×

12 نکته کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی امروزه به یکی از پرطرفدارترین شیوه های کسب درآمد به شمار می آید، اما متاسفانه کسانی که به این شیوه به کسب درآمد می پردازند با مشکلات آن آشنا نیستند و یا اگر که می دانند فرصت بیان آن را ندارند.

شکی نیست که راه اندازی یک کسب و کار خانگی مزایای زیادی دارد. میتوانید رئیس خودتان باشید، هر زمان و هر طوری که دوست دارید کار کنید، دستمزدتان را تعیین کنید و اساسا به اندازه ارزشی که دارید درآمد کسب کنید.

کسب و کار خانگی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

منتها در اکثر موارد بسیاری از کارآفرینان مستقر در خانه فراموش میکنند به چند ضعف این کار اشاره کنند، ولی ما در این مقاله به 12 نکته اصلی در مورد این روش درآمدزایی اشاره می کنیم تا شاید قبل از شروع آن برای شما مفید باشد.

1- در جامعه کمتر شناخته می شوید و یا مدام باید به این سوال جواب بدهید که کی قرار است یک شغل واقعی پیدا کنید؛

اگرچه این شرایط نسبت به ده سال پیش کمتر رخ میدهد و بسیاری از افراد بنا به دلایلی کسب وکارهای خانگی را یک شغل قانونی در نظر نمیگیرند. در عوض، فکر میکنند این کاری است که در حاشیه برای یک درآمد اضافی یا تا پیدا کردن یک شغل واقعی انجام میشود.

2- اطرافیان فکر میکنند وقتتان همیشه خالی است و میتوانید کاری برایشان انجام دهید؛

چون در خانه کار میکنید میتوانید در اداره کردن کارهای خانه به مادر و یا همسرتان کمک کنید، بچه را از مدرسه به خانه ببرید و یا کارهای اداری مادر و پدرتان را انجام دهید. برای اجتناب از تبدیل شدن به یاور همیشگی و آماده به خدمت، ساعتهای کاری مشخص تعیین کرده و با جدیت از دیگران بخواهید به این برنامه احترام بگذارند.

3- در کسب و کار خانگی نسبت به مشاغل دیگر انرژی ذهنی بیشتری مصرف میکنید؛

درحالیکه هر شغلی مستلزم انرژی ذهنی است، مالکیت کسب و کاری که مسئول تمامی جنبه های آن هستید و موفقیت تان به نحوه مدیریت آن بستگی دارد به این معناست که خیلی درگیر کسب وکارتان هستید. حتی وقتی کار نمیکنید به آن فکر میکنید.

4- کار همیشه سرگرم کننده نیست؛

در مواقعی اگر کسب و کارتان انجام کاری باشد که از آن لذت میبرید، برخی از جنبه های آن ممکن است سرگرم کننده نباشد. بخشی از این کارهای خسته کننده را میتوانید به یک دستیار مجازی برون سپاری کنید. ولی حتی در این شرایط نیز همیشه کارتان را دوست نخواهید داشت.

5- کار به ندرت تمام میشود؛

تقویم ها، برنامه ها، عادت ها و فهرست کارهایی که باید انجام شود کمک میکند وظایفتان را تحت کنترل داشته باشید، ولی احتمالا در برخی موارد هیچ وقت به انتهای فهرست نمیرسید.

6- بیشتر مینشینید؛

از آنجاییکه نیازی به بلند شدن، لباس پوشیدن و رفتن به محل کار ندارید، تحرک کمتری خواهید داشت. احتمالا زمان زیادی را پشت کامپیوتر سپری میکنید، مگر اینکه کسب و کار خانگی تان از آن دسته کارهای پشت میز نشینی نباشد.

