راه اندازی کسب و کار اینترنتی

در اینترنت با چند دقیقه ای گشت و گذار به تبلیغات راه اندازی کسب و کار اینترنتی برخورد می کنید. تبلیغاتی که ادعا می کنند در زمان کمی شما را به درآمد بالا می رسانند. افرادی که به سراغ چنین تبلیغاتی می روند، پس از یکی دو ماه متوجه می شوند که این کار برایشان درآمدی نداشته و بهتر بود که از اول کار اینترنتی خود را اصولی شروع می کردند!

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی به نظر ساده می رسد؛ اما مشکلات و موانع خاص خودش را دارد. شروع کردن به کسب درآمد از طریق اینترنت، بدون دانستن اصول آن شما را به موفقیت نمی رساند.

برای اینکه در حوزه مشاغل اینترنتی شروع به کار کنید، باید با انگیزه و محکم تصمیم بگیرید و تا زمانی که نتیجه نگرفتید، تلاشتان را متوقف نکنید.

اولین گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی چیست؟

اولین گام برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، داشتن ایده است.ایده هر کاری، ابزارها و شیوه های کار شما را مشخص می کند.ایده پردازی مهم است؛ اما کافی نیست!

امیدوارم ناراحت نشوید وقتی بدانید که در دنیای کسب و کارهای اینترنتی، ایده حتی آغاز مسیر هم به حساب نخواهد آمد. در ادامه این نوشته موضوع مهم تر از ایده را به شما توضیح خواهیم داد.

ایده شما باید با ایده های مشابه، تفاوتی داشته باشد که بتوانید مشتریان را جذب کند؛ یعنی با تمام پیشنهادهای مشابه فرق داشته باشد.

در ابتدای کار به این سوال پاسخ دهید که : «چرا من؟ چرا مردم باید به سراغ من بیایند؟»

شما تا امروز وجود نداشته اید و کار دنیا هم بدون شما لنگ نبوده است. کسانی که فردا قرار است از کالاها و خدمات شما استفاده کنند، امروز آن محصول را از جای دیگری تهیه می کنند یا حداقل جایگزینی برای آن دارند. به همین دلیل تا حالا بدون محصولات و خدمات شما توانسته اند به زندگیشان ادامه دهند.

ایده شما باید تمام جایگزین های امروز را از میان بردارد و کاری کند که مردم هنگام نیاز، فقط به شما فکر کنند.

اهمیت ارزش آفرینی

ارزش، همان چیزی است که افراد را ترغیب می کند از شما خرید کنند. قبل از اینکه مشتری جذب کنید، باید مطمئن شوید که خدماتی متمایز ارائه می دهید.

طوری که اگر یک مشتری خواست از شما برای دیگران تعریف کند به اندازه کافی دلایلی قانع کننده داشته باشد. یادتان باشد همواره پیشنهاد شما باید ارزشمندتر و بهتر از پیشنهاد دیگران باشد.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

تفاوت کسب و کار اینترنتی(Internet Business) و بازاریابی اینترنتی(Internet marketing)

مهم ترین گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی چیست؟

مهم ترین نکته برای راه اندازی یک شغل اینترنتی و درآمدزایی، اجرا کردن است. یک قانون نوشته نشده در این زمینه وجود دارد که بیان می کند: ایده بدون اجرا هیچ ارزشی ندارد!

ایده ها همزمان با اجرا پخته می شوند، توسعه پیدا می کنند، بخش های جدیدی به آنها اضافه می شود، بخش هایی از آن حذف می شود و هر روز کامل تر از روز قبل می شوند.

بر فرض که شما ایده ای فوق العاده و درجه یک داشته باشید، تا زمانی که آن را اجرا نکنید کسی از وجود همچین تصمیم خوبی باخبر نخواهد شد. در طول تاریخ، بسیارند ایده هایی که در ذهن انسان و لابه لای فکرهای مختلف دفن شده اند و هرگز نتوانستند عملی شوند؛ پس اجرایی بودن ایده شما بسیار مهم است.

تا به اینجا نتیجه می گیریم: ایده داشتن بسیار خوب است، وقتی ایده ای دارید باید آن را بپزید و جنبه های مختلف آن را بسنجید. باید مطمئن شوید که ایده شما اجرایی است.

اگر توانستید با یکی دو نفر هم صحبت کنید و ایده خود را به آنها توضیح بدهید. بعد از آن، نظر آنها را راجع به ایده خود بدانید. این راهکار کمکتان می کند که با دلی قرص تر رو به جلو حرکت کنید.

۱)  راه اندازی وب سایت

برای ورود به دنیای اینترنت، باید وب سایت خاص خودتان را طراحی و راه اندازی کنید. شاید فکر کنید که ایجاد وب سایت کار سختی است و نمی توانید انجامش دهید؛ اما اشتباه می کنید، امروزه امکانات زیادی به وجود آمده اند که راه اندازی سایت را بسیار آسان و سریع کرده اند.

