×

تماس با ما

17 مرحله برای اینکه وارد عرصه کپی رایتینگ شویم و کسب درآمد کنیم

کپی رایتینگ مهارتی در نویسندگی است که در آن به نوشتن و ویرایش محتوا برای وبسایت ها، کمپین های بازاریابی و تبلیغات پرداخته می شود. هیچ مسیر آموزشی خاصی برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر وجود ندارد و هر شخصی در هر زمانی از زندگیشان می توانند وارد این عرصه شوند.

اگر می خواهید در این زمینه شروع به فعالیت کنید، لازم است ابتدا مهارت های مورد نیاز را کسب کرده، در جستجوی کار باشید و سپس به اقداماتی را برای ماندن در حرفه تان انجام دهید.

روش اول: پرورش مهارت ها

1- به عنوان یک کپی رایتینگ به دنبال فرصتی برای نوشتن باشید؛

از نظر یک مخاطب خاص، تجربه نویسندگی یکی از مهمترین مهارت هایی است که یک کپی رایتر باید داشته باشد. شاید در اوایل کار مجبور شوید برای اثبات توانایی تان به صورت رایگان کار کنید. مثلا اگر برای یک سازمان و یا نهاد مشغول به کار هستید، می توانید دوباره صفحه وبلاگ شان را راه اندازی کنید.

همچنین می توانید پستهای وبلاگی برای یک موسسه خیریه بنویسید یا با یک طراح گرافیک فریلنسر همکاری کنید که نیاز به محتوا برای تبلیغاتی که روی آن کار می کند، دارد.

2- نمونه کار بسازید؛

رزومه یا همان آلبوم کاری مجموعه ای از کارهای منتشر شده شماست که به کارفرمایان آینده ارائه می شود. حتی در کپی رایتینگ هم داشتن یک نمونه کار قوی به اندازه رزومه مهم است. از هر فرصتی برای انتشار کارتان استفاده کنید. این کار به شما در ایجاد یک نمونه کار خوب کمک خواهد کرد.

¤ ممکن است قبل از اینکه اولین کارتان را بگیرید، نمونه ای برای ارائه نداشته باشید. ایرادی ندارد. اگر قلم خوبی داشته باشید و با اعتماد به نفس خودتان را معرفی کنید، امکان دارد با وجود نداشتن تجربه کاری به شما مراجعه کنند.

می توانید یک نمونه هر چند کوچک بنویسید و یا اگر مطلبی در وبلاگی منتشر کرده اید، آن را به عنوان نمونه قرار دهید. با این حال حواستان باشد که شما باید به دنبال محتوای قابل عرضه در بازار باشید. مثلا درباره بهترین کافی شاپ های نزدیک دانشکده تان بنویسید.

¤ اگر مطلبی برای ارائه ندارید، خلق کنید؛

یک محصول یا خدمات را انتخاب کرده و ایده پردازی کنید. موضوعی را انتخاب کنید که قبلا خیلی به آن پرداخته نشده است، مثلا عطر، گوشی همراه و ماشین جز مواردی هستند که خیلی در جاهای مختلف راجع به آنها مطلب می خوانیم.

پاک کننده کاسه توالت یا جوراب را امتحان کنید. یک چالش در این ایده نهفته است و آن اینست که مدیران خلاق می خواهند ببینند آیا شما می توانید چیز جالب و دست اولی پیدا کنید و مهم نیست که چه باشد. از نظر آنها خلاقیت و جلب توجه مهم ترین چیز است.

¤ یک تبلیغ بسازید؛

مثلا مجموعه ای از پست های وبلاگی و توئیتهای توئیتری و هر چیزی که فکر می کنید مصرف کنند دارد، ایجاد کنید. کارتان را عالی انجام دهید. اگر دوست طراحی دارید از او برای بهتر کردن کار کمک بگیرید. اما اگر طراحی واقعا خوب به نظر می رسد آن را در نمونه کارتان قرار دهید. طراحی بد، ذهنیت مخاطب را نسبت به اثر خراب می کند.

قطعه انجام شده را در رزومه خود قرار دهید. حداقل سه نمونه درست کنید. بیشتر بودن نمونه کارها نشان دهنده تمایل بیشتر شما به گرفتن کار است. مدیران خلاق باید علاقه به کار کردن را در شما ببینند.

