×

تماس با ما

آموزش 22 روش ساده و عملی لینک سازی در سایت وردپرس

لینک­ سازی یک اصطلاح بسیار گسترده است که هرگونه فعالیت انجام شده برای هدایت کردن هایپرلینک­ های داخلی به یک وب سایت دیگر را توصیف می­کند (که به عنوان ساخت بک لینک نیز شناخته می­شود). این کار با پست کردن نظر در انجمن­ ها، ارسال مقاله، ارسال لینک به دایرکتوری­ ها، پست کردن لینک ­ها در وب سایت­های اجتماعی و غیره انجام می­شود.

لینک­ سازی برای وب سایت یکی از فاکتورهای اساسی SEO خوب (بهینه­ سازی موتور جست­جو) است. رتبه­ بندی صفحه شما به شدت به کیفیت سایت­ هایی که به سایت شما لینک دارند بستگی دارد.

لینک سازی

ساخت یک مجموعه لینک خوب به زمان، تلاش و احتمالا پول نیاز دارد، ولی می­تواند عملکرد سایت را به طور چشمگیری بهبود ببخشد. برای یاد گرفتن این کار ادامه متن را مطالعه کنید.

مرحله اول: ساخت یک وب سایت شامل لینک­ های متعدد

1- نحوه کارکرد لینک­ سازی را یاد بگیرید؛

لینک­ سازی فرآیند ایجاد لینک­ هایی است که مخاطب را به سایت شما هدایت می­کنند. این مساله با محتوای خوب به صورت طبیعی رخ می­دهد، ولی چند روش مختلف نیز به آن کمک می­کند. بک لینک­ ها مهم هستند چون روی رتبه­ بندی سایت شما در جایگاه آن در نتایج جست­جو تاثیر می­گذارند. عوامل متعددی در لینک­ سازی در نظر گرفته می­شوند:

اعتماد(Trust)؛ این سطح اعتماد بین سایت­ هایی است که به هم لینک دارند. لینک­ های موجود در سایت­های قابل­ اعتماد وزن بسیار بیشتری دارد.

مزرعه لینک(Link Neighborhood)؛ این سطح عمومی سایت­ هایی است که به شما لینک دارند و شما به آنها لینک دارید. برای مثال، یک سایت اسپم اغلب به سایت­های اسپم دیگر لینک دارد که مزرعه لینک را ضعیف­تر می­کند.

انکرتکست(Anchor text)؛ این متنی است که در محل آدرس لینک نمایش داده می­شود. انکرتکست باید مرتبط با محتوایی باشد که به آن لینک دارد، چون موتورهای جست­جوگر این متن را با مقصدی که به آن لینک دارد مقایسه می­کنند.

تازگی(Freshness)؛ از آنجاییکه صفحات در طول زمان محبوبیت خود را از دست می­دهند، ارتباط لینک کم کم کاهش پیدا می­کند. لینک­ های تازه نشانه این هستند که متن مقصد هنوز مرتبط است و به تقویت رتبه­ بندی کمک می­کنند.

2- وبلاگ­ها و انجمن­ هایی را پیدا کنید که مرتبط با محتوای سایت شما هستند؛

هر دو گزینه اغلب جایی دارند که می­توانید لینک وب سایت­تان به پروفایلی که ساخته­ اید و امضای پروفایل اضافه کنید. هر بار یک نظر در انجمن پست می­کنید امضایتان همراه با نظر ثبت می­شود و برای همه قابل مشاهده است، از جمله موتورهای جستجوگر.

برای ساخت یک شبکه خوب از لینک­ها باید سایت­ هایی پیدا کنید که متناسب با ژانرتان هستند. رقابت چیزی نیست که قابل چشم­ پوشی یا اجتناب کردن باشد. در عوض، با سایت­های دیگری که در حوزه مشابه هستند همکاری کنید تا به سرعت رشد کنید.

