×

تماس با ما

هرآن چیزی که باید در مورد کسب و کار اینترنتی در منزل بدانید

راه اندازی کسب و کار اینترنتی خانگی بصورت تمام وقت یا نیمه وقت تصمیم بزرگی است که راه اندازی و تصمیمات برای برنامه ریزی آن در ابتدا کمی ترسناک به نظر میرسد. ولی قبل از اینکه این کار را به تعویق بیاندازید و یا کنسل کنید ابتدا اجازه دهید خیلی کوتاه به تعدادی از مزیت هایی که راه اندازی کسب و کار اینترنتی در منزل دارد اشاره.

کسب و کار اینترنتی

1- کنترل داشتن روی برنامه شخصی و وقت بیشتر برای کارهای شخصی

یکی از بزرگترین مزایای تجارت اینترنتی در خانه این است که مدیر روز خود هستید. میتوانید ساعت های کاریتان را بر اساس نیازهای زندگیتان تنظیم کنید. آیا دوست دارید وسط روز کمی چرت بزنید؟ اگر مدیر کسب و کار اینترنتی خانگی باشید میتوانید این کار را انجام دهید.

آیا شبها بهترین بازده کاری را دارید؟ میتوانید ساعت کارتان را بر این اساس برنامه ریزی کنید. با این حال، این آزادی عمل در کار وسوسه هایی دارد که موجب حواس پرتی شما میشود. برای اداره کردن این مسئولیت جدید باید ویژگیهای یک کارآفرین مناسب و یک برنامه سازمانی روزانه خوب داشته باشید.

درتجارت اینترنتی میتوانید با داشتن یک برنامه انعطاف پذیر، با خانواده و فرزندانتان وقت بیشتری بگذارید و یا سایر علایق شخصیتان را دنبال کنید. همچنین میتوانید هم زمان با اداره کردن کسب و کار در خانه ادامه تحصیل بدهید.

با این حال، ایجاد تعادل بین کارو زندگی، مستلزم برنامه ریزی و مدیریت زمان است.

2- مزیت بزرگ دیگر کسب و کار اینترنتی این است که با انجام دادن کاری که دوست دارید کسب درآمد می کنید

یکی از بهترین جنبه های راه اندازی تجارت اینترنتی خانگی این است که میتوانید یک سرگرمی یا اشتیاق را به منبع درآمد تبدیل کنید. در واقع، اگر در راه اندازی کسب وکار خانگی روی دنبال کردن اشتیاق خود برای سود کردن تمرکز کنید احتمال بیشتری دارد موفق شوید.

3- در تجارت اینترنتی خانگی دیگر نیازی به رفت و آمد نیست

کارکردن بیرون از خانه به ویژه اگر مسیر رفت و آمد شما طولانی باشد نه تنها بسیار زمان بر است، بلکه هزینه زیادی باید بابت آن پرداخت کنید، خصوصا با افزایش قیمت بنزین و آلودگی های کلان شهرها در ایران.کاهش دادن رفت و آمد روزانه باعث میشود کمی در این هزینه صرفه جویی کنید.

4- کنترل داشتن روی درآمد و کسب درآمد به اندازه ارزش تان

بسیاری از افراد راه اندازی کسب و کار اینترنتی در خانه را انتخاب نمیکنند زیرا نگرانند نتوانند یک درآمد ثابت و کافی کسب کنند. در حالی که از دست رفتن فرصت کسب درآمد به این شیوه موضوعی است که باید به آن بیاندیشید، واقعیت این است که تجارت اینترنتی شما را قادر میکند به اندازه ارزش تان کسب درآمد کنید. و به عنوان مالک کسب و کار خانگی میتوانید اهداف درآمد و قیمت محصولات یا خدمات را خودتان تعیین کنید.

5- بزرگترین مزیت کسب و کار خانگی بدون رئیس بودن آن و فرصت بیشتر برای رشد است

کسب و کار اینترنتی برای کسانی که دوست ندارند کسی به آنها بگوید چکار کنند ایده آل است. شما می توانید به عنوان رئیس خود، کار را به شیوهای که به نظرتان بهتر می آید انجام دهید.