¤ در عصر دیجیتال، انتشار کار بسیار آسان است. وبسایتهای متنوعی برای کمک به کسب و کارهای مختلف وجود دارند که محتوای قابل اشتراکی را ارائه می دهند. اگر از وبسایتی خوشتان آمده، به آن پیشنهاد انتشار نمونه کارتان را بدهید.

¤ رزومه تان را متناسب با بازار کاری که می خواهید، تنظیم کنید. مثلا اگر می خواهید به صورت غیرانتفاعی کار کنید، یک مقاله برای جامعه انسانی دوروبرتان بنویسید که یک نمونه تاثیرگذار و عالی برای رزومه تان است.

اگر می خواهید در بخش صنعت خدماتی کار کنید، در مجلات آنلاین چیزی مانند بهترین رستوران مکزیکی شهر را منتشر کنید.

3- مدرک تحصیلی داشته باشید؛

برای کپی رایتینگ هیچ مدرک خاصی مورد نیاز نیست. با این حال، ممکن است برخی مشاغل شخصی از شما درخواست مدرک لیسانس کنند. اگر قصد دارید در حوزه کپی رایتینگ و نویسندگی گام بردارید، ایده خوبی است یک مدرک در هر زمینه ای داشته باشید.

¤ با گذراندن رشته های روزنامه نگاری، نویسندگی حرفه ای و مارکتینگ می توانید صاحب مدارک مرتبط شوید. سعی کنید یک مدرک لیسانس و یا حداقل کاردانی در یکی از این زمینه ها داشته باشید.

¤ اگر قبلا یک مدرک نامرتبط گرفته اید و می خواهید در زمینه کپی رایتینگ کار کنید، به صورت غیر حضوری و آنلاین هم می توانید مدرک بگیرید. این کار به حرفه ای شدن شما در نویسندگی و کپی رایتینگ کمک خواهد کرد و رزومه تان را معتبرتر خواهد نمود.

¤ با اینکه داشتن مدرک تحصیلی یا گذراندن دوره های آموزشی مرتبط کمک کننده است، اما توانایی نوشتن شرط اصلی کپی رایتر شدن است. مثلا اگر مدرک بیولوژی دارید اما در یک وبلاگ فعالیت می کنید، ممکن است به راحتی مقاله بنویسید و در این زمینه مستعد باشید.

با این که تحصیلات می تواند به شما کمک کند، اما به خاطر داشته باشید که شرط کافی برای کپی رایتر شدن نیست.

4- در زمینه مارکتینگ و تبلیغات تجربه کسب کنید؛

درک و بینش در کپی رایتینگ به عنوان یک شغل حائز اهمیت است. مشاغلی که شما را ملزم می کنند تا با مردم کار کنید، به شما در آماده شدن برای حرفه کپی رایتینگ کمک می کنند.

در یک شرکت تبلیغات یا مارکتینگ به عنوان کارآموز و یا به صورت نیمه وقت کار کنید. این کار به شما این امکان را می دهد تا در مورد چگونگی جذب مشتری توسط شرکتها بینش خوبی پیدا کنید.

¤ اگر هنوز دانشجو هستید، کارآموز بازاریابی می تواند روش عالی برای شروع کار کپی رایتینگ باشد. همچنین می توانید در کلاسهای بازاریابی و تبلیغات شرکت کنید.

¤ کار خرده فروشی هم می تواند به قوی کردن رزومه شما کمک کند، چرا که این کار مستلزم فروش یک محصول و کار با دیگران است. همچنین می توانید به صورت پاره وقت در یک فروشگاه پوشاک مشغول به کار شوید.

5- تا آنجا که می توانید در مورد کپی رایتینگ بخوانید؛

کپی رایترها باید بدانند که یک نوشته خوب چطور باید باشد. شما در زمینه تجارت می نویسید، پس انتظار نمی رود به صورت کتابی و ادبی بنویسید. اگرچه خواندن آثار داستانی و غیر داستانی می تواند به شما کمک کند بهتر به مهارتهای زبانی مسلط شوید.

آثار ارنست همینگوی می تواند برای کپی رایترها مفید واقع شود. در کپی رایتینگ همیشه کمترین، ایده آل است و همینگوی به دلیل سبک نویسندگی مینیمالیستی اش شناخته شده بود.

