×

تماس با ما

محتوا پادشاه است یادداشتی از بیل گیتس در سال 1996

محتوا پادشاه است

محتوا جاییست که من انتظار دارم بخش اعظم پول واقعی از طریق اینترنت به دست‌ آید، همانطور که در تلویزیون بود. انقلاب تلویزیونی که از نیم قرن پیش آغاز شده است، باعث ایجاد صنایع مختلف از جمله ساخت تلویزیون شد اما برندگان در بلند مدت کسانی بودند که از این رسانه برای ارائه اطلاعات و سرگرمی استفاده کردند.

وقتی پای یک شبکه تعاملی مثل اینترنت به میان می‌آید، تعریف “محتوا” بسیار گسترده می‌شود. مثلا نرم‌افزار کامپیوتر نوعی محتوا است که از اهمیت بالایی برخوردار است و برای مایکروسافت بدون شک مهم‌ترین باقی خواهد ماند.

اما فرصتهای مختلفی که برای اکثر شرکتها وجود دارد که شامل تهیه اطلاعات یا سرگرمی است و باید بدانیم هیچ شرکتی برای مشارکت کوچک محسوب نمی‌شود.

یکی از نکات جالب در مورد اینترنت اینست که هر کسی که یک کامپیوتر و یک مودم داشته باشد، می‌تواند هر محتوایی را که می‌تواند بسازد و آن را منتشر کند.

به عبارتی، اینترنت معادل یک دستگاه فتوکپی چند رسانه‌ ایست که این اجازه را می‌دهد تا اطلاعات بدون توجه به تعداد مخاطبان با هزینه کم کپی شوند.

اینترنت اجازه می‌دهد تا اطلاعات در سراسر جهان و در واقع با هزینه حاشیه ‌ای کم برای ناشر توزیع شوند. فرصتهای قابل توجه وجود دارند و بسیاری از شرکتها مشغول برنامه ‌ریزی برای تولید محتوا برای اینترنت هستند.

مثلا، شبکه تلویزیونی NBC و مایکروسافت اخیرا توافق کردند تا با هم وارد تجارت خبری تعاملی شوند. شرکت‌های ما مشترکا یک شبکه خبری کابلی با نام MSNBC و یک سرویس خبری تعاملی را در اینترنت ایجاد خواهند کرد. NBC کنترل ویراستاری را طی این سرمایه‌ گذاری مشترک بر عهده خوهد داشت

من انتظار دارم جوامع شاهد رقابت جدی و شکست و موفقیت‌های گسترده‌ در همه دسته بندی‌های محتواهای محبوبم البته نه فقط نرم‌افزار و اخبار، بلکه بازی‌، سرگرمی، برنامه‌های ورزشی، دایرکتوری‌، تبلیغات طبقه‌ بندی شده و جوامع آنلاین که جز علایق اصلی هستند، باشند.

مجلات چاپی، خوانندگانی دارند که علایق مشترکشان را به اشتراک می گذارند

تصور اینکه این جوامع توسط انتشارات الکترونیکی آنلاین سرویس ‌دهی شوند، آسان است. اما برای موفقیت آنلاین، یک مجله نمی‌تواند همان محتوایی که چاپ می‌کند را وارد حوزه الکترونیکی کند. برای غلبه بر نقاط ضعف رسانه آنلاین، عمق و تعامل کافی در محتوای چاپی وجود ندارد.

اگر از مردم توقع داشته باشیم که برای خواندن یک محتوا یک کامپیوتر را روشن کنند، باید به آنها با اطلاعات عمیق و بسیار به روز پاداش داد .آنها باید یک صدا و احتمالا ویدئو داشته باشند.

باید به آنها فرصتی برای مشارکت شخصی داد که از نامه‌ نگاری به ویرایشگران صفحات مجلات چاپی فراتر می‌رود.

سوالی که در ذهن بسیاری از شما وجود دارد اینست که همان شرکتی که یک گروه علاقه‌مند به چاپ سرویس می هد، در ارائه آنلاین هم موفق خواهد شد. حتی در آینده نزدیک، مجلات چاپی خاص توسط اینترنت زیر سوال خواهند رفت.

مثلا اینترنت در حال حاضر در حال تغییر و تحول در تبادل اطلاعات علمی تخصصی است. ژورنالهای علمی چاپ‌ شده تمایل دارند تیراژ پایینی داشته باشند که قیمت‌ آنها را بالا می‌برد.

کتابخانه‌های دانشگاهی بخش اعظم این بازار هستند. این روش برای توزیع اطلاعات به مخاطبان متخصص ناشیانه، کند و بسیار هزینه‌ بر است، اما جایگزینی وجود ندارد.

در حال حاضر برخی از محققان استفاده از اینترنت برای انتشار یافته ‌های علمی را آغاز کرده‌اند. این اقدامات آینده برخی از ژورنالهای چاپی معتبر را به چالش می‌کشد.

