×

تماس با ما

بازاریابی رابطه ای (affiliate marketing) را می شناسید؟ آیا این روش جواب می دهد؟

بازاریابی رابطه ای (affiliate marketing) روشی است که افراد با ارجاع مشتریان جدید به کسب وکار، محصول یا خدمات دیگر، اغلب از طریق لینکهای مشخص یا همان Tracked link که در پست‌های وبلاگی، صفحات سایت، ایمیل‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی شان قرار می‌دهند، پورسانت دریافت می‌کنند.

این نوع معارفه می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. شما ممکن است با یک برند تجاری برای راه اندازی یک محصول خاص شریک شوید و درصدی از درآمدتان از ارجاعات شما باشد. یا اگر با سایت هایی مثل آمازون کار می‌کنید، ممکن است درصدی از درآمدتان به واسطه خرید یک فالوور از طریق لینک‌هایی ارجاعی شما باشد، حتی اگر محصولی که شما به طور ویژه آن را پیشنهاد کرده‌اید، خریداری نشود.

بازاریابی رابطه‌ای نوعی خود اشتغالی است که سربار اولیه پایینی دارد و نیاز به فردی برای تولید، ذخیره یا حمل و نقل محصول ندارد.

بازاریابی رابطه ای

پروموشن در کسب و کار به چه چیزی گفته می شود و تفاوت آن با تبلیغات در چیست؟

آیا بازاریابی رابطه‌ای (affiliate marketing) جواب می‌دهد؟

بازاریابی رابطه ای یک مدل فروش منطقی و انعطاف‌پذیر است که جریان درآمدی چندگانه‌ای به وجود می‌آورد. با این وجود، مدل درآمدی نیست که طی مدت زمانی کوتاه، شما را راحت به سود کلانی برساند.کسب درآمد از طریق بازاریابی رابطه‌ای، نیازمند انجام کارهایی است که عبارتند از:

♦ تحقیق درباره محصولات، الگوهای ترافیکی سایت و علایق فالوورها.

♦ تعامل مداوم با شبکه‌های برند و محصولاتی که آنها را برای تایید و حمایت انتخاب می‌کنید.

♦ وقت گذاشتن برای حفظ رابطه با خواننده یا فالووری که محصولات را از طریق لینک‌های رابطه‌ای خریداری می‌کند.

♦ شناخت و به کارگیری روش‌های بهینه‌سازی موتور جستجو و بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی برای جذب پیوسته فالوئرهای جدید و تولید درآمد اضافی.

توجه: بازاریابی رابطه ای انتخابی برای داشتن درآمد پایدار است، اما برای هر کسب و کاری جواب نمی‌دهد. ایجاد درآمد از طریق بازاریابی رابطه ای نیازمند فداکاری و تعهد طولانی مدت است.

مانند هر نوع خود اشتغالی یا مدل کسب و کاری، بازاریابی رابطه ای مزایا و معایبی دارد. درک این ویژگی‌ها به شما در تصمیم‌گیری راجع به اینکه آیا بازاریابی رابطه‌ای گزینه مناسبی برای اهداف مالی و تجاری شما هست یا خیر، کمک خواهد کرد.

بازاریابی رابطه ای

۶ ترفند استفاده از توییتر برای ارتقاء کسب و کار و تجارتمان

مزایای بازاریابی رابطه ای (affiliate marketing)

بازاریابی رابطه ای برای وبلاگ‌نویسان، مربیان، کارآفرینان اطلاعات و آن دسته از افرادی که دارایی‌های دیجیتالی شان مثل کانال‌های یوتیوب را ایجاد و در حفظ و استمرار آنها تلاش می کنند، ایده‌آل است. جنبه‌های مختلفی از بازاریابی رابطه ای وجود دارد که آن را به مدلی مناسب برای کسب و کارهای خانگی تبدیل می‌کند، مثلا:

هزینه‌های سرباری پایین: عضویت در اکثر برنامه‌های معارفه‌ای، رایگان است بنابراین هزینه‌های شما معمولا مربوط به متدهای ارجاعی و بازاریابی شما هستند.

عدم وجود کالاهای فیزیکی: نیازی به تولید یک محصول یا ایجاد خدمات نیست چرا که شما چیزی را انتخاب می‌کنید که از قبل وجود دارد. لازم نیست کالاها را انبار یا جابه‌جا کنید.

انعطاف‌پذیری: شما می‌توانید در هر زمان و هر مکانی، تا وقتی به اینترنت دسترسی دارید، کارتان را انجام دهید.

درآمد تکمیلی: بسته به اینکه چطور با برنامه‌های معارفه‌ایتان به خرید و فروش می‌پردازید، پتانسیل کسب درآمد منفعل وجود دارد. شما می‌توانید این درآمد را برای ایجاد یک جریان درآمدی اضافی، به کسب وکار خانگی فعلی‌تان اضافه کنید.

معایب بازاریابی رابطه ای (affiliate marketing)

همانند هر مدل کسب وکاری، بازاریابی رابطه‌ای هم با نقاط ضعف و چالش‌هایی همراه است، مثلا:

زمان: برای ایجاد مقدار ترافیکی که منجر به درآمد شود، این نوع بازاریابی هم مستلزم داشتن تعهد و کسب تجربه آن هم طی مدت زمان طولانی است.

از دست دادن حقوق: ممکن است ربایش رابطه‌ای اتفاق بیفتد، به این معنا که مشتری شما توسط همکارتان دزدیده شود، که در این صورت ممکن است به شما برای مشتریان ارجاعی که به دست می‌آورید، دستمزدی داده نشود. برخی از شرکتها در پرداخت به بازاریابان رابطه‌ای‌شان ضعیف عمل می‌کنند.