اغلب اوقات، کارمندان احساس میکنند در شغل خود گیر افتاده اند. در کسب وکار خانگی حتی اگر وظایف روزمره نسبتا مشابه داشته باشید، فرصتهای زیادی برای ایجاد تنوع وجود دارد. میتوانید در یک مکان دیگر کار کنید، یا برنامه ها و ترتیب وظایفی که باید انجام شوند را تغییر دهید.

شروع یک کسب و کار در منزل به خودی خود مستلزم یادگرفتن مسائل جدید است. برای رقابتی ماندن باید مطالعه را ادامه دهید و از روندهای فعلی در صنعت مربوطه یا مدیریت کسب وکارهای کوچک باخبر باشید. در اصل، روز خود و کاری که باید انجام دهید را طراحی میکنید که اجازه میدهد مهارت ها و کسب و کارتان را افزایش و گسترش دهید.

اولین گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی

بعد از بررسی مقدماتی مزیت های کسب و کار خانگی و اینترنتی بهتر است به موارد و مقدمات برای شروع این مدل کسب و کار بپردازیم و آن را بررسی کنیم.

راه اندازی کسب و کار در خانه به نظر ساده می رسد؛ اما مشکلات و موانع خاص خودش را دارد. شروع کردن به کسب درآمد از طریق اینترنت، بدون دانستن اصول آن شما را به موفقیت نمی رساند.

برای اینکه در حوزه مشاغل اینترنتی شروع به کار کنید، باید با انگیزه و محکم تصمیم بگیرید و تا زمانی که نتیجه نگرفتید، تلاشتان را متوقف نکنید.

اولین گام برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، داشتن ایده است. ایده هر کاری، ابزارها و شیوه های کار شما را مشخص می کند.ایده پردازی مهم است؛ اما کافی نیست! ایده شما باید با ایده های مشابه، تفاوتی داشته باشد که بتوانید مشتریان را جذب کند؛ یعنی با تمام پیشنهادهای مشابه فرق داشته باشد.

کسب و کار اینترنتی

در ابتدای کار به این سوال پاسخ دهید که : «چرا من؟ چرا مردم باید به سراغ من بیایند؟»

شما تا امروز وجود نداشته اید و کار دنیا هم بدون شما لنگ نبوده است. کسانی که فردا قرار است از کالاها و خدمات شما استفاده کنند، امروز آن محصول را از جای دیگری تهیه می کنند یا حداقل جایگزینی برای آن دارند.

به همین دلیل تا حالا بدون محصولات و خدمات شما توانسته اند به زندگیشان ادامه دهند. ایده شما برای کسب و کار اینترنتی باید تمام جایگزین های امروز را از میان بردارد و کاری کند که مردم هنگام نیاز، فقط به شما فکر کنند.

اهمیت ارزش آفرینی در کسب و کار اینترنتی

ارزش، همان چیزی است که افراد را ترغیب می کند از شما خرید کنند. قبل از اینکه مشتری جذب کنید، باید مطمئن شوید که خدماتی متمایز ارائه می دهید. طوری که اگر یک مشتری خواست از کسب و کار شما برای دیگران تعریف کند به اندازه کافی دلایلی قانع کننده داشته باشد. یادتان باشد همواره پیشنهاد شما باید ارزشمندتر و بهتر از پیشنهاد دیگران باشد.

مهم ترین گام برای راه اندازی تجارت اینترنتی چیست؟

مهم ترین نکته برای راه اندازی یک کسب و کار و درآمدزایی، اجرا کردن است. یک قانون نوشته نشده در این زمینه وجود دارد که بیان می کند: ایده بدون اجرا هیچ ارزشی ندارد! ایده ها همزمان با اجرا پخته می شوند، توسعه پیدا می کنند، بخش های جدیدی به آنها اضافه می شود، بخش هایی از آن حذف می شود و هر روز کامل تر از روز قبل می شوند.