با گذشت زمان، وسعت اطلاعات در اینترنت بسیار گسترده خواهد شد

و همین دلیل این امر را قانع کننده خواهد کرد. اگرچه هجمه امروزی در درجه اول محدود به ایالات متحده آمریکاست، من انتظار دارم تا با سرعت در جهان گسترش پیدا کند تا هزینه‌ های ارتباطات کاهش پیدا کند و توده‌ ای از محتوای بومی ‌شده در کشورهای مختلف در دسترس قرار گیرد.

برای رونق اینترنت، باید به ارائه ‌دهندگان محتوا به خاطر کارشان دستمزد پرداخت شود. با اینکه چشم ‌انداز بلند مدت خوب است، اما من انتظار ناکامی‌ های بسیاری را در کوتاه مدت دارم چون شرکتهای محتوا برای کسب درآمد درگیر تبلیغات یا اشتراکات و عضوگیری می‌شوند. این روش بازهم جواب نمی‌دهد و و شاید خیلی طول نکشد.

حداقل تاکنون بیشتر پول و تلاشها برای انتشار تعاملی کمی بیشتر از عشق برای کار یا تلاش برای کمک به ترویج محصولات فروخته شده در دنیای غیرالکترونیکی است.

اغلب این تلاشها بر اساس این عقیده که با گذشت زمان فرد متوجه خواهد شد که چگونه می‌تواند از این طریق درآمد کسب کند، صورت می‌گیرد.

در دراز مدت تبلیغات امیدوارکننده خواهد بود

مزیت تبلیغات تعاملی در اینست که یک پیام اولیه فقط به جلب توجه نیاز دارد تا انتقال اطلاعات اضافی. یک کاربر می‌تواند روی تبلیغ کلیک کرده تا اطلاعات اضافی را دریافت کند و یک مبلغ می‌تواند اینکه آیا افراد چنین کاری می‌کنند یا خیر را بسنجد.

اما امروزه میزان درآمد اشتراک یا درآمد تبلیغاتی تحقق یافته در اینترنت نزدیک به صفر است که شاید در کل نزدیک به 20 میلیون دلار یا 30 میلیون دلار باشد. مبلغان همیشه تمایل کمی به یک رسانه جدید دارند و اینترنت قطعا جدید و متفاوت است.

ممکن است مقداری از بی‌ میلی‌ها از طرف گروهی از مبلغان توجیه شود زیرا بسیاری از کاربران اینترنت از دیدن تبلیغات کمتر هیجان‌ زده می‌شوند. یک دلیل هم اینست که بسیاری از مبلغان از تصاویر بزرگی که مدت زیادی طول می‌کشد تا از طریق اتصال dial-up تلفنی دانلود شوند، استفاده می‌کنند. تبلیغ مجله فضای زیادی را اشغال می‌کند اما یک خواننده می‌تواند سریعا یک صفحه چاپ‌ شده را ورق بزند.

هر چه اتصالات به اینترنت سریعتر باشد، آزردگی خاطر از انتظار برای بارگذاری تبلیغات کاهش می‌ یابد و حتی از بین می‌رود. اما چند سال دیگر زمان لازم است.

برخی از شرکت‌های تولید محتوا اغلب با تطمیع محتوا رایگان مشغول آزمایش آبونمان هایشان هستند.

اگرچه کار سختی است چون به محض اینکه یک انجمن الکترونیکی درخواست حق اشتراک کند، تعداد افرادی که از سایت بازدید کرده‌اند، به طرز چشمگیری ریزش پیدا می‌کنند و ارزش پیشنهادی را برای مبلغان کاهش می‌دهد.

باز هم دلیل اصلی اینکه پرداخت به ازای محتوا به درستی جواب نمی‌دهد اینست که درخواست مقادیر اندک عملی نیست. هزینه و زحمت معاملات الکترونیکی، هزینه کمتر از نرخ اشتراک نسبتا بالا را نشدنی می‌‌کند.

اما ظرف یک سال مکانیزم‌های مناسبی خواهند آمد که به ارائه ‌دهندگان محتوا این امکان را می‌دهند تا فقط به اندازه یک یا چند سنت به ازای اطلاعات هزینه مطالبه کنند.

اگر تصمیم دارید از صفحه‌ای دیدن کنید که هزینه آن 5 سنت است، لازم نیست از طریق ایمیل برای این 5 سنت یک چک بنویسید یا قبض پرداخت کنید. شما با علم به اینکه برای تمام آن تنها 5 سنت پرداخته‌ اید، فقط روی آن چیزی که می‌خواهید کلیک می‌کنید.

این فناوری به امید جذب مخاطبان بیشتر، ناشران را برای دریافت هزینه‌های کوچک، آزاد می‌گذارد. کسانی موفق می‌شوند که اینترنت را به سمت بازاری برای ایده، تجربه و محصولات که در واقع همان بازار محتوا است، سوق دهند.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*