×

تماس با ما

بک لینک چیست؟ تاثیرات بک لینک در سئو سایت

بک لینک چیست؟ شاید این سوال برای تازه واردها به دنیای مجازی و یا برخی از افراد باشد که در دنیای مجازی فعالیت دارند باشد، به هر حال دانستن معنی این کلمه و تمامی سوالات جانبی مربوط به آن برای شما و کارتان بسیار مفید و استراتژی باشد.

بک لینک یک لینک ساده از یک سایت به سایت دیگر است. که به این کار Link building گفته میشود. این روش، یکی از روش‌های سنجش رتبه سایت‌ها توسط موتورهای جستجو است.

موتورهای جستجو مثل گوگل، از بک لینک‌ها به عنوان یک سیگنال رتبه ‌دهی استفاده می‌کنند زیرا وقتی یک وبسایت به دیگری پیوند داده می‌شود، برای آنها این معنا را دارد که محتوا با‌ارزش است.

همه ما در یک تعریف ساده با لینک سازی و پاسخ سوال بک لینک چیست؟ آشنا هستیم اما برای برخی از افراد که هیچ وقت با این تعاریف و اصطلاحات آشنایی ندارند، دانستن معنی عبارت لینک سازی و پاسخ به سوال بک لینک چیست؟ مهم می باشد.

بک لینک

خوب می توان به عنوان تعریفی ساده لینک سازی را اینگونه توضیح داد که عبارتند از هرگونه ارتباط دادن یک صفحه وب در داخل سایت خودتان به یکدیگر و یا خارج از سایت به یکدیگر را لینک سازی می گویند.

بک‌ لینک‌ های با کیفیت می‌توانند به افزایش رتبه سایت و قابل رویت بودن آن در نتایج موتورهای جستجو (سئو) کمک کنند.

لینک سازی و پاسخ به سوال بک لینک چیست ؟ و موارد مربوط به آن، از موضوعات اصلی و اساسی می باشد که فقط صرفا دانستن معنی آن به شما کمک نمی کند بلکه باید بدانید استراتژی مربوط به هرکدام از آنها چگونه و چطور است.

بک لینک‌ ها چطور کار می‌کنند؟ و انواع بک لینک‌ ها

بک لینک‌ها نقش مهمی در الگوریتم موتور جستجو یا همان سئو و استراتژی کلی برای پیشرفت یک وبسایت ایفا می‌کنند. آسان‌ترین راه برای درک بک لینک‌ ها گفتگوهای بین سایتی است.

دو بک لینک اصلی وجود دارد، البته یکی از دیگری با ارزش‌تر است. بیایید به هر کدام نگاه سریعی داشته باشیم و نحوه تاثیرگذاری آنها روی سایتتان را بررسی کنیم.

follow or nofollow

1- بک لینک با برچسب Nofollow به موتورهای جستجو می‌گوید که بک لینک را نادیده بگیرند. آنها هیچ ارزشی را از سایتی به سایت دیگر منتقل نمی‌کنند. پس معمولا برای بهبود رتبه سایت یا دیده شدنش سودی ندارند.

1- بک لینک با برچسب Dofollow نوعی بک لینک است که ارزشمند و بسیار طرفدار دارد. البته به خاطر داشته باشید آنهایی که از سایتهای معتبر لینک می‌گیرند، باارزش هستند. این نوع بک‌ لینک می‌تواند به افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو کمک کند.

با این وجود لینک های Dofollow وجود دارند که بد یا حتی سمی در نظر گرفته می‌شوند. این لینک ها یا از سایتهای مشکوک حاصل می‌شوند یا از طریق نقض قوانین استفاده از خدمات موتور جستجو به دست می‌آیند.

این امر ممکن است باعث شود گوگل سایت شما را جریمه یا حتی از لیست ایندکس خارج کند. به خاطر داشته باشید که این مسئله مربوط به تعداد بک لینک‌ها نیست، بلکه بیشتر مربوط به کیفیت است که در رتبه تاثیر می‌گذارد.

تعریف بک لینک خوب و با کیفیت چیست؟

چه موقع یک بک لینک واقعی است؟ اصلاً بک لینک واقعی یا خوب چه مفهومی دارد؟ به انواعی از پیوند که بر اساس اصول ایجاد شود، بک لینک واقعی یا خوب اطلاق میگردد.

حال چه معیارهایی برای خوب و بد بودن یک پیوند وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که برای این کار باید به DA ، PA و PR توجه کنیم. در ادامه هرکدام از این‌ها را به تفکیک تعریف میکنیم.

