×

تماس با ما

11 راهکار کاهش استرس تیپ A

مدیریت و کنترل استرس افراد با تیپ شخصیتی نوع A که معمولا افرادی رقابتی و سمج هستند و به عنوان افرادی کمال گرا شناخته می شوند، با تیپ شخصیتی B متفاوت است. برای بررسی تفاوت بین این دو تیپ شخصیتی می توانید جدول زیر را مشاهده کنید.

مدیریت و کنترل استرس

برخی روانشناسان تفاوت شخصیت های نوع A و B رابیشتر از آنکه در ارتباط با ویژگی های شخصیتیشان در نظر بگیرند این تفاوت را مرتبط با استراتژیشان برای مدیریت و کنترل استرس می دانند.

اگر شخصی تیپ شخصیتی A هستید و به مدیریت استرس خود تمایل دارید، حتما یافتن راهی برای خروج از الگوهای منفی برایتان دشوار است. ولی با به کارگیری بعضی از راهکارهای نوع B و یافتن راه هایی برای آرام کردن خود تحت فشار زندگی روزمره ،می توانید برخی از استرس هایی که روی شانه هایتان سنگینی می کند را کاهش دهید.

مدیریت و کنترل استرس

راهکار اول مدیریت و کنترل استرس: نگرشتان را تغییر دهید

1- شکست ها و اضطراب ها را در پیش زمینه ذهنیتان قرار دهید:

به عنوان یک شخصیت نوع A ، به راحتی می توان در دام احساسات لحظه ای شکست ، پشیمانی و نگرانی از آینده افتاد. هنگامی که این احساسات بر شما غلبه می کنند تلاش کنید آنها رادر مقیاسی بزرگتر ببینید و به این فکر کنید که همیشه عواملی وجود دارند که خارج از کنترل شما هستند.

♦ یکی از ویژگی های مهم شخصیت نوع A ، تمرکز روی جزئیات با نادیده گرفتن تصویر بزرگتر است که می تواند استرس زیادی را به شما تحمیل کند.

♦ برای مدیریت و کنترل استرس و عوامل استرس زایی که تمام ذهن شما را درگیر کرده اند، مثل گیر کردن در ترافیک در مسیر یک جلسه یا از دست دادن یک پروژه بزرگ در محل کار، سعی کنید آنها را در یک مقیاس زمانی قرار دهید و از خود بپرسید که آیا این مسئله بعد از یک هفته، یک سال یا حتی پس از یک یا دو دهه هم همین قدر مهم به نظر می رسد؟

2- آنچه را به عنوان موفقیت می بینید با توجه به اهداف و وظایفتان بازتعریف کنید:

بسیاری از شخصیت های نوع A دارای حس کمال گرایی هستند که نتایج کارشان را فقط به دو صورت “موفقیت” یا “شکست” می بینند. به جای چسبیدن به نگرانی از شکستهایتان بر ایده های جدیدی تمرکز کنید که می تواند موفقیت را در کار و زندگیتان در هر دو مقیاس کوچک و بزرگ معنا کند.

♦ سعی کنید به موقعیت هایی که در حال حاضر در زندگی دارید فکر کنید. به جای تصور یک دنیای کامل و بی عیب و نقص از خود بپرسید در شرایطی که حالا در آن قرار دارید آیا این بهترین کاری است که اینجا و هم اکنون می توانید انجام دهید؟

♦ به عنوان مثال، اگر احساس می کنید نمی توانید یک کار را همانطور که می خواهید انجام دهید، از خود بپرسید که آیا کاری که انجام داده اید با توجه به منابع و زمانی که در دسترس داشتید قابل قبول است؟

3- برای مدیریت و کنترل استرس راجع به خودتان با افکار مثبت بیندیشید:

برای اجتناب از گیر افتادن در قالب افکار منفی لازم است که گفتگو های درونی تان را زمانی که با خودتان تنها هستید تغییر دهید. برای شخصیت های نوع A، غرق شدن در انتقاد درونی تان می تواند یک چالش باشد، اما سعی کنید گفته هایی را تکرار کنید که عزت نفستان را تقویت می کند.

♦ برخی از راهها برای تمرین گفتگوهای مثبت با خود شامل تمرکز بر روی دستاوردهایتان، ستایش از نقاط قوتتان و بخشیدن خود برای اشتباهاتتان است.

♦ نمونه هایی از آنچه می توانید با خود بگویید عبارتند از: “من قادر به انجام این کار هستم” ، “ارزش من با توانایی من در انجام این کار تعریف نمی شود” و “اشتباه من در این کار دلیل نمی شود که من آدم بدی باشم دوباره تلاش می کنم و همه چیز بهتر می شود.”

4- با اعتقاد به توانایی تان در پیشرفت، برای خود یک ذهنیت رشد بسازید:

یکی از راه های گذشتن از استرس گذشته ، تغییر نگرش تان برای بلند شدن از زمین است. سعی کنید شخصیتی ایجاد کنید که در اثر برچسب ها یا اشتباهات گذشته عقب رانده نشود که به آن “ذهنیت رشد” گفته می شود. به جای آنکه خودتان را به عنوان “شکست خورده” یا “پیروز” بینید به عنوان کسی ببینید که توانایی رشد و پیشرفت دارد.

♦ با ایجاد یک ذهنیت رشد، ممکن است احساس کنید که نسبت به چالشهایی که زندگی سر راهتان قرار می دهد احساس بهتری دارید.