در شروع مسیر، بهتر است از صرف هزینه های گزاف خودداری کنید؛ مثلا بعضی افراد برای طراحی سایت به برنامه نویسان و طراحان سایت مراجعه می کنند. این کار اگرچه خوب به نظر می رسد، اما هزینه سنگینی بر گردن شما می گذارد.

خودِ شما می توانید وب سایتتان را طراحی کنید. کافی است کمی وقت و حوصله به خرج دهید. بسته به ایده شما و برنامه ریزی تان، باید ببینید که به چه امکاناتی نیاز دارید و با چه سیستمی می توانید وب سایت خود را با حداقل هزینه ها طراحی کنید.

نتیجه صحبت های این بخش: در ابتدای کار، به جای صرف هزینه برای کدنویسی و طراحی وب سایت اختصاصی، از گزینه های ارزان تر کمک بگیرید. مثلا می توانید از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کنید و با کمترین هزینه ممکن وب سایت خود را بسازید.

۲)  تولید محتوا

تولید محتوا به شما کمک می کند با مخاطبان خود در ارتباط باشید. بعد از طراحی سایت، باید در وب سایت خود مقالات مرتبط با موضوع کاری تان را منتشر کنید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

این کار باعث می شود به افراد اطلاعات بدهید، وقتی مردم ببینند که شما متخصص هستید بهتر به شما اعتماد می کنند. مثلا فرض کنیم که شما به صورت اینترنتی می خواهید لوازم آشپزخانه بفروشید، می توانید مقالاتی راجع به طرز استفاده از آنها بنویسید و در سایت خود منتشر کنید.

۳)  ایجاد ترافیک

ترافیک یعنی بازدید کننده. باید برای وب سایت خود بازدید کننده و مخاطب جذب کنید. زمانی که افراد به سایت شما بیایند، می توانید محصولاتتان را به آنها بفروشید. حضور در شبکه های اجتماعی، بهینه سازی سایت، تبلیغات کلیکی، راه اندازی کمپین های تبلیغاتی، تبلیغات در سایت های دیگر و ایمیل مارکتینگ از جمله روش هایی هستند که باعث می شوند بازدیدکننده جذب کنید.

۴)  تبدیل

فرآیند تبدیل بازدید کننده به علاقه مند و تبدیل علاقه مند به خریدار یکی از مهم ترین اقدامات شما است. پس از اینکه افراد را جذب کردید و به وب سایت خود کشاندید، حالا باید آنها را ابتدا به موضوعات و محصولات سایت خود علاقه مند کنید.

بعد از آن با دادن پیشنهادهای متنوع، باید کاری کنید که آنها محصولات سایت شما را بخرند. حراج های فصلی، ارائه بن تخفیف و دادن هدیه ای کوچک از جمله روش هایی هستند که افراد را برای خرید کردن ترغیب می کنند.

۵)  فروش

برای فروش باید ابتدا نیازهای مخاطبین را بشناسید، بعد از آن با توجه به نیاز مشتری، محصول و خدمات مورد نیاز را تولید کنید و آنها را ارائه دهید. برای اینکه محصول خود را به خوبی به مخاطب معرفی کنید و آنها را برای خرید قانع کنید باید اصول تبلیغ نویسی را بلد باشید.

شما برای هر یک از محصولات و خدمات خود باید یک صفحه محصول طراحی کنید و توضیحات کاملی درباره محصول بنویسید. ببینید مخاطب هنگام خرید چه سوالات و نگرانی هایی دارد، در صفحه محصولتان باید تمام نگرانی ها و ترس های مخاطب را برطرف کنید. باید مخاطب را مطمئن کنید که محصول یا خدمات شما همان چیزهایی هستند که می توانند نیاز او را برطرف کنند.

۶)  خدمات پس از فروش

شما باید اصول مدیریت ارتباط با مشتری را بلد باشید. بعد از اینکه کسی محصول شما را خریداری کرد، نباید او را رها کنید. کسی که یکبار از سایت شما خرید کرد، به احتمال زیاد در آینده هم از شما خرید خواهد کرد. علاوه بر حفظ کردن مشتریان قبلی، باید مشتریان جدیدی پیدا کنید.

یکی از بهترین روش ها برای پیدا کردن مشتریان جدید، شگفت زده کردن مشتریان قبلی است؛ یعنی آنها را با خدمات متنوع و هدایای ناگهانی خوشحال کنید. طوری که از فعالیت های شما بسیار راضی شوند و وب سایت شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند. مشتریان وفادار، بیشترین سهم را در موفقیت وب سایت ها بر عهده دارند.

خلاصه مطلب:

همیشه به خلق کردن مزیت ها فکر کنید. مزیت های کار شما باید ضعف ها و مشکلات خدمات شما را بپوشاند.ارزش آفرینی کنید، خودتان را در ذهن مخاطبین جا بیندازید. هر زمان به مشکلی برخورد کردید با متخصصین مشورت کنید و از آنها بخواهید تجربیاتشان را در اختیار شما بگذارند.

در این نوشته ما گام های اصلی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به شما توضیح دادیم. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

257 بازدید