¤ همچنین باید به مرور و خواندن محتوای آنلاین در اوقات بیکاریتان بپردازید. مثلا، وقتی با تبلیغات، محتوا و مطالب وب کپی روبرو می شوید، به عنوان یک تجربه یادگیری به آنها نگاه کرده و سریع از کنارشان نگذرید.

6- در یک وبلاگ فعالیت کنید؛

وقتی پای کپی رایتینگ در میان است، یک وبلاگ عملا یک ابزار بازاریابی ارزشمند است. با وبلاگ شخصی خودتان شروع کنید. در این وبلاگ می توانید مهارتهای نویسندگی خود را به نمایش بگذارید. اگر قصد ورود به عرصه کپی رایتینگ را دارید، بلاگینگ امری حیاتی است.

هنگام ارسال پیام برای کارفرمایان می توانید لینکی از وبلاگتان را هم ضمیمه کنید تا آنها با روش نویسندگی و کار شما آشنا شوند.

¤ یک وبلاگ می تواند شامل هر موضوعی باشد که دوست دارید. برای برخی از افراد آسانتر است در مورد سرگرمی وبلاگ نویسی کنند. مثلا اگر به شیرینی پزی( آموزش شیرینی و شکلات عید نوروز) علاقه مندید، می توانید در همین مورد وبلاگ درست کنید. اگر اهل بافندگی هستید، وبلاگی با همین موضوع ایجاد کنید. همچنین می توانید برای فروش و بازاریابی وبلاگی را راه اندازی کنید.

مثلا لیستی از محصولاتی که از آنها استفاده می کنید را تهیه کرده و توانایی تبلیغ آنها در وبلاگتان را نشان دهید که به نوعی می تواند رزومه شما محسوب شود.

¤ وبلاگتان را خلاقانه اما حرفه ای ارائه دهید. از به کار بردن جملات زشت و نامناسب خودداری کنید. اگر درباره زندگی شخصیتان پست می گذارید، سفره دلتان را پهن نکنید و حریم زندگی شخصیتان را حفظ کنید. هرگز درباره یک شخص، چه در گذشته و چه حال، در وبلاگتان گلایه نکنید.

¤ اگر می خواهید در فضای رقابتی کپی رایتینگ باقی بمانید، می توانید لینکها و نمونه متن هایی را به وبلاگتان اضافه کنید.

روش دوم: جستجوی کار برای کپی رایتینگ

1- به دنبال فرصتهای شغلی ابتدایی برای یک کپی رایتر باشید؛

در ابتدا ممکن است به علت تجربه محدود، فرصت شغلی مناسب سخت به دست آید. ممکن است مجبور شوید با یک کار پاره وقت یا بدون حقوق شروع کنید.

¤ اگر هنوز دانشجو هستید، در زمینه نوشتن و ویرایش کارآموزی کنید. گذراندن دوره کارآموزی می تواند یک فاکتور عالی در رزومه تان به حساب بیاید و تجربه حرفه ای ارزشمندی را عایدتان کند.

¤ شما می توانید در بخش استخدامی سایت هایی مانند شیپور یا دیوار به دنبال کار باشید. برخی از کارفرمایان به کپی رایترهایی نیازمند هستند که برایشان یک مقاله یا پست وبلاگی بنویسد.

ممکن است دستمزد بسیار کمی دریافت کنید، اما این کار به ساخت یا تکمیل رزومه تان کمک خواهد کرد و در آینده توجه بیشتری را جلب خواهید کرد.

¤ همانطور که قبلا گفته شد، نوشتن مقاله به صورت داوطلبانه هم ایده خوبی برای کسب تجربه است و نوشتن مطلب برای روزنامه یا سایت یک مرکز خیریه، هر چند بدون دستمزد، به تقویت رزومه تان کمک خواهد کرد.

2- با افرادی که در تجارت فعالیت دارند، ارتباط برقرار کرده و از آنها یاد بگیرید؛

در صورت امکان، با افراد مبتکر قرار صرف قهوه بگذارید. نویسنده یا طراح اهمیتی ندارد. از آنها بخواهید کارهای روزمره، چیزهایی که به آنها علاقه دارند و یا متنفرند را برایتان توصیف کنند.

بیشتر افراد مایلند درباره خودشان صحبت کنند، البته برخی هم علاقه ای ندارند. از آنها بپرسید چند ساعت در هفته کار می کنند.

