الگوریتم گوگل:قوانین گوگل برای داشتن یک محتوای یونیک و کاربر پسند

الگوریتم گوگل دوست یا دشمن؟! الگوریتم گوگل یعنی چه؟! آیا با نحوه سنجش محتوای خود توسط گوگل آشنایی دارید؟

بی شک شما یک تولید کننده محتوا، سئوکار و یا صاحب یک شغل و کسب و کار بر بستر اینترنت هستید.

همه این موارد در یک کلمه می‌توانند خلاصه شوند: سئو! SEO خود دنیای وسیعی دارد و صدها فاکتور را در برمی‌گیرد، از سئو در مورد کد نویسی گرفته تا موارد دیگری که در حیطه کدنویسی قرار ندارند.

مواردی که به کد نویسی ارتباطی ندارند خود شامل دو نوع آف پیج و آن پیج هستند. در این مقاله ما بیشتر با نوع آن پیج سئو سروکار داریم. در واقع می‌خواهیم به شما بگوییم که چگونه محتوای مناسب و بهینه شده برای موتور جست‌وجو تهیه کنید.

در ادامه قرار است بیشتر در مورد تولید محتوا و الگوریتم گوگل در مورد رتبه بندی و بهبود محتوا صحبت کنیم.

الگوریتم گوگل چرا اهمیت دارد؟

طبق گفته Netcraft Netcare، نزدیک به ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ وب‌سایت فعال در اینترنت وجود دارد. اینکه کاربر چگونه می‌تواند به اطلاعات این‌گونه سایت‌ها دسترسی پیدا کند به عهده یک موتور جست‌وجو است.

وظیفه گشتن و پیدا کردن اطلاعات مفید برای مخاطب به عهده موتورهای جست‌وجوگر است. به همین دلیل است که موتورهای جستجو از الگوریتم‌های پیچیده استفاده می‌کنند.

الگوریتم چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی از الگوریتم داشته باشیم با جستجوی ساده به یک تعریف از ویکی پدیا می‌رسیم که در واقع تعریف واژه الگوریتم است و آن اینکه ” مجموعه از راهکارها و دستورالعمل‌ها است که در نهایت موجب حل یک مسئله می‌گردد” شاید این تعریف برای تعریف الگوریتم گوگل چندان به کار ما نیاید. پس بیایید الگوریتم گوگل را این‌گونه تعریف کنیم.

الگوریتم گوگل

اگر بخواهیم تعریفی ساده و قابل درک در الگوریتم گوگل داشته باشیم می‌توانیم این‌گونه شرح دهیم که ” گوگل قوانینی دارد که بر طبق آن مشخص می‌کند کدام سایت در جایگاه اول قرار گیرد و کدام سایت در جایگاه‌های بعدی قرار گیرد.

به مجموعه این قوانین و دستورالعمل‌ها الگوریتم گوگل اطلاق می‌گردد.” شاید این تعریف بهتر باشد.

حالا که معنای الگوریتم گوگل را درک کردید بگذارید اندکی با شما در مورد ۵ الگوریتم گوگل که بسیار مهم و تأثیرگذار هستند صحبت کنیم.

آموزش صفر تا سئو راه اندازی تجارت الکترونیک

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم گوگل پنگوئن (Google Penguin) نام یکی الگوریتم‌های گوگل در رتبه‌بندی صفحات جست و جو شده توسط مخاطبین این موتور جست‌وجوگر است.

اگر بخواهیم تاریخچه‌ای از آن بگوییم باید گفت که Google Penguin نخستین بار در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت گوگل ارائه گردید. دلیل ارائه آن در واقع مبارزه با سایت‌هایی بود که از راه‌هایی غیر از قوانین گفته شده گوگل اقدام به افزایش ترافیک وب‌سایت خود می‌کنند.

به عبارت بهتر این قانون برای مبارزه با سئوی کلاه سیاه طراحی گردید تا جلوی تقلب را در سایت‌های متقلب بگیرد.

اکنون آخرین نسخه آن با نام آکا پنگوئن معرفی گردیده و به مبارزه با روش‌های غیر اصولی افزایش پیوند در سایت‌ها می‌پردازد.

پنگوئن

الگوریتم پاندا

شاید بتوان گفت که تولد پاندا در گوگل تولد یک انقلاب عظیم بود. در واقع می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل پاندا است.

قانون پاندا این‌گونه می‌گوید که اگر تولید محتوا می‌کنید، خودتان تولید کنید و همچنین محتوای تولید خودتان هم باید کیفیت بالایی داشته باشد و همچنین از اندازه خوبی برخوردار باشد.

مورد دیگری که این قانون در مورد آن حساس است تولید محتوای تکرار توسط شما است که یکی از سیلابس‌های این الگوریتم است.

شاید بتوان این‌گونه گفت این الگوریتم به نوعی برای مخاطبان و جست‌وجوگران خود بسیار ارزش و اعتبار قائل است و نمی‌خواهد با محتوای کپی و یا وقت‌گیر وقت آن‌ها را تلف کند.

