چگونه با استفاده از بازاریابی محتوا در فروش اینترنتی موفق شویم

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

از سال ۱۸۴۹ تا ۱۸۵۵، حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر بخاطر یک فرصت استثنایی به کالیفرنیا مهاجرت کردند. آنها به دنبال طلا آمده بودند، طلایی که در کوهستان‌های کالیفرنیا وجود داشت. کسانی که با پیچیدگی‌های معدن‌کاری آشنایی داشتند و در زمان مناسبی به کالیفرنیا رسیدند، به ثروت‌های میلیون دلاری دست یافتند. با این حال بقیه غیر از زحمت هیچ چیزی بدست نیاوردند. به معنای واضح‌تر، بازاریابی محتوا تب طلای قرن ۲۱‌ام است. هر روز داستان‌های جدیدی از استارت‌آپ‌ها، وبلاگ‌نویسان، و شرکت‌های بزرگ به گوش میرسد که ازطریق استراتژی‌های بازاریابی محتوا توانسته‌اند بازگشت سرمایه‌های (ROI) کلانی دریافت کنند.

بازاریابی محتوا

قبل از اینکه مجبور به تغییر شوید، تغییر کنید. “جک ولش”

با این حال برای بسیاری از افراد، بازاریابی محتوا یک تجربه‌ی پرهزینه و بدون پاداش است. خوشبختانه، بازاریابی محتوا دقیقاَ مثل استخراج طلا نیست.

موفقیت کاملاَ به شانس وابسته نیست، بلکه به ایجاد و اجرای یک استراتژی موثر بستگی دارد.

یک پست وبسایت نباید همانند یک تبلیغ باشد. فرستادن هرزنامه بطور پیوسته به مشترکین و دنبال‌کننده هایتان در مورد شرکت، محصولات، یا خدمات خود به سرعت منجر به از دست دادن طرفدارانتان میشود.

با این حال میتوانید از وبسایت‌ خود برای افزایش فروش استفاده کنید. اگر استراتژی‌های بازاریابی محتوا به درستی انجام شوند، در حقیقت میتواند به یک معدن طلای ارزشمند تبدیل شود.

برای موفقیت در بازاریابی محتوا، بر امر فروش بعنوان یک قیف (funnel) نگاه کنید نه یک سوئیچ

برای مثال فروشندگان خودروهای دست دوم در روند فروش مثل یک سوئیچ روشن و خاموش کننده عمل میکند. مشتری یا می‌گوید بله یا خیر، اگر جواب مشتری منفی باشد، فروشنده از کمیسیون بیرون میرود.

در فضای دیجیتال، فروش مثل یک سوئیچ نیست، بلکه همانند یک قیف است. حداقل ۸۱ درصد از خریداران قبل از انجام خریدی در مورد آن تحقیق می‌کنند.

بنابراین اکثر افرادی که برای اولین بار وارد وبسایت شما میشوند، در مورد تصمیم‌گیری بمنظور خرید محصولات یا خدمات آماده نیستند.

در عوض، آنها محصولات را ارزیابی و مقایسه می‌کنند و برای پیدا کردن چیزی که دقیقاَ نیاز دارند، تلاش می‌کنند.

با در نظر داشتن این موضوع، به یاد داشته باشید که وبسایت و رسانه‌های اجتماعی‌تان در بالای قیف فروش (Sales Funnel) قرار دارند.

 

بازاریابی محتوا

یک پست وبسایت احتمالاَ بازدیدکننده را به یک مشتری تبدیل نخواهد کرد. با این حال، این پست می‌تواند بازدیدکننده را به مشترک وبسایت (subscriber) تبدیل کند که این نیز کاربر را یک گام به تصمیم‌گیریِ نهاییِ خرید نزدیک میکند.

هنگامی که به استراتژی فروش خود بعنوان یک قیف نگاه می‌کنید و نه بعنوان یک سوئیچ (سوئیچ بله یا نه برای خرید)، تمرکز خود را از مقام “فروشنده” به مقام “مشاور خرید” تغییر می‌دهید.

هنگامی که به یک مشاور تبدیل شدید که بر روی کمک به مشتریان برای غلبه بر یک چالش و یا رفع یک نیاز تمرکز دارد، زمانی که آنها آماده‌ی خریدِ محصول یا خدماتی هستند، شما اولین برند یا اولین شخص در ذهن آنها برای مراجعه خواهید بود.

