×

تماس با ما

12 نکته برای کسب امتیاز 100 درصد بررسی سلامت سایت وردپرس

وردپرس در نسخه 5.1 ویژگی بررسی سلامت سایت را معرفی کرد که در نسخه 5.2 کاملتر شده تا امتیاز بررسی سلامت سایت را هم شامل شود. این ویژگی به صاحبان سایت کمک می‌کند تا به مشکلات عملکردی و امنیتی که ممکن است روی سایتشان تاثیر بگذارد، توجه کنند.

بسیاری از خوانندگان از ما در مورد شیوه صحیح به کارگیری ویژگی سلامت سایت و اینکه چه کارهایی را می‌تواند یا نمی‌تواند انجام دهد، می‌پرسند.

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چطور برای بررسی سلامت سایت وردپرس تان، امتیاز 100 درصد را به دست‌ آورید.

سلامت سایت وردپرس

امتیاز بررسی سلامت سایت وردپرس چیست؟

امتیاز بررسی سلامت سایت وردپرس ، ویژگی‌ ای در وردپرس است که به دنبال مشکلات امنیتی و عملکردی رایج می‌گردد و بر اساس آزمونهای مختلف امتیاز بررسی سلامت می‌دهد.

شما می‌توانید با رفتن به صفحه Tools>>Site Health سایتتان در بخش ادمین سایت وردپرس، امتیاز سلامت سایتتان را مشاهده کنید. وردپرس عامل به وجود آمدن بیش از 34 درصد سایتها در اینترنت است.

اکثر افرادی که با استفاده از وردپرس سایتی را می‌سازند، مبتدی و کاربران غیرمتخصص هستند. ویژگی سلامت سایت یک سری تست را اجرا می‌کند تا ببیند آیا وبسایتها با تنظیمات بهینه و جدیدترین نرم‌افزار سرور کار می‌کنند یا خیر.

امتیاز سلامت یک سایت چطور به سایت وردپرسیتان کمک می‌کند؟

ویژگی سلامت سایت به منظور پیدا کردن مشکلات امنیتی و عملکردی در یک سایت وردپرسی، یک سری تست انجام می‌دهد. یک نمونه آن اینست که چک می‌کند آیا وبسایت شما از آخرین نسخه PHP استفاده می‌کند یا خیر.

به کارگیری نسخه‌های قدیمی‌تر PHP باعث کند شدن سایت یا کار نکردن بسیاری از پلاگینهای معروف خواهد شد.کسب امتیاز بهتر در بررسی سلامت سایت این اطمینان را به وجود می‌آورد که وبسایتتان تحت شرایط بهینه عمل می‌کند.

با توجه به موارد ذکر شده، بیایید به نحوه کسب امتیاز 100 درصد در بررسی سلامت سایت وردپرس ، نگاهی بیندازیم.

1- کسب میزبانی بهتر وردپرس

هیچ چیز بیشتر از سرویس میزبانی وب، روی عملکرد سایت تاثیر نمی‌گذارد. این مهم‌ترین تصمیمی است که در مورد سایتتان می‌گیرید.استفاده از ارائه‌دهنده میزبانی غیرمعتبر، می‌تواند از جهات مختلف روی سایت وردپرس تان تاثیر بگذارد.

این نوع ارائه‌دهنده گان تمایل دارند از نرم‌افزار قدیمی که همه ماژولهای PHP روی آن نصب نیست استفاده کنند و هیچ روش آسانی برای کاربران وجود ندارد تا از طریق آن، این مشکلات را حل کنند.

انتخاب یک شرکت میزبانی وردپرس با سابقه تایید شده، بستر مناسبی را برای ایجاد یک وبسایت برایتان فراهم می‌کند. ما استفاده از میزبان فا و میهن وب هاست را توصیه می‌کنیم. هر دو آنها به طور رسمی ارائه‌دهندگان سرویسهای میزبانی وردپرس هستند و نام های مطرحی در صنعت میزبانی به حساب می‌آیند.

2- نصب SSL/HTTPS در وردپرس

SSL با رمزگذاری انتقال داده از سرور به مرورگرهای کاربر، از وبسایت شما محافظت می‌کند. وبسایتهای فعال شده از HTTPs به جای HTTP در URL هایشان استفاده می‌کنند و یک آیکون قفل در نوار آدرسشان دارند.

برای تغییر HTTP‌ به HTTPs، باید یک گواهینامه SSL‌ روی وبسایتتان نصب کنید. اکثر ارائه‌دهندگان میزبانی وردپرس پیشنهادی ما، گواهینامه SSL قابل رمزگذاری رایگان ارئه می‌دهند که می‌توانید از آن برای حفظ سلامت سایت وردپرس تان استفاده کنید.