DA : DA یا Domain authority یکی از معیارهایی است که مشخص میکند یک سایت ارزش ایجاد پویند را دارد یا خیر! این عبارت که به معنی ارزش دامنه است بررسی میکند که یک دامنه یک سایت چقدر ارزش و اعتبار دارد. برای بررسی این پارامتر میتوانید از ابزارهایی نظیر MOZ استفاده کنید.

PA : PA یا Page authority یکی دیگر از معیارهای سنجش ارزش سایت‌های برای ایجاد پیوند است. این عبارت هم به معنی اعتبار و ارزش صفحه یک سایت است؛ که برای سنجش و بررسی این پارامتر میتوانید از ابزار MOZ کمک بگیرید.

PR: PR یا PageRank از دیگر ابزارهای چک کردن ارزش یک پیوند است. این پارامتر که به معنی رتبه صفحه در بین موتورهای جستجو است عددی بین 0 تا 10 است. این فاکتور نیز توسط گوگل و MOZ قابل تشخیص است.

تعریف بک لینک بد و بی کیفیت چیست؟

بک لینک

زمانی یک پیوند بد میشود که طبق اصول ایجاد نشده باشد. حال این اصول میتواند توجه به موارد بالا باشد و یا اینکه مواردی مانند موارد زیر باشد.

1- مرتبط نبودن؛ استفاده از سایت‌هایی که با موضوع سایت شما مرتبط نیستند و ایجاد پیوند در آن‌ها میتواند در عوض ایجاد نتایج مثبت میتواند نتایج منفی و زیان باری برای شما داشته باشد. بهتر است از سایت‌های مفید و مرتبط در راستای کاری خود استفاده کنید.

2- ایجاد پیوند بیش از حد؛ استفاده زیاد و بیش از حد از پیوندها که میتواند برای سایت شما مضر باشد. اگر زیاد از حد در سایت‌های مختلف Link ایجاد کنید توسط گوگل جریمه میشوید.

جریمه شدن گوگل مربوط به الگوریتم پنگوئن گوگل است که با سخت‌گیری تمام به نظارت سایت‌ها و پیوندهای ورودی و خروجی آن‌ها نشسته است.

چطوربک لینک بگیریم؟ وروش‌های ایجاد بک لینک واقعی چیست؟

ایجاد بک لینک‌ به سایت زمان‌ بر و پرزحمت است. در این بخش چند روش ساده را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با استفاده از آنها برای سایتتان لینک‌های باکیفیت بسازید.

1- محتوای مناسب

این به چه معنی است؟! ایجاد محتوای عالی میتواند یکی از انواع روش‌های ساخت پیوند باشد. محتوایی خوب و مناسب است که علاوه بر جذاب و کاربر پسند بودن، باب میل گوگل نیز باشد و طبق انواع الگوریتم‌های گوگل نوشته شده باشد.

وقتی چنین محتوایی تولید میکنید مطمئن باشید که صاحبان سایت‌های ممتاز و برگزیده و تراز اول خود به مطلب و سایت شما پیوند ایجاد میکنند و در واقع با این کاربر محتوای خود و محتوای شما صحه میگذارند.

2- چه محتوایی کاربرپسند است؟

محتوایی کاربرپسند است که جذاب باشد. محتوایی جذاب است که نیاز کاربر را برطرف کند. به این معنی که کاربر با خواندن آن مشکلش برطرف شود. از دیگر ویژگیهای محتوای خوب این است که کاربر را خسته نکند.

به این معنی که از لحاظ نوشتاری و پاراگراف بندی طبق اصول نوشته شده باشد. پاراگراف‌ها و جملات طولانی معمولاً باعث خستگی کاربران شده و نوشته را نیمه کاره رها کرده و از سایت خارج میشوند.

3- چه محتوایی گوگل پسند است؟

محتوایی مطابق با نظر گوگل است که با الگوریتم‌های مختلف گوگل هم خوانی داشته و به عبارت بهتر از قوانین این الگوریتم‌ها سرپیچی نکند.

برخی از الگوریتم‌های گوگل شامل، پاندا، کبوتر، مرغ مگس خوار و دزدان دریایی است. مهم‌ترین آنها همین پاندا است. تولد پاندا هم زمان با ظهور انقلاب عظیم در موتورجستجوی گوگل بود.

