×

تماس با ما

راهنمای قدم به قدم سئو وردپرس برای شروع کنندگان

بهبود سئو وردپرس در مرحله مقدماتی از جمله مواردی است که برای جذب ترافیک بیشتر سایت بسیار مهم و حیاتی است. تمامی شروع کنندگان سایت و مدیران برای افزایش ترافیک مستلزم رعایت مواردی می باشند که در این مقاله ما مراحل مقدماتی ولی مهم در سئو وردپرس را به شما معرفی می کنیم و رعایت قدم به قدم آنها باعث افزایش ترافیک ارگانیک و طبیعی سایت می شود.

شاید بسیاری از وبسایت های موفق و مشهور را دیده باشید که بخشی به نام وبلاگ در سایت خود دارند، که نشان دهنده اهمیت مبحث سئو وردپرس می باشد که از طریق سئو محتوا و مطلب اقدام به افزایش ترافیک طبیعی سایت خود می کنند.

در این مطلب ما شماری از قدم های ابتدایی و مهم را به شما معرفی می کنیم که رعایت آنها می تواند تا ۹۰ درصد سئو سایت شما را تامین کند.

مقدمه
♦ سئو چیست؟
♦ چرا سئو اهمیت دارد؟

بخش اول؛ موارد پایه ای سئو وردپرس
♦ تنظیمات مقدماتی سایت
♦ ساختار آدرس های url بصورت فرندلی
♦ بررسی تفاوت url سایت www و بدون www

بخش دوم؛ بهترین پلاگین های سئو وردپرس
♦ انتخاب بهترین پلاگین وردپرس
♦ تنظیم و ساخت نقشه سایت وردپرس
♦ ثبت نام و گوگل سرچ کنسول
♦ بهینه سازی نوشته های وردپرس برای سئو

بخش سوم؛ بهترین تمرین سئو وردپرس
♦ بطور معمول از دسته و تگ در نوشته ها استفاده کنید
♦ حتما از لینک سازی داخلی استفاده کنید
♦ کامنت ها و دیدگاه های وردپرس را بهینه سازی کنید
♦ از لینک خارجی نوفالو استفاده کنید
♦ پست های کامل در مقابل پست های کوتاه

بخش چهارم؛ سرعت و امنیت برای سئو وردپرس
بهینه سایت از نظر سرعت و کارائی
بهینه سازی عکس در وردپرس برای سئو
امنیت و ایمنی برای سایت وردپرس شما
از گواهینامه ssl استفاده کنید


مقدمه

در ابتدای راه شاید عمل به موارد seo و بهینه سازی سایت برای شما که تازه شروع کردید کمی نگران کننده و سخت باشد، بخصوص اگر شما هیچ آشنایی اولیه ای از دنیای اینترنت نداشته باشید.

اما نگران نباشید! لازم نیست به این مبحث نگاه عجیبی داشته باشید، اگر سایت دارید این اصول اولیه را شروع کنید و در سایت اجرا کنید و اگر هم تاکنون شروع به راه اندازی سایت نکرده اید این اصول را یاد بگیرید و بعد اقدام به راه اندازی سایت کنید و این اصول را بر روی آن پیاده سازی کنید.

سئو چیست؟

seo مخفف عبارت Search Engine Optimization یا بهینه سازی موتور جستجو می باشد. این یک استراژی مورد استفاده برای دارندگان سایت ها می باشد که برای جذب ترافیک سایت و بالابردن رتبه سایت در موتور جستجو استفاده می شود.

توجه داشته باشید بهینه سازی برای موتورهای جستجو به معنی فریب گوگل و موتورها جستجو نیست ،بلکه یک روش ساده برای وبسایت ها می باشد که کدها و فرمت ها ی قالب و نوشته های خود را بهینه کنند تا موتورهای جستجو براحتی سایت شما را پیدا کنند.

