×

تماس با ما

بهینه سازی تصاویر سایت برای عملکرد سریعتر وب

آیا می‌دانید بهینه سازی تصاویر سایت قبل از آپلود در وردپرس می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی سرعت وبسایتتان داشته باشد؟ هنگام راه‌اندازی یک وبلاگ جدید، بسیاری از مبتدی‌ها خیلی راحت تصاویر را آپلود می‌کنند بدون اینکه آنها را برای وب بهینه کنند. این فایلهای تصویری حجیم، وبسایتتان را کندتر می‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده از بهترین روشهای بهینه‌سازی تصویر که بخشی از روال معمول وبلاگ‌سازیتان هم هست، این مشکل را برطرف کنید.

ما در این مقاله نحوه بهینه سازی تصاویر سایت برای عملکرد سریعتر وب بدون افت کیفیت را به شما نشان خواهیم داد. همچنین افزونه‌های بهینه خودکار تصاویر برای وردپرس که می‌توانند سرعت کارتان را بالا ببرند را هم با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

بهینه سازی تصاویر سایت چیست؟ (مقایسه تصاویر بهینه شده و غیر بهینه شده)

بهینه‌ سازی تصویر فرایند ذخیره‌ سازی و ارائه تصاویر در کوچکترین اندازه فایل ممکن بدون کاهش کیفیت کلی آن است. با اینکه این فرایند پیچیده به نظر می‌رسد، اما این روزها واقعا بسیار آسان است. شما می‌توانید از افزونه‌ها و ابزار بهینه‌ساز تصویر برای فشرده کردن خودکار تصاویر تا 80 درصد، بدون افت مشهود در کیفیت تصویر استفاده کنید.

بهینه سازی تصاویر سایت 1

در اینجا نمونه‌ای از تصویر بهینه شده و غیر بهینه را مشاهده می‌کنید: همانطور که می‌بینید، وقتی بهینه‌ سازی به روش صحیح انجام شود، یک تصویر می‌تواند 75 درصد کوچکتر از نوع اصلی‌اش باشد بدون اینکه افتی در کیفیت ایجاد شود.

بهینه‌ ساز تصویر چطور عمل می‌کند؟

به بیان ساده، بهینه سازی تصاویر سایت با استفاده از فناوری‌ های فشرده‌ سازی مانند “بی‌اتلاف” و “بااتلاف” عمل می‌کند که به کاهش اندازه کلی فایل بدون افت کیفیت قابل توجه کمک می‌کند.

بهینه‌سازی تصویر یعنی چه؟

اگر تا به حال توصیه شده که تصاویر را از طریق پشتیبانی میزبان وردپرستان یا با یک ابزار تست سرعت بهینه کنید، به این معناست که شما باید اندازه فایل تصاویرتان را از طریق بهینه‌ سازی آنها برای وب، کاهش دهید.

چرا بهینه سازی تصاویر سایت مهم است؟ مزایای این بهینه‌سازی چه هستند؟

بهینه‌سازی تصاویر مزیت‌های زیادی به همراه دارد، اما چند مورد برتر عبارتند از:

• سرعت سایت بالاتر
• افزایش رتبه از نظر سئو
• نرخ تبدیل کلی بالاتر برای فروش و سرنخ‌ها
• فضای ذخیره و پهنای باند کمتر (که می‌تواند هزینه میزبانی و CDN را کاهش دهد)
• بک‌آپ‌گیری سریعتر از وبسایت (که هزینه ذخیره بک‌آپ را هم کاهش می‌دهد)

بعد از ویدئوها، تصاویر سنگین‌ ترین آیتم در صفحه وب هستند. بر اساس آرشیو HTTP، تصاویر به طور متوسط 21 درصد از وزن کلی سایت را به خود اختصاص می‌دهند.

از آنجا که می‌دانیم وبسایت های سریعتر رتبه بالاتری در موتورهای جستجو به دست می‌آورند (از نظر سئو) و تبدیل بهتری دارند، بهینه سازی تصاویر سایت کاری است که هر سایت تجاری که می‌خواهد در دنیای آنلاین به موفقیت برسد، باید انجام دهد.

