×

تماس با ما

چطور سایتتان را در حالت تعمیر و نگهداری یا coming soon قرار دهید

آیا می‌خواهید سایتتان را در حالت Maintenance Mode یا حالت تعمیر و نگهداری قرار دهید؟ این حالت به شما این امکان را می‌دهد تا به جای نمایش یک سایت بهم ریخته و معیوب در حین تعمیر، یک اعلان دوستانه به کاربر بدهید. حالت تعمیر همچنین این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا خیالتان از دسترسی کاربران به سایتتان آسوده باشد و به انجام عملیات تعمیر و نگهداری بپردازید.

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چطور خیلی راحت صفحه حالت تعمیر سایتتان را کارآمدتر، کاربرپسندتر و خواشانیدتر کنید.

چرا و چه زمان لازم است سایتتان را در حالت تعمیر و نگهداری قرار دهید؟

معمولا می‌توانید بدون نیاز به فعال کردن حالت تعمیر، روی سفارشی‌ سازی سایت وردپرستان کار کنید. می‌توانید تنظیمات جزئی انجام دهید، محتوای جدید منتشر کنید، تم‌ها و پلاگین‌ها را بدون اینکه حتی لحظه از کار بیفتند، آپدیت کنید.

با این وجود، گاهی اوقات لازم است برای یک زمان طولانی‌ تر روی وبسایتتان کار کنید. مثل زمانیکه به صورت دستی به نصب یک تم جدید می‌پردازید و یا پلاگین جدیدی را تنظیم می‌کنید که رفتار وبسایتتان را تغییر می‌دهد. طی این مدت وبسایت شما ممکن است برای مدتی برای کاربران به صورت بهم ریخته و معیوب ظاهر شود.

مطمئنا دوست نخواهید داشت که کاربران با یک سایت معیوب مواجه شوند، مخصوصا اگر ترافیک بالایی هم داشته باشد. این حالت تجربه بدی را برای کاربران ایجاد می‌کند و به آنها یک تصویر منفی از برندتان می‌دهد.

شایعترین راه برخورد با این مشکل، راه‌اندازی یک سایت داربست گونه یا Staging website است. این نوع سایت این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا در محیطی آزمایشی روی وبسایتتان کار کرده و زمانیکه کارتان تمام شد، آن تغییرات را روی سایت دایر و واقعی اعمال کنید.

اگر از یک سایت داربستی استفاده نمی‌کنید، قطعا لازم است وبسایتتان را در حالت تعمیر و نگهداری قرار دهید زیرا تغییرات را به صورت زنده در وبسایت اعمال می‌کنید. این کار باعث می‌شود مشکل تجربه کاربری بد را برطرف کنید.

قرار دادن یک وبسایت وردپرسی در حالت تعمیر به شما این امکان را می‌دهد تا یک نوتیفیکیشن کاربرپسند، لینکهای جایگزین برای مراجعه نشان دهید و برای موقعی که تعمیر به اتمام خواهد رسید، چارچوب زمانی قید کنید.

با همه این اوصاف، بیایید نگاهی داشته باشیم به نحوه قرار دادن آسان سایت وردپرس در حالت نگهداری یا در دست تعمیر. ما به شما دو پلاگین برای ایجاد صفحات به زودی (Coming soon) یا حالت تعمیر ارائه خواهیم کرد. شما می‌توانید هر کدام که فکر می‌کنید برایتان بهتر است را انتخاب کنید.

 

1- حالت تعمیر و نگهداری با استفاده از پلاگین SeedProd

SeedProd یک پلاگین پرمیوم وردپرس است که طرح‌ های زیبا و پشتیبانی تضمین‌ شده‌ای را ارائه می دهد. اولین کاری که باید انجام دهید اینست که افزونه SeedProd را نصب و فعال کنید.پس از فعالسازی، برای راه‌اندازی صفحه به زودی یا حالت تعمیر، باید به صفحه Settings>>Coming Soon Pro بروید.

seedprod plugins

ابتدا لازم است یک Status یا حالت را انتخاب کنید. می‌توانید Enable Coming Soon Mode یا Enable Maintenance Mode را انتخاب نمایید. همچنین امکان انتخاب حالت تغییر مسیر یا Redirect Mode که باعث می‌شود به راحتی مسیر کاربرانتان را به وبسایت دیگری تغییر دهید، نیز هست.

