آموزش افزونه یواست | افزونه‌ای کارآمد برای کسب نتایج بهتر

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

در ادامه با آموزش افزونه یواست با شما هستیم. در این آموزش هر آنچه که در مورد افزونه سئو وردپرس هست یاد می‌گیرید. اگر شما نیز صاحب یک سایت وردپرسی هستید و علاقه مند به آموزش وردپرس ۲۰۱۹ و به تازگی با این افزونه آشنا شده‌اید. آموزش افزونه یواست را از دست ندهید.

آموزش افزونه یواست

پنج جایگزین برتر افزونه یواست سئو

آموزش افزونه یواست چه لزومی دارد؟

اجازه بدهید قبل از اینکه آموزش افزونه یواست را شروع کنیم ابتدا کمی آن را تعریف کنیم و بهتر آن را بشناسیم.

این افزونه درواقع راهی عالی برای افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو است. شما می‌توانید به راحتی با این افزونه رتبه سایت خود را افزایش دهید به شرطی که نقطه یا چراغ‌های سبز آن را دنبال کنید.

شما می‌خواهید وب‌سایت وردپرسی خود را توسط موتورهای جستجو پیدا کنید. به همین دلیل است که بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو (SEO) بسیار مهم است.

Yoast SEO یک پلاگین WordPress است که می‌تواند تلاش‌های SEO شما را آسان‌تر و کارآمدتر کند؛ اما شما هنوز هم باید کار کنید چرا که بسیاری از افراد به درستی از پلاگین Yoast SEO استفاده نمی‌کنند.

در واقع شما در آموزش افزونه یواست، استفاده صحیح و اصولی از این پلاگین قدرتمند را فرامی‌گیرید.

آموزش افزونه یواست از صفر تا صد

در آموزش افزونه یواست ابتدا به راه اندازی و نصب آن خواهیم پرداخت و سپس طرز استفاده آن را شرح خواهیم داد.

آموزش افزونه یواست | دانلود و نصب

برای نصب پلاگین در قدم اول لازم است وارد داشبورد مدیریت سایت خود شوید و در ستون سمت راست پنل ، پایین منو نمایش گزینه افزونه ها را ببینید. روی آن حرکت کرده و گزینه “افزودن” را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه شما به صفحه‌ای از پلاگین‌های برجسته، محبوب، توصیه شده و مورد علاقه هدایت می‌شوید. اگر Yoast SEO را در زیر هر یک از این بخش‌ها مشاهده نکنید، یک جعبه جستجو وجود دارد که می‌توانید با وارد کردن نام این افزونه آن را پیدا کنید.

آموزش افزونه یواست

هنگامی که پلاگین Yoast SEO را پیدا می‌کنید، روی “هم اکنون نصب کنید” کلیک کنید و WordPress آن را دانلود و نصب کرده و از شما می‌خواهد که پلاگین را فعال کنید. پلاگین را فعال کنید و اگر آن را با موفقیت نصب و فعال کرده‌اید، یک گزینه با نام “سئو” را در منوی سمت راست ، نوار کناری داشبورد خود و در کنار نوار منو افقی در بالای صفحه خواهید دید.

دانلود و نصب Yoast SEO آسان بود، اما اکنون که شما این کار را انجام داده‌اید، باید پلاگین را راه‌اندازی کنید. اگر قبلاً از Yoast SEO استفاده نکرده‌اید، این ممکن است به نظر کمی خسته کننده باشد. تنظیمات ایدئال Yoast از سایتی به سایت دیگر متفاوت است.

آموزش افزونه یواست | نحوه کار با افزونه

وقتی شما مطلبی را در وردپرس اصطلاحاً بارگذاری می‌کنید کار تولید محتوای شما تمام می‌شود. در مرحله بعد نوبت به پلاگین یواست می‌رسد که مطلب را از لحاظ فاکتورهای سئو بررسی نموده و با دادن راهنمایی به شما آن را بهینه کند.

پس بارگذاری مطلب شما کمی به پایین بروید افزونه یواست را می‌بینید. این پلاگین شامل چندین قسمت است. شما با زدن روی دکمه ویرایش اسنیپت قسمت‌هایی تحت عنوان توضیحات متا، نامک، کلید واژه کانونی برای شما نمایان می‌گردد که تکمیل هرکدام لازم است قوانین را رعایت گردد.

آموزش افزونه یواست

۱- توضیح متا

این قسمت همان قسمتی است که وقتی کلمه‌ای را در گوگل جستجو می‌کنید می‌بینید. این قسمت توضیحاتی کوتاه در مورد مقاله است. حداکثر تعداد کاراکترهایی که می‌تواند در این قسمت جای می‌گیرد ۱۵۰ کاراکتر است.

