الگوریتم پنگوئن چیست؟

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

الگوریتم پنگوئن ، الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار از جمله الگوریتم‌های مهم گوگل هستند. گوگل برای بالابردن کیفیت نتایج صفحه جستجو خود از الگوریتم‌های متنوعی استفاده می‌کند.

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم گوگل:قوانین گوگل برای داشتن یک محتوای یونیک و کاربر پسند

الگوریتم پنگوئن یک الگوریتم قوی است که به منظور شناسایی سایت‌های بی کیفیت و اسپم استفاده می‌شود و به شدت با روش‌های سئو کلاه سیاه مخالف است.

سئو کلاه سیاه روشی ست که برای کسب رتبه سایت از روش‌های غیر قانونی استفاده می‌کنند.

البته این بررسی فقط برای سایت‌هایی که از روش سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند انجام نمی‌شود بلکه سایت‌هایی را که از روش صحیح بهینه سازی می‌شوند و محتوا با کیفیت ارائه می‌دهند را نیز شناسایی می‌کند و رتبه آن‌ها را افزایش می‌دهد.

Matt Cutts در کنفرانس SMX که در سال ۲۰۱۲ برگزار شد، در رابطه با الگوریتم پنگوئن گفت:

“ما به این فکر کردیم که چطور با محتوای بی کیفیت مبارزه کنیم و برای حل این موضوع الگوریتم پاندا را معرفی کردیم. اما بعد از معرفی این الگوریتم متوجه شدیم که این شروع کار است و هنوز سایتهای اسپم زیادی وجود دارند. سپس برای حل این مشکل الگوریتم پنگوئن را طراحی کردیم.”

گوگل هر چند وقت یکبار الگوریتم‌های جستجو خود را به روزرسانی می‌کند. بنابراین طبق گفته خود گوگل پنگوئن نسخه به روز شده الگوریتم پاندا می‌باشد.

هدف از به وجود آمدن پنگوئن چیست؟

هدف این الگوریتم نمایش سایت‌های با کیفیت برای کاربران است. در ابتدا این الگوریتم به عنوان یک فیلتر عمل می‌کرد به طوریکه نتایج جستجو باید از این فیلتر عبور می‌کردند.

در سپتامبر ۲۰۱۶ گوگل الگوریتم پنگوئن را به عنوان بخشی از هسته‌ی الگوریتم جستجو معرفی کرد.

به گفته‌ی یکی از کارمندان گوگل به نام جان مولر، پنگوئن یک الگوریتم گسترده وب است.

یعنی یکی از عوامل کاهش اعتماد گوگل به سایت شما که تعداد زیاد لینک‌های بی‌کیفیت سایت شما است را شناسایی می‌کند.

• تاریخچه الگوریتم پنگوئن گوگل:

برای اولین بار این الگوریتم در سال ۲۰۱۲ شروع به فعالیت کرد. طبق گزارشات گوگل، در ابتدای کار ۳ درصد از نتایج جستجو تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته بودند. با به روز رسانی این الگوریتم نتایج بهتری حاصل شد.

۱) اولین نسخه الگوریتم پنگوئن(۱٫۱) در تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۲ معرفی شد. در این نسخه اطلاعات الگوریتم به روز رسانی شد و تغییراتی را در هسته اصلی الگوریتم ایجاد نکرد.

۲) نسخه دوم الگوریتم پنگوئن (۱٫۲) در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۲ معرفی شد. پنگوئن گوگل به روز شد تا پیش از این تنها سایت‌هایی که به زبان انگلیسی بودند تحت تاثیر الگوریتم پنگوئن قرار گرفته بودند اما با ورود این نسخه نتایج جستجو در زبان‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

۳) نسخه سوم الگوریتم پنگوئن (۲٫۰) در تاریخ ۲۲ مه ۲۰۱۳ معرفی شد. این به روز رسانی برخلاف دیگر نسخه‌ها تغییرات فنی در هسته اصلی این الگوریتم را بررسی کرد.

با این بروزرسانی ۲٫۳ درصد از نتایج تحت تاثیر قرار گرفتند. بررسی از صفحه اصلی فراتر رفت و تمام صفحات را برای پیدا کردن لینک‌های اسپم بررسی می‌کرد.

۴) نسخه چهارم الگوریتم (۲٫۱) که در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۳ عرضه شد. این نسخه برای تغییرات سریع که در نسخه قبلی لازم بود معرفی شد.

