×

تماس با ما

اصول سئو: چطور وبسایتمان را برای موتور جستجوی گوگل بهینه کنیم

اصول سئو به شما تاکید می کند، چه از قبل وبسایتی ساخته اید و چه قصد راه­ اندازی یک مورد جدید را دارید، کسب و کار آنلاین شما بدون بهینه سازی موتورهای جستجو، به سود کامل نخواهد رسید. هر فردی می­ تواند با پیاده سازی تعدادی از اصول سئو، به نتایج واقعی دست پیدا کرده، رتبه سایتش را در گوگل افزایش داده و ترافیک و بازدید از آن را بالا ببرد بدون اینکه نیاز به تخصص و تجربه فنی خاصی داشته باشد.

اصول سئو

می دانید چرا بهینه سازی موتور جستجو برای کسب وکار آنلاین شما ضروری است؟

هر چه سایت شما سئو محورتر باشد، توجهی که از گوگل جلب می کنید، بیشتر خواهد بود و به همین علت در جایگاه بالاتری در رتبه بندی موتور جستجو قرار می گیرید. این مسئله حائز اهمیت است؛ زیرا افرادی که کلمات کلیدی مرتبط با تجارت شما را وارد می کند انتظار دارند نام کسب و کاری مثل شما را مشاهده کنند.

اگر کاربران سایت کسب و کار شما را ببینند، احتمال اینکه روی لینکی که آنها را به صفحه فرود، سایت اصلی و یا سایت دراپ شیپینگ می فرستد، کلیک کنند بسیار است.

این بازدید رایگان از سوی افرادی صورت می گیرد که به صورت فعال به دنبال این اطلاعات هستند، پس احتمال این هم بیشتر است که روی دکمه های اقدام به عمل که می توانند ثبت نام در لیست ایمیل ها یا خرید یک محصول باشند، کلیک کنند.

سود حاصل از ترافیک هایی از این دست، به مراتب قدرتمندتر و ارزشمندتر از تبلیغات پولی مثل پرداخت به ازای هر کلیک یا تبلیغات بنری است.

توجه داشته باشید که حداقل 64 درصد از ترافیک سایتتان به خاطر اقداماتی است که در جهت سئو کردن آن انجام داده اید که به آن ترافیک “ارگانیک” گفته می شود.

بر اساس بررسی های سایت Jupiter Research این میزان 81 درصد است

همچنین نکته جالب توجه اینست که افرادی که به سبب ترافیک ارگانیک به سایت شما سر می زنند، ارزش طول عمری بیشتری دارند (و بیشتر پول خرج می کنند) تا کسانی که از طریق مشاهده تبلیغات پرداختی جذب سایتتان می شوند.

آمار نشان می دهد که کمتر از 5 درصد جستجوگرها از صفحه اول گوگل فراتر نمی روند. بر اساس بررسی به عمل آمده توسط Advanced Web Ranking ، شصد و سه درصد از کلیک ها به 5 نتیجه اول منتهی شده و موقعیت اول چیزی بیشتر از 30 درصد کلیک ها را به خود اختصاص می دهد.

به این مسئله فکر کنید که آیا کاربران به کسب وکاری که در تبلیغات دیده اند، اعتماد می کنند یا به کسب و کاری که به دنبال آن بوده اند و به عنوان یکی از نتایج برتر توسط گوگل توصیه شده است؟ من که فکر می کنم به گوگل به عنوان یک موتور جستجو بیشتر بتوان اعتماد کرد تا تبلیغاتی که به صورت سودجویانه طراحی شده اند.

پس چطور می توان توجه گوگل را جلب کرد و از مزایای موتور جستجوی آن بهره مند شد؟ خوشبختانه با پیاده سازی چند مورد اصلاحات بسیار ساده می توانید وبسایتتان را با گوگل رفیق کنید!

اصول سئو: گوگل (و همینطور وبگردان) را خوشحال کنید

بد نیست یادی بکنیم از روزهای ابتدایی که وب به وجود آمد، وقتی که عده ای به سادگی لیست بلند بالایی از کلمات مرتبط با موقعیتشان را در پایین صفحه اصلی سایتشان می آوردند. اما این روزها این متد جواب نمی دهد!

اصول سئو

موارد ۱۰ گانه سئو محتوا که باید بدانید

محتوای خوب تولید کنید(یکی از مهمترین اصول سئو)

می بینید، گوگل بسیار زرنگ است! بازاریابی محتوا می تواند یک استراتژی عالی برای سئویتان باشد، اما باید درست انجام شود. گوگل اکنون بر روی محتوای مفیدی متمرکز شده است که به صورت مستمر اضافه شده و مرتبط با چیزهایی مثل پست های وبلاگی، مقالات و ویدئوهایی باشد که کاربران به دنبالش هستند.

گوگل قبل از اینکه وبسایت شما را به کاربران توصیه کند، می خواهد بداند که آیا شما اخبار واقعی، اطلاعات مهم و تجربه همه جانبه ای در حوزه فعالیتتان دارید که به مردم ارائه دهید یا خیر.