۲ – عنوان سئو

عنوان سئو هم همان قسمتی است که با جستجوی گوگل نمایان می‌گردد. در واقع عنوان مطالبی که در نتایج جستجوی گوگل می‌بینیم همان عنوان سئو است. این قسمت لازم است از طول مناسبی برخوردار باشد.

بهترین سنجش طول مناسب کلمات متن هم برمی‌گردد به نوار رنگی پایین متن که تا زمانی که نارنجی است یعنی طول آن جندان مناسب نیست ولی همین که سبز شد یعنی نوشتن را می‌توان خاتمه داد.

۳ – نامک

محتویات این قسمت همان محتویات موجود در پیوند یکتا است. این قسمت می‌توان به فارسی یا انگلیسی تکمیل گردد.

۴ – کلید واژه کانونی

شاید بتوان کلیدی‌ترین بخش آموزش افزونه یواست را این قسمت یعنی کلید واژه کانونی دانست. تعیین کلید واژه کانونی نقش مؤثری در سئو مطلب شما دارد.

آموزش افزونه یواست

رسالت این کلید واژه این است که هدف مقاله شما را در چند کلمه می‌گوید. این کلید واژه بهتر است همان کلیدواژه اصلی متن باشد و به مقدار مناسب در متن تکرار شود.

از نکات دیگر این قسمت وجود کلید واژه کانونی در توضیحات متا، پیوند یکتا، عنوان سئو و متن جایگزین عکس است.

از کجا بفهمیم که همه نکات افزونه را رعایت کردیم؟

جواب آن بسیار ساده است. چراغ بالای متن که می‌تواند به سه رنگ دیده شود. هرکدام از این رنگ‌ها مفهومی را می‌رسانند:

چراغ قرمز: سئو مناسب نیست و لازم است اصلاح گردد.
چراغ نارنجی: سئو قابل قبول است.
چراغ سبز: سئو عالی است. این چراغ یعنی به معنی این است که شما

تمامی فاکتورهای لازم را در مورد سئو رعایت نموده‌اید و با خیال راحت می‌توانید متن خود را منتشر کنید.

از کجا بدانیم ایراد کارمان از کجاست؟

جواب این سؤال هم بسیار ساده است. چراغ‌های رنگی که هر کدام به ما می‌گویند که چه کاری باید انجام دهید. در واقع به بیان ساده‌تر بهترین راهنمای شما همین چراغ‌های رنگی هستند.

چراغ قرمز یا نارنجی مربوط به کلید واژه کانونی

اگر شما کلید واژه اصلی خود را به مقدار مناسبی در متن به کار نبرده باشید و چگالی آن کم باشد ممکن است چراغ آن نارنجی و یا قرمز گردد.

اطمینان حاصل کنید که کلید واژه کانونی را مطابق با کلید واژه اصلی متن به کار برده باشید. این چراغ معمولاً به شما می‌گوید که چه تعداد به کار برده‌اید و درصد آن نسبت به کل متن چقدر است.

چراغ قرمز یا نارنجی مربوط به توضیحات متا

اگر شما کلید واژه کانونی را در توضیحات متا به کار نبرده باشید ممکن است با این چراغ رو به رو شوید. اطمینان حاصل کنید که توضیحات متا شامل کلید واژه کانونی است. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که ممکن است کلید واژه را به کار برده باشید ولی به دلیل خطای فاصله گذاری و یا غلط املایی افزونه آن را تشخیص نداده باشد بهتر است از املای درست واژه نیز مطلع شوید.

چراغ قرمز یا نارنجی مربوط به عنوان سئو

این قسمت در آموزش افزونه یواست بسیار مهم است. عنوان سئو هم لازم است از کلیدواژه کانونی بهره‌مند شود وگرنه با این چراغ‌ها رو به رو می‌شوید.

این مورد هم مانند توضیحات متا ممکن است به دلیل غلط املایی یا ایرادات فاصله گذاری از چشم وردپرس دور بماند که لازم است به این نکته نیز توجه نمایید.

چراغ قرمز یا نارنجی مربوط به وجود تصاویر در متن

وقتی تصویر شاخص برای متن تعریف نکرده‌اید ممکن است با این چراغ رو به رو شوید. حل این مورد هم بسیار ساده است. یک تصویر با طول مناسب در قسمت تصویر شاخص قرار دهید تا چراغ آن سبز شود.