4- فرومها و شبکه‌های اجتماعی

یکی از روش‌های ایجاد بک لینک واقعی استفاده از تالارهای گفت و گو یا فرومها است. در این سایت‌ها که معمولاً تعداد افراد زیادی ثبت نام میکنند و به اشتراک گذاری و تبادل نظر در مورد سایت‌ها می پردازند می توان به راحتی با ایجاد یک حساب کاربری و همچنین فعالیت ایجاد پیوندهای مفید کرد.

شبکه های اجتماعی از دیگر موارد محبوب در Link building است. فقط کافی است چند نمونه از بهترین‌های آن‌ها را انتخاب کرده و به کار مشغول شوید. فقط کافی است Link مقاله خود را در آن‌ها قرار داده و در صورت لزوم به آن‌ها کلمات کلیدی و توضیحات متا بدهید به همین راحتی میتوانید رتبه سایت خود افزایش دهید.

5- سایت‌های دانشگاهی و سایت‌های دولتی

سایت‌های دانشگاهی که دارای دامنه‌هایی با پسوند Edu هستند از بهترین موارد ساخت پیوند هستند. شما فقط باید در این سایت‌ها یک کامنت بگذارید و پیوند سایت خود را قرار دهید. البته چندان هم راحت نیست!

این دسته از سایت‌ها که دارای دامنه با پسوند Gov هستند هم مانند مورد بالا به راحتی میتوانند به شما لینک‌های مفید و با ایمنی بالا بدهند. روش ایجاد پیوند در این سایت‌ها هم تقریباً مانند سایت‌های دانشگاهی است.

6- وبلاگ نویسی و عضو شدن در سایت‌های دیگر و فعالیت به عنوان نویسنده

استفاده از وبلاگ‌های داخلی و یا خارجی میتواند راه خوبی برای ایجاد پیوند باشد. فقط کافی است مقداری از مقاله خود را در این سایت‌ها قرار داده و با قرار دادن یک یا چند لینک در انتها و یا لا به لای متن کار Link building را انجام دهید.

شاید روش خوبی باشد. شما میتوانید با همکاری با چند سایت محبوب و نوشتن مقاله برای آن‌ها در قسمت مشخصات خود Link سایت خود را قرار دهید تا سایت شما نیز با دیده شدن آن سایت‌ها دیده شود.

7- سایتهای ویکی

این روش هم روش خوبی است. فقط باید در سایتهایی مشابه با ویکی پدیا عضو شده و به ویرایش مطالب و پیوندهای آنها بپردازید.

بک لینک

گوگل چگونه متوجه بک لینک طبیعی و مصنوعی می شود؟

در یک تعریف ساده باید گفت هر رفتاری که از نظر شما می تواند غیر عادی باشد گوگل هم آن را غیر عادی می پندارد، یعنی چه؟

مورد اول؛ فرض کنید شما یک دفعه در مدت زمان بسیار کوتاه اقدام به گرفتن بک لینک می کنید، خوب از نظر شما اگر خودتان در جایگاه گوگل بودید این رفتار غیرطبیعی نیست؟ پس این بک لینک ها در مدت زمان کوتاه مصنوعی شناخته می شود.

مورد دوم؛ فرض کنید شما زمان بک لینک گیری را خیلی مناسب و دقیق رعایت کردید اما به این نکته توجه نکردید که با یک کلمه کلیدی یا انکرتکست این کار را کرده اید، خوب به نظر شما این حجم از بک لینک با یک کلمه کلیدی نمی تواند مصنوعی باشد؟

مورد سوم؛ گوگل رسالت و هدف سایت شما را می داند به عبارتی می داند سایت شما در چه زمینه ای فعالیت دارد اگر شما گوگل بودید و سایت های غیر مرتبط به سایت شما لینک می دادند متوجه مصنوعی بودن آن نمی شدید؟

مورد سوم می تواند وجود داشته باشد یعنی مشکلی ندارد شما از سایت های غیرمرتبط لینک بگیرید ولی نسبت لینک گیری از سایت های غیر مرتبط به مرتبط باید رعایت شود.

مورد چهارم؛ فرض کنید شما در صفحه ای از یک سایت بطور مصنوعی برای خود لینک سازی کردید و در همان صفحه هزاران لینک سازی برای سایت های دیگر انجام شده، گوگل این صفحات را می شناسد و متوجه می شود این لینک سازی از سمت خودتان صورت گرفته.