پس از انتخاب حالت به زودی یا تعمیر، روی دکمه Save all changes کلیک کنید. سپس لازم است روی دکمه Edit Coming Soon/Maintenance‌ کلیک کنید. با فشردن این دکمه بخش سفارشی‌ساز تم SeedProd باز خواهد شد.

حالت تعمیر و نگهداری

شما فهرستی از قالبهای آماده‌ای که می‌توانید برای صفحه به زودی یا حالت تعمیر و نگهداری سایتتان استفاده کنید را مشاهده خواهید کرد. برای انتخاب روی یک تم کلیک کنید. SeedProd امکانات سفارشی آن تم را به شما نشان خواهد داد.

حالت تعمیر و نگهداری 1

از این قسمت می‌توانید به راحتی لوگو و پس زمینه انتخاب کنید، محتوای صفحه را تغییر دهید، فرم اشتراک ایمیل و دکمه‌ های اشتراک شبکه‌ های اجتماعی، تایمر شمارش معکوس، نوار پیشرفت و موارد دیگر را اضافه نمایید.

SeedProd‌ از تمام سرویس‌های بازاریابی ایمیلی هم پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید خیلی راحت ارائه‌دهنده سرویس ایمیلتان را انتخاب و فرم ثبت نام را از طریق دستورات صفحه زیر ایجاد کنید.

seedprod settings

وقتی تنظیمات مدنظرتان را انجام دادید، یادتان نرود برای ذخیره تغییرات روی دکمه Save کلیک کنید.

حالت تعمیر و نگهداری تنها برای آن دسته از کاربرانی که لاگین نشده‌اند قابل نمایش است. حالا می‌توانید عملا در یک تب ناشناس جدید (incognito) برای پیش نمایش صفحه حالت تعمیرتان بازدید کنید.

comming soon

♦ کنترل دسترسی وبسایت برای کاربران لاگین شده

به صورت پیشفرض، SeedProd صفحه حالت تعمیرتان را به تمام بازدیدکنندگانی که لاگین نشده‌اند نمایش خواهد داد. تمام کاربران قادر خواهند بود وقتی به صورت عادی مشغول چرخیدن و گشتن در وبسایتتان هستند، وارد آن شده یا لاگین شوند.

با این وجود اگر شما یک سایت عضویت یا یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کرده‌اید، کاربران لاگین شده همان اعضا و مشتریان شما هستند.

برای انتخاب کسانی که می‌توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند، ابتدا به صفحه Settings>>Coming Soon Pro بروید. حالا به بخش Access Controls در پایین اسکرول کنید.

حالت تعمیر و نگهداری

از اینجا می‌توانید متدی را برای دور زدن حالت تعمیر و نگهداری انتخاب کنید. می‌توانید یک کلید رمز که می‌تواند به عنوان یک پسورد با URL‌ وبسایت مورد استفاده قرار گیرد را وارد کنید.

همچنین امکان تنظیم یک کوکی هم وجود دارد که به دلیل مشکلات ذخیره‌سازی چندان موثر نیست. اگر کاربرانتان یک IP استاتیک دارند (که اکثرشان ندارند)، می‌توانید از آدرس‌های IP‌ استفاده کنید.

موثرترین متد اینست User roles که می‌تواند به سایت دسترسی پیدا کند را انتخاب کنید. شما می‌توانید مانع نقشهای کاربری ایجاد شده توسط پلاگین عضویت وردپرس یا ایکامرس شوید.