اینجا یک نکته وجود دار که در بخش بعد بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

چراغ نارنجی مربوط به برچسب تصویر

اگر با چراغ نارنجی در این قسمت مواجه شدید ممکن است ایراد از وارد کردن alt tag تصاویر باشد. این قسمت که در نسخه فارسی وردپرس با عنوان متن جایگزین نیز دیده می‌شود لازم است که با متن مناسب که در واقع همان کلیدواژه کانونی است پر شود تا از چراغ نارنجی این قسمت نیز خلاص شوید.

چراغ نارنجی یا قرمز مربوط به لینک‌های داخلی و خارجی متن

یکی از نکات کلیدی مربوط به آموزش افزونه یواست لینک سازی داخلی مناسب است. اگر شما به سایت‌هایی خارج از سایت خود و یا به صفحات داخلی سایت خود لینک ایجاد نکنید با این چراغ روبه‌رو می‌شوید.

راهکار این مسئله این است که یک یا چند مقاله مناسب و هم‌راستا با موضوع مقاله خود را انتخاب نموده و با انکرتکست‌های مناسب به آن صفحه لینک ایجاد کنید.

لینک به صفحات خارجی هم طبق همین قاعده انجام می‌شود. در مورد لینک به صفحات خارجی بهتر است به سایت‌هایی لینک ایجاد کنید که از لحاظ رتبه‌بندی، رتبه خوبی داشته باشند.

چراغ قرمز و یا نارجی مربوط به طول مناسب متن

حداقل طولی که یک متن در وردپرس باید داشته باشد.۳۵۰ کلمه است. معمولاً این مورد بیشتر مواقع توسط مدیران سایت رعایت می‌گردد و کمتر پیش می‌آید که این قسمت چراغ سبز بگیرد.

چراغ نارنجی و یا قرمز مربوط به عدم وجود کلید واژه کانونی در پاراگراف نخست

یکی از موارد که شامل اخطار در وردپرس است این است که کلید واژه کانونی در پاراگراف اول نمایان نمی‌گردد. اطمینان حاصل کنید که این مورد رعایت شده است و یا اگر رعایت شده و همچنان چراغ نارنجی و یا قرمز است ممکن است برگردد به املای نادرست کلمات و یا عدم فاصله گذاری مناسب که باید در نظر گرفته شود.

آموزش افزونه یواست

آموزش افزونه یواست | آنالیز خوانایی متن

درست است که این قسمت مربوط به سئو نیست ولی در سئو بی‌تأثیر هم نیست. اجازه بدهید این قسمت از آموزش افزونه یواست را با ذکر یک مثال ملموس‌تر کنیم.

شما متنی را تصور کنید که بدون پاراگراف‌ بندی بوده و عنوان بندی نشده باشد. یا پاراگراف‌ها طول بسیار مناسبی ندارند و بسیار چشم را خسته می‌کنند.

آیا شما حاضرید این مطلب هرچند مفید را مطالعه کنید؟! قطعاً وقتی پاسخ شما منفی است پاسخ بقیه مخاطبین هم همین است.

هیچ‌کس حاضر نیست چشم‌های خود را برای متن‌های طولانی و جملات خسته کننده تلف کند.

چه کنیم تا چراغ خوانایی سبز شود؟

موردی که اکثر نویسنده‌ها به آن توجه نمی‌کنند همین قسمت است. در واقع به رنگ چراغ‌های این قسمت توجه آن‌چنانی نشان نمی‌دهند. ولی اگر رنگ چراغ خوانایی برای شما هم مثل من مفید است می‌توانید از نکات زیر استفاده نمایید.

طول مناسب جملات

بهتر است طول جملات را طوری انتخاب کنید که در هر جمله بیشتر از ۲۰ کلمه نباشد یا در غیر این صورت مقدار این جملات زیاد نباشد. این موضوع در افزایش کاربرپسندی مطلب تأثیر زیادی دارد.

طول مناسب پاراگراف‌ها

بهتر است تعداد کلمات هر زیر عنوان بیشتر از ۳۰۰ کلمه نباشد. این موضوع باعث می‌شود که کاربر از خواندن مطلب شما بیشتر لذت ببرد و نهایت استفاده را از آن ببرد.

جمع‌بندی آموزش افزونه یواست

بهترین آموزش افزونه یواست همین چراغ‌های رنگی هست که در پایین پلاگین یواست مشاهده می‌کنید. در واقع هر جا که چراغ بالای متن نارنجی یا قرمز شد به این چراغ‌ها مراجعه کنید تا ببیند ایراد کار از کجاست.

324 بازدید