بازاریابی محتوا یعنی ایجاد محتوای مناسب برای مشتریان هدف

آواتار خود را بشناسید. یکی ازبدترین خطاهایی که یک برند میتواند مرتکب شود، تمرکز وبسایتش بر روی نیچ مارکتِ (جاویژه بازار) اشتباه است.

تنها ۴۲ درصد از بیزنس‌ها معتقدند بازاریابی محتوا موثر است، در حالی که بسیاری دیگر ازبیزنس‌ها فکر میکنند ترافیک بیشتر منجر به فروش بیشتری میشود.

اگرچه افزایش ترافیک وبسایت برای افزایش فروش نیز بسیار مهم است، اما وبسایت‌هایی وجود دارند که تنها چند بازدید روزانه دارند و بیشتر از وبسایت‌هایی با ۱۰۰۰۰ بازدید روزانه کسب درآمد میکنند. چرا؟

چون که محتواهای آنها بر روی افرادی که واقعاَ علاقه‌مند به خرید هستند، تمرکز دارد.

محتوای شما در حین گسترده و قابل دسترس بودن به گروه‌های مختلف مخاطبان، باید با نیازهای مشتریان مرتبط باشد.

target

بعنوان مثال، بسیاری از نویسندگان فریلنس، وبسایت‌شان را بر موضوعاتی همچون “چگونه به یک فریلنسر تبدیل شویم؟” متمرکز میکنند.

با اینکه این نوع از محتواها فریلنسرهای مشتاق بسیاری به خود جذب خواهد کرد اما مشتریان زیادی جذب نخواهد کرد.

با این حال، اگر وبسایت یک نویسنده فریلنس حول محور موضوع خاصی (برای مثال صنایع بهداشت و درمان و مدتک MedTech) بچرخد، بازدیدکنندگان و مشتریان خاصی را جذب خواهد کرد که ممکن است در استخدامشان علاقمند باشند.

بسیاری از شرکت‌ها تمرکز(نظر یا طیف) خود را بیش از حد محدود میکنند. بعنوان مثال، اگر بیزنس شما فروش لامپ‌های هوشمند به مصرف کنندگان است، احتمالاَ محتواهایی در مورد جنبه‌های فنی روشنایی هوشمند مشتریان زیادی جذب نخواهد کرد.

در حالی که همین بیزنس با محتواهایی در مورد آینده اینترنت اشیاء (IoT) امکان دارد دنبال‌کنندگان و مشتریان زیادی جذب کند.

پایان دادن هر پست بازاریابی با یک فراخوانِ عملِ (Call-To-Action) با ارزش

بهترین راه برای مطمئن شدن از اینکه محتواهای وبسایت‌تان بر موضوع درستی تمرکز دارد، تعیین و طراحی پرسونای (Persona) مشتری ایده‌آل است.

باید اطلاعاتی همچون جنسیت، سن، علایق، سطح درآمد، سرگرمی‌ها، مشکلات و غیره را درمورد مشتری‌هایتان بدست آورید.

سپس محتوای خود را در حول نیازهای آنها متمرکز کنید. آنها چه چیزهایی را در وب جستجو خواهند کرد؟ آنها تمایل به خواندن چه نوع محتواهایی دارند؟

هنگامی که متوجه شدید پرسونای هدف شما چیست، تولید محتوای مرتبط با آن پرسونا بسیار آسانتر خواهد شد!

اگر وبسایت‌تان به درستی مدیریت شود، بازدیدکنندگان بطور اتفاقی با محتواهای شما روبرو خواهند شد، زیرا آنها به دنبال حل یک مشکل خاصی هستند.

بطور ایده‌آل، پست‌های وبسایت‌تان مشتری را با بینش دقیق برای برداشتن قدم بعدی در جاده شخصی خرید محصول و خدمات مجهز میکند.

call to action

با همه اینها، چرا نباید ارزش بیشتری به مشتری ارائه ندهیم؟ اگر مشتری بدنبال مشاوره درمورد مصاحبه میباشد، چرا نباید یک دانلود رایگان با پاسخ به سوالات رایج مصاحبه برای مشتری ارائه ندهیم؟

اگر بازدید کننده بدنبال کم کردن وزن و تناسب اندامش میباشد، چرا نباید یک تقویم تمرین ورزشی یا مجموعه‌ای از دستور پخت غذاهای سالم را به آنها ارائه ندهیم؟

هنگامی که کسی در خبرنامه وبسایت‌تان مشترک شد، شما میتوانید با استفاده از یک ابزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) تعاملات را پیگیری کنید و محتواها، ابزارها، و محصولات و خدماتی که بیشتر موردتوجه آن شخص قرار میگیرد را مانیتور کنید.