حالا ممکن است از خودتان بپرسید بهینه سازی تصویر چقدر می‌تواند تفاوت ایجاد کند؟

بر اساس بررسی Strangeloop، تاخیر یک ثانیه‌ ای در زمان بارگذاری سایت می‌تواند به اندازه 7 درصد از فروش روی دستتان خرج بگذارد، 11 درصد از بازدید صفحاتتان بکاهد و 16 درصد کاهش رضایت مشتری را در پی داشته باشد.

اگر اینها دلایل کافی برای بالا بردن سرعت سایتتان نیستند، باید بدانید که موتورهای جستجویی مانند گوگل هم برای بارگذاری سریعتر وبسایتها، رفتار سئوی ترجیحی از خود نشان می‌دهند. این بدین معناست که با بهینه سازی تصاویر سایت ، می‌توانید هم سرعت سایتتان را افزایش دهید و هم به رتبه‌بندی سئو وردپرس کمک کنید.

چطور تصاویر را برای عملکرد وب ذخیره و بهینه کنیم؟

کلید اصلی موفقیت در بهینه سازی تصاویر سایت برای افزایش عملکرد وب، یافتن تعادل کامل بین کمترین اندازه فایل و کیفیت قابل قبول تصویر است. سه مورد هستند که در بهینه‌سازی تصویر نقش مهمی ایفا می‌کنند:

• فرمت فایل تصویری (مقایسه JPEG، PNG و GIF)
• فشرده‌سازی (فشردگی بیشتر= اندازه فایل کوچکتر)
• ابعاد تصویر (طول و عرض)

با انتخاب ترکیب درست این سه مورد، می‌توانید اندازه تصویرتان را تا 80 درصد کاهش دهید. بیایید به هر مورد نگاه دقیق‌تری داشته باشیم.

1- فرمت فایل تصویری

از دید اکثر صاحبان وبسایتها، تنها سه فرمت JPEG، PNG وGIF برای فایل تصویری، با اهمیت هستند. انتخاب نوع فایل مناسب نقش مهمی در بهینه سازی تصاویر سایت دارد. برای ساده‌ کردن کارها، از JPEG برای عکس‌ها و تصاویری که رنگهای زیادی در آنها به کار برده شده، از PNG برای تصاویر ساده یا زمانیکه لازم است تصویر را شفاف کنید و از GIFفقط ‌برای تصاویر متحرک استفاده کنید.

برای آن دسته از افرادی که فرق بین نوع فایلها را نمی‌دانند بهتر است اینطور بگویم که فرمت تصویر PNG فشرده نشده است، یعنی تصویر کیفیت بالاتری دارد. نکته منفی اینست که اندازه‌های فایل بسیار بزرگتر هستند.

از طرفی، JPEG یک فرمت تصویر فشرده شده است که کمی کیفیت تصویر را به خاطر کوچکتر کردن قابل توجه اندازه فایل، پایین می‌آورد. از آنجایی که GIF تنها از 256 رنگ به همراه فشرده‌سازی بدون اتلاف استفاده می‌کند، بهریتن انتخاب برای تصاویر متحرک است.

2- فشرده سازی

مورد بعدی فشرده‌کردن تصویر است که نقش مهمی در بهینه سازی تصاویر سایت دارد. سه نوع مختلف و سطح فشرده‌سازی تصویر وجود دارد. تنظیمات برای هر کدام بسته به ابزار فشرده‌سازی که استفاده می‌کنید متفاوت است.

اکثر ابزارهای ویرایش تصویر مثل Adobe Photoshop، On1Photo، GIMP، Affinity Photo و موارد دیگر از ویژگی‌های فشرده‌سازی تصویر داخلی برخوردارند. همچنین می‌توانید تصاویر را به صورت نرمال ذخیره کرده و سپس از ابزار تحت وبی مانند TinyPNG یا JPEG Mini برای فشرده‌سازی آسان‌تر تصویر بهره بگیرید.

با اینکه کمی کار به صورت دستی انجام می‌شود، اما این دو روش این امکان را برایتان فراهم می‌کنند تا تصاویر را قبل از آپلود آنها در وردپرس فشرده کنید. ما هم همین کار را انجام می‌دهیم.

