×

تماس با ما

مقایسه وردپرس، جوملا و دروپال؛ کدام بهتر است؟

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا با یکدیگر به ما در انتخاب بهترین و راحت ترین CMS کمک خواهد کرد. همانطور که می دانید با اینکه وردپرس بیش از 50 درصد تمام وبسایتهای اینترنتی را تشکیل می دهد، اما تنها سیستم مدیریت محتوای (CMS) سورس باز در این مارکت نیست.

گزینه های نرم افزاری محبوب دیگری مثل جوملا و دروپال هم هستند. هر سه آنها تفاوتهای چشمگیر و زیادی با هم دارند. هر یک از آنها یک وبساز منحصر به فرد هستند که معایب و مزایای خاص خودشان را دارند.

در این مقاله به مقایسه سیستم های مدیریت محتوا وردپرس، جوملا و دروپال می پردازیم تا بفهمیم کدامیک بهترین است.

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا

قبل از مقایسه سیستم های مدیریت محتوا وردپرس، جوملا و دروپال به مواردی که در آنها مشترک است می پردازیم

این سه سیستم مدیریت محتوای محبوب از نظر فناوری، اصول کلی و جامعه کاربری تشابه زیادی دارند.

♦ وردپرس، جوملا و دروپال رایگان و نرم افزار سورس باز و تحت لیسانس GPL هستند.

♦ هر سه آنها اساسا به زبان PHP نوشته شده اند.

♦ آنها از MySQL به عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده شان پشتیبانی می کنند. وردپرس منحصرا فقط از MySQL پشتیبانی می کند اما جوملا و دروپال از سایر سیستم های مدیریت پایگاه داده پشتیبانی می کنند.

♦ هر سه آنها از تم ها و قالب ها برای جلوه بصری سایت ها و از افزونه ها، ماژول ها یا اکستنشن ها برای توسعه ویژگیها استفاده می کنند.

به عنوان یک نرم افزار سورس باز، هر سه آنها پروژه های انجمن محور هستند. با اینکه شباهت های زیادی وجود دارد، اما از جهات بسیاری با هم تفاوت دارند. مثلا سیاست های متفاوتی در مورد امکاناتی موجود در نرم افزار اصلی نحوه مدیریت ماژول ها و قالب ها، نحوه مدیریت امنیت و مواردی از این قبیل دارند.

این تفاوتها، تاثیر قابل توجهی روی کاربران و نحوه ساخت وبسایت هایشان می گذارد. با توجه به نکاتی که گفته شد بیایید به تفاوتهایی که وردپرس، جوملا و دروپال با هم دارند نگاهی بیندازیم تا با مقایسه سیستم های مدیریت محتوا بتوانید بهترین پلتفرم سایت ساز را برای سایتتان انتخاب نمایید.

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر استفاده آسان و سازگاری با مبتدی ها

اکثر افرادی که وبسایتهای خودشان را می سازند، توسعه دهنده، طراح یا برنامه نویس سایت نیستند. آنها کاربران عادی هستند که فقط می خواهند یک وبسایت بسازند. استفاده آسان مهم ترین فاکتور در مقایسه سیستم های مدیریت محتوا برای اکثر کاربران است.

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوای وردپرس

وردپرس با روش معروف نصب 5 دقیقه ای شناخته شده است. اکثر ارائه دهندگان میزبانی وردپرس هم نصب سریع یا 1-click وردپرس را ارائه می دهند. این روش باعث می شود تا کاربر جدید یک وبلاگ یا وبسایت وردپرسی را به آسانی در عرض چند دقیقه و نه چند ساعت ایجاد کند.

در وردپرس کاربر تجربه بهتری از شرایط پس از نصب دارد، در حالیکه در جوملا و دروپال اینطور نیست. کاربر با رابط کاربری واضح و آراسته ساده ای روبرو است که منوهایی جهت ایجاد پست، صفحه یا شروع سفارشی سازی ظاهر و تم ها دارد.

سیستم مدیریت محتوای جوملا

نصب جوملا شاید به سرعت وردپرس نباشد اما مراحل بسیار مشابهی دارد. علاوه بر این بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی مشترک، پکیج های نصب 1-click ای را هم ارائه می دهند.