بر فرض که شما ایده ای فوق العاده و درجه یک داشته باشید، تا زمانی که آن را اجرا نکنید کسی از وجود همچین تصمیم خوبی باخبر نخواهد شد. در طول تاریخ، بسیارند ایده هایی که در ذهن انسان و لابه لای فکرهای مختلف دفن شده اند و هرگز نتوانستند عملی شوند؛ پس اجرایی بودن ایده شما بسیار مهم است.

تا به اینجا نتیجه می گیریم: ایده داشتن بسیار خوب است، وقتی ایده ای دارید باید آن را بررسی کنید و جنبه های مختلف آن را بسنجید. باید مطمئن شوید که ایده شما اجرایی است. اگر توانستید با یکی دو نفر هم صحبت کنید و ایده خود را به آنها توضیح بدهید. بعد از آن، نظر آنها را راجع به ایده خود بدانید. این راهکار کمکتان می کند که با دلی قرص تر رو به جلو حرکت کنید.

1- راه اندازی وب سایت اولین قدم کسب و کار اینترنتی

برای ورود به دنیای اینترنت، باید وب سایت خاص خودتان را طراحی و راه اندازی کنید. شاید فکر کنید که ایجاد وب سایت کار سختی است و نمی توانید انجامش دهید؛ اما اشتباه می کنید، امروزه امکانات زیادی به وجود آمده اند که راه اندازی سایت را بسیار آسان و سریع کرده اند.

در شروع کسب و کار اینترنتی، بهتر است از صرف هزینه های گزاف خودداری کنید؛ مثلا بعضی افراد برای طراحی سایت به برنامه نویسان و طراحان سایت مراجعه می کنند. این کار اگرچه خوب به نظر می رسد، اما هزینه سنگینی بر گردن شما می گذارد.

خودِ شما می توانید وب سایتتان را طراحی کنید. کافی است کمی وقت و حوصله به خرج دهید. بسته به ایده شما و برنامه ریزی تان، باید ببینید که به چه امکاناتی نیاز دارید و با چه سیستمی می توانید وب سایت خود را با حداقل هزینه ها طراحی کنید.

نتیجه صحبت های این بخش: در ابتدای کار، به جای صرف هزینه برای کدنویسی و طراحی وب سایت اختصاصی، از گزینه های ارزان تر کمک بگیرید. مثلا می توانید از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کنید و با کمترین هزینه ممکن وب سایت خود را بسازید.

2- تولید محتوا

تولید محتوا به شما کمک می کند با مخاطبان خود در ارتباط باشید. بعد از طراحی سایت، در قدم دوم کسب و کار اینترنتی باید در وب سایت خود مقالات مرتبط با موضوع کاری تان را منتشر کنید.

این کار باعث می شود به افراد اطلاعات بدهید، وقتی مردم ببینند که شما متخصص هستید بهتر به شما اعتماد می کنند. مثلا فرض کنیم که شما به صورت اینترنتی می خواهید لوازم آشپزخانه بفروشید، می توانید مقالاتی راجع به طرز استفاده از آنها بنویسید و در سایت خود منتشر کنید.

3- ایجاد ترافیک و تاثیر فروش آن در کسب و کار اینترنتی

ترافیک یعنی بازدید کننده، باید برای وب سایت خود بازدید کننده و مخاطب جذب کنید. زمانی که افراد به سایت شما بیایند، می توانید محصولاتتان را به آنها بفروشید. حضور در شبکه های اجتماعی، بهینه سازی سایت، تبلیغات کلیکی، راه اندازی کمپین های تبلیغاتی، تبلیغات در سایت های دیگر و ایمیل مارکتینگ از جمله روش هایی هستند که باعث می شوند بازدیدکننده جذب کنید.

4- روند تبدیل، از ورود تا فروش

فرآیند تبدیل بازدید کننده به علاقه مند و تبدیل علاقه مند به خریدار یکی از مهم ترین اقدامات کسب و کار اینترنتی شما است. پس از اینکه افراد را جذب کردید و به وب سایت خود کشاندید، حالا باید آنها را ابتدا به موضوعات و محصولات سایت خود علاقه مند کنید.