چندین افزونه‌ وردپرسی پرطرفدار مثل Optimole، EWWW Image Optimizer و موارد دیگر هم هستند که وقتی در ابتدای کار تصاویر را آپلود می‌کنید، می‌توانند به صورت خودکار آنها را فشرده کنند.

بسیاری از مبتدیان و حتی شرکتهای بزرگ ترجیح می‌دهند از این افزونه‌های بهینه‌سازی تصویر استفاده کنند چرا که آسان و بی دردسر است. در ادامه افزونه‌های وردپرسی بیشتری را به شما معرفی خواهیم کرد.

3- ابعاد تصویر

معمولا وقتی عکسی را از گوشی همراه یا یک دوربین دیجیتال وارد می‌کنید، وضوح تصویر بالا و ابعاد فایلی (طول و عرض) بزرگی دارد. به طور معمول، این عکس‌ها وضوح تصویر DIP 300 دارند و ابعادشان از 2000 پیکسل به بالاست.

این عکسهای با کیفیت بالا، برای چاپ یا نشر رومیزی مناسب و برای وبسایتها نامناسب هستند.کاهش ابعاد فایل به مقدار منطقی‌تر، می‌تواند اندازه فایل تصویری را به طور چشمگیری کاهش دهد. شما می‌توانید خیلی راحت با استفاده از نرم‌افزار ویرایشگر تصویر بر روی کامپیوترتان، سایز تصاویر را تغییر دهید.

مثلا ما عکسی با اندازه فایل تصویر اصلی 1.8 مگاپیکسل، وضوح تصویر DPI300 و ابعاد تصویر 3200 در 4900 پیکسل را بهینه کردیم. ما فرمت JPEG را برای فشرده‌سازی بیشتر انتخاب کرده و ابعاد را به 795 در 1200 پیکسل تغییر دادیم که باعث شد اندازه فایل تصویر به KB103 کاهش یابد که 94% کمتر از اندازه فایل اصلی است.

حالا که با این سه فاکتور مهم در بهینه سازی تصاویر سایت آشنا شدید، وقت آن است که به ابزارهای متنوع بهینه‌سازی تصویر مخصوص صاحبان وبسایتها نگاهی بیندازیم.

بهترین ابزار و برنامه‌های بهینه سازی تصاویر سایت

همانطور که قبلا هم گفتیم، اکثر نرم‌افزارهای ویرایشگر تصویر دارای تنظیمات فشرده‌سازی و بهینه‌سازی تصویر هستند. علاوه بر نرم‌افزار ویرایشگر تصویر، چند ابزار قدرتمند و رایگان بهینه‌ساز تصویر وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آنها تصاویر را برای وب بهینه کنید (فقط با چند کلیک).

ما توصیه می‌کنیم (مخصوصا اگر حرفه‌ای هستید) قبل از اینکه تصاویر را در وردپرس آپلود کنید، از این ابزارها برای بهینه کردن آنها استفاده کنید. این متد به شما کمک می‌کند تا در فضای دیسک در حساب کاربری میزبانی وردپرستان صرفه‌جویی کنید و سریعترین تصویر به همراه بهترین کیفیت تضمین می‌شود زیرا به صورت دستی هر تصویر را بازنگری می‌کنید.

Adobe Photoshop

فتوشاپ ادوبی یک نرم‌افزار ویژه برای بهینه سازی تصاویر سایت است که از ویژگی ذخیره تصاویر بهینه‌شده برای وب برخوردار است. به راحتی تصویر را باز کرده و روی File و سپس گزینه Save for Web‌ کلیک کنید. یک کادر محاوره‌ای باز می‌شود. در سمت راست، می‌توانید فرمت‌های مختلفی را برای تصویر تنظیم کنید.

برای فرمت JPEG گزینه‌های باکیفیت مختلفی وجود دارد. وقتی گزینه‌ها را انتخاب می‌کنید، اندازه فایل هم در قسمت پایین سمت چپ به شما نشان داده خواهد شد.

بهینه سازی تصاویر سایت 2
GIMP

این نرم‌افزار رایگان و سورس باز، جایگزینی برای فتوشاپ محبوب است که می‌توان از آن جهت بهینه‌کردن تصویر برای وب استفاده کرد. نکته منفی در مورد آن اینست که مانند سایر گزینه‌های موجود در این لیست، کاربرد آسانی ندارد.