پس از نصب کاربر به پنل کنترلی که به سر راستی وردپرس نیست، هدایت می شود. فقط تعداد زیادی منو وجود دارد که می توانید روی آن کلیک کرده و سایتتان را شخصی سازی کنید. طرفداران جوملا معتقدند که جوملا بسیار قدرتمندتر از وردپرس است، اما واقعا اینطور نیست.

سیستم مدیریت محتوای دروپال

نصب دروپال شبیه وردپرس و جوملا است. به سادگی می توانید پکیج را دانلود و آپلود کنید و اسکریپ نصب را اجرا نمایید. دروپال هم شامل توزیع هایی است که بسته ها یا باندلهای دروپال از پیش بسته بندی شده ای هستند که در کنارشان ماژول ها و تنظیماتی برای ایجاد سایتهای خاص قرار گرفته است.

تجربه پس از نصب برای افراد کاملا مبتدی کمی پیچیده است. درک اینکه چطور موارد مختلف را در سایت تغییر دهند، برایشان دشوار خواهد بود. دروپال نحوه افزودن محتوا را بسیار واضح و ساده کرده اما تغییر ظاهر و اضافه کردن اِلمان های بدون محتوا خیلی هم ساده نیست.

 برنده مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر استفاده آسان: وردپرس است

مقایسه از نظر تم ها و افزونه ها

این سه CMS پرطرفدار، تم ها و پلاگین هایی دارند که برای توسعه ویژگیها و ظاهر نرم افزار به کار می آیند. تم ها ظاهر وبسایت و اینکه چه نمایی برای کاربران داشته باشد را کنترل می کنند. پلاگین و ماژول ها مانند اپلیکیشنها برای CMS هستند. بیایید ببینیم مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر تم ها و افزونه ها چه نتیجه ای خواهد داشت.

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا

وردپرس از نظر تم ها و افزونه ها

وردپرس این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا با استفاده از تم ها ظاهر سایتشان را تغییر دهند. وردپرس با تعدادی از تم های از پیش نصب شده پیشفرض سازگار است. در هر زمان می توانید تم های رایگان وردپرس را از دایرکتوری رسمی تم WordPress.org نصب کنید.

قدرت اصلی وردپرس در پلاگین های آن نهفته است. بیش از 55000 پلاگین وردپرس به صورت رایگان در دایرکتوری رسمی پلاگین های وردپرس موجود است. همچنین می توانید افزونه های ویژه ای را خریداری کنید که از پشتیبانی پرداختی ارائه شده توسط توسعه دهندگان پلاگین برخوردار هستند.

جوملا از نظر تم ها و افزونه ها

جوملا هم مانند وردپرس دارای قالب ها و اکستنشن هایی است. اکستنشن های فوق العاده ای وجود دارند که می توانید برای انجام هر کاری از ایجاد یک فروشگاه ایکامرسی گرفته تا مدیریت ایمیل از آنها استفاده کنید.

با این وجود تعداد این قالب ها و اکستنشن ها به اندازه وردپرس نیست. به همین دلیل یافتن قالب و اکستنشن های کامل کمی دشوار می شود.

جوملا به صورت پیشفرض این قابلیت را ندارد که به کاربران اجازه دهد تا اکستنشن ها یا قالب هایی را از بخش مربوط به ادمین جستجو و نصب کنند. اکستنشنی وجود دارد که می توانید از طریق آن ویژگی install from web را برای اکستنشن ها نصب کنید.

اما در رابطه با قالب ها، کاربران بازهم باید به صورت دستی را جستجویشان کرده و سپس آنها را از طریق URL شان نصب کنند.

دروپال از نظر تم ها و افزونه ها

از نظر دسترسی به تم ها و ماژول ها، دروپال هم چنین مشکلی دارد. کاربران باید سایتشان را ترک کنند، ماژول و پوسته ای که می خواهند اضافه کنند را جستجو کرده و بعد URL فایل زیپ پروژه را قرار دهند.

در نهایت آنها می توانند URL را در صفحه ماژولها یا تم هایی که می خواهند نصب کنند، وارد نمایند. ماژولهایی برای انجام هر کاری وجود دارند و موارد جدید به طور مرتب اضافه می شوند. با این حال تعداد کلی ماژولها در مقایسه با وردپرس کم است.

 برنده مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر تم ها و افزونه ها: وردپرس است

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر امکانات پشتیبانی

دسترسی به امکانات کمک و پشتیبانی برای کاربران مبتدی بسیار مهم است. وقتی یک نرم افزار جدید را امتحان می کنید، قطعا موانع زیادی سر راهتان قرار خواهد گرفت اما با کمک گرفتن از دیگران می توانید برخی از مشکلاتتان را رفع و رجوع کنید.