دیده شدن توسط کاربران یعنی وقتی کاربران موضوعی را در گوگل جستجو می کنند که شما در مورد آن مطلبی نوشته اید، نوشته و مطلب شما در صفحه اول نتایج موتور جستجو برای کاربر نمایش داده می شود که باعث کلیک و ورود کاربر به سایت شما می شود.

چرا سئو اهمیت دارد؟

همانطور که می دانید موتورهای جستجو بزرگترین منبع برای ترافیک سایت شما می باشند. گوگل و دیگر موتورهای جستجو از الگوریتم های پیشرفته ای استفاده می کنند که بر اساس درک و توانایی بالایی خود صفحات را شناسایی و در صفحات نتایج جستجو قرار می دهند.

اما این الگوریتم ها آنقدر کامل نیستند که خواسته شما را متوجه شوند، به عبارتی آنها مطالب را بر اساس نیاز شما و کلمه جستجو شده از طرف شما دسته بندی می کنند و به شما نمایش می دهند.

اگر محوای شما بهینه سازی نشده باشد، بنابراین موتورهای جستجو نمی دانند چطور به آن رتبه دهند. در نتیجه وقتی کاربری موضوعی را جستجو می کند که شما در مورد آن مطلبی نوشته اید وبسایت شما به آن نشان داده نمی شود و ترافیک مورد نظر را از دست خواهید داد.

در واقع مهمترین موضوع برای مدیران سایت ها، ساخت وبسایتی است که با موتورهای جستجو رابطه دوستانه داشته باشند تا بتوانید بیشترین ترافیک را در جستجو به دست آورند.

1- موارد پایه ای سئو وردپرس

سئو می تواند خیلی فنی و تخصصی باشد، اما اینطور به این قضیه نگاه نکنید، شما می توانید با رعایت موارد پایه ای در سئو ترافیک چشمگیری را برای سایت خود بدست آورید، پس عملیات سئو را در ذهن خود مثل یک غول مدل سازی نکنید.

برای استفاده از تکنیک های ذکر شده در ادامه مطلب نیازی به نبوغ فناوری ندارید، اگر قبلا و یا در حال حاضر آشنایی جزئی با وردپرس دارید، پس مقدمات اولیه فهمیدن مطالب را دارید.

تنظیمات مقدماتی سایت را بررسی کنید

در تنظیمات وردپرس بخشی وجود دارد که بصورت پیشفرض به این صورت تنظیم شده که سایت شما از دید موتورهای جستجو پنهان و مخفی باشد. این به این خاطر است که زمانی را در اختیار شما قرار دهد تا سایت خود را آماده و تنظیم کنید تا بتوانید برای رویت عموم آماده کنید.

بنابراین، این تنظیم و گزینه بطور تصادفی بررسی می شود و باعث می شود سایت شما در دسترس موتورهای جستجو قرار نگیرد. اکنون اولین کاری که قرار است شما انجام دهید این است که این تنظیم را تغییر دهید و به موتورهای جستجو اعلان کنید که در نتایج خود آن را نمایش دهند.

ابتدا در مدیریت پنل وردپرس از ستون سمت راست در منو تنظیمات و در قسمت خواندن و در بخش نمایش به موتورهای جستجو ، تیک متن روبرو را برداشته و در انتها تنظیمات خود را با زدن دکمه ذخیره تغییرات ثبت کنید.

سئو وردپرس

ساختار url های صفحات خود را در حالت فرندلی قرار دهید

Url های فرندلی و دوستانه در سئو حالتی را بوجود می آورد که با یک عبارت کوتاه محتوای نوشته خود را توضیح دهید، تا این امر به کاربران و موتورهای جستجو کمک کنند به راحتی متوجه موضوع محتوا شوند.
به مثال های زیر توجه کنید:

/سئو-محتوا/https://bookamoz.com
/روش-های-کاهش-نرخ-پرش/https://bookamoz.com

توجه داشته باشید url های فوق قابل خواندن می باشد و کاربر در نگاه اول با توجه به عبارت موجود در آدرس متوجه موضوع مطلب خواهد شد.حال آدرس های غیر فرندلی به چه صورت است؟

https://www.bookamoz.com/?p=10467

همانطورکه می بینید اعداد موجود در url غیر قابل خواندن هستند و کاربر با دیدن آدرس شما نمی تواند متوجه شود که صفحه و مطلب شما در مورد چه موضوعی است.
استفاده از ساختار فرندلی آدرس ها در سئو باعث افزایش شانس شما در بهتر شدن نتایج جستجو می شود. برای تنظیم ساختار آدرس های خود به حالت فرندلی مسیر زیر را طی کنید و ذخیره کنید.
در ستون سمت راست پنل مدیریت وردپرس در قسمت تنظیمات وارد بخش پیوندهای یکتا شوید و در تنظیمات عمومی حالت url های خود را در حالت نام نوشته قرار دهید که نوشته شما لینک فرندلی داشته باشد.

سئو وردپرس

 توجه:
البته به این نکته حتما توجه داشته باشید که اگر از زمان شروع سایت شما مدت زیادی می گذرد و تا به الان از حالت غیر فرندلی و اعداد برای آدرس سایت خود استفاده کردید برای تغییر به حالت نام نوشته کمی دیر است.
باید خیلی حرفه ای رفتار کنید و تمامی آدرس های قبلی را ریدایرکت کنید به آدرس جدید ،تا با تغییر آدرس صفحات، رتبه و لینک های شما با آدرس قبلی در صفحات اجتماعی دچار مشکل نشود.

آدرس سایت با www و یا بدون www

اگر در ابتدای راه تاسیس سایت خود هستید، بهتر است در مورد این موضوع هم تصمیم گیری کنید که نمایش سایت شما در حالت همراه با www باشد و یا بدون آن.
موتورهای جستجو این دو آدرس را متفاوت می دانند، پس بهتر است در همان ابتدا برای موتورهای جستجو تعیین کنید که کدام را ترجیح می دهید تا بعدها با تغییر آن دچار مشکل نشوید.
برای تنظیمات این حالت در پخش پلن مدیریت با مراجعه به تنظیمات و در قسمت عمومی ، نشانی وردپرس و سایت خود را در حالت منتخب قرار می دهید.

سئو وردپرس

علی رغم اینکه این مطلب شاید برای سلیقه شخصی افراد متفاوت باشد ولی در امر سئو هیچکدام با یکدیگر فرقی ندارند.

2- بهترین پلاگین های سئو در وردپرس

یکی از بهترین موضوعات در مورد سئو وردپرس این است که در رابطه با هر عملی که قرار است کاری انجام دهید، تعداد زیادی پلاگین وجود دارد. و مبحث و موضوع سئو هم از این قاعده مستثنی نیست.

انتخاب بهترین پلاگین سئو وردپرس

سئو وردپرس

هزاران پلاگین سئو وردپرس وجود دارد که شما می توانید در ابتدای کار با انتخاب بهترین های آنها کار خود را شروع کنید.به جای نصب تعداد زیاد پلاگین در رابطه با سئو که هرکدام کار جداگانه ای را انجام می دهد ،ما به شما کمک می کنیم که بهترین افزونه سئو وردپرس را که تمام این کارها را انجام می دهد پیدا کنید و بصورت رایگان از آن استفاده کنید.

مطمئنا شما هم وقتی صحبت از پلاگین سئو می شود بی شک تمام ذهنتان معطوف به دو پلاگین all in one seo pock و yoast seo می شود.در سایت بوکاموز ما از yoast seo استفاده می کنیم ، بنابراین در این آموزش ما از تنظیمات و دموی این برنامه استفاده می کنیم.

اضافه کردن نقشه سایت xml در وردپرس

نقشه سایت xml یک پرونده با فرمت خاص است که لیست تمام صفحات وب سایت شما را در خود دارد، این باعث می شود موتورهای جستجو بتوانند آدرس همه مطالب سایت شما را داشته باشند.