ابتدا، لازم است تصویرتان را در GIMP‌ باز کرده و File‌ و سپس گزینه Export Asرا انتخاب کنید. یک کادر ذخیره فایل ظاهر می‌شود. یک نام جدید روی فایلتان بگذارید و بعد روی دکمه export کلیک کنید.

گزینه‌های مربوط به export یا خروجی گرفتن از تصویر ظاهر می‌شوند. برای فایلهای JPEG، می‌توانید جهت کاهش اندازه فایل، سطح فشرده‌ سازی را انتخاب کنید. در آخر برای ذخیره فایل تصویر بهینه شده روی دکمه Export کلیک کنید.

TinyPNG

TinyPNG یک اپلیکیشن تحت وب رایگان است که از یک تکنیک فشرده‌سازی بااتلاف هوشمند برای کاهش اندازه فایلهای PNG‌ تان استفاده می‌کند. تمام کاری که باید بکنید اینست که به وبسایتتان مراجعه کرده و تصاویر را با Drag & Drop ساده آپلود کنید.

آنها تصویر را فشرده خواهند کرد و به شما لینک دانلود می دهند و می‌توانید از وبسایت وابسته به آنها یعنی TinyJPG به منظور فشرده‌سازی تصویر JPEG، استفاده کنید.

بهینه سازی تصاویر سایت 3

یک اکستنشن هم برای فتوشاپ دارند که همان چیزی است که ما به عنوان بخشی از رویه ویرایش تصویر به کار می‌بریم زیرا این اکستنشن بهترین ترکیب TinyPNG‌ و TinyJPG در داخل فتوشاپ است.

برای توسعه‌دهندگان هم یک API‌ برای تبدیل خودکار تصاویر و برای مبتدی‌ها یک افزونه وردپرس وجود دارد که می‌تواند به صورت خودکار آن را برایتان انجام دهد.

JPEG Mini

JPEGmini از فناوری فشرده‌سازی بدون اتلاف استفاده می‌کند که به طرز چشمگیری اندازه تصاویر را بدون اینکه روی کیفیت ادراکی آنها تاثیر بگذارد، کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید کیفیت تصویر اصلی‌ و تصویر فشرده‌شده را مقایسه کنید.

می‌توانید از نسخه تحت وب رایگان آن استفاده کنید و یا برنامه را برای کامپیوترتان خریداری نمایید. یک API پرداختی هم هست تا فرایند را برای سرورتان به صورت خودکار درآورد.

imageOptim

ImageOptim یک برنامه مفید برای مک است که امکان فشرده‌ کردن تصاویر بدون افت کیفیت را از طریق یافتن بهترین پارامترهای فشرده‌سازی و حذف پروفایلهای رنگ غیرضروری فراهم می‌کند. جایگزین این برنامه در ویندوز Trimage‌ است.

بهترین افزونه‌های بهینه سازی تصاویر سایت برای وردپرس

ما معتقدیم که بهترین زمان برای بهینه سازی تصاویر سایت ، انجام این کار قبل از آپلود بر روی وردپرس است. با این حال اگر سایتی را راه‌اندازی کرده‌اید که چند نویسنده دارد یا به دنبال روشی هستید که به صورت خودکار بهینه‌سازی را انجام دهد، می‌توانید افزونه فشرده‌سازی تصویر وردپرس را امتحان کنید.

لیست زیر شامل بهترین افزونه‌های فشرده‌سازی تصویر وردپرس است:

1- Optimole افزونه‌ای پرطرفدار ساخته تیم افزونه ThemeIsle
2- EWWW Image Optimizer
3- Compress JPEG & PMG images- افزونه‌ای ساخته تیم TinyPNG که در بخش قبل این مقاله به آن اشاره شد.
4- Imagify افزونه‌ای ساخته تیم افزونه محبوب WP Rocket.
5- ShortPixel Image Optimizer
6- WP Smush
7- reSmush.it

استفاده از هر کدام از این افزونه‌های بهینه‌ساز تصویر وردپرس به شما در بالا بردن سرعت سایتتان کمک خواهد کرد.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*