×

وردپرس چیست و چرا رایگان عرضه می شود؟

وردپرس چیست و چرا آزاد است؟ راه اندازی سایت وردپرسی چقدر هزینه می برد؟ یکی از سوالاتی که کاربران اغلب می پرسند این است که “آیا من برای استفاده از وردپرس باید هزینه ای پرداخت کنم؟”

ما به آنها می گوییم که وردپرس نرم افزاری آزاد و متن باز (open source) است که معمولا به دنبال آن، این پرسش مطرح می شود که “چرا وردپرس رایگان است؟”

در این مطلب ما درباره این موضوع صحبت می کنیم که وردپرس چیست و چرا آزاد بوده و هزینه راه اندازی یک سایت وردپرسی چقدر است و چطور این اتفاق می افتد؟

وردپرس چیست

یک CMS خوب باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

وردپرس چیست؟

وردپرس یک نرم افزار متن باز است. این نرم افزار آزاد (free) است، از حیث مفهوم آزادی (freedom) و نه همچون یک نوشابه مجانی. ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که تفاوت میان آزاد (free) و رایگان (free) چیست؟

نرم افزارهای متن باز این آزادی را در اختیار شما قرار می دهند تا بدون پرداخت هیچ گونه مبلغ و هزینه ای، نرم افزار را در هر راهی که تمایل دارید، استفاده کنید، تغییر دهید و بازتوزیع کنید.

هرچند ممکن است این کار از جوانبی دیگر هزینه هایی به همراه داشته باشد. در قسمت های بعدی درباره هزینه های استفاده از نرم افزار متن باز وردپرس سخن خواهیم گفت.

وردپرس چیست و چرا به عنوان یک نرم افزار به فروش نمی رسد؟

اغلب از ما سوال می شود چرا افراد و کمپانی هایی که پشت سر تولید وردپرس قرار دارند، آن را نمی فروشند؟ اگر وردپرس به همان خوبی است که می گویند، آنها حتما می توانستند ثروت زیادی از فروشش بدست آورند.

این حرف منطقی به نظر می رسید اگر یک کمپانی یا یک فرد مالک وردپرس بود.

وردپرس یک پروژه جمعی متن باز است که ده ها هزار داوطلب برای ساخت آن به صورت نرم افزار معتبری که امروز هست، با یکدیگر مشارکت کرده اند.

یک تیم مرکزی از توسعه دهندگان وجود دارد که پروژه توسعه وردپرس را هدایت می کنند، اما هرکسی می تواند در وصله ها (patches)، اصلاح باگ ها (bug)، ساخت قابلیت ها، پیشنهاد قابلیت ها و … همکاری داشته باشد.

علاوه بر آن رهبران پروژه تغییر می کنند. اگر شما حضور فعالی در این انجمن داشته باشید، پس این شانس را دارید که به یک مشارکت کننده مرکزی برای وردپرس تبدیل شوید.

وردپرس چیست و چه فلسفه ای پشت سر نرم افزارهای متن باز قرار دارد?

فلسفه ای که پشت جنبش نرم افزاری متن باز قرار دارد این است که نرم افزار مانند کالاهای ملموس نیست و زمانی که یک نرم افزار ایجاد می شود، می توان آن را با هزینه ای بسیار کم، بارها و بارها کپی کرد.

وردپرس چیست

یک کارخانه اسباب بازی را به عنوان مثال در نظر بگیرید. یک اسباب بازی تولید شده اجزای مختلفی داشته و هر جزء هزینه ای دارد. هزینه تولید این اجزاء توسط کارخانه محاسبه می شود تا یک حاشیه سود (Profit margin) منطقی برای محصول تعیین کند.

از طرف دیگر هزینه ساخت نرم افزار و کپی برداشتن از آن یکسان نیست. برخی گروه ها بر این باورند که با فروش هر کپی، حاشیه سود نرم افزار ناعادلانه تر می شود.

برای آشنایی بیشتر با آرمان های نرم افزاری متن باز به GNU’s Philosophy سر بزنید.

وردپرس چیست و افراد چگونه از طریق وردپرس پول در می آورند؟

دو بخش اصلی سودآور هر نرم افزار متن باز، محصولات و خدماتی هستند که بر پایه همان نرم افزار تولید می شوند.