نکته مهمی که لازم است به خاطر بسپارید اینست که حتی وقتی که شما برای بهبود رابطه سایتتان با گوگل تلاش می کنید، کاربران واقعی محتوای شما را خواهند خواند. اگر پیامی که سعی دارید منتقل کنید، به نوعی خوشایندشان نباشد، آنها به سایت شما بر نخواهند گشت. این امر بر روی رتبه بندی جستجو و کسب و کارتان اثر منفی می گذارد. بنابراین وقتی که محتوایتان را گوگل پسند می کنید، آن را کاربر پسند هم بکنید!

اگر کاربران روی سایت شما کلیک می کنند و وقت زیادی صرف آن می کنند، این سیگنال به گوگل فرستاده می شود که سایت شما با ارزش است و در نتیجه رتبه بالاتری کسب خواهد کرد. اگر بازدیدکنندگان روی سایت شما کلیک کنند و به سرعت آن را ترک کنند، این سیگنال فرستاده می شود که سایت شما مطلب مفیدی ندارد و گوگل آن را در رتبه بندی ها نمایش نخواهد داد.

یک عنوان و توضیحات متای خوب داشته باشید

هرگاه در گوگل یک جستجویی انجام می دهید، فهرستی از وبسایتها را مشاهده می کنید. اولین چیز که می بینید، عنوان و به دنبال آن توضیحات است.

برای جلب توجه بازدیدکنندگان و تحریک آنها به کلیک کردن روی سایتتان، باید وقت بگذارید و یک عنوان و توصیف خوب برای محتوایتان بنویسید.

توضیحات متا یک توصیف سایتی بسیار کوتاه است که به طور ایده آل شامل حداقل یک کلمه کلیدی می باشد و زیر لینک نتایج جستجو ظاهر می شود. یک توضیح متای خوب تاثیر زیادی بر سئوی سایت نمی گذارد ولی به متقاعد کردن خواننده برای کلیک جهت کسب اطلاعات بیشتر کمک می کند.

از لینکهای داخلی استفاده کنید

علاوه بر محتوای با کیفیت، باید در پشت صحنه سازمانی یا back office تلاش هایی برای رعایت اصول سئو و سئو کردن سایتتان انجام دهید. مثلا لینکهای داخلی حائز اهمیت هستند. سایت شما باید حاوی تعدای محتوای مفید بر اساس موضوعات مرتبط باشد و این مطالب باید در میان صفحات مختلف لینک داشته باشند.

اصول سئو

راهنمای قدم به قدم سئو وردپرس برای شروع کنندگان

لینک سازی مناسب باعث می شود تا بازدیدکنندگان مدت طولانی تری در سایت شما بمانند که این رویداد به گوگل نشان می دهد که سایت شما مفید است. همچنین گوگل این امکان را فراهم می کند تا از طریق صفحات بیشتری به سایت سر زده شود. خیالتان راحت باشد که گوگل به این موارد بی اعتنا نیست و رتبه تان را افزایش می دهد.

از کلمات کلیدی استفاده کنید

کلمات کلیدی باید به طور طبیعی در محتوای شما جای گیرند و طوری به نظر نرسد که به زور در مطلب گنجانده شده­ اند. شما باید سرتیترهای کوتاه و جذابی داشته باشید که شامل یک کلمه کلیدی باشند و باید حداقل یک کلمه کلیدی در تگ عنوان باشد (یک بخش بسیار کوچک از متن که به عنوان لینک برجسته آبی رنگ قابل کلیک در صفحه نتایج گوگل ظاهر می شود).

در نهایت، کلمات کلیدی باید حداقل یک بار در نزدیکی بالای صفحه سایتتان در داخل محتوا گنجانده شوند و سپس در سراسر باقی متن به صورت متنوع پخش شوند.

از محتوای چند رسانه ای استفاده کنید

اگر در سایتتان از تصاویر و عکس استفاده می کنید (که حتما هم باید این کار بکنید)، Alt text یا همان متن جایگزین تصویر را هم برای توضیح محتوای آن تصویر اضافه کنید. گوگل نمی تواند عکسی را ببیند اما متن جایگزین آن را می خواند. این امر شانس ظاهر شدن تصاویر در نتایج جستجوی تصویر گوگل را افزایش می دهد.

ترکیب این استراتژی ها با هم به ایجاد اعتبار در بازار مربوط به کسب کارتان کمک کرده و سایت های دیگر را ملزم می کند تا به سایت شما مراجعه کنند و از آن لینک بگیرند. هر چه سایت شما لینک های بیشتری کسب کند، بیشتر در معرض دید قرار می گیرد که به بهبود سئوی آن کمک خواهد کرد.