پس در یک عبارت ساده باید گفت؛ در حجم لینک سازی دقت کنید، با یک کلمه کلیدی لینک سازی نکنید، به مرتبط بودن سایت های لینک دهنده دقت کنید و از صفحات اشباه شده برای لینک سازی استفاده نکنید تا گوگل به مصنوعی بودن لینک سازی شما پی نبرد.

بک لینک اسپم چیست؟

این نوع بک لینک توسط خود شما ایجاد می شود یعنی هیچ هزینه ای برای شما ندارد، اما باید برای ایجاد آن دقت کرد و طبیعی بودن آن توجه داشت.

شما با ورود به بعضی از صفحات سایت های با آتوریتی بالا می توانید در قسمتی از دیدگاه آن صفحه لینک سایت خود را درج کنید تا بعد از مدت زمان متفاوت از طرف آن سایت لینک بگیرید.

البته این نوع لینک گرفتن هم باید با رعایت مواردی باشد تا بصورت طبیعی و مفید باشد، سعی کنید در این صفحات از یک کلمه کلیدی استفاده نکنید و به صفحه اصلی سایت خود لینک ندهید.

بجای کلمه کلیدی از URL هم استفاده کنید یعنی بجای یک کلمه کلیدی آدرس صفحه را قرار دهید. در زمان بندی قرار دادن این لینک ها دقت کنید و توجه داشته باشید.

بک لینک بخریم و یا خودمان ایجاد کنیم؟!

این سؤالی است که ممکن است با دیدن عبارت خرید Backlink در ذهن شما ایجاد شود. جواب به این سؤال برمیگردد به اینکه شما از چه سایت‌هایی خرید میکنید.

سایت‌هایی وجود دارند که فقط به دنبال سودجویی بوده و با دادن Backlink خوب و ارزان شما را فریب میدهند. این سایت‌ها که هیچ محتوایی ندارند، انکرتکست های شما را برای مدت کوتاهی در صفحه خود قرار میدهند و پس از مدت محدود مثلاً سه ماه آن‌ها را حذف میکنند.

این کار باعث میشود که گوگل به Link‌ های حذف شده از سایت شما حساسیت به خرج داده و یا حتی در صورت تکرار این موضوع آن را پنالتی و یا جریمه کند.

ریپورتاژ چیست؟

ریپورتاژ نوعی بک لینک می باشد که شما برای داشتن آن باید هزینه بدهید، این نوع بک لینک از سوی سایت های مطرح و با آتوریتی (اعتبار) بالا عرضه می شود.
شما در ریپورتاژ می توانید با ایجاد متنی در اندازه مشخص شده و درج لینک های در آن متن به سایت خود، به بالا رفتن اعتبار سایت خود کمک کنید، البته با صرف هزینه.

چطور می‌توانم بک لینک‌ هایم را چک کنم؟

ابزار نظارتی مختلفی برای این کار وجود دارند که این امکان را برایتان فراهم می‌کنند تا بک لینک‌های وبسایتتان را بررسی کنید. این ابزار عبارتند از:

Google Search Console، SEMrush، Ahrefs

یکی از مزایای SEMrush‌ این است که به شما این امکان را می‌دهد تا مستقیما از صفحه کاربری به صاحب سایت پرخطر ایمیل بفرستید. با ابزاری مثل SEMrush‌ می‌توانید در مورد کلمات کلیدی تحقیق کرده، بک لینک‌های رقبایتان را ببینید و بک لینک‌های خودتان را هم در یک مکان مناسب مدیریت کنید. پیگیری پروفایل بک لینکتان، بخش مهمی از استراتژی سئو سایت است و شما را متوجه ارزش سایتتان می‌کند.

جمع‌ بندی و نتیجه گیری

لینک سازی خارجی و یا همان بک لینک گرفتن باید با رعایت اصول و شرایطی باشد تا گوگل متوجه مصنوعی بودن آن نشود.

در اینجا لازم به یادآوری می باشد که صرفا دانستن جواب بک لینک چیست؟ مطرح نمی باشد بلکه ما در این مقاله هدفمان توضیح این مطلب بود که دانستن جواب این سوال باید همراه با دانستن شرایط و موارد طبیعی بودن آن باشد.

پس در لینک سازی خارجی به طبیعی بودن کار خود توجه داشته باشید و سعی کنید تا این لینک سازی برای سایت شما مفید باشد نه مضر.حتما به این نکته توجه داشته باشید که در سایت های اقدام به لینک سازی کنید که اعتبار و ارزش بالایی از نظر گوگل داشته باشد تا برای سایت شما مفید باشد.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*