3- مقاله ارسال کنید(لینک سازی به شیوه رپورتاژ)؛

ارسال مقاله به عنوان یک تکنیک لینک­ سازی به کمی زمان بیشتر نیاز دارد، ولی اگر مقاله در سایت­ های درست پست شود به رتبه ­بندی صفحه وب سایت کمک می­کند. با نوشتن چند مقاله کوتاه در مورد موضوعاتی مرتبط با محتوای وب سایت­تان شروع کنید.

سپس این مقالات را به وب سایت­ هایی که آنها را برای بینندگان پست می­کنند ارسال کنید. حتما لینک وب سایت­تان را به بخش منبع مقاله اضافه کنید. به این شکل خزنده­ های وب که توسط موتور جست­جوگر فرستاده می­شوند موقع بررسی سایت لینک را پیدا می­کنند.

این روش ممکن است به خاطر به روز رسانی الگوریتم Panda گوگل به اندازه قبل موثر نباشد.

4- ارسال فید RSS را امتحان کنید؛

RSS یا تشکیل ارتباطات بسیار ساده مجموع ه­ای از فرمت­های فید وب سایت است که برای انتشار مطالب مرتبا به روزرسانی شده، برای مثال وب سایت­ها، وبلاگ­ها و اخبار سرمقاله، در یک فرمت استاندارد سازی شده به کار می­رود.

اسناد RSS به فیدهایی گفته می­شود که شامل متن و متاداده بوده و زمانی منتشر می­شوند که وب سایت یا وبلاگ شما به روزرسانی می­شود. این یک مزیت بزرگ است چون ارسال فید RSS وبمسترها را قادر می­کند محتوای وب­سایت یا وبلاگ خود را به صورت خودکار منتشر کنند.

هر چقدر فید RSS را به وب سایت­های بیشتری ارسال کنید، محتوای جدیدتان دفعات بیشتری منتشر می­شود تا موتورهای جست­جوگر آن را پیدا کنند. مثل بیشتر تکنیک­های لینک­ سازی، وب سایت­های زیادی برای ارسال فید RSS وبلاگ یا وب سایت وجود دارد.

5- به سوالات پاسخ دهید؛

پاسخ دادن به سوالات یک تکنیک لینک­ سازی بسیار مولد است، ولی ممکن است بسیار زمان­بر نیز باشد. وب سایت­های زیادی وجود دارد که می­توان در آنها سوال پست کرد تا دیگران پاسخ آن را پست کنند. این می­تواند بسیار مولد باشد چون بیشتر این سایت­ها به شما اجازه می­دهند یک لینک منبع همراه با پاسخ به سوال پست کنید.

در نتیجه این کار خزندگان وب می­توانند لینک­های شما را پیدا کنند و همچنین افراد دیگری که به دنبال پاسخ مشابه هستند با این لینک به وب سایت شما هدایت می­شوند.

قراردادن لینک در وب سایت­ هایی که به شما اجازه می­دهند به سوالات پاسخ دهید ممکن است رتبه­ بندی سایت­تان را به شدت افزایش دهد چون این سایت­ها رتبه­ بندی بالایی دارند.

مراقب باشید کل روز را صرف پاسخ دادن به سوال نکنید. بهترین کاربرد این تکنیک پاسخ دادن به چند سوال در هر هفته است. در طول زمان بک لینک­ها کم کم زیاد می­شوند.

6- برای لینک سازی، وبلاگ نویسی کنید؛

وبلاگ نویسی یک تکنیک لینک­ سازی دیگر است که کمک زیادی به وب سایت­تان می­کند، ولی ممکن است زمان­بر باشد. این کار در صورتی که به درستی انجام شود به ایجاد بک لینک به وب سایت کمک کرده و همچنین موجب افزایش اعتبار سایت، جذب بازدیدکنندگان جدید و ارتقا صفحات و اطلاعات جدید در سایت می­شود.

همیشه به خاطر داشته باشید که یک لینک به پست وبلاگ اضافه کنید تا خزندگان وب و بازدیدکنندگان بتوانند با استفاده از آن به وب سایت­تان هدایت شوند.