3- وردپرس را آپدیت نگه دارید

سلامت سایت وردپرس 2

وردپرس یک نرم افزار سورس باز است که به طور منظم به آن رسیدگی می‌شود. هر نسخه جدید وردپرس، ویژگی‌ها و عیب‌یاب های جدیدی به همراه دارد و امنیت وبسایتتان را افزایش می‌دهد.

اکثر مبتدی‌ها نگرانند که آپدیت وردپرس به وبسایتشان آسیب برساند. آنها از آپدیت وردپرس صرفنظر می‌کنند و در نهایت سایتشان را در معرض تهدیدهای امنیتی قرار می‌دهند.شما باید مطمئن شوید که همیشه از آخرین نسخه وردپرس جهت سلامت سایت وردپرس استفاده می‌کنید.

4- افزونه‌ها و تم‌ها را آپدیت کنید

همانند خود وردپرس، تمها و افزونه‌های آن هم باید به طور منظم آپدیت شوند. لازم است حواستان به آپدیتهای موجود باشد و آنها را برای به روز نگه داشتن سایتتان نصب کنید.

تمها و افزونه‌ها از آپدیتها برای ارائه ویژگی‌های جدید، رفع باگها و برطرف کردن مشکلات امنیتی استفاده می‌کنند و شما باید آپدیتها را نصب کرده تا مطمئن شوید وبسایتتان در مقابل مشکلات امنیتی شناخته شده، آسیب نخواهد دید.

برای تمهای وردپرس، به راحتی می‌توانید به صفحه Appearance>>Themes یا نمایش و بخش پوسته ها رفته تا یک آپدیت نصب کنید. همچنین می‌توانید به صورت دستی یک تم وردپرس را آپدیت کنید.

5- از آخرین نسخه MYSQL و MariaDB‌ استفاده کنید

وردپرس تمام محتوای وبسایتتان را در یک دیتابیس ذخیره می‌کند. به طور پیشفرض، وردپرس از نرم‌ افزار مدیریت دیتابیسی مانند MYSQL‌ و MariaDB (شاخه‌ای از MYSQL) پشتیبانی می‌کند.

استفاده از آخرین نسخه MYSQL یا MariaDB این اطمینان را به وجود می‌آورد که وردپرس می‌تواند به صورت ایمن داده‌های وردپرستان را ذخیره کند. یک نسخه قدیمی‌تر ممکن است باعث شود وبسایتتان رفتار غیر منتظره‌ای از خود نشان دهد.

شما باید از اینکه وبسایتتان با آخرین نسخه ثابت MYSQL یا Maria کار می‌کند مطمئن شوید زیرا نقش مهمی در سلامت سایت وردپرس دارد. می‌توانید با رفتن به زبانه یا تب Info‌ در بخش سلامت سایت، اطلاعاتی درباره نسخه نرم‌افزار دیتابیس تان به دست‌ آورید.

اگر وبسایتتان از یک نسخه قدیمی MYSQL یا MariaDB استفاده می‌کند، باید با ارائه‌دهنده میزبانی وردپرستان تماس گرفته و از‌ آنها بخواهید آن را آپدیت کنند.

6- از آخرین نسخه PHP استفاده کنید

وردپرس به زبان برنامه‌نویسی PHP نوشته شده است. PHP‌ یک زبان سمت سرور است. به این معنا که روی سرور میزبانی‌ تان اجرا می‌شود تا به صورت پویا صفحات وردپرس را تولید کند.

استفاده از آخرین نسخه PHP باعث افزایش عملکرد سایتتان می‌شود. سازگاری با ویژگی‌های جدید افزونه‌ها که شاید لازم باشد در آخرین نسخه PHP به درستی عمل کنند هم تضمین می‌شود. اگر وبسایتتان از نسخه قدیمی‌تر PHP استفاده می‌کند، باید از ارائه‌ دهنده میزبانی‌ تان بخواهید آن را برایتان آپدیت کند.

7- آپدیتهای خودکار وردپرس را فعال کنید

وردپرس قابلیت آپدیت خودکار و نصب آخرین نسخه‌های امنیتی را دارد. اینها نسخه‌های کوچکی هستند اما برای امنیت و سلامت سایت وردپرس شما ضروری هستند.

با این وجود صاحبان سایتها توانایی غیر فعالسازی خودکار آپدیتهای وردپرس را دارند. این کار را می‌شود با استفاده از یک افزونه مدیریت آپدیت یا از طریق اضافه کردن کد در فایل wp-config.php انجام داد.