البته با اضافه کردن نقشه سایت xml به وردپرس تغییری در افزایش رتبه جستجوی سایت شما بوجود نمی آید، ولی به موتورهای جستجو کمک میکنید تا صفحات سایت شما سریع پیدا شود و رتبه بندی آنها آغاز شود.

اگر از افزونه yoast seo استفاده می کنید ، این افزونه به طور خودکار نقشه سایت xml را برای شما ایجاد می کند، در پنل مدیریت وردپرس از ستون سمت راست افزونه سئو را بازکرده و در قسمت عمومی و سربرگ قابلیت ها از فعال بودن نقشه سایت xml مطمئن شوید.آدرس نقشه سایت شما بصورت زیر است:

http:// example.com/sitemap_index_xml   

در قسمت بعد به شما توضیح می دهیم که چطور نقشه سایت xml خود را به گوگل ارسال کنید.

اضافه کردن سایت خود در سرچ گوگل کنسول

کنسول جستجوی گوگل با نام های “ابزار وبمستران” یا “وبمستر تولز” شناخته می شود. گوگل ابزارهایی را در این برنامه در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار می دهد تا بتوانند نگاهی دقیق تر به نحوی مشاهده سایت توسط موتور جستجو داشته باشند.

گزارش و داده ها در این کنسول برای کمک به شما می تواند بسیار مفید باشد و همچنین اطلاعات زیادی را به شما می دهد، از جمله اصطلاحات جستجو شده توسط کاربران ، تعداد کلیک صفحات شما و موارد مهم دیگر.

تمام این اطلاعات به شما کمک می کند تا درک بهتری از فعالیت سایت خود داشته باشید و بتوانید بر اساس این اطلاعات استراتژی تولید محتوای خود را برنامه ریزی کنید. وبمستر تولز هنگام مشکل در وب سایت به شما هشدار می دهد، مانند زمانی که خزندگان گوگل قادر به پیدا کردن صفحات شما نیستند.

پس از افزودن سایت خود به کنسول جستجوی گوگل ،روی منوی Crawl کلیک کنید و سپس نقشه سایت را انتخاب کنید، پس از آن باید روی دکمه add sitemap کلیک کنید، و در نهایت بر روی submit کلیک کنید.

توصیه می کنیم برای بررسی استراتژی و اطلاعات حداقل هفته ای یک بار به وبمستر تولز مراجعه کنید و پیشرفت سئوی وب سایت خود را بررسی کنید.

بهینه سازی پست های بلاگ برای سئو

اغلب شروع کنندگان به اشتباه فکر می کنند که نصب و فعال سازی یک افزونه سئو تمام آن چیزی است که برای سئو سایت به آن نیاز دارند، در صورتی که عملیات سئو پویا بوده و برای بدست آوردن حداکثر نتیجه باید آن را بطور مستمر اجرا کرد.

شاید یک افزونه مانند یواست سئو بتواند به شما کمک می کند که عنوان توضیحات و کلمه کلیدی مناسبی برای نوشته وبلاگتان انتخاب کنید ولی استراتژی انتخاب کلمه کلیدی و یک عنوان جذاب از جمله مواردی است که در این افزونه باید خودتان به آن توجه کنید.

راهنمای کامل افزونه yoast seo 

آموزش نصب و استفاده از افزونه یواست سئو در نوشته ها

3- بهترین تمرین سئو وردپرس

مواردی که در ادامه به آن اشاره می کنیم خیلی فنی نیستند و حتی لازم نیست متخصص سئو باشید.بلکه جز موارد ساده ای هستند که اگر آنها را رعایت کنید تفاوت زیادی در سئو خود مشاهده می کنید.

استفاده صحیح از دسته ها و برچسب ها در وردپرس

وردپرس به شما این امکان را می دهد تا پست های وبلاگ خود را بر اساس دسته ها و برچسب ها طبقه بندی کنید، این موضوع باعث می شود تا بتوانید محتوای خود را بر اساس موضوعات مدیریت کنید، و همچنین کاربران بتوانند محتوای مورد نظر خود را بر اساس همین دسته بندی ها پیدا کنند.