نداشتن کنترل: شما بر روی تکمیل خدمات یا محصول ارائه شده کسب و کار کنترلی ندارید. یک ارجاع رابطه‌ای بد می‌تواند اعتبار شما را نزد فالوورها خراب کند، بنابراین تحقیق و انتخاب مشاغل با کیفیت امری حیاتی است.

رقابت: جو بازاریابی رابطه‌ای بسیار رقابتی است. بسیاری از شرکت‌های وابسته محصولات مشابهی را تبلیغ می‌کنند و رقابت بر سر مشتریان و ترافیک یکسان است. تایید شدن به عنوان یک عضو برای محصولات و شرکت‌های محبوب می‌تواند کار سختی باشد.

نداشتن مالکیت: مشتریان متعلق به تاجر هستند. آمار به شما این امکان را می‌دهد تا بفهمید از چه کالایی چند عدد فروخته شده، اما در بیشتر موارد شما اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی خرید کرده است ندارید. این مسئله موجب می‌شود تا در فروش‌های دوره‌ای کار سخت شود.

بازاریابی رابطه ای

10 دستور برتر بازاریابی معارفه‌ای برای داشتن کسب و کار سودآور

بازاریابی رابطه ای موفق

بدست آوردن یک درآمد پایدار از طریق بازاریابی رابطه ای می‌تواند کار دشواری باشد و ایستادگی در میان بازاریابان دیگری که محصولات مشابه را تبلیغ می‌کنند، دشوارتر است. وقتی یک سایت، وبلاگ، روزنامه یا رسانه اجتماعی را راه‌اندازی کردید، مراحلی وجود دارند که می‌توانید با طی کردن آنها موفق شوید و جریان درآمدی مطمئن‌تری را ایجاد کنید:

1- شرکایتان را بشناسید؛

در مورد هر برنامه بازاریابی رابطه ای که در نظر دارید در آن عضو شوید، تحقیق کنید تا متوجه شوید چطور و چه وقت پورسانت به شما پرداخت می‌شود.

2- اعتمادسازی کنید؛

محصولاتی که قصد دارید عرضه کنید را شخصا خریداری کنید تا نسبت به کیفیت شان آگاهی پیدا کنید. شما بر اساس محصول یا خدماتی که تبلیغ می‌کنید قضاوت می‌شوید، بنابراین روی کیفیت برند و توصیه‌هایی که می‌کنید متمرکز شوید و نه بر روی پتانسیل درآمد. فالوورهایتان وقتی به شما مراجعه می‌کنند به توصیه‌هایتان اعتماد خواهند کرد و به احتمال زیاد از شما خرید می‌کنند.

3- یک برند داشته باشید؛

اقلام معارفه‌ای را انتخاب کنید که با حوزه فعالیت و محتوای وبلاگ شما همخوانی داشته باشد. برای جذب کاربران به وبسایت و ارجاعات معارفه‌ای، فقط به سئو و رسانه‌های اجتماعی تکیه نکنید. به بررسی اینکه بازار مشتریان هدف شما چه کسانی هستند، مخاطبانتان را در کجا می‌توانید پیدا کنید و چطور می‌توانید کاربران را به سایت خود جذب کنید، بپردازید.

4- تنوع به خرج دهید؛

تبلیغات معارفه‌ای را ترکیب کرده و با هم تطبیق دهید تا بازدیدکنندگانتان را کلافه و خسته نکنید (معمولا لینک های معارفه‌ای که در محتوا گنجانده می‌شوند، بهترین نرخ کلیک را دارند که حتی بیشتر از لینک‌های تصویری است).

استفاده از یک صفحه راهنما یا Lead و به کارگیری سیستم قیفی برای بازاریابی کسب و کار معارفه‌ای تان را در نظر داشته باشید. مشتریان بالقوه را با آفرهای رایگان به لیست ایمیلتان جذب کنید و لینک هایی را به صفحات محصول معارفه‌ای تان در نظر بگیرید.

5- نسبت به الزامات قانونی آگاه باشید؛

اکثر بازدیدکنندگان احتمالا درک می‌کنند که شما بابت تبلیغات پورسانت می‌گیرید اما اگر دیدگاهی بنویسید یا از لینک داخل متنی به عنوان یک توصیه استفاده کنید، باید صراحتا اعلام کنید که هر خرید با استفاده از آن لینک برایتان درآمدی به همراه دارد.

رعایت این نکته فقط از نظر تجاری کار خوبی نیست بلکه از لحاظ قانونی هم لازم است. اگر شما لینک‌های درآمدزایی یا معارفه‌ای را فاش نکنید، ممکن است با جریمه‌های مالی و قانونی روبرو شوید.

6- درآمدها و ترافیکتان را دنبال کنید؛

روی موفقیت برنامه‌های معارفه‌ای، به ویژه اگر با چندین برنامه مختلف کار می‌کنید، نظارت داشته باشید. نسبت به اینکه کدام برنامه‌ها موفق‌ترین هستند و کدام محصولات به مذاق فالوورهایتان خوش آمده، آگاهی کسب کنید تا بتوانید کمپین‌های آینده را برنامه‌ریزی کنید.

همانند هر کسب و کار خانگی دیگری، موفقیت در بازاریابی رابطه ای بستگی به مقدار زمان صرف‌شده، مقدار تلاشی که در رشد کسب و کارتان دارید و اینکه با مشتریان و برندهای شریکتان چطور رابطه برقرار می‌کنید، دارد.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*