¤ از آنها بخواهید خلاقیت را به طور خلاصه برایتان یادداشت کرده و ایمیل کنند. حتی خلاصه هم غنیمت است. این متن مختصر می تواند شامل توصیف دقیقی از مخاطب، استراتژی و قواعد باشد.

¤ اگر با یک کپی رایتر صحبت کنید، از او یک کپی سند بخواهید. فرمت هر کپی سندی که در رزومه می گذارید باید مانند سندهای سازمانی باشد. این کار باعث می شود نشان دهید چیزی از تجارت سرتان می شود.

¤ نکته ای که باید به آن توجه داشته اینست که خلاصه ها و اسناد کپی، شخصی هستند. از آنها مودبانه درخواست کنید و خیالشان را از این بابت که آنها را صرفا برای مطالعه و یادگیری می خواهید، راحت کنید.

3-یک رزومه به عنوان یک کپی رایتینگ بسازید؛

 

اگر برای کارهای تمام وقت آمادگی دارید، به یک رزومه نیازمندید. یک رزومه، یک ابزار با ارزش برای زمانیست که بخواهید خود را به کارفرمایان معرفی و اثبات کنید. هنگام تهیه رزومه برای کپی رایتینگ، ملاحظات خاصی وجود دارد که باید حواستان به آنها باشد.

¤ باید از فرمت معمول رزومه استفاده کنید. یک نمونه حرفه ای و با فونت خوانا را انتخاب کنید. باید در فاصله گذاری، بولت گذاری و استفاده از ویژگی بولد و ایتالیک، هماهنگی وجود داشته باشد. همیشه محلی را برای اطلاعات مخاطب مثل نام، ایمیل و شماره تلفن در بالای رزومه لحاظ کنید.

¤ ابتدا روی مهارتتان تمرکز کنید؛

بخشی را به معرفی تجربیاتی که در زمینه کپی رایتینگ داشته اید، اختصاص دهید. این قسمت شامل مقالات قبلی، وبلاگ و هر مهارتی که دارید می باشد. شما می توانید مهارت های فنی مثل تجربه کار با سایت هایی مانند وردپرس را بیان کنید.

همچنین باید مشخص کنید که معمولا چه نوع کپی رایتینگی انجام می دهید. مثلا آیا روی بروشورها، تبلیغات آنلاین، کپی رایتینگ در رسانه های اجتماعی و چیزهایی از این قبیل کار کرده اید یا خیر.

¤ فقط مشاغل مرتبط را در رزومه فهرست بندی کنید. مشاغلی مانند بازاریابی، تبلیغات یا تجارت در رزومه کپی رایتینگ خوشایند و معقول به نظر می رسند. شغل هایی مانند روزنامه نگاری و نویسندگی خلاقانه ممکن است خیلی عالی به نظر نیایند.

با این که مسیر هر دو حرفه نویسندگی است، اما کپی رایتینگ بیشتر بر روی بازاریابی و فروش تمرکز دارد. یک کارفرما ممکن است در استخدام افرادی که در زمینه های غیر تجاری نویسندگی می کنند، محتاطانه رفتار کند.

¤ خیلی هم لازم نیست روی مدرک تحصیلی تان مانور دهید. با این که در بسیاری از رزومه های سنتی، بخش تحصیلات در بالای صفحه قرار دارد، اما برای شغل کپی رایتینگ تحصیلات خاصی مد نظر نیست. مجموعه مهارتی، آثار و تجربه تان را در اولویت قرار دهید.

4- مهارتهای یک مصاحبه را تمرین کنید؛

هنگامی که برای مصاحبه شغلی دعوت می شوید، مهارتهای مربوط به مصاحبه را تمرین کنید. یک مصاحبه موفق می تواند به شما در رسیدن به شغل مناسب کمک کند.

¤ همیشه قبل از مصاحبه در مورد تاریخچه شرکت، ارزشهای اخلاقی و جو شرکتی که می خواهید در آن استخدام شوید تحقیق کنید. می توانید با مراجعه به سایت شرکت مورد نظر و بررسی پروفایل آن در رسانه های اجتماعی تا حدودی به این اطلاعات دست پیدا کنید.

¤ برای مصاحبه لباس مناسب بپوشید. با این که درگیر یافتن شغل هستید اما از ظاهرتان غافل نشوید. برای مردان، یک پیراهن ساده به همراه کراوات و کت و شلوار اتو کشیده همیشه بهترین انتخاب است.