همچنین دسته ها و برچسب به موتورهای جستجو کمک می کنند ساختار وبسایت شما را شناسایی کنند. معمولا شروع کنندگان در تولید محتواهای اولیه سایت در مورد چگونگی استفاده بهتر از دسته ها و برچسب ها اشتباهاتی می کنند، که در این قسمت ما به بررسی آنها می پردازیم و به شما کمک می کنیم.

بطور کلی دسته ها به معنی گروه بندی نوشته ها در تعریف می شوند و شما برای نوشته خود می توانید یک گروه که همان دسته است مشخص کنید. مانند: نوشته ای که در مورد لینک سازی داخلی تولید می شود لازم است در گروه و دسته سئو قرار گیرد.

برچسب یا همان تگ ها کلمات مرتبط و مشابه کلمه کلیدی یک نوشته می باشد که می تواند به عنوان کلمات مترادف بکار رود تا به گوگل برای بهتر درک کردن نوشته شما کمک کند.

لینک سازی داخلی را به یک عادت تبدیل کنید

شما باید این عمل را به یک عادت تبدیل کنید تا در هر زمان ممکن در پست های خودتوسط لینک سازی ارتباط برقرار کنید، این برقراری ارتباط باعث کسب امتیاز از سوی گوگل یا همان page authority نامیده می شود.

در لینک سازی داخلی سعی کنید هر صفحه از نوشته را حداقل به ۳ پست دیگر ارتباط دهید، این لینک سازی باعث بالابردن زمان ماندگاری کاربر در صفحه و سایت شما می شود که از سوی گوگل باعث بالا رفتن اعتبار صفحه نوشته می شود.

اهمیت و بهینه سازی نظرات در وردپرس

نظرات یا همان کامنت ها می توانند نشانه ای جدی از جذب کاربر در وب سایت شما باشد، شما با درگیر کردن کاربران در نظرات یک نوشته باعث ایجاد پیوندهای بیشتر در سایت می شوید و این باعث ترافیک بیشتر و بهبود سئو سایت شما می شود.

اما توجه داشته باشید این نظرات واقعی باشند و هرزنامه یا اسپم نباشند. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم از ابزار Akismet برای مبارزه با این هرزنامه ها استفاده کنید.

لینک های خارجی را به صورت nofollow قرار دهید

همانطور که گفته شد لینک ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا تصمیم بگیرند که کدام صفحات مهم هستند. وقتی شما به یک سایت لینک می دهید یعنی مقداری از اعتبار سئو سایت خود را به آن منتقل میکنید.

این امتیاز و نمره سئو در اصطلاح به link juice معروف است، با ایجاد لینک نوفالو شما این امتیاز را انتقال نمی دهید و برای سایت خود ذخیره می کنید و به گوگل می گویید که این سایت ها از طرف شما مورد تایید نیستند و فقط شما آنها را پیشنهاد داده اید.

برای ایجاد لینک نوفالو فقط کافیست یه تگ <a> یک rel نوفالو بدهید، مانند:

<a href=”https://bookamoz.com” rel=”nofollow”>example</a>

پست های کامل در مقابل خلاصه ها یا گزیده ها

در این مبحث سعی کنید به کاربرانی که در فید Rss شما مشترک هستند، کمک کنید به جای خواندن کامل مقاله، خلاصه ای از آن را بخوانند، این در سئو سایت شما تاثیر می گذارد.

سئو وردپرس

برای تنظیمات این موضوع با مراجعه به قسمت تنظیمات در پنل مدیریت وردپرس و در بخش خواندن و در قسمت “برای هر نوشته در خوراک، نمایش بده” حالت خلاصه را انتخاب کنید.

4- سرعت و امنیت برای سئو 

توجه کنید حتی اگر تمام نکات و بهترین روشهای سئو وردپرس را رعایت کرده باشید، اگر سایت شما کند یا از نظر امنیت به راحتی یک هکر بتواند باعث سقوط آن شود، در رتبه بندی موتورهای جستجو شما تاثیر منفی زیادی خواهد داشت.