وردپرس از نظر امکانات پشتیبانی

وردپرس از جامعه کاربری بزرگی برخوردار است. شما می توانید در فرومهای رسمی پشتیبانی، مستندات، کتاب راهنما، کدکس، کانالهای، گروه فیسبوکی WPBeginner Engage  و تقریبا هر فرومی در اینترنت که در مورد طراحی و توسعه وب است، از کمکهای وردپرسی بهره ببرید.

روشهای بسیاری برای درخواست پشتیبانی وردپرس رایگان و دریافت آن وجود دارد.علاوه بر امکانات پشتیبانی رایگان روشهای دیگری برای دریافت پشتیبانیهای پرداختی برای وردپرس هم وجود دارد.

به دلیل محبوبیت زیاد وردپرس یافتن توسعه دهندگان وردپرس آسان است و برای کسب و کارهای کوچک و اشخاص مقرون به صرفه است.

جوملا از نظر امکانات پشتیبانی

جوملا درست مانند وردپرس جامعه کاربری بزرگ و بسیار کارآمدی دارد. در وبسایت جوملا مستندات گسترده ای وجود دارد که منبع با ارزشی برای مبتدیان است. برای پشتیبانی تعاملی بیشتر، کاربران می توانند عضو فرومها، لیستهای ایمیلی، گروه های کاربری و موارد این چنینی شوند.

به غیر از پشتیبانی انجمنی، منابع طرف سوم، آموزش پرداختی و آژانس های توسعه ای هستند که می توانند کمک کننده باشند.

برخلاف وردپرس، یافتن کمک تخصصی مقرون به صرفه برای جوملا بسیار دشوار است. استخدام یک توسعه دهنده یا متخصص برای توسعه جوملا، عیب یابی و پشتیبانی می تواند بیشتر از وردپرس هزینه داشته باشد.

دروپال از نظر امکانات پشتیبانی

دروپال هم جامعه طرفداران و کاربران فعال و مشتاق خاص خود را دارد. شما همانند وردپرس و جوملا، از تمام امکانات پشتیبانی انجمنی برخوردار خواهید شد. مستندات گسترده، فروم پشتیبانی، لیستهای ایمیلی، گروه های کاربری و چت رومهای IRC وجود دارد. در همه این مکانها دریافت مشاوره و کمک رایگان است.

دروپال سعی دارد کاربران را به توسعه دهندگان و شرکتهای ارائه دهنده سرویسهای دروپال حرفه ای متصل کند که می توانید آنها را در مارکتهای مخصوص دورپال پیدا کنید. با این وجود توسعه دروپال هم مانند جوملا در مقایسه با وردپرس بسیار هزینه بر است.

 برنده مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر امکانات پشتیبانی: وردپرس است

مقایسه از نظر پشتیبانی محلی و چند زبانه

درصد زیادی از وبسایت هایی که هر روزه ایجاد می شوند، سایتهای غیر انگلیسی یا چند زبانه هستند. بسیاری از مبتدیان احتمالا به دنبال CMS ای هستند که قابلیت استفاده برای چند زبان را داشته یا از مناطق و زبانهای مختلف پشتیبانی کند.بیایید ببینیم مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر پشتیبانی محلی و چند زبانه چه نتیجه ای خواهد داشت.

وردپرس از نظر پشتیبانی محلی و چند زبانه

وردپرس در فراهم کردن یک بستر خوب برای ساخت یک سایت چند زبانه بسیارعالی عمل می کند. البته از چند زبان از پیش فعال شده و آماده پشتیبانی نمی کند اما چند پلاگین فوق العاده دارد که این امکان را برایتان فراهم می کند تا به راحتی یک سایت چند زبانه وردپرسی بسازید.

وردپرس از بیش از 57 زبان پشتیبانی می کند. زبانهای جدید را می شود فقط با یک کلیک از بخش ادمین وردپرس نصب کرد.

اکثر تم ها و پلاگین های محبوب هم به چند زبان موجودند. توسعه دهندگان پلاگین و تم به صورت فعال مشغول کمک رسانی جهت ترجمه پکیج هایشان به سایر زبانها هستند. تمام این تلاشها، وردپرس را به پلتفرمی فوق العاده برای ساخت وبسایتهای چند زبانه یا انگلیسی تبدیل کرده است.