تا قبل از ارائه این قانون شاید دنیای وب پر بود از محتواهای کپی و سطح پایین که بیشتر از اینکه نیاز کاربر را تأمین کنند وقت او را تلف می‌کرد.

الگوریتم پاندا

الگوریتم مرغ مگس خوار

شاید این الگوریتم گوگل را بتوان کمی مهربان‌تر از دو الگوریتم قبلی دانست. چرا که به نوعی به سئوی سایت شما کمک می‌کند.

چگونه؟! این الگوریتم در واقع کمک کننده شما هست. برای مثال این الگوریتم کار نظارت بر keywords را انجام می‌دهد.

الگوریتم گوگل

 

مثال‌هایی از وظایف الگوریتم مرغ مگس خوار

اجازه بدهید با مثالی این کار مرغ مگس خوار را بیشتر روشن کنیم. شما متنی دارید که با کلید واژه جست و جو سئو شده است. حال کاربر ممکن است این کلمه را به صورت سرهم یعنی جستجو سرچ کند در این صورت سایت شما دیگر در نتایج سرچ بالا نمی‌آید.

۲۰ افزونه مفید وردپرس که باید از آنها استفاده کنید

مرغ مگس خوار مشکلات این چنینی را رفع نموده است و باعث می‌گردد هر دو نوع کلمه در نتایج سرچ بالا بیاید. کار دیگر آن بررسی این است که آیا کلمه کلیدی شما با برچسب‌های شما هم خوانی دارد، همچنین مبارزه با زدن برچسب‌های بیش از حد است.

مورد دیگر بررسی خوانایی متن است؛ و مورد دیگر که شاید بسیار جالب باشد و کار ما را هم راحت کند بررسی نامک است.

نامک که می‌دانید چیست؟ همان url که کلمه کلیدی در آن نمایش داده می‌شود. برای مثال شما معادل انگلیسی کلید واژه خود را در نامک قرار داده‌اید.

ولی نگران دیده شدن آن توسط موتور جست‌وجوگر هستید. اینجا نیز مرغ مگس خوار به کمک شما می‌آید و آن را به فارسی ترجمه کرده و مشکل شما را برطرف می‌کند.

الگوریتم کبوتر

نام دیگر الگوریتم گوگل کبوتر Local Seo است. الگوریتم گوگل کبوتر (Pigoen Algoritm) یا سئوی محلی همان‌طور که از اسم آن مشخص است نتایج جست‌وجو را با توجه به محل شخص جست‌وجو کننده مرتب می‌کند.

برای مثال شما کلمه دانشگاه را در محل جست‌وجو وارد می‌کنید صرف‌نظر از این الگوریتم گوگل نتایج جست‌وجو می‌تواند انواع دانشگاه‌های جهان مانند دیویس کالیفرنیا را نمایش دهد ولی نتایج جست‌وجو از آنجایی که شما در ایران هستید دانشگاه‌های ایران را نشان می‌دهد.

الگوریتم گوگل

چگونه سئوی محلی را انجام دهیم؟

یکی از راهکارهای این نوع سئو دریافت اطلاعات و خدمات محلی است. برای مثال اگر شما در ایران زندگی می‌کنید بهتر است که از دامنه‌های با TLD محلی ir و همچنین از هاست‌های ایران استفاده کنیم.

این موارد می‌تواند در سئوی محلی تأثیر خوبی داشته باشد. از دیگر راهکارهای این نوع سئو استفاده از کلمات محلی است برای مثال اگر شما یک شرکت طراحی سایت در تهران هستید می‌توانید کلمه ” طراحی سایت در تهران” را در متن به کار ببرید.

استفاده از نقشه در صفحه تماس با ما و همچنین استفاده از گوگل مپ از دیگر موارد حائز اهمیت در الگوریتم گوگل کبوتر است.

الگوریتم دزد دریایی

نام دیگر این الگوریتم گوگل Pirate است. این الگوریتم گوگل در واقع به مبارزه با صاحبان سایت‌هایی می‌پردازد که نه تنها محتوا بلکه کل ایده و همه چیز یک سایت را کپی می‌کند.

به عبارت بهتر اگر شما یک سایت را به صورت ۰ تا ۱۰۰ از سایت دیگر تقلید کنید شک نکنید که این قانون سایت شما را از نتایج جست‌وجو حذف می‌کند.

گرفتن ایده و الگو برداری شاید مسئله‌ای نباشد ولی اینکه همه چیز یک سایت را کپی کنید نتایج خوبی را برای شما به ارمغان نمی‌آورد.

دزد دریایی

جمع‌بندی الگوریتم گوگل

آنچه مشاهده نمودید مطالبی در مورد ۵ الگوریتم گوگل و وظایف هرکدام بود. در این مقاله سعی گردید که همه آنچه در مورد این ۵ مورد نیاز است به شما گفته شود.

حال که با باغ وحش حیوانات گوگل آشنا شدید لازم است که با دقت بیشتری به تولید محتوا اقدام نمایید. انتظار می‌رود شما بعد از مطالعه این مقاله، بتوانید محتوایی تولید کنید که نه تنها منحصربه‌فرد است بلکه از دید موتور گوگل هم بسیار ممتاز باشد.

239 بازدید