بعد از آن با دادن پیشنهادهای متنوع، باید کاری کنید که آنها محصولات سایت شما را بخرند. حراج های فصلی، ارائه بن تخفیف و دادن هدیه ای کوچک از جمله روش هایی هستند که افراد را برای خرید کردن ترغیب می کنند.

5- فروش و خدمات پس از فروش

برای فروش باید ابتدا نیازهای مخاطبین را بشناسید، بعد از آن با توجه به نیاز مشتری، محصول و خدمات مورد نیاز را تولید کنید و آنها را ارائه دهید. برای اینکه محصول خود را به خوبی به مخاطب معرفی کنید و آنها را برای خرید قانع کنید باید اصول تبلیغ نویسی را بلد باشید.

شما برای هر یک از محصولات و خدمات خود باید یک صفحه محصول طراحی کنید و توضیحات کاملی درباره محصول بنویسید. ببینید مخاطب هنگام خرید چه سوالات و نگرانی هایی دارد، در صفحه محصولتان باید تمام نگرانی ها و ترس های مخاطب را برطرف کنید. باید مخاطب را مطمئن کنید که محصول یا خدمات شما همان چیزهایی هستند که می توانند نیاز او را برطرف کنند.

شما باید اصول مدیریت ارتباط با مشتری را بلد باشید. در کسب و کار اینترنتی بعد از اینکه کسی محصول شما را خریداری کرد، نباید او را رها کنید. کسی که یکبار از سایت شما خرید کرد، به احتمال زیاد در آینده هم از شما خرید خواهد کرد. علاوه بر حفظ کردن مشتریان قبلی، باید مشتریان جدیدی پیدا کنید.

یکی از بهترین روش ها برای پیدا کردن مشتریان جدید، شگفت زده کردن مشتریان قبلی است؛ یعنی آنها را با خدمات متنوع و هدایای ناگهانی خوشحال کنید. طوری که از فعالیت های شما بسیار راضی شوند و وب سایت شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند. مشتریان وفادار، بیشترین سهم را در موفقیت وب سایت ها بر عهده دارند.

اکنون که مزیت ها و گام های اصلی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به شما توضیح دادیم، بهتر است به چند ضعف این کار اشاره کنیم تا با مدیریت اصولی این ضعف ها موفقیت در کسب و کارتان را به موفقیت تبدیل کنید
تجارت اینترنتی

همانطور که در بالا به مزیت های تجارت اینترنتی اشاره شد و به دلیل انعطاف پذیری که دارد امروزه به یکی از پرطرفدارترین شیوه های کسب درآمد به حساب می آید، منتها در اکثر موارد بسیاری از صاحبان کسب و کار به ضعف های آن توجه ای ندارند.

1- در کسب و کار اینترنتی اطرافیان فکر میکنند وقتتان همیشه خالی است و میتوانید کاری برایشان انجام دهید

چون شروع کسب و کار خانگی معمولا از خانه می باشد اطرافیان این انتظار را دارند که در اداره امور خانه میتوانید همراه آنها باشید. برای اجتناب از تبدیل شدن به یاور همیشگی و آماده به خدمت، ساعتهای کاری مشخص تعیین کرده و با جدیت از دیگران بخواهید به این برنامه احترام بگذارند.

2- در کسب و کار خانگی نسبت به مشاغل دیگر انرژی ذهنی بیشتری مصرف میکنید

درحالیکه هر شغلی مستلزم انرژی ذهنی است، مالکیت کسب و کاری که مسئول تمامی جنبه های آن هستید و موفقیت تان به نحوه مدیریت آن بستگی دارد به این معناست که خیلی درگیر کسب وکارتان هستید. حتی وقتی کار نمیکنید به آن فکر میکنید.

3- در کسب و کار اینترنتی خانگی مرز بین کار و زندگیتان تار میشود

کار کردن در خانه به این معناست که کار کردن در زمان تعطیلی و تعطیل کردن زمانی که باید کار کنید راحت است. درحالیکه انعطاف پذیری یکی از مزیت های اداره یک کسب و کار خانگی است، اگر در مورد زمان کار و استراحت آگاهانه تصمیم گیری نکنید ممکن است بین کار و استراحتتان تداخل ایجاد شود. در این شرایط مدیریت زمان تفاوت بزرگی در کیفیت کار و زندگی شخصیتان ایجاد میکند.