7- وب سایت­تان را به دایرکتوری­ ها ارسال کنید؛

دایرکتوری­های وب سایت یکی از قدیمی­ترین و رایج­ترین اشکال لینک­ سازی هستند. دایرکتوری­ها مجموعه­ های بزرگ از لینک ها هستند که ژانرها یا موضوعات را به اشتراک می­گذارند. این دایرکتوری­ ها سپس توسط خوانندگان و خزندگان وب به کار گرفته می­شوند.

دایرکتوری­ های محبوب عبارت­ اند از: Open Directory Project ، Yahoo! Directory و غیره، در نتیجه کمی تحقیق کرده و سایت­تان را ارسال کنید.

بیشتر دایرکتوری ­ها از شما می­خواهند به صورت دستی سایت­تان را ارسال کنید و بسیاری از آنها توسط داوطلبان ویرایش می­شوند. این بدان معناست که ممکن است تاخیر زیادی بین ارسال و پست شدن وجود داشته باشد.

ارسال وب سایت ممکن است یک فرآیند زمان­بر باشد و اغلب برای صرفه­ جویی در هزینه و زمان برون­ سپاری می­شود.

8- مستقیما با سایت­های دیگر تماس برقرار کنید؛

اگر سایتی دارید که یک سایت دیگر را تکمیل می­کند، با وبمستر تماس گرفته و در مورد رد و بدل کردن لینک­ ها پرس­ وجو کنید. لینک­های ورودی و خروجی محتوای مرتبط ارزش واقعی هر دو سایت را افزایش داده و به نفع هر دو طرف است.

برای مثال، اگر وب سایتی در مورد نکات تمیز کردن جواهرات دارید، با سایت­های فروشگاه ­های جواهر و تجارت جواهر ارتباط برقرار کنید.

9- در مورد محتوای مرتبط نظر بدهید؛

یک راه سریع برای انتشار لینک نظر گذاشتن در وبلاگ­ ها و مقالات دیگری است که مرتبط با محتوای شما هستند. در مورد بهترین روش انجام این کار اختلاف نظر وجود دارد. برخی قراردادن لینک­ های متنی به وب سایت در پاسخ و برخی دیگر قراردادن آن در امضا یا پروفایل را پیشنهاد می­کنند.

لینک ­های خود را در مکان­ های طبیعی قرار دهید. لینک­ هایی که با متن احاطه شده ­اند احتمال بیشتری دارد یک لینک خوب در نظر گرفته شوند.

از قراردادن لینک در سایدبار و فوتر اجتناب کنید. احتمال بسیار کمی دارد خزندگان وب این مکان­ها را بررسی کنند.

10- به بیرون لینک بدهید(لینک سازی خارجی)؛

علاوه بر تلاش برای ساخت بک لینک به صفحات وب سایت­تان باید به سایر سایت­های مورد اعتماد در حوزه خود لینک بدهید. این کار به ایجاد اعتماد و بهبود محله لینک کمک می­کند. وبمسترهای سایت­ های دیگر متوجه ترافیک مثبت از طرف لینک­ های شما شده و در نتیجه به مشارکت و تبادل لینک تمایل پیدا می­کنند.

همانند سایر تلاش­ های لینک­ سازی، اطمینان حاصل کنید که به محتوای مرتبط لینک می­دهید.

11- در لینک سازی فقط به صفحه اصلی­ تان لینک ندهید؛

وقتی در سایر مقالات و نظرات به سایت­تان لینک می­دهید، به صفحه یا مقاله مرتبط لینک بدهید و نه فقط به صفحه اصلی. این کار به افزایش رتبه­ بندی سایر صفحات سایت نیز کمک می­کند که به حضور کلی سایت کمک می­کند.