۵) نسخه پنجم الگوریتم (۳٫۰) در تاریخ ۱۷ اکتبر ۲۰۱۴ معرفی شد. در این نسخه هم تنها تغییراتی در بانک اطلاعاتی الگوریتم انجام شد و هنوز تغییری در هسته اصلی پنگوئن صورت نگرفت.

۶) نسخه نهایی الگوریتم پنگوئن (۴٫۰):

با این نسخه، به روزرسانی در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۶ برای هسته اصلی الگوریتم انجام شد و گوگل بیشتر بر روی بی اثر کردن لینک‌های نامناسب کار می‌کند و تا جای ممکن آن‌ها را مجازات نمی‌کند.

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن یک بخش اصلی در کل الگوریتم جستجو گوگل می‌باشد. اگر شما در مدیریت سایت خود دچار خطا شوید این الگوریتم به سرعت اشتباه شما را شناسایی می‌کند و شما دچار پنالتی از طرف این الگوریتم می‌شوید.

همچنین اگر با استفاده از روش های درست سایت خود را مدیریت کنید، گوگل به سرعت پاداشی را برای شما در نظر می‌گیرد.

این یک روش منطقی برای مدیریت سایت‌هاست که الگوریتم پنگوئن از آن استفاده می‌کند. این الگوریتم برخلاف دیگر الگوریتم‌ها بلادرنگ است.

یعنی برای رتبه بندی سایت خود دیگر نیاز نیست مدت زیادی را منتظر بمانید چرا که این الگوریتم در مدت زمان کم به این مسئله رسیدگی می‌کند و نتایج را به شما باز می گرداند.

قبلا اگر گوگل سایت شما را جریمه می‌کرد کل سایت شما جریمه می‌شد و شما شانسی برای بازگشت نداشتید اما حالا گوگل تنها آن صفحه از سایت شما را که از قوانین نادرست ایجاد شده را جریمه می‌کند و شما با رفع عیب سایت خود مجددا میتوانید راهی برای بازگشت داشته باشید.

• الگوریتم پنگوئن چگونه کار میکند؟

هنگامی که شما در سایت خود یک صفحه جدید ایجاد می‌کنید، الگوریتم پنگوئن این صفحه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

اگر از نظر گوگل قابل قبول باشد، در صفحات اول جستجو قرار می‌گیرد در غیر اینصورت با کاهش رتبه مواجه می‌شوید. به طور کلی این الگوریتم دو روش خاص را مورد هدف خود قرار می‌دهد:

۱) لینک‌ها: استفاده از لینک‌های نامعتبر و بی ربط که موجب یک محبوبیت مصنوعی می‌شود و هیچ ارتباطی با موضوع محتوا سایت شما ندارند. گوگل این لینک‌ها را شناسایی می‌کند.

۲) کلمات کلیدی: استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی با این منظور که بخواهید سایت خود را در صفحه اول جستجو گوگل قرار دهید! الگوریتم پنگوئن به این مورد هم توجه می‌کند.

• جهت پیشگیری جریمه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل موارد زیر را رعایت کنید:

۱) انکرتکست‌های تکراری برای استفاده، مناسب نیستند.

۲) نام فایل‌‌هایی که آپلود می‌کنید تاثیر بر روی سئو سایت شما دارد بنابراین به این نام‌ها توجه کنید.

۳) می‌توانید از لینک‌های رندوم یا تصادفی برای سایت خود استفاده کنید. بهتر است حداکثر دو لینک در فوتر سایت خود قرار دهید

۴) اگر در تولید محتوای خود بیش از اندازه از کلمات و کلمات کلیدی استفاده کنید، الگوریتم پنگوئن به این مسئله پی میبرد.

۵) بهینه‌سازی بیش از حد یعنی استفاده بیش از اندازه از H1، مناسب نیست. این امر برای شما مشکل ساز خواهد شد.

با این کار نشان می‌دهید توجه شما بیشتر به موتور‌های جست و جو بوده و کمتر به رضایت مشتری توجه کرده اید!

۶) از ارائه محتوای ضعیف و بی کیفیت خودداری کنید.

۷) اصول لینک سازی را رعایت کنید. از لینک‌های تقلبی استفاده نکنید. اگر از بک لینک‌های سایت‌های بی کیفیت و نامناسب استفاده کنید، گوگل آن‌ها را شناسایی میکند و آن‌ها را به صفحات آخر جستجو انتقال میدهد.