برای زنان هم مانتو شلوار اداری و (معمولا) مقنعه لباس اداری ایده آل است. حتما از کفش های راحت و مناسب استفاده کنید. فرم لباس اداریتان را با پوشیدن کفش کتانی زیر سوال نبرید.

¤ چند دقیقه زودتر به محل مصاحبه برسید. با منشی مودبانه صحبت کرده و به افراد حاضر در راهرو لبخند بزنید. پس از ورود با طرف مقابل دست بدهید، ارتباط چشمی برقرار کنید و لبخند زده و در طول مصاحبه نشان دهید به صحبت های او گوش می دهید.

وقتی با مصاحبه کننده صحبت می کنید، از زبان بدنتان برای اینکه نشان دهید اعتماد به نفس دارید، استفاده کنید.

¤ پس از پایان مصاحبه سوالاتی که برایتان پیش آمده را بپرسید. البته سوالات حسابگرانه نپرسید. سوالاتی با پایان باز بپرسید که علاقه شما به آن شرکت را نشان می دهد. مثلا بپرسید” اصول و فرهنگ شرکت شما چیست؟” یا “آیا از کار در اینجا راضی هستید؟”.

5- برای یک مصاحبه تلفنی هم آماده باشید؛

در حال حاضر بسیاری از موقعیت های شغلی کپی رایتنگ، به صورت دورکاری است. کپی رایترها اغلب به صورت موقت و کار فریلنسری برای یک مشتری کار می کنند و روند استخدام ممکن است تنها شامل یک مکالمه تلفنی مختصر باشد. یاد بگیرید چگونه علاوه بر مصاحبه حضوری، از پس مصاحبه تلفنی هم برآیید.

وقتی تماس کاری با شما گرفته می شود، مکانی ساکت پیدا کنید که در آنجا عوامل حواس پرت کننده وجود نداشته باشند. در صورت امکان در خانه یا آپارتمانتان باشید، چرا که کم کردن سر و صدای داخل خانه آسانتر از بیرون است.

¤ مدارک و روزمه تان را در دسترس قرار دهید تا در صورت لزوم بتوانید به راحتی و سریع اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مصاحبه کننده قرار دهید. مثلا اگر از شما درباره تعداد ساعاتی که می توانید کار کنید پرسیده شد، بتوانید با مراجعه به برنامه روزانه تان زمانهای خالی را اعلام کنید.

¤ لبخند را حتی از پشت تلفن هم فراموش نکنید. با وجود اینکه ممکن است احمقانه به نظر برسد اما لبخند تاثیر خوبی بر روی صدا و لحن حرف زدنتان خواهد گذاشت. در این صورت سر حالتر یا علاقه مند تر به نظر می رسید.

¤ پیگیری کتبی کنید. وقتی مصاحبه تلفنی به پایان رسید، روز بعد یک ایمیل بفرستید و از مصاحبه گر برای زمانی که صرف صحبت با شما کرد، تشکر کنید. این کار تاثیر مثبتی خواهد داشت.

6- به یک کپی رایتینگ به دنبال کارهای غیر انتفاعی باشید؛

موسسات غیر انتفاعی اغلب برای شروع کار کپی رایترها مسیر عالی هستند. آنها همیشه به دنبال نویسندگان ماهر برای نوشتن بروشورها، انتشار مطبوعات، کپی رایتینگ برای سایت و غیره هستند.

ممکن است علاوه بر کمک به فروش یک محصول، این کار برایتان جنبه ارزشی هم داشته باشد. اگر به عنوان یک کپی رایتر به دنبال کار هستید، به سایتهای برخی از سازمانهایی که از شما حمایت می کنند سر بزنید. امکان اینکه به دنبال استخدام کپی رایتر باشند، وجود دارد.

7- فریلنسینگ را امتحان کنید؛

اگر فعلا شرایط ثابتی ندارید، می توانید به صورت آزاد با مشتری های شخصی به صورت جداگانه کار کنید و دستمزد دریافت نمایید.

¤ سایت هایی مانند Copify یا پونیشا اغلب به دنبال کپی رایترهای فریلنسر هستند. شما می توانید از طریق این وبسایت ها با مشتریان ارتباط برقرار کرده و رزومه را برایشان بفرستید.

¤ همچنین می توانید به کسب و کارهای محلی مراجعه کرده و ببینید که معمولا آنها برای کپی رایتینگ چقدر دستمزد پرداخت می کنند.