مردم اغلب WordPress را با WordPress.com اشتباه می گیرند، اما آنها دو چیز متفاوت هستند. WordPress (اغلب به یک وردپرس خودمیزبان یا WordPress.org اشاره دارد) یک پلتفرم بلاگنویسی و سایت ساز رایگان است.

وردپرس چیست

مت مولن وگ (Matt Mullenweg)، از توسعه دهندگان بنیانگذار وردپرس، یک کمپانی تحت عنوان Automattic بنا کرد که یک سرویس میزبانی بلاگ رایگان محدودشده در WordPress.com فراهم آورده است، که می توان با پرداخت / ارتقاء قابلیت های مختلف آن را آزاده کرده و آگهی ها را حذف نمود.

هرچند برای بهره مندی از قدرت کامل وردپرس بر روی پلتفرم WordPress.com، شما نیاز دارید تا از طریق سرویس WordPress VIP آنها وارد شوید که هزینه ای بالغ بر 5000 دلار در هر ماه برای میزبانی و 5000 دلار برای راه اندازی به همراه دارد.

کمپانی Automattic در نهایت به سرمایه ای بالغ بر 317.3 میلیون دلار دست یافت. آخرین سرمایه گذاری آنها در 1 ژانویه 2015 اتفاق افتاد.

توسعه دهندگان دیگر نیز به مسیرهایی رفتند که موفق شدند کسب و کارهای مولتی میلیون دلاری حول محور وردپرس ایجاد کنند، از طریق ساخت پلاگین های تجاری، تم های تجاری و حتی ارائه میزبانی وردپرس.

برخی از کمپانی های مولتی میلیون دلاری وردپرسی عبارت است از:

WPEngine – یک کمپانی مزیبانی وردپرس مدیریت شده که بیش از 290 میلیون دلار رشد داشته و اکنون تم های تجاری StudioPress را نیز در اختیار دارد.

Awesome Motive – توسط سید بلخی (Syed Balkhi) اداره شده و یک کمپانی مولتی میلیون دلاری دیگر بر محور وردپرس است. این کمپانی WPBeginner، OptinMonster، WPForms، MonsterInsights، SeedProd و سایر پلاگین های پرطرفدار وردپرس را مدیریت می کند.

Yoast – کمپانی ارائه دهنده پلاگین محبوب سئوی وردپرس است که توسط 5 میلیون وب سایت مورد استفاده قرار گرفته ااست.

ElegantThemes – کمپانی مولتی میلیون دلاری ارائه دهنده تم است که دیوی(Divi)، صفحه ساز کشیدن و رهاکردنی (drag & drop page builder) و پلاگین های گوناگون دیگری را نیز عرضه داشته است.

همچنین توسعه دهندگان و مشاوران خوب وردپرس یک درآمد راحت تمام وقت از طریق ساخت سایت ها، اپلیکیشن ها و پلاگین های سفارشی حول محور وردپرس برای مشتریان خود ایجاد کرده اند. بیشتر آنها درآمد سالانه شش رقمی دارند.

وردپرس چیست ؟ و آیا کپی رایت وردپرس آزاد است؟

خیر، کپی رایت وردپرس آزاد نیست. این نرم افزار تحت لیسانسی ارائه شده است که اجازه می دهد تا هر کسی بتواند از آن استفاده کند، اما هر مشارکتی که در نرم افزار صورت می گیرد، تحت کپی رایت است.

وردپرس تحت GPL ارائه شده است، بنابراین شما در استفاده، تغییر و بازتوسعه کد آزاد هستید. شما کپی رایت تغییراتی که در نرم افزار ایجاد کرده اید را خواهید داشت نه کل کد را.

GPL مستلزم این است که هر اشتقاقی که شما عرضه کرده یا توسعه می دهید نیز باید تحت لیسانس GPL باشد.

شما می توانید کپی رایت هر آنچه که تمایل دارید انجام دهید را داشته باشید، کارهای شما به طور خودکار لیسانس GPL را به ارث می برد، بنابراین دیگران در استفاده، تغییر و بازتوزیع کدهای شما در هر راهی که انتخاب می کنند، آزاد هستند.

آیا تمام تم ها و پلاگین های پرمیوم وردپرس تحت لیسانس GPL هستند؟

طبق یک پست رسمی بر روی WordPress.org، تم ها نیز تحت GPL هستند. می توان تصاویر، CSS، کدهای جاوا اسکریپت به کاررفته داخل تم ها و پلاگین ها را استثناء کرد اما تمام بخش های PHP و HTML تم ها و پلاگین ها که به طور گسترده از قابلیت های وردپرس استفاده می کنند بنابراین جزء مشتقات قرار گرفته و به ترتیب تحت لیسانس GPL قرار می گیرند.

