای کاربر فراهم شود.

مواردی برای طراحی یک فراخوان به عمل

1) از دکمه غول پیکر با طراحی پیچیده استفاده نکنید!
المان‌های آشنا برای مشتری مورد پسند تر هستند. برای مثال یک دکمه کوچک با تصویر سبد خرید خیلی راحت تر و مشتری پسند تر است از یک دکمه بزرگ!
حتی ممکن است مشتری متوجه نشود که دکمه بزرگ قابلیت کلیک شدن دارد! این موضوع به گرافیک و طراحی ظاهری دکمه وابسته است.
2) در طراحی CTA به رنگ آن توجه کنید.
طراحی جذاب داشته باشید. به رنگی که برای طراحی استفاده می‌کنید توجه کنید این رنگ باید با پس زمینه سایت شما همخوانی داشته باشد.
می‌توانید از رنگ‌های مکمل یا مشابه استفاده کنید. در انتخاب رنگ متن Call to Action از رنگی متناسب با رنگ دکمه استفاده شود. رنگ های مکمل برای رنگ نوشته و رنگ پس زمینه دکمه تاثیر زیادی دارد.
فراخوان به عمل
در ادامه تاثیر استفاده از برخی رنگ‌ها در Call To Action را برای شما خواهیم گفت:
♦ قرمز: رنگ قدیمی CTA ها که می بایست همراه با اخطار استفاده گردد.
♦ زرد: اولین رنگی که کاربران مشاهده میکنند این رنگ است. 
♦ نارنجی: این رنگ به علت اینکه ترکیبی از  قرمز و زرد است بهترین رنگ جهت ساختن Call to Action است.
♦ آبی: این رنگ باعث تجدید نظر کاربر می‌شود.
سبز: به علت ساده بودن رنگ برای چشم، این رنگ بیشتر برای بخش نظر سنجی استفاده می‌شود برای CTA ها چندان مناسب نیست.
سفید: این رنگ باعث نابودی CTA شما می‌شود زیرا بقیه رنگ‌ها را برجسته نمایش می‌دهد.
3) اندازه دکمه فراخوان به عمل باید برای کاربر آشنا و قابل درک باشد.
4) در طراحی دکمه و لینک از گرافیک‌هایی که برای کاربر آشناست استفاده کنید.
5) طراحی دکمه را برای حالت استفاده در تلفن همراه نیز در نظر بگیرید.
از قابلیت padding استفاده کنید تا کاربر با انگشت بتواند روی دکمه کلیک کند. همچنین زیرمنوها در دکمه فراخوان در موبایل قابل استفاده نیستند بنابراین از قراردادن آن ها بپرهیزید.
6) به نوع فونت متن دکمه فراخوان به عمل دقت کنید که باید برای کاربر خوانا باشد.
7) در انتخاب متن برای دکمه دقت کنید.
از عبارت مختصر ولی حاوی افعال دستوری استفده کنید. متنی را انتخاب کنید که کاربر جذب شود روی آن کلیک کند.استفاده از یک کلمه عضویت یا ثبت نام، کاربر کاری انجام نمی دهد.
برای انتخاب متن یک CTA برای فروش از عباراتی مانند خرید باتخفیف، همین الان کالا را سفارش دهید و موارد دیگر استفاده کنید.
8) Call To Action را در محل مناسب قرار دهید.
9) از گرافیک آشنا ولی خارج از وب برای طراحی CTAخود استفاده کنید.
این روش توسط شرکت هایی مانند فلکس واگن استفاده شده است.اگر کالای شما وسیله ایست که دکمه های ان برای مشتری آشناست، می توانید از دکمه‌های کالای خود برای طراحی CTA استفاده کنید.

آیا استفاده از Call to action مهلت دار کار درستی است؟

CTA مهلت دار، مانند تخفیف مهلت دار در یک فروشگاه واقعی عمل می کند. تخفیف یک روزه تاثیری به جذب مشتری نخواهد داشت.
مشتری باید بداند چه وقتی از سال تخفیف وجود دارد تا بتواند به راحتی زمان و هزینه خود را مدیریت کند تا از کالای شما استفاده کند.
فراخوان به عمل
تعداد فراخوان‌ها را کنترل کنید.
تعداد CTAها در سایت ها با توجه به کاربرد آن ها و سایت‌ها متفاوت است اما قرار دادن تعداد بیش از اندازه فراخوان به عمل، برای کاربر ناخوشایند است و کاربر از آن فراری است.
کم کردن تعداد انتخاب‌ها باعث می‌شود کاربر نیاز کمتری به فکر کردن داشته باشد.
کاربر سایت خود را تنها نگذارید!
آیا تا به حال شده به سایتی سر زده باشید و بعد از اینکه کارتان تمام شده و به هدف خود رسیده اید، سایت را ترک کرده و دیگر به سراغ آن نرفته اید.
آیا آن سایت مشکلی داشته که دیگر سراغش نرفته اید؟ خیر! این طبیعت آدم است! به شما پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از CTA مناسب، کاربر سایت خود را تنها نگذارید!
نتیجه گیری:
دکمه فراخوان برای دعوت از کاربر برای خرید کالا یا ثبت نام در مجله تبلیغاتی شما استفاده می‌شود.
برای طراحی اصولی و درست یک CTA ضمن رعایت اصول نگارشی و گرافیکی باید تجربه کافی داشته باشید.کلید موفقیت فراخوان به عمل، نیاز کاربر به آن کالا یا خدمات شماست.
تبلیغات آگاهانه داشته باشید یعنی نیاز کاربران را به خوبی بشناسید و سپس محصول یا خدمات خود را برای رفع نیاز کاربران معرفی کنید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*