جوملا از نظر پشتیبانی محلی و چند زبانه

جوملا این قابلیت را دارد تا یک وبسایت چند زبانه را بدون نصب هر گونه اکستنشنی مدیریت کند. خیلی راحت به قسمت مدیریت زبان رفته، یک زبان محتوا اضافه کرده و شروع به ایجاد محتوای چند زبانه برای سایتتان کنید.

ترجمه به زبانهای مختلف هم برای رابط ادمین وجود دارد که به راحتی می توان آن را از بخش ادمین نصب کرد.

دروپال از نظر پشتیبانی محلی و چند زبانه

دروپال از پشتیبانی داخلی برای مدیریت سایتهای چند زبانه یا غیر انگلیسی برخوردار است. شما باید ماژول های محلی و ترجمه محتوا را فعال کنید. پس از آن می توانید زبانهای سایت و رابط ادمین را از بخش configuration دروپال اضافه کنید.

 برنده مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر پشتیبانی محلی و چند زبانه: هر 3 مورد است

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر امنیت

امنیت فاکتور مهمی در انتخاب یک CMS برای سایتتان به حساب می آید. تقریبا هر وبسایتی در فضای اینترنت آسیب پذیر است و به لحاظ امنیتی تهدید می شود.

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا

وردپرس از نظر امنیت

وبسایتهای مبتنی بر وردپرس که محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است، اغلب توسط هکرها مورد تعرض قرار می گیرد. با این وجود وردپرس بر اساس یک کد بسیار ایمن ساخته شده و خیلی سریع به آسیبهای امنیتی واکنش نشان می دهد.

وردپرس هم مکانیزم آپدیت خودکاری دارد که به سایتهایش این امکان را می دهد تا به صورت خودکار هر وقت یک وصله یا patch امنیتی جدید به وجود آمد، آپدیت شوند. سایتهای وردپرس می توانند با بک آپ گیریهای خودکار، تایید هویت دو مرحله ای و سایر روشهای امنیتی وردپرس، امنتر شوند.

یک مکانیزم داخلی هم جهت نمایش آپدیتها برای پلاگینها و تم های وردپرس وجود دارد. این مکانیزم به توسعه دهندگان پلاگین و تم ها اجازه می دهد تا یه سرعت در مقابل هر گونه آسیب امنیتی واکنش نشان دهند.

جوملا از نظر امنیت

جوملا از نطر امنیتی خیلی شبیه وردپرس است. این سیستم به صورت فعال به هر آسیب امنیتی پاسخ داده و در برطرف کردن آن بسیار سریع هستند. با این وجود حفظ یک وبسایت و نصب آپدیتها، باز هم به کاربران بستگی دارد.

اکستنشن هایی برای بک آپ گیری از سایت جوملایتان وجود دارند و شما می توانید امنیت سایتتان را هم با دنبال کردن روشهای مشابه در وردپرس تقویت کنید.

دروپال از نظر امنیت

دروپال رویکرد جدی در مورد امنیت دارد. به این صورت که آسیبهای امنیتی را به سایتهای خودشان وارد می کند تا آنها را کشف و برطرف نماید. این تصور وجود دارد که دروپال از امنیت بیشتری برخوردار است زیرا تا به حال چیزی در مورد هک شدن سایتهای دروپال شنیده نشده است. البته این می تواند به این دلیل باشد که به انداه جوملا یا وردپرس محبوب نیست.

 برنده مقایسه سیستم های مدیریت محتوا از نظر امنیت: هر سه از استاندارهای امنیتی مناسبی برخوردارند.

نتیجه مقایسه سیستم های مدیریت محتوا

جوملا، دروپال و وردپرس هر سه سیستم های مدیریت محتوای خوبی هستند. دروپال و جوملا نسبت به وردپرس از ویژگیهای داخلی بیشتری برخوردار است.

با این وجود وردپرس از نظر استفاده آسان، جامعه بزرگ کاربری، پلاگین و تم ها نسبت به دو CMS دیگر برتری دارد. اینطور حس می شود که اکثر کاربرانی که توسعه دهنده نیستند کار با وردپرس را آسانتر از دروپال و جوملا می دانند.

با بیش از 55000 پلاگین وردپرسی، شما می توانید هر ویژگی را اضافه کرده و هر نوع وبسایتی که می خواهید را بدون نوشتن کد بسازید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*