وقتی تنظیمات مربوط به Access Controls را انجام دادید، فراموش نکنید که برای ذخیره تغییرات روی دکمه Save All Changes ‌ کلیک کنید.

♦ خارج کردن صفحات خاص از حالت تعمیر

یکی دیگر از ویژگی‌های فوق‌العاده SeedProd‌ اینست که این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا به صورت گزینشی صفحاتی را از حالت تعمیر خارج یا آنها را به این حالت اضافه کنید.

این کار مناسب مواقعی است که ممکن است لازم شود به برخی از کاربران اجازه دسترسی به یک سری صفحات خاص را بدهید.

مثلا اگر وبسایت شما از یک صفحه لاگین سفارشی استفاده می‌کند، شاید بخواهید آن را از حالت تعمیر و نگهداری خارج کنید. اگر از طریق ایمیل از مشتری پشتیبانی می‌کنید، ممکن است مایل باشید صفحه فرم تماس را هم از این حالت خارج نمایید.

برای خارج کردن صفحات، کافیست سری به صفحه تنظیمات پلاگین بزنید و به سمت بخش Advanced Settings در پایین اسکرول کنید. از اینجا می‌توانید به صورت انتخابی با وارد کردن یک URL در آن واحد، URL ها را از این حالت خارج کرده یا آنها را به حساب بیاورید.

حالت تعمیر و نگهداری

پس از وارد کردن صفحات چه برای حذف و چه درج، روی دکمه Save All Changes برای ذخیره تغییرات کلیک کنید.

2- راه اندازی حالت تعمیر با استفاده از پلاگین WP Maintenance Mode

اولین کاری که باید بکنید، نصب و فعالسازی افزونه WP Maintenance Mode است. پس از فعالسازی لازم است برای انجام تنظیمات افزونه، به Settings>>WP Maintenance Mode‌ بروید.

wp maintenance mode plugins

صفحه تنظیمات پلاگین به 5 تب تقسیم‌بندی شده است. به صورت پیشفرض شما با تب گزینه‌های General روبرو خواهید شد. Status‌ اولین گزینه در زیر General است که به صورت پیشفرض روی Deactivated تنظیم شده است. برای اینکه سایت وردپرستان را روی حالت تعمیر قرار دهید، لازم است آن را روی حالت Activated تنظیم نمایید.

اگر می‌خواهید موتورهای جستجو وبسایتتان را وقتی روی حالت تعمیر و نگهداری است مشاهده کنند، لازم است گزینه Bypass for Search Bots را روی Yes تنظیم کنید. اگر یک وبسایت شناخته شده و معتبری دارید، توصیه می‌کنیم این گزینه را روی Yes تنظیم کنید.

افزونه WP Maintenance Mode به شما به عنوان یک ادمین این امکان را می‌دهد تا دسترسی کاملی به وبسایتتان در حین تعمیر آن داشته باشید. این بدان معناست که شما می‌توانید یک وبسایت در حال کار را مشاهده کرده و به داشبورد وردپرستان لاگین شوید.

در ضمن می‌توانید مشخص کنید که کدام نقشهای کاربر باید اجازه دسترسی به فرانت و بک‌اِند سایتتان در زمان تعمیر را داشته باشند. این قابلیت به صورت پیشفرض فقط روی Administrator تنظیم شده است.

گزینه‌های دیگر این صفحه نیاز به توضیح ندارند. وقتی تنظیمات مدنظرتان را انجام دادید، باید روی دکمه Save Settings برای ذخیره تغییرات کلیک کنید.

♦ ایجاد صفحه خوشامدگویی برای حالت تعمیر

WP Maintenance Mode‌ باعث می‌شود تا بتوانید صفحات فرود زیبایی برای نمایش در حین تعمیر سایت، ایجاد کنید. برای ایجاد صفحه خوشامدگویی یا Splash خیلی راحت روی تب Design در صفحه تنظیمات افزونه کلیک کنید.

design

اول باید یک عنوان، سرصفحه و محتوا برای نمایش در صفحه تعمیرتان ایجاد نمایید. اگر یک صفحه به زودی می‌سازید، می‌توانید متناسب با آن محتوا را تغییر دهید.