♦ ممکن است سعی کنید به عبارات سیاه و سفید خود با عباراتی مانند “نه، من یک شکست خورده نیستم، اما من یک پیروز هم نیستم. من خودم هستم و همیشه می توانم بهتر شوم” پاسخ دهید.

راهکار دوم مدیریت و کنترل استرس: خودتان را آرام کنید.

1- روی تنفستان تمرکز کنید:

اگر خود را در موقعیتی به شدت استرس زا یافتید، یکی از بهترین راه ها توجه به تنفستان و تلاش برای کم کردن سرعت آن است. یکی از تکنیک هایی که توسط متخصصان مانند پیراپزشکان و آتش نشانان استفاده می شود این است که تنفس 4 ثانیه ای داشته باشید، 4 ثانیه نفس خود را نگه دارید و سپس 4 ثانیه بازدم خود را نگه دارید.

♦ این روش تنفس پاسخ آرامش طبیعی بدن را شروع می کند.

2- عضلات بدنتان را منقبض و منبسط کنید:

مدیریت و کنترل استرس

از شانه هایتان شروع کنید، هرگونه ناراحتی را در بدن خود احساس کرده و عضلات خود را منقبض کنید و پس از حدود 5 ثانیه آنها را رها کنید. همانطور که روی بدنتان حرکت می کنید و عضلاتتان را منقبض و منبسط می کنید، همزمان از تنش رها می شوید و از طریق بدنتان به ذهنتان کمک می کنید.

3- برای مدیریت و کنترل استرس در اطراف دفتر یا ساختمانتان راه بروید:

پیاده روی شما را آرام می کند زیرا توجه شما را از وضعیت استرس زا دور می کند. پیاده روی همچنین به شما فرصت می دهد تا روی تنفس و بدنتان تمرکز کنید. اگربه خاطر ارتباط با کسی دچار استرس شده اید ، پیاده روی به شما امکان استراحت می دهد تا دوباره احساس آرامش کنید.

♦ پیاده روی همچنین زمان بسیار خوبی برای بررسی اولویت هایتان و شناسایی عواملی است که بیشترین استرس را به شما تحمیل می کند.

4- یک کلمه یا عبارت آرام بخش را با صدای بلند یا با خودتان تکرار کنید:

تکرار آرام، اغلب تسکین دهنده است و با تکرار یک فکر دلگرم کننده یا اطمینان بخش، ممکن است احساس توانایی و قدرت بیشتری کنید. یک کلمه یا عبارت ساده و روان پیدا کنید که همچنان می تواند برایتان اطمینان بخش باشد مانند “من می توانم این کار را انجام دهم” یا “این احساس هم می گذرد”.

راهکار سوم مدیریت و کنترل استرس: سرعت زندگی روزمره تان را کم کنید.

1- به یک فعالیت آرامش بخش مانند یوگا ، تای چی ، چیگونگ یا مراقبه بپردازید:

مدیریت و کنترل استرس

شروع یک تمرین منظم که به شما کمک کند تا روی خودتان تمرکز کنید و افکار رقابتیتان را آرام کنید می تواند مقابله با استرس های ناشی ازکمال گرایی وضرب العجل های کاری را آسان تر کند. سعی کنید از فیلم ها یا برنامه های مراقبه استفاده کنید تا ذهنتان آرام بگیرد و در کلاس های یوگا ، تای چی یا چیگونگ شرکت کنید.

♦ آرام کردن بدنتان روش خوبی است که به شما کمک می کند تا فشارهای ذهنیتان را کاهش دهید.

2- برای مدیریت و کنترل استرس وقت خود را بدون حواس پرتی به انجام کاری که دوست دارید اختصاص دهید:

هر روز 30 دقیقه یا یک ساعت از وقتتان را صرف مطالعه، ورزش، باغبانی یا هر کار دیگری کنید که باعث لذت و شادمانی تان می شود بدون آنکه اجازه دهید چیزی به شما استرس وارد کند یا حواستان را پرت کند. صرف زمان برای لذت بردن از یک فعالیت بدون آنکه چیزی مانعتان شود به شما کمک می کند که زمان با کیفیتی برای خودتان داشته باشید که همین موضوع باعث کاهش استرس و دور نگه داشتن آن از شما می شود.

♦ بعضی از چیزهایی که حواستان را پرت می کند دستگاه هایی هستند که می توانند به شما اعلان دهند، به خصوص ابزارهای کار و تلفن های هوشمند. ابزارهای آموزشی را نیز از دیدرستان دور نگه دارید.

♦ همچنین وقتی ببینید می توانید بدون آنکه دنیا نابود شود به خودتان استراحتی بدهید ممکن است اعتماد به نفستان هم افزایش پیدا کند.

3- برای کنترل بیشتر احساسات خود یک دفترچه یادداشت داشته باشید:

پر کردن یک دفترچه یادداشت با اتفاقات روزانه، طرحها و نوشته های بدخط و شتاب زده می تواند به شما این شانس را بدهد تا کنترل بیشتری بر احساسات و واکنش هایتان نسبت به مسایل زندگی روزمره داشته باشید.

نوشتن همچنین یک روش قدرتمند برای تغییر نگرشتان است، زیرا می توانید خود را در حال نوشتن افکار منفی گیر بیدازید و سعی کنید که چارچوب فکریتان را تغییر دهید.

♦ تلاش برای ابراز احساسات خود با روشی خلاقانه نیز به شما کمک می کند تا نسبت به افکار و احساسات خود بینشی بدست آورید که می تواند در طول روز باعث ارتباط بیشتر شما شود.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*