تفاوت میان کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی

تفاوت کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی چیست؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی دو مفهوم رایج در دنیای اینترنت هستند. گرچه اسمشان با هم شباهت دارد ولی کاملا از هم جدا هستند.

با خواندن این نوشته، می توانید از تفاوت میان این دو موضوع مهم، آگاه شوید.

کسب و کار اینترنتی و بازاریابی

تفاوت کسب و کار اینترنتی(Internet Business) و بازاریابی اینترنتی(Internet marketing)

در این نوشته می خواهیم راجع به تفاوت میان کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی حرف بزنیم.
اگر مدیر وب سایت هستید یا خودتان کسب و کاری آنلاین دارید، خواندن این نوشته را از دست ندهید. پس از خواندن این مطلب انتظار می رود که شما به این سوال پاسخ دهید:

کسب و کار اینترنتی با بازاریابی اینترنتی چه تفاوت هایی دارد؟

ابتدا مختصری به تعریف این دو موضوع می پردازیم و بعد به سراغ جزییات می رویم.

کسب و کار اینترنتی

زمانی که شما بستری ایجاد می کنید و از طریق اینترنت پول به دست می آورید، می توان گفت که یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرده اید.
امروزه اغلب کسب و کارهای اینترنتی با راه اندازی وب سایت آغاز می شوند. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی در وب سایت خود، به فروش خدمات یا محصولات مختلف می پردازند و از فروش آنها سودی به دست خواهند آورد.

با توجه به حضور گسترده افراد در اینترنت و اعتماد آنها به فروشگاه های اینترنتی، راه اندازی کسب و کار اینترنتی می تواند بسیار سودآور و پر منفعت باشد.

شما روزانه در خیابان، مغازه ها و فروشگاه های بسیاری را خواهید دید که هر کدام به فعالیت خاصی می پردازند. فروشگاه لباس بزرگسال، خیاطی، فروشگاه لوازم ورزشی، رستوران و مطب دندانپزشکی، از جمله کسب و کارهایی هستند که به صورت فیزیکی مکان و فعالیتشان قابل مشاهده است.

حالا اگر همین فروشگاه ها در اینترنت شروع به کار کنند، به یک کسب و کار اینترنتی تبدیل می شوند.

مثلا صاحب فروشگاه لوازم ورزشی، اگر وب سایتی راه اندازی کند و وسایل ورزشی را از طریق اینترنت بفروشد، صاحب یک فروشگاه لوازم ورزشی آنلاین شده است. مشتریان فروشگاه آنلاین او افرادی هستند که در اینترنت حضور دارند.

برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی، شما باید اصول بازاریابی اینترنتی را به خوبی بلد باشید. برای آشنایی با تعریف و روش های بازاریابی اینترنتی ادامه نوشته را مطالعه کنید.

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی، معمولا رساندن یک پیام ازطریق رسانه مناسب به مخاطبان است.در گذشته برای این کار از روش هایی استفاده می شد که بازاریابی سنتی نام داشت.

مثلا در بازاریابی سنتی، با روش هایی مانند بنر، بیلبوردهای تبلیغاتی، بروشور و آگهی های تلویزیونی سعی می کردند فعالیت تجاری خود را به دیگران معرفی کنند و مشتری ها را به سمت خود جذب کنند.

کسب و کار اینترنتی و بازاریابی

با گسترش اینترنت، موضوعی به نام بازاریابی اینترنتی رونق گرفت. در بازاریابی اینترنتی، رسانه اصلی شرکت ها برای اطلاع رسانی و جذب مشتری، اینترنت است.

کسب و کارهای اینترنتی در اینترنت حضور دارند، به همین دلیل است که باید از اینترنت برای پیدا کردن مخاطب و بازار هدف خود استفاده کنند.

به نظر شما آیا بازاریابی اینترنتی جلوی بازاریابی سنتی را گرفته است؟

به طور کلی استراتژی‌های بازاریابی برای رونق کار تجاری افراد استفاده می شوند. نمی توان بازاریابی اینترنتی را جایگزین بازاریابی سنتی دانست. در بسیاری از موارد بازاریابی اینترنتی به عنوان مکملی در کنار بازاریابی سنتی استفاده می شود و قدرت پیام رسانی را چندین برابر بیشتر می کند.

بازاریابی اینترنتی علم بسیار گسترده‌ای است. برای اینکه از رقیبانتان در اینترنت جلو بزنید باید روش های موجود در بازاریابی اینترنتی را به خوبی اجرا کنید.

در بازاریابی اینترنتی چه کارهایی باید انجام دهید؟

بازاریابی اینترنتی، یعنی اینکه بتوان سیستمی طراحی کرد که با کمک آن بتوان علاقه مندان را به وب سایت خود دعوت کرد، آنها را به اعضای سایت تبدیل کرد، از طریق ایمیل با کاربران ارتباط برقرار کرد، با استفاده از روش های مختلف وفاداری اعضا را افزایش داد و در نهایت به قدری در آنها اطمینان خاطر ایجاد کرد که مخاطب جرات کند و اولین خرید خود را انجام دهد.