12- پست­های مهمان ایجاد کنید؛

بسیاری از سایت­ها و وبلاگ­ ها ویژگی نویسندگان مهمان دارند. چند نمونه آماده کنید و با وبمستر در مورد یک جایگاه نویسنده مهمان ارتباط برقرار کنید. پست مهمان شما محل خوبی برای قرار دادن چند لینک انتخابی به سایت­تان است. همچنین یک لینک در امضایتان نیز قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که لینک­ هایتان مرتبط هستند.

        از لینک ­های بسیار زیاد استفاده نکنید، در غیر این صورت پست­ تان اسپمبه نظر می­رسد.

برخی از وبمسترها ممکن است تبلیغات شخصی را خیلی دوست نداشته باشند، پس اطمینان حاصل کنید که محتوای پست مهمان­تان خوب است و ارزش خواندن دارد.

13- از فید RSS استفاده کنید؛

اطمینان حاصل کنید که مقالات­تان از طریق فید RSS منتشر می­شوند و فید به دایرکتوری­ های RSS مرتبط ارسال شده است. این کار منجر به ترافیک بسیار بیشتر به سمت مقالات شده و در نتیجه بک لینک­های طبیعی را افزایش می­دهد.

مرحله دوم: ایجاد محتوای باکیفیت و اهمیت آن در لینک سازی

لینک سازی

1- محتوای غیرکپی بنویسید؛

اولین راه برای ایجاد بک لینک ­های طبیعی ایجاد محتوای مفید است. اگر محتوای مفید یا جالب فراهم کنید خوانندگان کار لینک­سازی را برای شما انجام خواهند داد. ایجاد محتوای خوب یک هنر است و نیاز به تمرین دارد.

از روش­های مختلف ارائه محتوا استفاده کنید،می­توانید از کمیک، پادکست، ویدئو یا هر نوع ارتباط دیگر برای متمایز کردن خود و ایجاد یک هویت برند خوب استفاده کنید.

مصاحبه یک روش عالی برای ایجاد محتوای جالب و همچنین شبکه است. مصاحبه واقعی بوده و معمولا بازدیدهای زیادی از طرف گروه­های جمعیتی علاقه­ مند دریافت می­کند.

2- خود را به یک نویسنده معتبر تبدیل کنید؛

اگر متخصص یک موضوع هستید، از این تخصص استفاده کرده و خود را به نویسنده معتبر آن موضوع تبدیل کنید. اگر محتوای مفید و منحصر به فر  فراهم می­کنید، دیگران به شما به عنوان یک مرجع لینک خواهند داد. این لینک­ها از قوی­ترین­ ها بوده و تاثیر زیادی روی رتبه­ بندی اعتماد شما دارند.

اگر خود را به یک نویسنده معتبر تبدیل کنید، در مقالات خبری و سایر انتشارات مهم به شما لینک داده می­شود. این لینک­ها منجر به افزایش شدید ترافیک و رتبه­ می­شوند.

3- از آخرین اخبار و پیشرفت­ ها مطلع باشید؛

buzz اینترنت مدام در حال تغییر است و بهتر است از چیزهایی که محبوب هستند مطلع باشید. محتوای خود را به گونه­ ای تنظیم کنید که متناسب با موج در حال تغییر مسائل روز باشد. در نتیجه این کار لینک­ های فراوانی برایتان ایجاد می­شود.

4- اطمینان حاصل کنید که مقالات­تان بدون خطا هستند؛

هیچ کس خواندن مقاله ­ای که نگارش ضعیف دارد یا سرشار از خطاهای املایی است را دوست ندارد. کمی زمان گذاشته و نوشته ­تان را تصحیح کنید. توانایی اصلاح کردن به زمان و صبر نیاز دارد.