این آپدیت های امنیتی به صورت خودکار بر روی میلیونها وبسایت نصب شده‌اند. مطمئن شوید که آپدیتهای خودکار روی سایت وردپرستان فعال شده‌اند تا سایتتان با این آپدیت های به موقع ایمن بماند.

8- تم‌ها و افزونه‌های وردپرسی بلا استفاده را حذف کنید

از نظر فنی، می‌توانید تا زمانیکه پلاگین‌های وردپرس به خوبی کدنویسی شده باشند، از هر تعداد از آنها در وبسایتتان استفاده کنید. می‌توانید بگذارید افزونه‌های غیر فعال در سایت وردپرسی تان نصب شده باقی بمانند. آنها از طریق وردپرس بارگذاری نشده‌اند و روی عملکرد یا سرعت وبسایتتان تاثیر نمی‌گذارند.

با این وجود توصیه می‌شود هر افزونه غیر فعالی که لازم ندارید را پاک کنید. آنها فضا را می‌گیرند، می‌توانند مکانی برای مخفی شدن بدافزارها باشند، زمان اسکن امنیتی را افزایش می‌دهند و احتمال اینکه شما به طور تصادفی آنها را فعال کرده باشید وجود دارد.

9- Rest API را فعال نگه دارید

REST API در وردپرس این امکان را فراهم می‌کند تا توسعه‌دهندگان به صورت ایمن از درخواستهای HTTP‌ برای انجام اقدامات در سایت وردپرس استفاده کنند. بسیاری از صاحبان سایتها، REST API‌ را برای محافظت از وبسایتهای شان در برابر حملات جستجوی فراگیر یا brute force را غیر فعال می‌کنند.

با این وجود از لحاظ سلامت سایت وردپرس توصیه نمی‌شود، چرا که ممکن است REST API‌ برای استفاده اپلیکیشنهای طرف سوم یا برخی از افزونه‌های وردپرس لازم شود.مطمئن شوید که REST API برای افزایش امتیاز سلامت سایتتان فعال شده باشد.

10- مطمئن شوید ماژولهای PHP موردنیاز نصب شده‌اند

سلامت سایت وردپرس 3

ماژولها و اکستنشن های PHP کتابخانه‌های افزوده‌ای هستند که کارایی و قابلیتهای زبان برنامه‌نویسی PHP را گسترش می‌دهند. وردپرس توصیه می‌کند برای عملکرد بهینه، چندین ماژول نصب شود.

شما می‌توانید در سایت وردپرس فهرستی از اکستنشن ها را پیدا کنید. برخی از این اکستنشن ها لازم هستند و بقیه توصیه می‌شوند اما لازم نیستند.

حالا چطور یک ماژول از دست رفته را نصب کنید؟

باید از ارائه‌دهندگان میزبانی‌تان بخواهید تا این اکستنشن ها را برایتان نصب کنند. برخی از ارائه‌دهندگان میزبانی وب این امکان را برایتان فراهم می‌کنند تا آنها را از داشبورد میزبانی نصب کنید (به دنبال PHP PEAR Packages باشید).

با این وجود هنوز هم لازم است که آنها را در فایل php.ini‌ مرتب کنید که ممکن است برای مبتدی‌ها خیلی هم آسان نباشد.

11- حالت Debug‌ وردپرس را غیرفعال کنید

وردپرس عیب‌یاب داخلی به نام debug mode‌ دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا بررسی کنید که آیا یک افزونه، تم یا کد سفارشی خطایی را بروز می‌دهد یا خیر. این ویژگی برای استفاده برنامه‌نویسان و کاربران حرفه‌ای در نظر گرفته شده است.

توصیه نمی‌کنیم که حالت عیب‌یاب یا Debug وردپرس را برای یک وبسایت دایر و پویا فعال کنید چون ممکن است هشدارها و اعلانهایی را در بخش ادمین وردپرس نشان دهد که روی تجربه کاربر تاثیر منفی بگذارد.

12- مطمئن شوید وردپرس می‌تواند کارهای زمانبندی شده را اجرا کند

لازم است در سایت وردپرستان کارهای برنامه‌ریزی شده‌ای مانند بررسی آپدیتها انجام شود. این وظایف از سیستمی به نام Cron jobs استفاده می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است محیط میزبانی تان مانع از اجرای آنها شود یا به طور اتفاقی با توقف cron jobs‌ وردپرس روبرو شوید.

باید مطمئن شوید که وردپرس می‌تواند این وظایف برنامه‌ریزی شده را برای افزایش امتیاز سلامت سایت وردپرس تان اجرا کند.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*