اصول سئو: یافتن کلمات کلیدی درست

پس از پرداختن به اهمیت کلمات کلیدی، نوبت پیدا کردن نوع درست آن در ساییتان است. این کلمات نمی توانند بدون فکر و غیر منتظره در متن قرار داده شوند و اگر شما کلمات کلیدی اشتباه را بهینه کنید، حتی اگر مربوط به حوزه فعالیت شما باشد، تمام تلاشهایتان به باد خواهند رفت.

به این مسئله پی ببرید که چطور کاربران به جستجوی اطلاعاتی می پردارند که این جستجو نه تنها شامل کلمات کلیدی است بلکه پستهای وبلاگی و مطالب دیگر را در بر می گیرد.

یک ابزار برنامه ریز کلمه کلیدی در کمک کردن به تحقیق در مورد کلمات کلیدی مناسب جهت بهینه کردن سایتتان و پیاده سازی اصول سئو موفق عمل می کند. گوگل یک ابزار برنامه ریز عالی دارد. از بین تمام اصول سئو، این مرحله بهترین نقطه برای شروع است چرا که داشتن کلمات کلیدی درست، تمام تلاش های دیگر بهینه سازیتان را هم در مسیر درست هدایت خواهد کرد.

فرض کنیم مارکت شما یوگاست. کلمه کلیدی “مبتدیان یوگا” تنها به 1000 تا 10000 نتیجه جستجو در ماه منتهی می شود، اما “یوگا برای مبتدیان” 10000 تا 100000 نتیجه را در پی خواهد داشت. حالا می توانید بفهمید که بهتر است از چه کلمه کلیدی جهت بهینه سازی سایتتان استفاده کنید.

یا اگر شما خدمات درمانی را برای درد کمر ارائه می دهید، بهتر است بدانید عبارت “کاهش درد کمر”، 10000 تا 100000 جستجو را در ماه شامل می شود اما “درمان درد کمر” تنها 1000 تا 10000 نتیجه را در بر می گیرد.

این دو مثال، نمونه های عالی در مورد نحوه جستجوی اطلاعات و محصولات توسط کاربران در هر کسب و کاری است. کلمات کلیدی که برای تلاش های سئو خود انتخاب می کنید، باید عبارتی باشد که شبیه یا مرتبط با صنعت مورد فعالیت شماست.

به دنبال کلمات کلیدی “دنباله دار” باشید

با اینکه تلاش برای ایجاد این نوع کلمات کلیدی که ترافیک بالایی به وجود خواهند آورد، می تواند جذاب به نظر برسد، اما در نظر داشته باشید که کسب رتبه بالا برای آنها به ویژه در سایتهای نوپا می تواند بسیار دشوار باشد.

استراتژی دیگر اینست که کلمات کلیدی را هدف بگیرید که به اصطلاح “دنباله دار” هستند. اینها کلماتی هستند که به طور کلی طولانی تر و خاص ترند و حجم جستجوی کمتری را در بر می گیرند و کاربر را دقیقا به هدف می رسانند.

اصول سئو

تعریف سئو، آشنایی با پشت پرده سئو!

با استفاده از کلمات کلیدی دنباله دار دو هدف را با یک تیر نشانه می گیرید، زیرا:

1- کلمات کلیدی دنباله دار معمولا رقبای کمتری دارند، بنابراین سایتتان راحت تر می تواند رتبه کسب کند.

2- کلمات کلیدی دنباله دار خاص تر هستند، بنابراین با اینکه نتایج جستجوی کمتری را شامل می شوند. اما جستجوگر احتمالا برای انتخاب سایت، راحت تر تصمیم خواهد گرفت.

یک استراتژی خوب که می توان در مورد اصول سئو یک سایت جدید به کار گرفت اینست که شروع به نوشتن محتوایی کنید که در وهله اول این کلمات کلیدی دنباله دار را هدف می گیرد، سپس وقتی سایتتان ریشه دارتر شد و رتبه بالاتری کسب کرد، می توانید شروع به ایجاد کلمات کلیدی بزرگتر کنید و برایشان بسیار راحت تر رتبه به دست آورید.

اصول سئو دائما تغییر می کنند

به خاطر داشته باشید که دوستانه کردن روابط سایتتان با گوگل، یک کار یک شبه نیست! ایجاد و پست کردن محتوای مفید به طور دائم، ضروری است چرا که گوگل با گشتن در وب و اصلاح الگوریتم های رتبه دهی صفحه برای بروز کردن صفحات نتایج، همیشه تله های جدیدتری می گذارد.

ترفندهایی که الان برای کسب رتبه بالاتر صفحه به کار می گیرید، ممکن است چند ماه دیگر کار نکند، اما رعایت اصول سئو که در این مقاله به آنها اشاره شد، پایه محکمی را برای یک سایت بهینه می سازد که گوگل را هم خوشحال می کند! و در آخر، یک سایت با رتبه بالاتر در صفحه نتایج جستجوی گوگل، بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت سایت شما می کشاند که برای کسب وکارتان عالی است.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*