همچنانکه یک پروفایل برای مشتریان آینده ایجاد میکنید، میتوانید این مشتریان را با ارائه محصول و خدمات مرتبط به روش درستی درست زمانی که آنها به آن نیاز دارند، هدف‌گیری کنید.

در بازاریابی محتوا، فروش با زور و فشار ممنوع! مشکلی را حل کنید!

اگر در یک جزیره بیابانی با ۱۰۰ نفر دیگر گیر افتادید، و شما صاحب تنها چاه آب موجود در جزیره باشید، آیا باز هم نیازی به فروش اجباری آب خود خواهید داشت؟ معلومه که نه!

از آنجا که این محصول (آب) یک ضرورت مطلق در آن منطقه است. بدون آن، مردم تشنه خواهند شد. در این شرایط شما هرگز نیازی به یافتن مشتریان ندارید زیرا مشتریان شما را پیدا خواهند کرد.

بازاریابی محتوا

اگر شما بر روی یک محصول یا خدماتی مونوپولی یا انحصار داشته باشید، این یک مزیت محسوب خواهد شد.

یک چیز همیشه صادق است، هر چه بیشتر مردم محصول یا خدمات‌تان را بعنوان یک ضرورت ببینند، به ندرت نیاز به متقاعد کردن آنها برای انجام خرید دارید.

فقط زمانی به متقاعد کردن مشتری نیاز خواهید داشت که فرد در مورد بهترین بودن محصول و خدمات شما برای رفع نیازش، مطمئن نیست.

چگونه با بازاریابی محتوا مشتری را مطمئن خواهید کرد؟ با تمرکز بر حل مشکلات مشتریان یا با تلاش برای فروش محصول و خدمات؟

زمانی که متوجه شدید در کجاها بازاریابی محتوا به قیف فروش شما متصل است، و پرسونای مشتری‌تان را شناختید، و CTA های با ارزش و واضحی ساختید، وقت آن رسیده تا مطمئن شوید کل استراتژی بازاریابی محتوا وبسایت‌تان بر روی حل مشکلات مشتری متمرکز است.

با ایجاد وبسایت‌تان بعنوان بستری برای حل مشکلات خاص، مردم نه تنها محتواهای شما را یافته و خواهند خواند بلکه به شما بعنوان متخصص یک موضوع نیز اعتماد خواهند کرد.

زمانی که مردم شما را بعنوان یک رهبر فکری در موضوع خاصی بشناسند، اگر محصول یا خدماتی را به آنها پیشنهاد کنید، آنها بیشتر مایل به خرید آن خواهند بود.

آیا میدانید در طول سالهای ۱۸۴۹ تبِ طلا درنهایت چه کسانی برنده شدند؟

کسانی که ابزارهای استخراخ، مسکن، و خدمات را به معدنچیان فروختند. در حالی که صدها هزار نفر معتقد بودند که طلا میتواند آنها را ثروتمند کند (و فقط تعداد معدودی را به ثروت رساند) تعداد انگشت‌شماری از کارآفرینان متوجه شدند که بهترین راه برای رشد پیوسته ثروت، ارائه ارزش‌های واقعی به مردم است و نه تعقیب ثروت.

یک استراتژی موفق بازاریابی محتوا باعث افزایش فروش میشود، اما یک “ترفند زود پولدار شو” نیست.

بجای اینکه وبسایت‌تان را بعنوان یک پلتفرم تبلیغاتی (یا بدتر بعنوان یک هوبی) بکار گیرید، از آن بعنوان فرصتی برای ارائه ارزش به دیگران استفاده کنید.

در نهایت، وبسایتی که اطلاعات مفیدی در حین هدایت مصرف کنندگان به پایین قیف فروش در اختیار آنها قرار میدهد، ناگزیر به فروش بیشتری خواهد شد.

370 بازدید