سپس باید رنگ متن و نوع پس‌ زمینه را انتخاب کنید. شما می‌توانید رنگ پس زمینه و یک تصویر از پیش تعریف شده انتخاب کرده و تصویر پس زمینه خودتان را آپلود کنید. وقتی کار تنظیمات به اتمام رسید، یادتان نرود برای ذخیره تنظیمات روی دکمه Save Changes‌ کلیک کنید.

♦ افزودن تایمر شمارش معکوس و قابلیت ثبت نام در خبرنامه در صفحه تعمیر وردپرس

اگر سایتتان را در حالت به زودی قرار می‌دهید یا فقط می‌خواهید کاربران بدانند چه زمانی سایتتان از حالت تعمیر و نگهداری خارج می‌شود، می‌توانید از یک ماژول تایمر شمارش معکوس که در خود این افزونه قرار دارد استفاده کنید.

شما می‌توانید از طریق تب Modules در صفحه تنظیمات افزونه، آن را تنظیم کنید. در این قسمت می‌توانید یک تاریخ شروع انتخاب کرده و زمان باقیمانده را وارد نمایید.

modules

همچنین می‌توانید به کاربران اجازه دهید تا عضو شوند و وقتی وبسایت به حالت عادی و آنلاین برگشت، ‌به آنها خبر داده شود. این کاربران از طریق این افزونه باخبر خواهند شد و در فهرست بازاریابی ایمیلی‌تان عضو نخواهند بود. لازم است از اینکه سایت وردپرستان قادر به فرستادن ایمیل است مطمئن شوید.

حالت تعمیر و نگهداری

در گام بعدی می‌توانید لینکهایی به پروفایلهای رسانه‌های اجتماعی‌ تان در صفحه به زودی یا تعمیر اضافه کنید. به راحتی URL‌ پروفایل رسانه اجتماعی‌تان را وارد کنید. این پلاگین به طور خودکار دکمه‌های رسانه‌های اجتماعی را نمایش خواهد داد.

social networks

به طور اختیاری می‌توانید Google Analytics را فعال کرده و ID پیگیری‌تان را در تنظیمات پلاگین اضافه نمایید. فراموش نکنید روی دکمه Save Settings برای ذخیره تغییرات کلیک کنید.

افزونه WP Maintenance Mode این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا یک ربات چت زنده از پیش برنامه‌ریزی شده که حاوی یک جعبه کمک گفت و گوی تعاملی است را نصب کنید. شما می‌توانید از این ویژگی برای درخواست مودبانه از کاربران در صورتیکه آنها مایل به عضو شدن باشند، استفاده نمایید.

حالت تعمیر و نگهداری

اگر این ربات را فعال کنید، محتوای حالت تعمیر و نگهداری که در صفحه تنظیمات General تنظیم کرده بودید، پنهان خواهد شد. به این ترتیب ربات چت در وبسایت شما ظاهر می‌شود.

حالت تعمیر و نگهداری

اگر مشغول جمع‌ آوری داده‌های کاربری از طریق فرم‌ های ثبت‌ نام در صفحه حالت تعمیر یا به زودی هستید، پس حتما می‌خواهید آن را با GDPR‌ یا مقررات کلی حفاظت از داده سازگار کنید.

می‌توانید با رفتن به تب GDPR در صفحه تنظیمات افزونه، این کار را انجام دهید. از این قسمت می‌توانید ماژول محرمانگی را فعال کرده و صفحه Privacy Policy‌ را انتخاب نمایید.

gdpr

حالا می‌توانید در پنجره یک مرورگر جدید با حالت ناشناس از وبسایتتان دیدن کنید و صفحه در دست تعمیری که ساخته‌اید را مشاهده نمایید.

حالت تعمیر و نگهداری

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*