بهینه سازی سایت شما از نظر سرعت و کارایی

تحقیقات نشان می دهد که در عصر اینترنت، صبر و شکیبایی کاربران اینترنت بشدت کاهش یافته و زمان زیادی را صرف انتظار برای بارگزاری صفحه نوشته شما نمی کنند. پس در نتیجه شما به عنوان مدیر سایت زمان بسیار کمی دارید تا بتوانید سریعا توجه کاربران را جلب کنید و با نمایش نوشته خود آنها را درگیر کنید.

ناگفته نماند که موتورهای جستجو نوشته های جایگزین با سرعت بارگزاری بالاتری برای کاربران دارند که در این مواقع آنها را جایگزین نوشته شما می کنند و به آنها ارائه دهند.

بهینه سازی عکس ها در وردپرس برای سئو

عکس های موجود در متن باعث جذاب تر شدن متن شما می شوند اما باید توجه داشته باشید زمان بارگزاری آنها هم بیشترند. اگر به اندازه و کیفیت تصاویر دقت نکنید، می توانند وب سایت شما را کند کنند.

پس تصاویر خود را توسط ابزارهای آنلاین در وب کم حجم کنید تا سرعت بارگذاری آنها سریعتر شود. ترفند دیگری که می توانید برای بهینه سازی تصاویر خود برای موتورهای جستجو استفاده شود، استفاده از عنوان توصیفی و برچسب های alt یا همان متن جایگزین عکس است.

وردپرس به شما این امکان را می دهد تا هنگام بارگذاری یک تصویر، از متن جایگزین استفاده کنید.

امنیت و ایمنی برای سایت وردپرس شما

هرهفته گوگل حدود ۲۰/۰۰۰ وبسایت را بدلیل وجود بدافزارها و حدود ۵۰/۰۰۰ را برای فیشینگ لیست می کند.و وقتی یک سایت در این لیست سیاه قرار می گیرد به هیچ وجه در نتایج جستجو ظاهر نخواهد شد. پس به امنیت سایت خود اهمیت دهید تا رتبه خوبی بدست آورید.

خبر خوب این است که ایمن نگه داشتن سایت وردپرسی کار دشواری نیست و کافیست یکی از پلاگین های امنیتی وردپرس را نصب و استفاده کنید.

حتما از گواهینامه SSL/HTTPS استفاده کنید

سئو وردپرس

SSL مخفف Secure Sockets Layer یک فناوری است که ارتباط بین مرورگر کاربر و سروری را که به آن متصل می شوند رمز گذاری می کند. این فناوری یک لایه امنیتی اضافی به سایت وردپرس شما اضافه میکند. وب سایت های امن با SSL توسط یک علامت قفل در نوار آدرس مرورگر نشان داده می شوند.

این امر باعث اطمینان بیشتر وب سایت شما می شود و در صورت راه اندازی یک فروشگاه، پردازش اطلاعات پرداخت با امنیت خوبی انجام می شود. برای گرفتن گواهینامه SSL برای سایت خود یه صورت رایگان و پولی به میزبان هاست سایت خود اطلاع دهید.

سخن پایانی

اکنون شما با موارد و عملیات مقدماتی سئو وردپرس آشنا شدید، و به عنوان یک شروع کننده کاملا می دانید چکار کنید تا از ابتدای راه سئوی سایت شما تنظیمات درستی داشته باشد.

تمام تلاش ما از ترجمه این متن این بود که به شما در ابتدای تاسیس سایتتان کمک کنیم و انجام عملیات سئو را در نظر شما با این موارد ابتدایی آسان کنیم.اگر به موارد حرفه ای تر در رابطه با سئو نیاز داشتید که حتما باید به آن عمل کنید به سایت ما مراجعه کنید تا از مطالب رایگان آن در بهبود سئو سایتتان استفاده کنید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*