5- محتوای همیشه سبز در لینک سازی اهمیت دارد؛

محتوای همیشه سبز همیشه مرتبط خواهد بود. این محتوا برای لینک­ های همیشگی مفید است چون محتوا اغلب بعدا دوباره کشف می­شود. یک مجموعه لینک قوی چند لینک همیشه سبز دارد. برخی از بهترین محتواهای همیشه سبز شامل عشق، غذا، فرزندپروری، کاهش وزن، مراقبت از حیوان خانگی و غیره هستند. فرمت­های متداول همیشه سبز عبارت­ اند از:

  ♦ فهرست­ ها

  مرورها

  خودآموزها

6- اطمینان حاصل کنید که سایت به خوبی طراحی شده و قابل استفاده است؛

یک سایت زشت یا غیرقابل استفاده احتمالا کمپین بک لینک را قبل از شروع از بین می­برد. سایتی که ظاهر جذاب دارد هیچ وقت به این اندازه مهم نبوده و خوانندگان به سرعت سایت­ هایی که  خواندن یا استفاده از آنها دشوار است را نادیده می­گیرند.

مرحله سوم: استفاده از رسانه ­های اجتماعی برای لینک سازی خارجی

لینک سازی

سایت­ های رسانه­ های اجتماعی معمولا از لینک­ های NoFollow استفاده می­کنند که یعنی تاثیری روی رتبه ­بندی شما ندارند. با این حال این سایت­ ها برای ایجاد ترافیک بسیار خوب هستند و بازدید بیشتر از سایت هیچ ضرری ندارد. بازدید بیشتر به صورت غیرمستقیم برای شما لینک ایجاد می­کند، زیرا خوانندگان به سایت شما هدایت می­شوند و خودشان به آن لینک می­دهند.

1- برای لینک سازی حضور گسترده در شبکه­ های اجتماعی داشته باشید؛

از هر تعداد شبکه اجتماعی که منطقی است برای سایت­تان استفاده کنید. توئیتر، فیسبوک، گوگل پلاس،  Tumblr و غیره گنجینه­ های بالقوه به اشتراک­ گذاری لینک هستند. اطمینان حاصل کنید که بسته به زمان و بودجه ­ای که دارید در این سایت­ ها حضور دارید.

ایجاد یک صفحه اجتماعی ساده اغلب چند دقیقه طول می­کشد ولی فایده زیادی دارد زیرا شما را قادر می­کند اطلاعات و لینک های زیادی بارگذاری کنید که موجب اعتبار وب­سایت­ تان شده و همزمان بازدیدکنندگان جدید را جذب می­کند.

روزانه میلیون­ها نفر این وب­ سایت­های اجتماعی را برای پیدا کردن اطلاعات جدید جست­جو می­کنند و سپس این اطلاعات را با دوستان و خوانندگان خود به اشتراک می­گذارند.

2- صفحات رسانه اجتماعی بسازید که منعکس­ کننده محتوای­تان باشند؛

اطمینان حاصل کنید که تمامی بازدیدگان رسانه اجتماعی شما به جدیدترین محتوا دسترسی دارند. این کار باعث می­شود به سایت­تان مراجعه کنند و در نتیجه بک لینک برای مقالات­تان ایجاد می­شود.

3- از سایت­های بوک مارک اجتماعی برای لینک سازی استفاده کنید؛

بوک مارکینگ اجتماعی روشی برای سازماندهی، ذخیره سازی، مدیریت، جست­جو و به اشتراک­ گذاری آنلاین منابع، از جمله وب سایت­ها است. Digg، Reddit، Pinterest، Stumbleupon و سایر سایت­ها یک روش عالی برای نمایش دادن مقالات به بازدیدکنندگان جدید هستند.

بسیاری از این سایت­ها به شما اجازه می­دهند مقاله خودتان را ارسال کنید، اگرچه ممکن است محدودیت­ هایی در زمینه تعداد دفعات این کار داشته باشند. در حالت ایده ­آل، خوانندگان سایت شما را به این بوک مارک­های اجتماعی ارسال می­کنند و موجب محبوبیت و قابل اطمینان بودن­تان می­شوند.

بسیاری از پلت­فرم ­های وبلاگ پلاگین دارند که خوانندگان را قادر می­کند به راحتی مقالات شما را به سایت­های بوک مارکینگ اجتماعی ارسال کنند.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*