بعد از اینکه مخاطب اولین خرید را انجام داد، باید او را با روش های مختلف برای خریدهای بعدی تشویق کرد.

اگر بتوان تمام مراحل گفته شده را با حداقل دخالت شخص و به صورت اتوماتیک انجام بدهید، می توان گفت که در اجرای روش های بازاریابی اینترنتی موفق شده اید.

ایمیل مارکتینگ

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)

تبلیغات کلیکی

بازاریابی محتوایی

تبلیغات بنری و بازاریابی شبکه های اجتماعی

کسب و کار اینترنتی و بازاریابی

از مهم ترین زیرمجموعه های بازاریابی اینترنتی هستند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

در ایمیل مارکتینگ، با استفاده از ایمیل به افراد اطلاع رسانی می شود. تبلیغات و ترغیب مشتری برای خرید عموما به کمک ایمیل مارکتینگ انجام می شود.

به بهینه سازی وب سایت برای کسب رتبه در موتورهای جستجو، سئو گفته می شود. به کمک اصول سئو می توان بدون پرداخت هزینه های گزاف، ترافیک موثری را از طریق موتورهای جستجو به دست آورید. ترافیک موثر یعنی بازدیدکنندگانی که خودشان به دنبال کسب و کار شما هستند، خودشان حوزه کاری شما را در اینترنت جستجو کرده اند و آگاهانه به وب سایت شما آمده اند.

در تبلیغات کلیکی، تبلیغ دهنده به ازای هر کلیک باید مبلغی را به تبلیغ گیرنده بدهد. با کمک تبلیغات کلیکی هم می توان وب سایت خود را به دیگران معرفی کرد.

در بازاریابی محتوایی، شما محتواهایی ناب و مفید تولید می کنید. با انتشار این محتواها، شما به کاربران و مخاطبان خود اطلاع رسانی می کنید. وقتی افراددر وب سایت شما مطالبی کاربردی بخوانند، مطالب شما را با دیگران به اشتراک می گذارند و این کار به رونق نام تجاری شما کمک می کند.

به انتشار بنر در دیگر وب سایت ها، تبلیغات بنری گفته می شود. بازدیدکنندگان با دیدن بنر شما، روی آن کلیک می کنند و به وب سایت شما می آیند.

به فعالیت در شبکه های اجتماعی در جهت بازاریابی و فروش محصولات، بازاریابی شبکه های اجتماعی گفته می شود. بازاریابی شبکه های اجتماعی به برندسازی افراد و پیدا کردن مشتریان جدید کمک می کند

به طور خلاصه برای بازاریابی اینترنتی شما باید:

• وب سایت خود را راه اندازی کنید.
• ترافیک موثر (بازدیدکنندگان وب سایت و علاقه مندان به آن) ایجاد کنید.
• بازدیدکنندگان سایت را به اعضای وب سایت تبدیل کنید.
• اعضای سایت رابه خریداران تبدیل کنید.
• خریداران را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید.

چرا بازاریابی اینترنتی بسیار اهمیت دارد؟

حالا می خواهیم شما را با اهمیت بازاریابی اینترنتی آشنا کنیم.

ستونهای تجارت ‌آنلاین برپایه بازاریابی اینترنتی استوار است.برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی، باید از فرصت های موجود در بازار و اصول ارتباط با مشتری به خوبی آگاه بود.

بازاریابی اینترنتی به قدری اهمیت دارد که می توان گفت کاراصلی کارآفرینان اینترنتی، بازاریابی اینترنتی است. با کمک بازاریابی اینترنتی افراد می توانند خودشان، کسب و کارشان و محصولاتشان را به دیگران معرفی کنند و مشتریان جدید را به سمت کارشان بکشانند.

مشخص است که با بازاریابی اینترنتی درست و قدرتمند، میزان فروش محصولات یا خدمات یک فروشگاه اینترنتی بیشتر می شود.

کارآفرینان اینترنتی، برای موفقیت در کسب و کار خود، به جای اینکه فقط محصول تولید کنند و در صورت به فروش نرفتن آن ناامید شوند، باید به خوبی خدمات یا محصولشان را به دیگران معرفی کنند؛ یعنی باید بتوانند برای محصولشان مشتری پیدا کنند.کسانی که فقط بر محصول متمرکز می‌شوند، معمولاموفقیت چندانی هم ندارند.

ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. به سوالی که در ابتدای نوشته مطرح کرده ایم بر می گردیم:

سوال: تفاوت میان کسب و کارهای اینترنتی و بازاریابی اینترنتی چیست؟

جواب: کسب و کار اینترنتی، به راه اندازی وب سایت و فروش خدمات و محصولات از طریق اینترنت گفته می شود. هر فعالیتی که با اصول کسب و کارهای اینترنتی راه اندازی شود و در فضای اینترنت بتواند درآمدزایی کند، یک کسب و کار اینترنتی به حساب می آید.

برای پیدا کردن مشتری و فروش محصولات به افراد باید از روش های بازاریابی اینترنتی استفاده کرد. با کمک روش های بازاریابی اینترنتی می توان سریع تر در کسب و کار اینترنتی به موفقیت رسید.

232 بازدید