7- در کسب و کار خانگی مرز بین کار و زندگیتان تار میشود؛

کار کردن در خانه به این معناست که کار کردن در زمان تعطیلی و تعطیل کردن زمانی که باید کار کنید راحت است. درحالیکه انعطاف پذیری یکی از مزیت های اداره یک کسب و کار خانگی است، اگر در مورد زمان کار و استراحت آگاهانه تصمیم گیری نکنید ممکن است بین کار و استراحتتان تداخل ایجاد شود. در این شرایط مدیریت زمان تفاوت بزرگی در کیفیت کار و زندگی شخصیتان ایجاد میکند.

8- در کسب و کار خانگی شما تنها هستید؛

خلوت و سکوت کسب وکار خانگی برای تمرکز کردن و بهره وری خوب است، ولی در بعضی مواقع حس تنهایی ایجاد میکند. برای مثال، دیگر دستگاه خنک کننده آب وجود ندارد تا در کنار آن با همکارتان غیبت کرده یا از او بازخورد بگیرید.

رسانه های اجتماعی و گروههای آنلاین به این شرایط کمک میکنند، ولی باید برای برقرار کردن ارتباط با دیگران در زندگی واقعی نیز تلاش کنید. یکی از راههای این کار شرکت در رویدادهای شبکه زنده، امکانات فضای کار مشترک یا جلسات گروهی است.

9- برگشتن به شرایط کاری سنتی سختتر میشود؛

وقتی به داشتن برنامه شخصی و کار کردن بدون رئیس عادت کنید، تمایلتان برای برگشتن به شرایط کار سنتی کمتر میشود، هر چند در جامعه کنونی ما دیگر کاری وجود ندارد تا شما براحتی بتوانید انتخاب کنید.

10- بیش از حد کار میکنید (یا شاید به اندازه کافی کار نکنید)؛

ایجاد و راه اندازی کسب و کارهای خانگی به خصوص در ابتدا بسیار زمانبر است. ممکن است هفته ها یا ماه ها تعطیلی نداشته باشید.

این مساله باعث میشود با خانواده دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است به اندازه کافی کار نکنید. کسب و کار خانگی انعطافپذیر است، ولی نه به اندازه ای که در خانه مشکلی دارید که به دست شما حل می شود.

11- گاهی اوقات ممکن است لباس نپوشید؛

کار کردن با لباس خواب یکی از مزایای داشتن کسب وکار خانگی است. ولی اگر کل روز با لباس خواب باشید احساس شلختگی میکنید. بسیاری از متخصصان اجرای یک عادت صبحگاهی مشابه مشاغل دیگر برای کسب و کار خانگی را توصیه میکنند، مثلا برای یک ساعت هم شده لباس بپوشید و از خانه بیرون بروید.

12- در کسب و کار خانگی همیشه خانه هستید؛

زندگی و کار زیر یک سقف گاهی اوقات خسته کننده می شود. روزهایی که لباس مرتب نمی پوشید به این معناست که از خانه بیرون نمیروید. خوشبختانه، بسیاری از کسب وکارهای خانگی را میتوان از موقعیت های مکانی دیگر اداره کرد و از آنجاییکه امروزه دسترسی به اینترنت راحت شده، برای تغییر شرایط محیطی کار میتوانید کارتان را بیرون از خانه انجام دهید.

پیدا کردن ایده های تجاری برای زنانی که کارآفرینند و دوست دارند مستقل کار کنند

نتیجه گیری:

همانطور که در ابتدا عنوان شد کسب و کار خانگی امروزه می تواند به یک منبع درآمد عالی تبدیل شود و شما را از صرف هزینه های روزمره و تحت امر بودن کارفرما رها سازد، ولی باید برای شروع آن دقت کنید تا کسب و کار خانگی را کار بیهوده ندانید و برای رشد و درآمدزایی آن تلاش کنید و بتوانید در طول روز، کار و خانواده را باهم داشته باشید.

امیدواریم در شرایط کنونی بازار ایران همه بتوانند با راه اندازی یک ایده جدید در خانه به کسب درآمد بپردازند و برای رشد و پیشرفت خودتان در این راه ناامید نشوید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*