می توانید با در اختیار گذاشتن رزومه و نمونه کارهایتان از آنها بخواهید در صورت تمایل به همکاری با شما به عنوان یک فریلنسر، تماس بگیرند.

¤ به خاطر داشته باشید احتمالا باید فریلنسینگ را به عنوان شغل دومتان در نظر بگیرید، چرا که همیشه نمی توان به آن اتکا کرد و درآمد حاصل از آن اغلب راضی کننده نیست.

روش سوم: ماندن در فضای رقابتی کار کپی رایتینگ

1-رزومه تان را پربار کنید؛

در کنار کار در زمینه کپی رایتینگ، نمونه کارهایتان را هم بیشتر کنید. اگر یک کار تبلیغاتی و پست وبلاگی انجام داده اید، آن را به عنوان نمونه به رزومه اضافه کنید. همیشه به دنبال فرصت هایی باشید که در نمونه کارهایتان تنوع ایجاد کنید.

اگر کارهای تبلیغاتی در رزومه تان به چشم نمی خورد، برای کارهایی که نویسندگی تبلیغاتی دارند، درخواست دهید. هر چه رزومه متنوع تر و بزرگتری داشته باشد، شانس بیشتری برای استخدام دارید.

2-ارتباطتان را قطع نکنید؛

برقراری تماس با دیگران یکی از بهترین راه ها برای یافتن شغل است. کپی رایتینگ هم مستثنی نیست. با مخاطبین مشاغل سابقتان در ارتباط باشید و از تجربیاتی که در فریلنسینگ به دست آورده اید بهره ببرید.

اگر به صورت دورکاری یا آزاد کار می کنید، انجام این کار آسانتر است زیرا می توانید از طریق رسانه های اجتماعی در تماس باشید. مشتری های سابق را به مخاطبان فیسبوک و توئیترتان بیافزایید و  هر از گاهی به آنها پیام دهید.

3-پروفایل لینکدینتان را حفظ کنید؛

امروزه بخش عمده ای از فعالیتهای کپی رایتینگ مدرن به صورت الکترونیکی است. افرادی که به دنبال کپی رایترها برای انجام کارهای مارکتینگ و تبلیغاتیشان هستند، ممکن است به لینکدین مراجعه کنند.

اگر تاکنون اکانت لینکدین نداشته اید، یکی بسازید. وقتی روی کار با آن مسلط شدید، مرتبا آن را به روزرسانی کنید.

¤ کارهایتان را در لینکدین به نمایش بگذارید. در بخش آثار، به هر مقاله، وب کپی و یا هر محتوایی که قبلا نوشته اید لینک بدهید. از دید یک مشتری نمونه کارها را چک کنید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد.

¤ عنوان “کپی رایتر” را در جایی در توضیحات کلی تان بنویسید. به این ترتیب وقتی کارفرمایان در جستجوی نویسندگان کپی رایتر هستند، نام شما راحت تر نمایش داده می شود.

¤ مشاغل سابقتان را اعم از کارهای نیمه وقت و فریلنسینگ، فهرست بندی کنید. علاقه مندان به خدماتتان ممکن است از طریق پیام لینکدین با شما تماس بگیرند.

4- در وب حضور فعال داشته باشید؛

به عنوان یک کپی رایتر حضور شما در وب حائز اهمیت است. از آنجا که کپی رایتینگ مدرن به صورت دیجیتالی است، فعالیت در وب جهت دستیابی به موفقیت حیاتی است.

¤ یک پروفایل در لینکدین بسازید و آن را ارتقا دهید. از تماس با مخاطبین گذشته تان دریغ نکرده و از آنها بخواهید که شما را برای مهارتهای خاصی که دارید تایید کنند و یا درباره آن نظر دهند.

¤ یک رسانه اجتماعی جداگانه برای کار و یکی برای استفاده شخصی داشته باشید. فقط محتوای مرتبط با فیلد تخصصی تان را در توئیتر و فیسبوک قرار دهید.

¤ همانطور که گفته شد، ایده خوبی است تا یک وبلاگ دشته باشید و به طور منظم آن را بروز رسانی کنید.

 

دیدگاه کاربران(2)

  ناشناس گفت:

  This post is worth everyone’s attention. How can I find out more?

   سعید مرادی گفت:

   Thanks for your opinion
   You can read Persian content؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*