4- در کسب و کار خانگی همیشه خانه هستید

زندگی و کار زیر یک سقف گاهی اوقات خسته کننده می شود. روزهایی که لباس مرتب نمی پوشید به این معناست که از خانه بیرون نمیروید.

خوشبختانه، بسیاری از کسب وکارهای خانگی را میتوان از موقعیت های مکانی دیگر اداره کرد و از آنجاییکه امروزه دسترسی به اینترنت راحت شده، برای تغییر شرایط محیطی کار میتوانید کارتان را بیرون از خانه انجام دهید.

5- در کسب و کار اینترنتی بیش از حد کار میکنید (یا شاید به اندازه کافی کار نکنید)

ایجاد و راه اندازی کسب و اینترنتی به خصوص در ابتدا بسیار زمانبر است. ممکن است هفته ها یا ماه ها تعطیلی نداشته باشید. این مساله باعث میشود با خانواده دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است به اندازه کافی کار نکنید. کسب و کار خانگی انعطافپذیر است، ولی نه به اندازه ای که در خانه مشکلی دارید که به دست شما حل می شود.

خوب این 5 مورد هم برخی از ضعف های کسب و کار اینترنتی در منزل بود که به آن اشاره شد، اما همانطور که می دانید کسب و کار خانگی در ابتدای شروع آن شامل این ضعف ها می باشد و کسب و کار شما رفته رفته با پیشرفت بیشتر شکل اداری به خود می گیرد و شما با تاسیس یک دفتر کار دیگر درگیر این مشکلات و ضعف ها که بیشتر به دلیل کار در خانه بوجود می آید، نخواهید شد.

آیا کسب و کار اینترنتی یک کار بدون سرمایه اولیه است؟

کسب و کار اینترنتی

اما با تمام موارد بالا این سوال پیش می آید که آیا شروع کسب و کار بصورت اینترنتی احتیاج به سرمایه زیاد دارد؟ یا برای شروع به چه مقدار سرمایه نیاز داریم؟ آیا می توان ادعا کرد کسب و کار اینترنتی یک کار بدون سرمایه است؟

در طول تاریخ و در هیچ جامعه‌ای امکانات به‌ طور عادلانه تقسیم نشده و همواره بخشی از جامعه برای رسیدن به رویاهای خود با مشکلات و دشواری های متعددی مواجه بوده است. ایجاد کسب و کار بصورت اینترنتی نیز از جمله حوزه هایی است که همواره مشتاقان فراوانی داشته اما سختی های مسیر از جمله نداشتن سرمایه، سبب سرخوردگی بسیاری از آنها شده است.

جامعه امروز ما نیز از این امر مستثنی نبوده و عوامل گوناگونی در کنار هم باعث رشد پدیده بیکاری در جامعه شده که البته مهمترین آنها نداشتن سرمایه کافی است.در این بین افرادی که قصد راه اندازی کسب و کاراینترنتی شخصی دارند 2 راه کلی پیش روی خود می بینند:

یا زیر بار قرض و بدهی از اطرافیان و وام گرفتن از بانک ها با دردسرهای خاص خود بروند یا با نثارکردن ناسزا به زمین و زمان دست از رویاهای خود بکشند؛ اما راه سومی هم وجود دارد که امروز درباره آن صحبت کردیم و این راه چیزی نیست جز رفتن به سراغ کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه.