ممکن است برخی افراد با این موضوع موافق نباشند اما معتبرترین کسب و کارهای وردپرسی از آن پیروی کرده و بر راهبردهای جامعه وردپرس پایدار هستند.

آیا محتوای منتشر شده در وردپرس نیز GPL را به ارث می برد؟

خیر. شما این حق را دارید تا محتوای خود را تحت هر لیسانسی در آورید. مگر آنکه محتوایی که منتشر می کنید، در واقع یک مشتق از وردپرس یا هر یک از کارهای دیگری باشد که تحت لیسانس GPL هستند.

مثلا اگر شما مطالب، تصاویر یا کارهای هنری خود را در سایتتان به اشتراک می گذارید، تمام کپی رایت آنها به طور کامل در اختیار شما قرار دارد.

با این حال اگر شما یک پست منتشر کنید تا از طریق مثال ها نشان دهید افراد چطور از یک کارکرد وردپرس استفاده کنند، آن پست خاص می تواند به صورت دیگری تحت لیسانس قرار بگیرد.

کدهای استفاده شده در مثال ها در واقع از مشتقات محسوب شده و به طور خودکار لیسانس GPL را به ارث می برد.

علامت تجاری وردپرس چیست؟

کد وردپرس به عنوان یک برنامه تحت GPL عرضه شده است اما عبارات WordPress و WordCamp و لوگوی وردپرس علامت های تجاری ثبت شده ای هستند که مالکیت آنها با بنیاد وردپرس است.

به جهت تمیز دادن سایت و منابعی که رسمی بوده یا توسط جامعه وردپرس راه اندازی شده اند، بنیاد از عموم افراد می خواهد تا ” WordPress” را در نام دامنه سایت هایشان استفاده نکنند.

به جای WordPress می توان از WP استفاده کرد برای مثال در نام دامنه و .. . هر سایت، دوره آموزشی یا منبعی که در نام دامنه آن WordPress وجود دارد احتمالا توسط افرادی راه اندازی شده است که به قدر کافی با وردپرس آشنایی ندارند و این بدان معناست که شما نباید هیچ وجهی به آنها بپردازید.

اکثر کسب و کارهای مجاز که حول وردپرس فعالیت می کنند از سیاست های علامت تجاری آگاهی داشته و به قوانین احترام می گذارند.

وردپرس چیست و هزینه استفاده از وردپرس چقدر است؟

وردپرس نرم افزاری است که برای دانلود و استفاده رایگان است. با این حال شما برای استفاده از وردپرس بر روی وب به یک سرویس میزبانی وردپرسی نیاز دارید.

می توانید از WordPress.com برای ایجاد یک بلاگ رایگان استفاده کنید اما توجه داشته باشید که بین WordPress.com و WordPress.org تفاوت هایی وجود داد.

هزینه استفاده از وردپرس به نسبت راه اندازی هر نوع دیگری از وب سایت کمتر است. هزینه کردهای اصلی شامل هزینه ماهانه سرویس میزبانی و هزینه سالانه نام دامنه می باشد.

از جمله هزینه های اضافی که ممکن است وجود داشته باشد می توان به تم های تجاری وردپرس که با عنوان تم های پرمیوم وردپرس شناخته می شوند، اشاره کرد.

اما شما مجبور به استفاده از این تم ها نیستید، در حالی که بیش از 6000 تم های رایگان وردپرس برای بکارگیری وجود دارد.

همچنین افراد معمولا از پلاگین های تجاری استفاده می کنند، اما شما نیاز به استفاده از آنها ندارید چرا که بالغ بر 54000 پلاگین رایگان وردپرس در دسترس است.

امیدواریم که این مطلب پاسخ سوالات شما را درباره مجوز وردپرس، هزینه راه اندازی یک سایت وردپرسی و کسب و کارهای حول وردپرس داده باشد.

دیدگاه کاربران(4)

  به مطالب و نکات مهمی اشاره کرده اید.
  تشکر از شما

   سعید مرادی گفت:

   ممنونم از توجه شما بزرگوار

  وردپرس چیست گفت:

  مقاله بسیار ارزشمند و مفیدی بود با تشکر از شما

   سعید مرادی گفت:

   ممنونم از لطفتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*