۸) اگر تعداد لینک‌هایی که در هدر و فوتر سایت شما از یک اندازه مشخصی عبور کند، الگوریتم پنگوئن با آن برخورد می‌کند.

بنابراین تعداد این لینک‌ها را مدیریت کنید. برای انجام این کار پیشنهاد می‌شود هر ماه لینک‌های خود را چک کنید. لینک‌های خوب را نگهداری کنید و لینک‌های بد و اسپم را حذف کنید.

۹) مطالبی که شبیه هم هستند را بازنویسی کنید.

الگوریتم پنگوئن

 

• چگونه بفهمیم که سایت ما برای پنگوئن مناسب است؟

همانطور که گفتیم الگوریتم پنگوئن گوگل به عنوان یک فیلتر ایندکس گوگل برای تمام سایت‌ها عمل می‌کند. اما پنالتی دستی مخصوص یک سایت است.

یعنی گوگل برای آن سایت تصمیم می‌گیرد که این سایت اسپم است یا خیر. پنالتی شدن یک سایت ممکن است به خاطر گزارش هرزنامه که از طرف کاربران ارسال می‌شود، انجام گیرد.

به همین علت گوگل بر روی سایت مورد نظر حساس شده و با دقت بیشتری بر روی آن نظارت می‌کند.

البته توجه داشته باشید که این جابه جایی رتبه‌ها ممکن است فصلی باشد مثلا فروش یک محصول یا توجه کاربران به یک موضوعی در فصل خاصی انجام می‌شود مانند خرید لباس در فصل تابستان و زمستان باهم متفاوت است!

• چگونه بعد از پنگون سایت خود را بازیابی کنیم؟

در صورتی که سایت شما دچار پنالتی دستی شد لازم است که یک فایل تجدید نظر برای گوگل ارسال کنید.

اما اگر این پنالتی توسط الگوریتم پنگوئن صورت گرفته است نیاز به فایلی ندارید فقط باید در سایت خود تغییراتی را ایجاد کنید.

با ایجاد این تغییرات، دفعات بعد که گوگل به سایت شما مراجعه می‌کند متوجه پشیمان شدن شما می‌شود و شما را به جایگاه قبلی خودتان برمی‌گرداند.

شما باید در این مرحله اول از همه سئو داخلی و بعد سئو خارجی سایت خود را بررسی کنید. برای ایجاد تغییرات در سایت خود میتوانید موارد زیر را انجام دهید:

۱) لینک‌های غیر طبیعی را کنترل کنید: حتی لینک‌هایی که خودتان ساخته اید یا در سایت‌های دیگر قرار دادهاید را بررسی کنید.لینک‌های اسپمی که روی ‌آن‌ها کنترلی ندارید و لینکهای Side-wide گرفته شده را حذف کنید.

۲) در محتوای سایت خود تجدید نظر کنید و مجددا بهینه سازی سایت خود را انجام دهید: مطمئن شوید که کلمات کلیدی به تعداد و جای مناسب قرار دارند. به ارتباط بین کلمات کلیدی و محتوای سایت خود دقت کنید.

از سایت‌هایی که تعداد External link آن‌ها بیش از ۱۰۰ است بک لینک نگیرید. از سایت‌هایی که روی یک IP آدرس هستند، نیز پیشنهاد می‌شود لینک نگیرید.

۳) می‌توانید از قسمت پنل وبمستر خود گزارش حذف لینک‌های نامناسب را بدهید.

۴) با کمک ابزار وبمستری گوگل درخواست تجدید نظر را برای سایت خود ثبت کنید: با این کار از گوگل درخواست می‌کنید که سایت شما را مجددا بررسی کند.

بعد از حذف لینک‌های نامناسب و رفع اشتباهای خود به قسمت Google Webmaster Tools رفته و درخواست را ثبت کنید تا گوگل مجددا لینک‌های سایت شما را بررسی کند.

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه گوگل برای مدیریت مطالب صفحه جستجو خود از الگوریتم‌های پیشرفته‌ای مانند پنگوئن استفاده می‌کند، اعتماد کاربران به نتایج جستجو گوگل بیشتر می‌شود.

بنابراین لازم است شما هم اعتماد گوگل را بدست آورید تا بتوانید در صفحات اول نتیجه جستجو گوگل قرار دهید.

مطالب سایت خود را به روش درست و قانونی منتشر کنید تا گوگل به شما اعتماد کند و دچار جریمه الگوریتم پنگوئن نشوید.

842 بازدید