کسب و کار اینترنتی با سرمایه صفر چه الزاماتی دارد؟

اولین نکته مهم در این مسیر داشتن باوری بسیار قوی و استوار است. کم نیستند افرادی که تصور می کنند داشتن پول همه چیز است و اگر پول و سرمایه ای در کار نباشد، نمی توان هیچ ایده ای را پیاده کرد؛ آنها همان کسانی هستند که در مواجه با شکست سریع افسرده می شوند، به راحتی دست از رویاهای خود می کشند و با افسوسی مزمن روزگار خود را می گذرانند. اما آیا این باوری درست است؟

تفاوت این شکست خوردگان با کارآفرینان موفقی که یک روز با دستان خالی و از صفر کسب کار اینترنتی خود را شروع کردند، در چیست؟

آن چه که این دو گروه را از یکدیگر متمایز می کند، تفاوت در باورهای آنهاست؛ بازنده ها با نگاهی صرفا مادی به مسائل نگریسته و قدرت سرمایه و پول را حاکم مطلق بر سرنوشت خود و دیگران می پندارند، در حالی که برندگان این مسیر بیشترین اتکاء را به خالق هستی و پس از آن به توانایی ها و استعدادهای خودشان دارند.

همین اختلاف نگاه باعث می شود که یک نفر از سخت ترین شرایط سربلند بیرون آمده و یک نفر با شرایطی بسیار بهتر از او، سرخوردگی و افسوس را تجربه کند.

دومین عاملی که در راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه اهمیت فراوانی دارد، داشتن مهارت است

مهارت و توانایی های مختلف به خودی خود سرمایه های بالقوه محسوب شده و به دست آوردن ثروت از طریق آنها زمان و هزینه کمتری می برد در مقایسه با زمانی که فرد از هیچ مهارتی برخوردار نیست.

اما این را نباید به آن معنا گرفت که افراد بدون داشتن مهارت نمی توانند کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند؛ هر فرد سالمی که از قوت بدنی و سلامت جسمی برخوردار است، در صورتی که باور و ایمان قوی داشته باشد می تواند داستان زندگی خود را از نقطه ای شروع کرده و در مسیر تحقق رویاهایش تلاش کند.

کسب و کار اینترنتی خود را از کجا و چطور بدون سرمایه شروع کنم؟

برای شروع به عنوان اولین قدم تکلیف خودتان را با خودتان روشن کنید، نداشتن سرمایه را با تلاش و پشتکار فراوان می توان جبران کرد که قطعاً کار آسانی نیست. اگر اهل تلاش و کوشش هستید، افکار منفی را از ذهن خود دور کنید، باور خود را به خداوند و استعدادهایی که به شما عطا فرموده، قوی کنید.

در گام بعدی توانایی های خود را فهرست کنید، همچنین می توانید از تست های شخصیت شناسی برای به دست آوردن شناخت بیشتر از خودتان استفاده کنید. سپس به جستجو و تحقیق درباره مشاغلی بپردازید که به مهارت های شما نزدیک است

با دیگران مشورت کرده و یا در اینترنت جستجو داشته باشید، نیازها و امکانات محل زندگی خود را بسنجید، برنامه ای کوتاه مدت و بلندمدت برای خودتان بنویسید و راه های توسعه کسب و کارتان را بررسی کنید

پس از پیدا کردن ایده مناسب با امید و پرتوان و با توکل آن را آغاز کنید، در طی مسیر به مطالعه زندگی کارآفرینان موفق، شناخت الزامات مدیریت کسب و کارهای کوچک، توسعه مهارت های فردی و اجتماعی، ارتقای مهارت های فردی و توسعه فعالیت خود بپردازید.

تجربه اندوزی و مهارت افزایی مداوم را هیچ گاه متوقف نکنید و فراموش نکنید که هیچ بن بستی وجود ندارد، بن بست ها را انسان ها در ذهن خود می سازند.

نتیجه گیری

همانطور که در ابتدا عنوان شد کسب و کار اینترنتی امروزه می تواند به یک منبع درآمد عالی تبدیل شود و شما را از صرف هزینه های روزمره و تحت امر بودن کارفرما رها سازد، ولی باید برای شروع آن دقت کنید تا کسب و کارتان را کار بیهوده ندانید و برای رشد و درآمدزایی آن تلاش کنید و بتوانید در طول روز، کار و خانواده را باهم داشته باشید.

امیدواریم در شرایط کنونی بازار ایران همه بتوانند با راه اندازی یک ایده جدید در خانه به کسب درآمد بپردازند و برای رشد و پیشرفت خودتان در این راه ناامید نشوید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*